Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Her şey sevgili için..

evet gittim Rabbim tekrar gitmeyi nasip etsin ins. gitmeyenlerede erken yasda gitmeyi nasip etsin.

Allah bize de nasip etsin. ne mutlu gidenlere.

kabe tanıtımı.inanacımızın mihenk taşı

kabe_kroki.gif

gurbetli

ne vefasızzsın yahu..giderken insan bir söyler belki senden dua isteğinde bulunurduk..:p

arif35

can-ı gönülden aminnn..inşallah biz de gider o kutsal topraklaı görür kabeyi ziyaret ederiz. insanın mutlaka hayatında olmazsa olmaz hedeflerdden olmalı diye düşünüyorum. dünyaya bir daha gelmeyeceğiz .

Rabbim inşallah canu gönülden gitmek isteyenlere ve benim gibi tekrar gitmek isteyenlere en kısa zamanda nasip eder :eek:

ben gittigimde buralara gelmiyordum ki ama dua etmedim diyemem ki bütün müslüman alemi icin edilen dua sizlerde iclerinde sayilmazmisiniz ?

yasemin sena

ne mutlu size ki gitmişsiniz. demek ki nasibinizde vardı ki gittiniz. zorluk yaşadınız mı?

gurbetli

ne demek ...tabi ki tüm müslümanları da kaplar ama belki özel dua isteyebilirdik efem..:eek:

hüseyin19

evet tarif edilmez bir mutluluk ufak tefek problemler oldu ama çok şükür yaşamadım

cok güzel Rabbim isteyen herkese nasip etsin haci olmak kolay degil sabir ve sukut gerektiriyor anlatmak ile bitmez yasamak lazim bana haci ekberlik nasip oldu yürekten iste ben iki kez gittim yine gitmek istiyorum tr ye kesin dönüs yapmadani birdaha hacca gidemem tr ye gidersem umre yapabilirim amma hacca gitme sansim yok mus öyle duyum aldim ...

yasemin sena

bir engelli için ne gibi zorluklar var bizi aydınlatır mısın?

gurbetli

seni tebrik ederim. hem de haccül ekbber..:p yat kalk Allaha şükr et. evet Türkiye de kota uygulamasından dolayı çok zor gidersin yazılanlar bile 2-3 yılda anca gidebiliyorlar..

sevgili kardeşlerim,
tekerlekli sandalye kullanan bir bireyin hac ve umre yapabilmesi için yanında mutlaka bir refakatçiye ihtiyacı var.Uçağa binme inme sonra otele götürecek otobüse iniş-biniş valizler vs.. medinede ibadet etmek mekkeye göre biraz daha kolay kaldığınız otel mutlaka yakın olmalıki vakit namazlarını mescidi nebevide kılabilmeli ( mescidi nebevide 40 vakit namaz kılmanın fazileti çok büyük buda 8 güne denk geliyor en az bu kadar gün kalınmalı )mescidi mebevide tekerlekli sandalye kullanan kişi çok rahatlıkla ibadetini yapabilir .Girişler rahat geniş içeri girmesi kolay.Tuvaletlerde klozet ,her zaman sıcak su, yürüyen merdiven var benim tavsiyem ihtiyacınızı ve abdestinizi her daim otelde halletmeniz ibadete daha çok vakit kalır.cennetül baki hemen mescidin yanında içine girmesenizde rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz.bayanlar ziiyaret edemiyor o başka bende annemlerde duvarın sonlarına doğru gidip görünen bir yerden bakıyorduk.mescide yakın ziyaret yerlerine yine bir refakatçi eşliğinde gidebilirsiniz.gittiğiniz turda çok önemli kafile başkanı gerçekten bu işi Allah rızası için yapıyor olması,hoş görülü,iyi niyetli olmalı ziyaret yerlerine gidişler-gelişlerde kendinizi rahat hissedersiniz. herzaman kafile ile gidilmeli her grubun kendine göre bir işareti olur okadar kalabalığın içinde herkes birbirini tanımak içn .bizimki boynumuzda turuncu bir flardı.Diyanetinki kırmızı. Mekke i Mükeremedede oteliniz Haremi şerife yakın olması sizin için bir avantaj uzak olursa tekerlekli sandalyeli bir kardeşim ulaşım için servise ,belediyenin otobüsüne yada maddi anlamda durumu iyi ise taksiye binecek bu hem kendi hemde yanındakiler için ayrı bir külfet in-bin ama koltuk değnekli bir kardeşim için bu durum lehine olur .bu arada tüm otellerde asansör,kozet her daim sıcak su ,klima var siz yinede gitmeden gideceğiniz şirketle en ince ayrıntısına kadar konuşun.gelelim Haremi şerife burda abdest almak biraz daha zor tuvaletler medinedeki kadar çok ve geniş değil burda kabeye ulaşmak için yürüyen merdivenler mevcut . kabeyi tavaf ve say (merve ile sefa tepesi arası)için tekerlekli sandalye kiralanabiliyor ücretini şimdi hatırlayamıyorum ama biraz yüksek .ama kendinizde refaketçinizle birlikte say da ayrılan tekerlekli sandalye bölümünde ibadetinizi gerçekleştirebilirsiniz.kabeye ilk gittiğinizde yüzünüz yerde olsun hiç bakmayın tam yakınına gelince bakınki duanızı huşu içinde yapın ilkez görünce edilen dua kabul olur.50 tavaf yapmanın fazileti büyük daha fazla yapmanın fazileti daha büyük.müzdelifeye ,arafata ,minaya sevisler,taksiler var ama herzaman bulamıyabilirsiniz refakatçiniz sağlıklı ve dinamik olmalıki hem size hem kendine yardımcı olsun. Rabbim derdi veren Allahım kulunun kalbini biliyor.Ameller niyetlere göredir. birimizi bine çevirsin inşallah oralara gidince buraları unutuyosunuz sanki bütün ömrünüzü orda ibadetle geçirmişsiniz gibi hissediyosunuz kabeye bakmaktan doyamıyorsunuz ravzayı mutahharadaki gül kokusundan ayrılamıyorsunuz rabbim inşallah en kısa zamanda tekrar gitmeyi nasip eder Medine Medine öyle bir şehirki insan ömrünün sonuna kadar orda yaşar havası güzel suyu güzel içinde bulunan dünyadaki herşeyden güzel....

