Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Görme sorunları ile askerden muaf olma işlemleri

Abra

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Bu yazı için anlattığım olaylar 10.01.2017 ve sonrasındaki hafta içerisinde olmuştur.

Not: 08/2019 tarihli bir diğer deneyim için buraya tıklayabilirsiniz.

Çoğu kişinin sorduğu göz tembelliğinden dolayı askerden muaf olur muyum ve bu işlemlerin prosedürü nasıldır diyenler için kendi muafiyetimi anlatarak ceaplamaya çalışacağım.

Doğuştan sol gözümde göz tembelliğinden dolayı %90'nın üzerinde görme kaybı ve içe kayma var.
Askerlik şubesine tecil işlemleri içim gittiğimde oradaki ilk kez tecilimi yaptıracağım için bir kağıt verdiler ve doldurmamı istediler. Bu kağıtta herhangi bir hastalığın var mı? Hobilerin, boyun kilon gibi bilgiler soruluyor. Oradaki herhangi bir hastalığınız var mı kısmına mutlaka göz tembelliği seklinde yazın. Çünkü diğer göz hastalıklarında (miyop vb.) farklı ve gözlük numarasıyla çözümü olmayan bir rahatsızlık. Kağıda mutlaka görme kaybınızı da yazın. Mesela %85 üstü görme kaybı diye.
Daha sonra gittiğiniz askerlik şubesi sizden Aile Hekimine giderek muayene olmanızı isteyecektir.
Aile hekiminize gittiğinizde gözünüzdeki sıkıntıyı mutlaka söyleyin ve sizi muayene olmanız için Hastahane'ye gönderecektir. Burası önemli, aile hekiminiz sizi askeri hastanelerden birine yönlendirirse, artık devlet hastahanelerinde bu işe baktığını ve rapor verebildiğini söyleyin. Çünkü benim aile hekimimin bundan haberi yoktu ve benim devlet hastahaneleri de bakabiliyormuş demem üzerine devlet hastanesine yönlendirdi.

Bildiğim kadarıyla önceden çürük raporunu sadece askeri hastahaneler verebiliyorken. Tahminimce, 15 Temmuz olaylarından sonra askeri hastahanelerinde sağlık bakanlığına bağlanmasından sonra devlet hastahaneleride çürük verebiliyor.

Devlet hastahanesine gidip göz dokturunda sıra vs. işlemlerinden sonra muayene oluyorsunuz. Oradaki doktar ana karar verici oluyor. Kısaca herşey orada gelişiyor. Benim sol gözümde göz tembelliği %90 görme kaybı içe kayıklık bulunuyordu. Sağ gözüm ise tam tıkırında sıkıntısız çalışıyor. Doktor orada muayeneni yapıyor ve sana orada söylüyor. Askerlik yapamaz şeklinde bir rapor veriyor. Bu raporu hastahanedeki heyet imzalıyor ve heyet raporu alıyorsun. heyet raporunda hastalığın ve hastalığından dolayı askerlikten muaf olmuştur şeklindeki heyet raporunu sana veriyorlar. Daha sonra aldığınız bu raporu yeniden Askerlik Şubesine gidip Memurun önüne atın. "Ah sana heyet raporu" askerlik şubesi daha sonra heyet raporunuzu alıp işleme koyuyor. Her şey bu kadar. Artık askerlikten muafsınız diyorlar.

benim sağ gözüm normal sol gözümde %90 göz tembelliği var askerlikten muaf olabilir miyim

peki napmam gerekiyor birde gözlükle filan düzeltilip yollarlar mı askere

hsmttn,Düzelseydi şimdiye kadar şüphesiz gözlükle sen düzeltirdin değilmi,demek ki öyle bir olasılık yokki bu durumu muafiyet olarak görmüşler,yoksa sana bir gözluk 6 ayda hava değişimi verip düzelsinde gel derlerdi.

