Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İdrar yolu enfeksiyonlarını önlemek için %100 bitkisel içerikli haplar

Arkadaşlar Cranberry yaban mersini olmadığı gibi kızılcık da değildir. Cranberry ülkemizde yetişmeyen bir bataklık bitkisidir. Asidi fazla yani PH değeri düşük topraklarda yetişir. Son dönemlerde bu bitkiyi Samsun 19 Mayıs Üniversitesi ziraat fakültesi karadeniz bölgemizde yetiştirmeye çalışıyor ama toprak özellikleri nedeniyle pek başarılı olunabilmiş değil. Kızılcık ise bildiğiniz bir ağaç meyvesiyken bu bitki bodur bir bitki türüdür. Şurada hem yaban mersini hem kızılcık hem de cranberry nin linklerini görebilirsniz. Bu bitkiler ülkemizde yetişmediğinden herkes kafasına göre isimlendiriyor ve ortalık karışıyor.

cranberry (Ülkemizde bilinen yerleşmiş bir adı yok. 19 mayıs universitesi ziraat fakültesi 'Turna Yemişi' ismini önerdi ama tam yerleşmiş değil)
PlantFiles: Picture #4 of American Cranberry Bush (Tree), Crampbark Tree, Wild Gueldes-Rose, Gueldres-Rose, Dog Rowan Tree (Viburnum opulus var. americanum)

yaban mersini (blueberry)
http://www.floridahillnursery.com/popup_image/pID/384

Kızılcık (Cornel )
Kzlck Aac ve Kzlck Meyvesi / Meyva Aalar / e-yasamrehberi.com

Ben iyice incelense kızılcıkla cranberry nin benzer asidik özellikleri nedeniyle ortak sonuçlar doğurabileceği ihtimali olduğunu düşünüyorum. Ama yine de emin değilim...

ABD de doktorlar bilimsel olarak enfeksiyonun oluşmasına engel olan yegane bitki olarak bu crannberryi enfeksiyon geçiren hastalara önleyici unsur olarak önerirler. ABD deyken geçirdiğim enfeksiyonda bana da önermişlerdi. Tadı tek kelimeyle berbat ötesidir. İğrenç, ekşi bir tadı vardır. Taze halde bu meyveyi yiyemezsiniz. Kurutulmuşunun satıldığı yerler var ülkemizde. Ona da şeker eklenerek yenilebiliyor ancak. Hap haline getirilmiş ekstresi ne kadar faydalıdır bilmiyorum. Bir ara kurutulmuş ve şeker eklenmişinden bulmuştum metro markette. Öyle çok pahalı da değildi. Ama tıpkı ABD de aldığım meyve suyu formunu kısa sürede bıraktıgım gibi bu kuru olanları da uzun sure yıyemedım. Tadı iğrenç...

arkadaşlar bu arada küçük bi önlem önerebilirim. eşim tak sırasında dezenfektan kullanıyor. yanlız jel olanlardan değil hastanedeki uçucu olan dezenfektanlar. ellerinede sürüyor ve işlem öncesinde mikropları dezenfekte ediyor. 1 yıldır tak kullanıyo hiç enfeksiyon geçirmedi. inşallah böyle devam eder. gerçi ben yine bununla ilgili konuları takip ediyorum başımıza gelirse bilinçli olalım...

Dostlar Crannberry denilen bitki ABD de doktorlar tarafından idrar yolları enfeksiyonuna karsı faydalı olduğu düşünülen yegane bitkisel destek ürünüydü. Ancak son çalışmalar bu ürünün de faydasız oldugunu ya da faydası varsa bile ciddiye alınmayacak kadar az oldugunu göstermiş.

