Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Herkes ne kadar meraklıymış engelli olmaya, hem de bir park için!

Sehribanu

Aktif Üye
Konular
152
Reaksiyonlar
0
Engelli park geri icin verdiğim mücadeleyi hayatımin hiçbir alanında vermedim😃Gencecik adam aracını park etmiş polisi aradım,geldi.Esnafın biri uyardı burası engelli park geri diye.Adam ben de engelliyim dedi..Şaka gibi..Engelli olduğumuz icin hiç bir seye layık görülmeyen biz,el kadar park yerine gelince nasıl da yüzsüzlükle ben de engelliyim deme cesaretinde bulunuyor...Cehalet,corana vürüsünden bile tehlikeli...

Büyükşehirlerde malesef bu sorun hat saffada. Birde herşeyi bilen engelli arkadaşım engelli park yerine sadece engelli park kartı olan engellilerin park edeceğini bilmiyor.

Sanıyor ki konsola "Engelli Kimlik Kartı"nı koyunca parka edebilir... Hayır...

Kamusal alanda (Özel işletmeler AVM'ler hariç, onlar kendi kuralları ile engelli kimlik kartı olanada yer verebilyirolar.) yani hastane, okul, yol vb yerlerde "Engelli Park Yerleri" ne sadece engelli park kartı olan kişiler park edebilir. Ve bu büyük kartı konsolun üstüne okunaklı bir şekilde koymanız lazım. Aksi halde, isterse araçta 2 engelli olsun ceza yersiniz.

Polis geldiğinde engelli park kartı olmayan ama plaka sorgulaması yapabildiği için Trafikte engelli araç kaydı olan (Halk diliyle ruhsatında engelli baresi olan) aracı tespit ettiğinde de insiyatif kullanarak ceza kesmiyor. Ama Trafik Müfettişine denk gelirseniz Polis gibi sorgulama yapamadığı için aracın ve ön konsolun resmini çekip, ceza kesebilir.

Hele engelli kaydı olmayan ama yukarıda belirttiğim gibi Engelli Kimlik Kartı ile bu alanları kullanan arkadaşlar yapmayın, ceza ödersiniz...

Engel kartımı koyuyom arabaya babamın yer bulamınca

Hiç olmuyanlar engellinin yerini işgal ediyo tabi

zaten sıkıntı burda neden sadece ortopedik bir engelliye bu hak tanınıyor diğerlerine tanınmıyor mesela bir engelli %92 bu kişinin kanser vede 4 evre buna bağlı bir çok engeli var ama bu hakkı yok mesela adam kalp hastası yüremesi zor engeli %71 ama bu haktan mahrum daha bunun gibi sayamadığım bir çok hastalık vesaire vesaire ......çok düşündürücü ?

Kimse engelli olmak istemiyor,ama herkes engellinin küçükcük hakkını gasp etmeye çalışıyor.Ben Ortopedik engelliyim,uzun süre yürümekte zorlanıyorum.Bunun için başvurmuşum bir sürü mücadele etmişim,hiçbir engeli olmayan insan park edip sonra da utanmazlıkla ben de engelliyim deme görgüsüzlüğünü gösterebiliyor.Örneğin duyma engelli biri de ben engelliyim diye engelli park yerini kullanıyor.Bunların düzenlenmesi gerekiyor.Herkes aynı düzeyde engelli değil. İlla polis devleti mi olmak gerekiyor anlamadım.İnsan da azcık bilinç ve vijdan olması gerekir.

:)

%90 üzeri raporlu kişilerin aile bireysi ÖTV indirimi alabiliyor. Yararlanamıyor derken? Asıl ortopedik engelli o haktan yararlanamıyor?Kendi aracından başkasını kullanamıyor v.s. Ehliyeti var ama taksicilik yapamaz mesela... v.s. Bir eli kolu sağlam simitini tek başına satabilir. Ama bir bedensel engelli kendi işini hiç bir şekilde yardımsız bağımsız kuramaz. Dezavantajlı olan fiziksel engellidir sayın kardeşim. Elmayla armut aynı birim olamaz.

UNAL28IST

%90 altı engellilikte sadece ortopedik engelli özel kodlu ehliyeti ile ÖTV'siz araç alabiliyorsa yani Trafikte engellilik durumu ruhsatına işliyse engelli park kartı alabilir. Diğer türlü resmi olarak araçta işli olmayan bir engellilik durumu için Trafik Şube size nasıl engelli parka kartı versin?

Hadi sistemi geçtim. Burada amaç, ortopedik yani araca inip binerken zorlanan, tekerlekli sandalye kullanan, yürüme veya başka ortopedik sorunu olan engellilere park yeri aramadan, girecekleri kapı girişine uzaklaşmadan yer vermektir. Çünkü takdir edersiniz onlar sizin gibi yürüyemez, ortopedik engellilerdir.

Ancak şeker hastası bir engelli arkadaşım engelli park katını konsola koyduğunda nasıl bir yürüme öne/kapıya yakın park etme önceliği olabilir?

Bazı şeyleri talep ederken, mantıklı olunması gerektiğini düşünüyorum...

//Ek: %90 üzeri engelli raporu ile alınan engelli araçlarına da Trafik Şube Engelli Park kartı veriyor. İnsiyatif polisin elindedir. Yani sizin belirttiğiniz gibi %90 üzeri engellilik durumu olan kalp hastası bir kişi Trafik Şubeye başvurup oradaki memur ile konuşup, aracı için engelli park kartı alabilir.

StratoS

%44 engelim var ortopedik ama engelim araç sürmeye mani değil yük taşıma ve uzun mesafe yürüme sıkıntım var kart almadım engelli ehliyet ve ruhsat istedi memur arkadaş

iscev

Yukarıda da bahsettiğim gibi, %90 altı engellilik durumunda aracın engelli adına tescili olması lazım. Yani araç sizin adınıza engelli olarak trafik tescili olması lazım. (Halk diliyle ya ÖTV muafiyetiniz olacak ya da MTV)

Araç sizin adınıza ise ama Engelli tescili yoksa, alamazsınız, dediğim gibi.

Üst Alt