Merhaba yardımınıza ihtiyacım var. Ben şu anda askerdeyim. Sol gözüm yüzde 90 görmüyor ve göz tembelliği var. Sağ gözüm yüzde 20 görmüyor. Hastaneye sevk oldum gittiğimde bana muafiyet verirler mi

Sivil hastane olduğu için muafiyet durumumu sormama gerek var mı asker olduğum için direk heyete çıkarırlar mı ben söylemeden. Sadece muayene edip hadi birliğine dön derler mi

Rslnnn
Anlattığın derecedeyse gözlerin,
Hiç çekinmeden ve korkmadan,
Mutlaka doktora durumunu söyle,gerekli tetkik ve muayene sonucunda durumunda muafiyet varsa hastane kurulu senin muafiyet raporunu verir.
Hastane sivil olsada,muafiyet konusunda askerlik yönetmeliğine göre rapor hazırlıyor.
Ve sen bu durumunla mutlaka muafiyet alırsın abim,
Geçmiş olsun.

Çok sağol abicim inşallah dediğin gibi olur. Muayenede keyfi davranmak yanlış sonuç çıkarmak gibi bi durumları olmaz inşallah

Rslnnn
Kendini derdini anlatmanın adı keyfiyet değil,bilakis ihtiyaçtır.
Mutlaka askerde gözlerin ile ilgili yaşadığın sıkıntıları ve sorunlarını anlatki,doktorda senin derdini bilsin sana derman olsun.
Sen söylemezsen doktor nerden bilsin senin derdini abim.
O konuda rahat ol ve sıkıntılarını anlat,muayene ve tetkiklerde zaten seni doğrular,ve doktorda tetkiklere göre hareket eder.
Korkma,doktor senin kanlın değil,hasmın değil'ki sana keyfi davransın.
Tekrar geçmiş olsun.

Abi son olarak bişey soracağım. Muaf olmam için alt sınır nedir bu konuda bilgi verir misin? Çok teşekkür ederim şimdiden. Bi gözü sağlam diğer gözü yüzde 80 olan bile alıyormuş muafiyet. Benim iki gözde de var. Kusura bakma çok soru sordum ama

Bende de aynı durum var sağ gözüm sağlam Sol gözüm yüzde 10 görüyor gecen hafta gittim dr vermedi bende yardımlarını bekliyorum yönetmelik olan varsa elinde Paylasirsaniz sevinirim

Mehmet abi mrb benim de Sol gözümde göz tembelliği var yüzde 10 görüyor dr gittim dinlemedi bile beni elverişlidir raporu verdi sonra ben devlet hastanesinde tek hekimlik heyet raporu aldım yüzde 10 görüyorum diye bi yönetmelikte bahsetmiştim B8/F1 diye bana MAİL ile gönderme şansın var mı seyfihrt@gmail.com şimdiden tşk ederim

SEFO21
Sivil hastaneden almış olduğun raporla birlikte askerlik şb'sine dilekçe yazarak itirazını yap.
Seni başka hastaneye sevk ederler,ordaki. doktora durumunu anlat ve elindeki raporunu göster.
Doktor,tekrar yapacağı tetkikte sonuç aynı çıkarsa mutlaka muafiyetini verecektir.
Tlf'da bahsettiğin avukat tutma işine boşuna para kaptırma,
zira bu durumunla zaten muafsın.

SEFO21
Seyfi abim,senin durumun 1/B/2 ye giriyor,yani tek gözün 4/10 az görmesi drurumunda muafiyet diyor.
Seninki 1/10 imiş mutlaka muafiyetin var.
Askerlik şb'sine itirazını yapıp,başka hastaneye sevkini iste.
Geçmiş olsun.

