Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

"Her insan bir engelli adayıdır" söylemi...

Hasantalay

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
şu söylemden kurtulalım ya HER İNSAN BİR ENGELLİ ADAYIDIR

Sanki engelli olmak ve bir insanı bu sözlerle tehdit etmek bir anlamda uyarmak bana göre yanlış bir insan engelli insanlara davranışını insanın ahlakı değerleriyle ve kültürüyle sosyal yapısıyla bağlantılıdır
biz engelliler öyle bir tavır sergiliyoruz ki sanki engelli olmak sağlıklı insanların korkulu rüyası
lütfen bu öngargıyı yıkalım hem kendi içimizde hemde sosyal yaşam içinde

eminim benim gibi düşünen arkadaşlar vardır

Engelliyim mutluyum

o zaman her sağlam bir engelli adayıdır demeyelimde engelli ol mutlu olmu diyelim kim ister engelli olmak ben şimdi eski günlerim için nelerden fedakarlık etmemki kim ister bi sandalyeye mahkum olmak kim ister tuvalet ihtiyacını bile birilerinin yardımı ile gidermek tabiki engelli olmak her saağlamın korkulu rüyasıdır ve bazende kaçınılmaz son dünyada en ağır yük insan yüküdür bazen en yakının olan ailen kardeşin hatta eşin bile bu yükü kaldıramaz en ufak bir off demesi sana keşke böyle olacağıma ölseydim dedirtir o yüzden ben senin bu fikrine katılmıyorum hasan abi

gelişimin ve başarının anahtarı bulunduğun yeri kabul edip
dünyaya bakışını ve yaşam tarzını ona uygun şartlarda düzenlemelisin
keşkeler bizi çıkmazlara sürükler
yapabildiklerimizi ve elimizdeki değerleri farketmeden yaşarız

kardeşim abdo
birde bu taraftan bak

Her sağlam olan kişi bir engelli adayı olduğuna inanıyorum.çünkü bunu toplumuzda bizzat yaşayarak öeneklerini gördüm.engellilerin toplımumuzdaki ön yargısı kırrılmadıkca biz engelli kişileri ön yargılı veya acıma duyguları ile görecekler bizde bunların mücadelesini yaparak kendimizi kanıtlıya biliriz.

Abalı

ben bu söyleme katılıyorum ve bizi küçük düşürücü bir anlamda içerdiğini düşünmüyorum. Bence heran her şey herkes içindir sözüyle aynı anlamda yer yüzündeki herşey insanlar içindir iyiside kötüsüde bu yüzden sağlam insanların bilinçlenmesi açısından-tabiki anlayana- anlamlı bir söylem.

''Her sağlıklı insan engelli adayıdır''
söylemi beni oldukça rahatlatıyor,karşımda zorluk çıkaran biri olunca düne kadar bnde sağlıklıydım ,
''kötü şeyler hep başkalarının başına gelmiyor,sana da gelebilir''
sözünü gözünün içine bakarak söylemeyi de tercih ediyorum çoğu zaman ..
karşımdaki buz gibi ürperince acaip mutlu oluyorum ne yalan söyleyim :D

bence çok haklı bir söylem ama kaç sağlıklı bunu düşünüyor.. kendimden biliyorum 2 yıl öncesine kadar bir engelim yoktu ama hiç aklıma gelmiyordu

1 yıl öncesine kadar engelli veya özürlü bilmezdim herkes benim gözümde insandı özellikle engelli insanlara bakmazdım bile iyikide bakmamışım şimdi anlıyorum insanların o acınası bakışlarınan hoşlanmıyorum acınması gerekenler kendileri olduklarının farkında değiller Sorarım kimin 1 saat sonraya sağlam olacağının sağlam sağlıklı kalacagının garantisi mi var ? Yukardan garanti belgesi vermiyolar.............

Kimin ne olacağı belli değil....engelsiz insanların yaklaşımı eğer tepeden bakmaksa....kendi sağlığıyla böbürlenip ukalalık taslarsa....bir engelinin yanında aptalca bir cümle kurup amaç saptırılırsa.....
Bu ukalalığa kocaman harflerle.....
"her insan bir engelli adayıdır demek farz....!
Bazı insanlar ne yazıkki bunun bilinçinde değil...
Istem dışı bile olsa konuşurken beden dilini dikkatli kullanarak insanları kırmadan insanice davranışlar sergilemeli insanlar....
Bir kelimeyi cümleyi telafüz ederken 1 değil 2 defa düşünmeli bu nereye gider diyerek...
Her insan bir engelli adayıdır bu cümle bence eğitici bir cümle...ne oldum dememeli insan ne olacağım demeli...bugün bana yarın sana....vs...vs....
Tartışmaya kalksan içinden bir çok anlamda çıkarabiliriz....herkesin kendine göre bir açıklaması var....
Hasan'a katılmıyorum neden tehditkar olsun sadece uyarıcı bir cümle
tabiki hiçbir insan sağlığından olmak istemez ama allahın takdiri.....!

Not:bir başladım içimdekileri yazmaya karman çorman oldu idare edin

Saglam insanların engellilere bakışı.

Bende her saglam insanın engelli adayı oldugu kanısındayım.birde lütven engelsiz arkadaşlar abiler ablalar amcalar vs. Bizleri yolda gördügünüzde lütven bön bön bakmayın.bu tip eylemlerin dışarıya çıkmamamızda büyük rol oynadıgı düşüncesindeyim bizlere acınacak gözlerle balmak yerine gerekli olan konularda yardımncı olrsanız daha çok makbule geçer.

Yine aynı sorun, aynı konu, başa dönüyoruz sanırım... Bu tür davranışları kafanıza takmayın arkadaşlar. Hem şu zamanda ben sanmıyorum ki sağlam bir insan bir engelliye bu gözle baksın
umarım yanılmıyorumdur. Ben sağlam bir insan olarak böyle düşünüyorum. Engelli arkadaşlarımızın diğer insanlardan farkı yok benim için..doğrusu da bu !!

herkez engelli adayı olabilir.

insanlar her an engelli olmaya aday oldugu bilseler düşünseler.

başına gelmeden bilmiyorlar heran ölebilecegimizi bilmeden aşırı hırs yapanlar gibi yeni tanıstıgım birisi engellilerden bahsederdi kendisi sakatlandı dısardan bakıyordu şimdi içinde

Engelliler de insan olduğundan "Engelliler hariç" deyin ba[FONT=arial black][/FONT]ri. Engelli bir kişi zaten engelli olduğundan engelli adayı olamaz.

Engelliler hariç dememe gerek yok. Lafım zaten Meclis'ten dışarı anlayan anladı!

Konuyu nereye çektiniz. İnsanların biraz daha saygılı olması için yazmıştım. Lafım saygısızlaraydı.

bir engelliye değer vermek, özen göstermek, onunla ilgilenmek, onun kıymetini bilmek bir kültürdür. bunun eğitimi yok, kitaplarda da yazmaz. nezaket ve zarafet gerektirir.
yolu insan olmaktan geçer☺

Üst Alt