Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Hamileyim. Çocuğumun bir kolunda gelişim bozukluğu varmış..?

melek91

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Hamileyim :( 5 buçuk aylikken ayrintili ultrason da malesef Bebeğimin sol elinin dirsek altından sonrasının olmadığını öğrendik çok kötü durumdayiz durumdayım çöktüm çöktük resmen kendi isteğimizle bebeğimizin yüzünü görmek için gittiğimiz ayrıntılı ultrason bizi yıktı resmen acaba gitmeseydik kucağımıza bilmeden alsaydık nasıl olurduk hiç bilmiyorum ama bilmekte çok kötü :( böyle bişey yaşayan aileler kişiler var mı??

Bence bebeğini kucağına alır almaz kafandaki tüm kara düşüncelerden kurtulacaksın...

Tabi üzülürsün(üz) ve bu üzüntüye yer ver(in). Velakin bu üzüntü sizi çocuğunuzdan uzaklaştırmasın veya çökertmesine izin vermeyin(iz) hamile süresinde. Hepimiz insanız ve herşey bizim içindir. Zihinsel bir sorunu yok sanırım, olsa bile ne yazar? Yaşama hakkı olmasın mı? Tabi toplumdan 'değişik' olmayı kimse istemez ama siz pozitif olursanız ve bunu çocuğunuza empoza edebilirseniz çocuğunuz kendiyle barışık olarak daha kolay yetişir.

Anne baba olarak çocuğunuz nasıl doğarsa doğsun eminim her şekilde bağrınıza başacaksınızdır. Prensese kendisini olduğu gibi sevmesini öğretmelisiniz ebeveynler olarak. Baktınız sorun yaşiyor pedagoktan yardım almayı ihmal etmeyin. Aynısını bende yaşadım çocukluğumda. Şuan hiç bir sıkıntım yok şükür. Eğer ben kendimi olduğum gibi sevmezsem kimse sevmez. Pozitiflik yolun yarısıdır :)

Bugun siz bu halde olmayı seçmediğiniz gibi bebeğinizde doğuştan uzvu eksik olmayı seçmedi biz hayatı hayatın bizi kabullendiği gibi kabullenip yaşamaya devam edersek güzeldir benim çocuğum neden böyle oldu diye düşünerek zaman harcayıp kendizi yıpratmaktansa çocuğum doğduğumda neler yapabilirim diye araştırmalara başlamanız hem sizin hemde bebeğiniz için daha verimli olur ..

vhtgnctrk
İnşallah öyle olur zaten bian önce doğmasını istiyorum onu görmek istiyorum belki bi umut çok yerde yanılmalar yaşayan insanların yazılarını okudum :(

Ewet zihinsel başka bi problem de görülmedi çok şükür ama doğmadan da bilemeyiz ne kadar kesin olsa bile yapamıyorum bi öyleyim bi böyleyim:(

black bishop
Araştırıyoruz öğrendiğimiz gibi bazı tetkikler yapıldı zaten gen testi gibi ama sonuç protez dediler hatta istanbul da bi protez yapılan yere bile gidip konuştuk bizim gibi olan var mı diye cocuk yaşamayı öyle öğrenecek onun için sıkıntı olmaz ancak bebekken protez kullanamaz ancak okula giderken kendisi isterse kullanabilir dediler

ÖzgürKız

Siz ne gibi bi sorun yaşadınız ben kaldıramıyorum düşündükçe daha kötü oluyorum kendimi nasıl alistircam bilmiyorum tabiki herkes birer bizde dahil engelli adayıyız ki 1 saniye sonra ne olacağımız belli değil ama etrafımda o kadar sağlıklı bebekler varken insan neden ben neden biz demeden duramıyor psikolojik yardım alsam fayda eder mi onu da bilmiyorum :'(

melek91

Bir açıklık getireyim benim çocuğum yok ama kendim engelliyim. Annemin babamın mücadelesini biliyorum, üzüntülerinide biliyorum. Ama ben şuan herkesin başaramiyacağı bir pozisyonda yer alşyorum. Hem eğitim anlamda hemde sosyal toplumda ki rolüm. Buda annemin babamın beni misal diğer kardeşlerimden eşit tutmasıydı. Benim bir engellim var doğru ama bende böyle dünya'ya geldim ve bunu değiştiremez kimse.

Elimde ki imkanları değerlendiriyorum. Her başarımın arkasında özellikle annem vardır. Anne ve çocuğun arasında ki toprak anadan gelen bir duygu bağı olduğunu düşünüyorum. Ve biliyorum ki ben her evden çıkışımda 'aman bugün çok yorulur mu, aman düşer mi' diye endişeleniyordur engelimden dolayı ama her zaman beni birey olarak sevdiler. Annemin babamın sevgisi ile ve en önemlisi benim hayat mücadelesinde başarılı olacağımın inancını doktorların benim için 'hayatta kalmaz' dedikten sonra başlamıştır. Hayatta kaldım ve onu diyen doktorla aynı klinikte çalışıyorum.

Demem o ki şuan ki üzüntünü bir nebzede olsa anliyabiliyorum. Ama bu durumu artık değiştiremezsın. Ama bu durumla nasıl baş edip başarabileceğini profesyonel yardım ile değiştirebilirsin.