Şu sitede bu konuda yapılmış çalışmaları özetleyen bilimsel haberler var. Sitede Cranberry nin idrar yolu enfeksıyonuna faydası olup olmadıgına dair yapılmıs calısmalarla ılgili ne kadar haber varsa hepsini okudum. Sonuç YOK BÖYLE BİR FAYDA!

buyrun burada

Cranberry juice now unlikely to prevent cystitis, review finds

Hadi beeee! :) Onca yaban mersinini boşuna yedik içtik desene :)

Valla, ben su da su derim, başka bişey demem. Günde 2-3 litre su içeceksin ve dünya yıkılsa günde 5-6 defadan az TAK yapmayacaksın.

arkadaşlar d-mannoz hakkında bilgisi olan varmı idrar yolu enfeksiyonu için bitkisel ürünlerden hangisini önerirsiniz bi ara solgardan cranberry kullandım bunlara bakteriler direnç kazanırmı

kimsenin bilgisi yokmu d-mannoz hakkında

İdrar yolu enfeksiyonu için bitkisel ilaç önerebilir misiniz?

arkadaşlar idrar yolu enfeksiyonu için önerebileceğiniz bitkisel haplar varmı antibiyotik kullanmak istemiyorum tek böbreğim olduğu için lütfen yardımcı olun bana :(

Gilaburu, Hazanbel kökü ile kereviz kaynamış karışımı...

cok tesekkurler...ben bır ara solgardan cranberry kullanıp faydasını goren varmı bıde d-mannoz hakkında bılgısı olan varmı?

İdrar Yolu İltihabına Ne İyi Gelir? D-Mannoz Nedir?
D-Mannoz, doğal bir şekerdir; E. Koli tipi bakteriyel bağırsak enfeksiyonlarını azaltarak idrar yolları sağlığını geliştiren içeriklere sahiptir. Avrupa’daki bir çok huş ve kayın ağaçlarından özütlenerek elde edilen bir glukoz izomeridir. Aynı zamanda insan bedeninde de üretilir. Mannoz’un küçük miktarları, vücudumuz tarafından metabolize edilir, daha az miktarları ise, süratle idrarla atılır. Bazı ön çalışmalar, oral yolla alınan mannoz’un %90’ı, 30-60 dakika içerisinde, değişime uğramadan dışarı atıldığını göstermiştir.
Mannoz, bakteriyel lektinlerin, mesane duvarına ve idrar yollarının zarına yapışmasını önler; bu yüzden idrar yolları enfeksiyonlarının önlem ve tedavisinde oldukça yararlıdır. Mannoz idrar yolu tarafından dışarı atıldığında, zararlı bakteriler de dışarı atılır. E-coli’nin, mesane ve idrar yollarının duvarlarına yapışan fimbrium adlı ince kılları vardır. Antibiyotikler E-coli’yi öldürürken, mannoz da basitçe bu bakteriyi bir kapsül içine alarak mesane duvarına yapışmasına engel olur. Mannoz ile kaplanmış E-coli, idrarla birlikte dışarı atılır.
Mesane ve idrar yolları enfeksiyonları son derece yaygındır. İdrar yolları enfeksiyonlarına karşı, erkek ve çocuklar son derece hassastır, ancak kadınlar bu konuda daha fazla sorun yaşarlar. Eğer idrar yolu enfeksiyonları ciddiye alınmaz ise, böbreklere sıçrayabilir. Böbrek enfeksiyonu oldukça ciddi bir konudur ve kalıcı hasarlara yol açabilir.
Bu enfeksiyonların sorumlusu, Escherichia Coli’dir. (E. coli). Enfeksiyonların yaklaşık %80-85’inden bu bakteri sorumludur. Staphylococcus saprophyticus’un sebep olduğu enfeksiyonlar, %5-10 civarındadır. Nadiren de viral ya da fungal (mantarla ilgili) olabilir. Diğer bakteriyel vakalar arasında; Klebsiella, Proteus, Pseudomonas, ve Enterobacter sayılabilir.
D-mannoz, idrar yollarında mikroorganizmalara bağlanarak, onların mesane duvarına yapışmalarına engel olur. D-mannoz doğal olarak idrar yollarını besler ve istenmeyen yabancı mikroorganizmalardan korur. Bu basit şeker, zararlı organizmaların idrarla dışarı atılmasını kolaylaştıracak özelliklere sahiptir. Bu mekanizma sayesinde, idrar yolunu etkileyen değişik enfeksiyonlara sebep olan toksin ve bakteriler dışarı atılırlar. Kadınlar, idrar yollarının kısalığı yüzünden bu mikroorganizmaların saldırılarına açıktır ve D-mannoz’un bakteri karşıtı hareketinden büyük ölçüde yararlanırlar. D-mannoz takviyeleri, böbrek, mesane ve tüm idrar yolları fonksiyonları sağlıklarını korumak isteyenler için oldukça önemlidir.