Sol gözümde görme kaybı olması ve solak olmam muafiyet için yeterli mi

Rslnnn
Solak olman bir önem teşkil etmez.
Gözündeki görme kaybınında derecesi önemli,gözün enaz 4/10 altında görme kaybı olmalı.

sayın @Mehmet005 merhaba,

bu konu başlıgı altında diğer kullanıcalara cevap verdiğinizden ötürü sizin konuya hakim birisi olduğunuzu tahmin ediyorum. konuya hakimiyet açısından , askeriye ile bir bağlantınız mı var yoksa doktor musunuz diye öncelikle bunları sormak istiyorum. bunun dışında kendim ocak 2018 e kadar tecilliiyim. yurtdışında çalışırken konsolosluktan tecil yaptırtım.

sonuç olaraki, benimde kendimi bildim bileli göz tembelliği rahatsızlığım var. yine bu forumda yazılanlara bakaraz Ankarada Göz Bankası diye bilinen develet hastanesinde prof a muayene oldum ve durum bildiri raporu verdi. kendisi ' muafiyetraporunu veremediklerini söyledi', bu noktada benim durum raporumda , sağ gözde görme düzeyi 0,15 ( yani yuzde 15 ) duzeyinde ve sol gözde tam olarak yazıyor. renk körlüğü her iki gözde de 1/12 düzeyinde , yani tam bir renk körü olduğum, ve sağ göz kırılma kusuru (+5,50:-1,25 aks 121) bu şekilde yazıyor.

tsk sağlık yeteneği yönetmeliğine baktım orda 4/10 gibi bir şey yazıyor fakat muafiyet - muaf olunur gibi bir şey göremedim. yurtdışından yeni geldim , bir işe girmeden önce askerlik işini halletmek istiyorum ,

sizce muaf olurmuyum ? en yakın askerlik şubesine gidip raporumu vericem fakat , o zaman tecili bozuyorlarmış ve muafiyet vermezlerse bir daha tecil yaptıramam bu yüzden kesin emin olmak istiyorum.

kusura bakmayın biraz uzun oldu
cevap verirseniz sevinirim iyi günler

@jacob
Ben ne doktorum,nede asker kökenliyim

Bu platformda arkadaşlara yardımcı olmak amaçlı,onların sorularınin cevabını yönetmelikte bulup yazan biriyim.

Seni sorularına gelince,

Tek gözdeki 1,5/10 görme derecen ile 1/B/2.maddedeki 2/10' altindakilerin askerlik yapamayacağı guruba ve yine, Tam renk körlüğü kaybı ilede yönetmeliğin 8/D/3 madddesine giriyorsun. Yönetmelikte B ve D bendine girenler askerliğini yapamaz der. Durumunuzu bu verdiğim maddeler dahilinde yönetmeliktende görebilirsiniz.

Sonuç olarak anlatmış olduğunuz bu durumunuzla muafiyet alacağınız kesindir.
Yalnız yoklamaya giderken mutlaka raporlarınızı götürün ve ön rapor olarak gösterp hastaneye sevk alın.
Doktorlarada son durum raporunuzu göstermeyi ihmal etmeyin.
Geçmiş olsun.

Hocam aynı problem bende de var.

doğuştan sol göz göz tembelliği teşhisi koyuldu. Kapama tedavisi yapıldı ancak fark edilme yaşı biraz geç olduğundan işe yaramadı. İki üç sene önce çaresi bulundu filan haberleriyle karşılaştım İstanbul Dünya Göz Hastanesinin reklamıydı bu. Gittim ve oranın en iyi doktorlarından prof doktora muane oldum; Sol gözün tedavi edilemez %10 görüyor dedi.

Gel zaman git zaman mezun oldum yüksek lisansa başlayacağımdan dolayı mezun olduktan sonra tecil işlemlerine gittim bu sorunun muaf tutulduğunu bilmiyordum ayrıca. Sağlık sorunları bölümüne bunu belirtmedim ayrıca sağlık ocağından sağlık raporu getirip tecil işlemimi bitirdim. Yüksek lisansım bitiyor ve tecilim bozulacak. Şubeye gidip hastaneye sevk isteyebilir miyim sizce bu durumda.Adamlar demez mi yani önce sağlam raporu getiriyorsun sonra göz tembelliğin ortaya çıkıyor ?