yasemin sena

Allah razı olsun ne güzel anlatmışsınız. sanki oradaymışım gibi oldu. siz mekke'deki peygamberimizin kütüphaneye çevrilen evini gördünüz mü..neden sizce kütüphaneye çevrililmiş?

anlatabildiysem ne mutlu bana. evet gördüm ama içine girimiyor haremi şerife çok yakın zaten içinde sayılır ebu cehilin evi olan şimki tuvaletlerin çaprazında kalıyor araplar bu konuda biraz yetersiz kalmış sadece dışına bir beyaz boya okadar buna şükür yıllar önce televizyonda göstermişlerdi içler acısı bir durumdaydı.birde kralın sarayının hemen karşısında saray okadar yüksekki efendimizin evi yanında tabiri caizse sönük ve zayıf kalıyor.heleki kabenin karşısındaki saatli zemzem tavır tüm ihtişamı ile gördükçe insanın içine ateşli bir kor gibi düşüyor vehhabi arap hükümeti değişmedikçe bu devran böyle sürer gider...

yasemin sena

avrupada ve amerikada birçok önemli yapıtın etrafı tamamıyla boşaltılmış ve sadece millet oraya odaklansındiye..bir de kabe ye bakın ..dediğiniz gibi sanki kasıtlı olarak birileri kabenin ihtişamınuı kapamak için gökdelenler dikiyor..nemrudun yüksek kuleler yaparak gökyüzüne ok atması gibi.. oysa suudi devletinin yer sorunu yok kabenin dışında bir çok yapıyı bozarak o alanları boşaltabilir.. gerideki dağlık alana yerleşimi kaydırabilir..onların yüzünden hac kotaya takılıyor açın kabenin etrafını milyonlarca insan tavavaf etsin..inşallah o da olur. bir de benim anlamadığım arafat dağında maymuların insanları rahatsız edecek kadar çoğaldığından bahsediliyor.. bu nasıl bir iş anlamadım..orası maymunların yeri değil maymunların yeri simdiki kralın sarayı bence..:eek:

hüseyin 19

yazdıklarına kesinlikle katılıyorum.evet bu gökdelenler kesinlikle kabeyi asimile etmek üzere yapılan bir zincirin ilk halkaları ve açıklanan projelerle bunların devamının geleceği anlaşılıyor.ecdadımız osmanlının yapmış olduğu revaklar kabenin üstünde değil ozamanlar mekkedeki en yüksek bina kabeyi muazzama ondan yüksek bina yapmak yasakmış şimdi ise.biz ailecek sadece o revakların olduğu bölümde namaz kıldık yukarıya çıkmak istemedik öyle olsaydı osmanlı da o yapılan revakları yüksek çok katlı yaparlardı.bunu yapabilme gücüne sahiptiler.maymunlara gelince ben hiç arafatta maymun görmedim söylediklerine göre Cebeli Nur hirada tepesinde olduğu söyleniyor biz gittik fakat tepesine çıkmadık annem korktu ben çıkalım dedim ama söylenenlerden etkilendi.o maymunları bilerek hırsızlık yapmak için alıştırıyorlarmış .maymunlar istense bir ekip kurulsa iki günde temizlenir bazı konularda çok yetersiz bir devlet politikası var. kralın bir tane değilki sarayı vehhabiliği benimsemişler ,a.b.d desteği almışlar,ülkenin zenginliği ayaklarının altında gel keyfim gel

yasemin sena
mekke ve medine ümmetin ortak malıdır. suudi hükümetinin o kutsal yerler üzerind islami hukuka göre tasarruf hakkı çok sınırlıdır ama gel gör ki islam sahipsiz kalmış.. onlar da istedikleri gibi deve koşturuyorlar..

hüseyin 19
kardeşim bize düşen dua etmek Rabbim tüm islam aleminin yar ve yardımcısı olsun:)

aminnn sena kardeş ..inşallah ileride daha güzel şeyler olur da suudi şeyhleri gafletten uyanırlar..

bu görüntüyü namaza mırın kırın edenlere seyrettirmeli ....:confused:

bahaneleri olmazmı bugün ,yarın ,soğuk,sıcak. vs birde bakmışsın ömür biter ,sağlık tükenir..... kalplerindeki iman kıvılcımlarını alevlendirmek için atılacak adımlardan biri olabilir.

ben cok izlerim bu vidiyoyu cok sevdim ablayi öyle tatli dille anlatiyor ki aglamakla kendimi tutamiyorum Allah razi olsun ...

zaten böyle anlatanlar anlattıklarını yaşasa daha etkili olur.Ki Kural budur aslında..

nasil yani, anlattigi gibi yasamiyormu onu mu demek istedin anlamadim?

GURBETLİ

Anlatılanlardan etkilenmişsen; anlatan yaşıyordur ve kalpten çıkan kalbine etki ediyordur. onu demek istedim yoksa o insan yaşamıyor demedim.

Üst Alt