ÖzgürKız

Çok sağolun zaten şimdiden ne desek boş herşeyi yaşayıp göreceğiz en kısa zamanda bi psikoloğa gitmeyi düşünüyorum:'(

melek91

Şimdi kendini ne kadar yıpratırsan o kadar enerji harcayacaksın. Ve senin üzüntünü bebek his ediyor. Enerjini güzel şeylere harca

Son düzenleme:
ÖzgürKız

Yapamıyorum ki aklımdan çıkmıyor bi öyleyim bi böyleyim keşke bilmeseydim diye düşünüyorum en azından kucağıma alınca daha farklı olurdu 2 aydır çok kötü durumdayım ve daha önümde 2 ay kadar bi zaman daha var :'(

melek91

Amaaaan, bunu mu dert edeceksiniz Allah aşkına! Her anne gibi çocuğunuzu kucağınıza aldığınızda her şeyi unutacaksınız. Elindeki eksiklik belki de hayatını hiç etkilemeyecek. Kendini iyi yetiştirecek, güzel bir hayat sürecek. Siz de ailesi olarak elinizden gelen desteği sunacaksınız. Bence bu durumu zerre kadar dert etmeyin. Kaldı ki o büyüdüğünde çok isterse dirsek altı için protez kullanmak herhalde çocuk oyuncağı olacak. Dirsek altını yeniden yaparlarsa şaşırmam :)

Bilmiyorum ya daha kötü olursa psikolojisi kötü olursa Bn bile alışamadım kabullenemiyorum görmeden üzülüyorum onu görmek ona bakmak bi ömür onu öyle görmek off :'( umarım her şey dediğiniz gibi olur da boşuna üzülmüşüm üzülmüşüz deriz dirsek altını yeniden yaparlarsa hiç şaşırmam demişsiniz o ne demek ??nasıl yani

melek91

Alışacaksınız, sıradan olacak zamanla...

Teknoloji o kadar hızlı ilerliyor ki, günün birinde eksik uzvun orijinali gibi çalışacak düzeyde yapılması hiç de şaşırtıcı olmaz. Söylediğim budur.

Allah kolay doğumlar versin. Hiç dert etmeyin.
Olabildiğince normal çocuklardan ayrı tutmayın.
Her işini olabildiğince kendinin yapmasını sağlayın.
Sadece sağ kolunu değil sol kolunu da her işinde kullanmasını sağlayın.
Vücut dengesi bozulmasın.
İlerde eksikliğini bile hissetmeyecek.
Hangi alanda yeteneğinin olduğunu keşfetmeye çalışın ve önünü açın.
Bizim zamanımızda yoktu ama şimdi var. Belki olimpiyatlarda ülkemizi temsil edecek.
Kulak zekası ileri düzey olabilir. Şimdiden bir org veya piano alabilirsiniz.
Bende hiç nota bilgisi olmadan duyduğum her müziği çalabiliyorum.
Keşke bebeğiniz doğduğunda vakit geçirebilsem.
Şimdiden, yapabileceği şeyleri hayal ettikçe ben bile heyecanlandım, gözlerim doldu.
Kız mı erkek mi?
İsmi ne olacak? :))

muratulas
Yazınızı ağlayarak gurur duyarak okudum inanın gerçekten doğuştan olması duvarınızda yazanlar gibi sonradan olmasından iyi değil ama en azından ona göre yetiştiriyor kendisini yetiştirecek yani sizin gibi . Bi öyle düşünüyorum bi böyle gerci daha zor saglik sorunlari yasayan insanlar var bizim bile ne olacagimiz neyle karsilacagimiz belli degil simdilik sol elinin gelismedigini ogrendik en baslarda doktor nasil anlamadi bixde o da anlamis degiliz belki görsem görünce herşey bitecek ama şimdi bilipte taşımak görmeden taşımak ileride olanları olacakları düşünmek delirtiyor çok üzülüyor beni. Oğlumuz olcak inşallah sizin gibi olur o da inşallah:'(

En önemlisi de onu ve kendimizı nasıl gelistirecegimiz egitecegimiz bilmiyorum çok korkuyorum ben normal bi bebek nasıl yetistiririz diye düşünüp dururken böyle bişeyle karşılaşınca şok a uğradık ben hala kendime gelemedim umarım herşey iyi olur bizim için de onun içinde ismi de kemal olacak inşallah eşimin babasi genç yaşta vefat ettiği için dedesinin adını vercez inşallah

OturanBoğa
İnsallah inşallah dediğiniz gibi olur bian önce onu görmek için sabırsızlanıyorum belki içimdeki burukluk üzüntü hepsi gider de boşuna üzülmüşüm üzülmüşüz deriz

melek91

İsmi gibi kamil bir mümin olur insallah.
Cenabi hak hayirli evlatlardan eylesin.
Annelere ben ŞEFKAT KAHRAMANI diyorum. Sizler cenneti kazanmamiz icin birer vesilesiniz. Evladiniz sizdeki şefkati gördükce, hissettikce hersey daha guzel olacak insallah.
Siz onun fiziksel ihtiyaclarindan ziyade ruhi ihtiyaclarini karsilayin.
Gerisi Allah'in taahhüdü altinda zaten.
Kim bilir ne yetenekler verildiki 1 el yetecek demekki.
Kendimden biliyorum ;)

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Allah beterinden korusun hasta veya engell çocukla uğraşmak zordur kendimden biliyorum ....
inşallah ciddi bir şey çıkmaz Allah yardımcınız olsun...

muratulas
Kamil değil yanliz Kemal olcak inşallah inşallah hayırlı evlat olur hayırlı günler gösterir rabbim bize Bn de anneniz gibi bi umut o nasıl uzar belki diye umut etmiş bnde gelişir yanılmışlardır rabbim gostermemistir diye umut ediyorum kimin duasının kabul olacağı belli olmaz o daha karnımın içinde rabbim ol derse olur lütfen sizde dua eder misiniz. İnşallah dediğiniz gibi olur herşey..

acıların çocuğu
Size de çok geçmiş olsun amîn inşallahhh başka bişey çıkmaz dediğiniz gibi rabbim herkese yardım etsin

Üst Alt