Ayrıca bu sevk gerçekleşirse sonuc olarak sizce muaf olur muyum? Teşekkürler.

cemavc , Mehmet005 in dedigine gore ve yonetmelikte yazdigina gore ikimizde muaf olmamiz gerekiyor, gidebilirsem haftaya , olmadi bayramdan sonra gidip halledicem , sonuclari yazarim. Ayrica sana da neden boyle boyle yaptin diyemezler , bilmiyordum simdi biliyorum bu bir hak ise bunu kullanmak istiyorum dersin,
Gelismeleri burda paylasirsa arkadaslar o zaman faydali olur.

Hocam gelismeleri bekliyorum.Bu arada benim gözümde kayma yok.Internette kayma yoksa inanmazlar gibi bazi bilgilerle karsilastim.Makine olcumlerinden cıkmıyor mu bu rahatsızlık hocam.

@cemavc , goz kaymasi nedir o konu hakkinda bilgim yok, yonetmelikte 1/B/2 de gozun 2/10 un altinda gormesi diyor

Zaten goz tembelliginin bu cerceveye girme nedeni, gozlukte taksaniz gormeniz degismiyor, ise yaramiyor, en azindan benim oyle baska goz tembelligi cesidi var mi bilmiyorum, bu yuzden muaf kabul ediliyor sanirim

Diger yandan, diger goz hastaliklarinin gozluk cami ile ve/ya lazer ile tedavisi var bu insanlarin gorme duzeyleri gelistirilebiliyor, goz tembelligi farkli bir olay, bir onceki cevabinizda dediginiz uzere bende 2-3 yil once dunya goz e gittim belki tedavi olur diye, doktor senin gozun mevcut teknoloji ile bu nokta disinda gormez, uygulanan renk tedavisi belli yas ustundeki hastalarda ve belli seviyelerde ki hastalarin disinda ise yaramaz dedi,

Velhasil, olay bu, gidip gorcez bakalim, bir tanidiginiza felan sorup beni de bilgilendirebilirsiniz

Merhaba, ben geçen yıl gözden dolayı 1 yıl erteleme aldım. Gözümde keratakonus var ve iki gözümde de ccl operasyonu var. Ayrıca göz tembelliği ve şaşılıkta var. Geçen yıl muayene olurken yoktu ancak bu yıl yüzde 41 engelli raporum var. göz 38, epilepsi ise 5 şeklinde. rapordaki görme oranı sol 0.1, sağ ise .02 artmıyor şeklinde, epilepsi için ise nöbet geçirme riski var yazıyor.

Bayramdan sonra tekrar muayenem var, bu yıl muafiyet ya da erteleme hangisi çıkar acaba?
geçen yıl tam 15 temmuz sonrasına denk geldiği için askeri hast. kapanmıştı ve devlet hast. yönlendirdiler ve 1 yıl erteleme verdiler. Acaba yine mi aynısı olur. Bu yıl yakın zamanda benden daha iyi durumda olanların muafiyet aldığını duydum tabi başka şehirlerde...

@cactusman

Muayeneye giderken hastaliğınizdaki artmalari belgeleyen en son raporlarinızıda götürürseniz,gözlerinizde düzelmenin aksine daha kötüye gitmesinden dolayı,almış oldugunuz bir yıl ertelemenin ardından muafiyet almanız kesindir.

Son raporlarınızı,ön rapor olarak mutlaka götürün.

Teşekkürler. Yalnız son rapor derken, engelli raporunu mu sunayım. çünkü sürekli gittiğim hastane bişey veremedi, bizde sadece dosyanda takılı muayene notları var dediler.

Askerlik şubesinin verdiği kağıtta hastalığınızla ilgili belge ve raporları getirin mutlaka demiş ama ben bişey sunamıyacağım galiba.

cactusman,
Raporunla birlikte
Rapor aldıgın hastane arşivinden,raporun için yapılan tetkik ve muayene sonuçlarının birer fotokopisini al.

Üst Alt