Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Halk müziği ezgileri

doğanm

Üye
Konular
17
Reaksiyonlar
1
"şu anda ne dinliyorsun" başlığı çok dinlemediğim müzik türlerini de içeriyor,

ayrıca sitede bu konuda farklı başlıklar açıldığını da gördüm

kendi kültürümüzü daha çok yansıtan ve evrensele taşıyan değerlerimizi de burada paylaşmanın halk müziği severlere katkısı olacağını düşünüyorum,

iyi dinlemeler, şimdiden hoş geldiniz..

Bir üstadla giriş yapalım o zaman

iki kapılı bir han arası kaç saatte hangi hızla alınır ustam,

Bir üstadla giriş yapalım o zaman

çok sevdiğim, bağlama düzeninde keyifle çalınan bir parçadır, sanatçıyı ilk kez dinlemekle birlikte paylaşımın için teşekkür ederim.

aslında mesele biraz da belki bu,

türküleri dinlerken onları üreten/yaratan ve işleyenlerin emeklerini göz ardı ediyoruz,

"balaban"ı ressam olarak duymuştum ilk, trt emektarı olarak farklı bir isimle yeniden karşılaştığıma sevindim

çok yıllar öncesiydi,
zor bir zaman içinde kendimle boğuşuyordum
bu türkü kanımın boşalıp nefes almamı sağlamıştı
istanbul nere ben neredeydim

ne zaman dinlesem hep aynı duyarlılıkla dinlerim
teşekkür ederim tüm türkülerin için ahmet
ve seni bugüne getiren tüm yorumculara

[FONT=Verdana]Gıcır Gıcır Gelir Yârin Kağnısı - Isparta Türküsü[/FONT]

Güzel başlık olmuş yarın atarım

_DELAL_
her zaman olduğu gibi çok bereketlisin
paylaşımlarını beğendim öncelikle, oğurda bildim bileli mistik bir hava sezerim

aslan tek başına bir ekol, özlemi ilk kez dinliyorum, bağlama tınısı güzel güzel bir uyum olmuş
paylaştığınız güzel türkülere ahkam kesmek çok doğru gelmiyor

kendi güzellikleri kendinde kalsın, güzele güzel demenin güzelliği eskitmesinden sakınırım..:)

Pluvia yarın oldu..:)

ekinden harman olabilenlere, söz müzik ali rıza yalçının

ali rıza yalçın 1929 yılında divriği, çamşıh, gölören, kaygısız köyünde hüseyin ve şehriban
yalçın’ın 5. çocuğu olarak dünyaya geldi. ilk okulu şahin köyünde okuduktan sonra sivas
pamuk pınar köy enstitüsüne devam etti, ancak bitirmeden okulu bıraktı. orada ünlü ozan
âşık veysel ile tanışıp saz dersi alarak bağlamayı öğrendi. genç yaşta baloağa köylü sultan
hanımla evlendi. çiçek, niyazi, şehriban isimlerinde 3 çocuğu oldu. askerlikten sonra sık sık
istanbul da çalışıp tekrar köyüne geldi. sonunda istanbul'a taşınmaya karar verip ailesini alarak
tekrar istanbul'a gelip özel bir şirkette çalışmaya başladı. uzunca yıllar aynı şirkette yöneticilik
yaparak oradan emekli oldu. ümraniye dudullu'da bir ev yaptırıp oraya yerleşti. sosyal
faaliyetleri sever sık sık köylülerinin düğünlerine gider köy hasreti çeken hemşerilerine çamşıh
şiirleri okur hasret gidermelerini sağlardı. yaşamı boyunca boş durmamış siyasetiyle, sosyal
faaliyetleriyle, yardımseverliği ile her zaman herkesin yanında yer almayı bilmiştir. çok aktif
olduğu dönemlerde çeşitli dergilerde gazetelerde sık sık yazılar şiirleri yayınlanır ödüller alırdı.
özellikle türk folklor dergisine çamşıh ile ilgili hikâyeler yazmış trt de tiyatro olarak oynanmıştır. defalarca
cumhuriyet gazetesinde yazıları ve şiirleri yayınlanmıştır. yazdığı şiirlerini karasaban
adında bir kitapta yayınlamış ancak vefatından sonra basılamayan tüm şiirleri av. ismail metin
tarafından toplanıp çamşıh hüseyin abdal derneği yayınlarına kazandırılarak tek kitap halinde
basılmıştır.

ruhi su'ya fransa’da altın plak ödülü kazandıran ekin idim oldum harman yapıtı ali
rıza yalçın'a aittir. ibrahim tatlıses'in sarışınsın sarışın yapıt da ali rıza yalçın’ın derleyip
bestelediği çamşıh türküsüdür. ozan şiirlerinde mahlas olarak ali rıza ismini kullanmıştır.

ali rıza yalçın, ömrünün son senelerini ümraniye dudullu'daki birlik mahallesinde
evinde geçirmiştir. orada faaliyetlerine devam etmiş hiç beklenmedik bir anda sinsice gelen bir
kalp krizi sonucu 23 mayıs 1990 yılında hayata gözlerini yummuştur.

---bilgiler 1 mayıs 2007-divriği gazetesinden alınmıştır---

Pluvia

Oğuz güzel bağlama da çalır aslında, ya da bağlama eşliğinde olsaydı --elektro da olsa- daha güzel olurdu belki, kendisinin yıllar önce Bursadaki Mustafa ÖzaslaN'la birlikte oluşturduğu "Grup Çığ" konserinde güzel bir performans sergilemişti..sonra yollarını ayırdılar.

@<a href="https://www.engelliler.biz/forum/member.php?u=146783" target="_blank">doğanm</a> çok severim sesini

o zaman bence sesini çıplaklığı ile gösterdiği bir parça senin için dönsün..ben bu parçayla tanımıştım kendisini

ben daha çok kütahya, uşak ege türkülerine eğilimliyimdir, bu başlıkta az dinlediğimiz farklı yöreleri de paylaşacağımızı düşünüyorum

"kaynak kişisinin salih çağlar olduğu bir samsun ladik türküsü" 2 farklı yorumla;

İsmet Bayraktar - Gurbet Bana Dokunuyor

Pluvia
yok , ben çalmaya çalışıp yanımda olanların sabrını denemeye çalışıyorum..:)

içinde deniz, çay olan türkü

yöre trt'de uşak diye tanımlanmış, fethiye, bartın olarak da isimlendirilmiş

Yaşanmış aşka havalandırılmış bir bozlak
Devrin daim olsun yüzü gara göğnü ak adam

Üst Alt