Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Irak ile Türkiye arasında SGK anlaşması olmadığından işsizlik maaşlı alamadım!?

SerkSi

Üye
Konular
11
Reaksiyonlar
0
Merhabalar

Ben 2014 yilinda yurtdisinda iş kazası gecirdim . 2014 ayı icinde işsizlik maaşına basvurdugumda , bana red geldi . Gerekcesi ise ; Yurtdışında calıstıgımdan dolayı sirket sadece sağlık primlerini yatırmış ( yurtdışı topluluk sigortası) ve yurtdışında calıştığım ülke ( ırak) ile türkiye arasında sosyal sigorta anlaşması yokmuş . Bu nedenlerden dolayıdırki normalde haketmiş 6 aylik haketmiş ildugum işsizlik maaşını ödemediler

Gercekten boyle bişi var mı? İtiraz etme hakkım var mı?

SerkSi

Bu detayı bilmiyorum ama, sgk bu konuda yazılı beyanda bulunmuşsa, doğrudur.

Evet SGK bana o yonde bir aciklama yapti . Fakat bu uygulamanin haksiz oldugunu dusunuyrm . Ben yillarca yurtdisinda calisip ulkeme doviz kazandirmişim . Sonucta bende Turk firmasinda calisiyordum. Hemde işkurdan sözlesmeli olarak gittim . Bu konuda itiraz edicem z yargi yoluna başvuracam

Bülent Bey , bu konuyla ilgili BİMER'e dilekce yazdim . Bana gelen cevabi aynen sizlerle paylasıyorum ;

Bimer Başvuru Numaranız :160924

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kayıtları incelendiğinde primlerinizin işsizlik sigortası primi içermeyen belge türü (21-Türk işverenler tarafından sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmamış ülkelere götürülerek çalıştırılan Türk işçileri) ile yatırıldığı anlaşılmıştır. 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununun 46 ncı maddesinin “Bu Kanun, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi ile ikinci fıkrası kapsamında olanlardan bir hizmet akdine dayalı olarak çalışan sigortalıları, 4857 sayılı Kanuna göre kısmi süreli iş sözleşmesi ile çalışanlardan 5510 sayılı Kanunun 52 nci maddesinin birinci fıkrası kapsamında işsizlik sigortası primi ödeyen isteğe bağlı sigortalılar ile aynı Kanunun ek 6 ncı maddesi kapsamındaki sigortalıları ve 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununun geçici 20 nci maddesinde açıklanan sandıklara tabi sigortalıları kapsar.” Hükmü ile kapsamı belirlenmiş ve “5510 sayılı Kanunun; 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) ve (c) bentleri, ikinci fıkrası kapsamında olanlardan bir hizmet akdine dayalı olarak çalışmayanlar ve üçüncü fıkrası, 5 inci, 6 ncı ve geçici 13 üncü maddeleri kapsamında olanlar ile... çalıştırılanlar bu Kanun kapsamına dahil değildir.” Hükmü ile de kapsam dışında tutulanlar sayılmıştır. Ülkemiz ile sosyal güvenlik sözleşmesi olmayan ülkelerde iş üstlenen işverenlerce yurt dışındaki işyerlerinde çalıştırılmak üzere götürülen Türk işçilerinin sosyal güvenliğine ilişkin düzenlemeye 5510 sayılı yasanın 5 nci maddesinin (g) fıkrasında yer verilmiştir. Dolayısıyla ilgililer yasa gereği işsizlik sigortası uygulaması kapsamı dışında yer almaktadır. Bu nedenle ülkemiz ile sosyal güvenlik sözleşmesi olmayan ülkelerde iş üstlenen işverenlerce yurt dışındaki işyerlerinde çalıştırılmak üzere götürülen Türk işçilerinin söz konusu çalışmaları gereği işsizlik sigortası hizmetlerinden yararlanma imkanı bulunmamaktadır. Bilgilerinize sunulur.

İŞSİZLİK SİGORTASI DAİRESİ BAŞKANLIĞI

Bülent Bey z bahsetmiş oldugunuz OBDUSTMANLIK kurumunu ilk defa sizden duyuyorum . Sitesine girdim ama tam algilayamadim . Ne gibi bir kurum bu ?

Kesinlikle basvuracam Bulent bey . Mahkeme sureci cok uzun ve yipratici oluyor .
Bana yeni bir yol gosterdiniz , allah razı olsun
Gelişmeleri sizinle paylasicam

Merhaba bulent bey ,

Ombudsmanlık sitesinden sikayet basvuru formunu indirdim , formu doldurdum ve bendeki bilgi ve belgelerle , Valilige evraklari teslim ettim . Ama ilk valilige gittigimde beni baya ugrastirdilar , kapi kapi herkes birbirine yolladi beni , zira kimsenin Ombudsmanlık hakkinda bilgisi yok .
En sonunda sabrim tasti vali yardimcisinin odasina daldim , ordaki sekreter zor tuttu beni ��. Vali yardimcisi cok beyefendi bir insan . Bir telefonla yuzume bakmayan memurlar koşusturmaca ile elimdeki evraklari aldilar . Evrak kayit bolumune teslim ettim

Gelismeleri yazmaya devam edicem...

Üst Alt