D-mannoz’un, epitel hücreleri üzerindeki etkisini inceleyen bir çalışma, sağlıklı mukoza yüzeyini koruyarak, genitoüriner fonksiyonunu desteklemekte rol oynadığını göstermiştir. Oklahoma’dan Ürolog Dr. Michael Blue’nun yürüttüğü bir çalışmada, mannoz’un, hastaların %80’inde mesane ağrısını dindirdiğini görmüştür. Daha sonra Dr. Blue, hastalarının %60’ında basit idrar yolu enfeksiyonu olduğunu gözlemlemiştir.
Dr. Jonathan Wright’ın anlattığı bir vaka;“1980’lerde, bir anne kızını Tahoma Clinic’e getirir. Ayn zamanda yanında, kızının bir çok kez idrar yolu enfeksiyonu sebebiyle hastanelere yatışının ve yapılan testlerin açıklamalarını içeren oldukça detaylı notların alındığı defterler de vardı. Net bir sayı ile daha 5 yaşında bile olmayan kızı, 72 kez farklı doktor tarafından muayene edilmiş ve neredeyse yaşamının tüm çoğunluğunda antibiyotik kullanmaktaydı. Artık doktorlar anne ve babaya, antibiyotiklerin yetersiz kaldığını, böbreklerin kronik enfeksiyona dayanamayarak, birkaç yıl içinde kızlarının böbrek nakline gereksinim duyacağını söylemekteydi. Neyse ki; anne tüm idrar testlerinin sonuçlarını kaydetmişti, her zaman aynı sonuç vardı: E koli. Konsultasyonun sonunda, anneye, kızına, ¼ – ½ çay kaşığı (yaklaşık 1-2 ½ gram) D-mannozu suya karıştırıp, uyanık olduğu zamanlarda her 3-4 saatte bir içirmesini söyledim. Bir tıp doktorunun basit bir şekeri önermesine karşı biraz kuşku ile yaklaşarak, (1980’lerde oluyordu) her şeyi denemeye göze alan anne öneriyi denedi. 48 saat içerisinde, enfeksiyon yokolmuştu. Küçük kız, iki yıl boyunca D-mannoz geçici olarak unutuluncaya kadar hiç enfeksiyon kapmadı, yeniden hatırlandığında enfeksiyonu bir kez daha temizledi. O zamandan beri kendi böbreklerini taşıyor. (Dr. Jonathan Wright, Washington, Renton’daki Tahoma Clinic’de yöneticilik ve doktorluk yapıyor.)

Tablet ve toz formunda satılan D-mannoz’un büyük bir kısmı, kay ve huş ağaçlarından özütlenir. Alınacak D-mannoz miktarı, enfeksiyonun şiddetine ve beden ağırlığına bağlı olarak ayarlanır. Ya suda eritilmek üzere toz şeklinde ya da tablet halindedir. Bazı doktorlar, E. Koli’nin neden olduğu idrar yolu enfeksiyonlarından korunmak ya da tedavi olmak için D-mannoz önermektedir. Bir çay kaşığı suda ya da meyve suyunda eritilerek, uyanık olunduğu saatler içerisinde, her 2-3 saatte bir alınabilir.
Test tüpü çalışmaları, büyük miktarlarda mannoz tüketmenin kusurlu doğumlara neden olabileceğine işaret etmektedir. İnsan bedeni gerekli mannozu ürettiğinden bu bir risk teşkil etmez, ama yine de hamilelerin mannoz tüketirken dikkatli olmaları gerekir.

merhaba ben 3 yıldır idrar yollarında şikayetçiyim gitmediğim hastane kalmadı.sistoskopi bile yapıldı.sonuç gene aynı gene aynı.artık kızım bile bana anne sen neden hep hastasın diyor :( yukarda bazı ilaçlar yazmışsınız nerden temin edebilirim ankarada yaşıyorum.birde son bir aydır bel ağrısı başladı son 1 haftadır şiddetlenmeye başladı acaba bu enfeksiyondanmıdır :( lütfen acil yardım :(

Üst Alt