Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş Bankası sakat istihdam etmiyor!

ben bi işbankalı olarak çok şey konuşmak isterdim ama hala çalışıyorum .ondan susucam

Aslında bunu sadece söz konusu işyeri değil bir çok işyeri yapıyor malesef. Kanunlarda ki cezai yaptırımların yetersiz olmasının büyük bir etkisi vardır. Bunun yanında denetim eksikliği de büyük sorun olarak karşımızda durmaktadır.

Birde buna bizim işverenlerimizin özürlülere karşı adeta önyarıgılı tutumunun olması çok vahim. Hatta bazı işverenler cezayı ödmeye bile razı olurken. Özürlü istihtam etmemeye bu kadar ki önyargılı bakabilmektedir. İşte karşımızda duran bu durumu üzülerek belirteyim ki çok düşündürücü ve manidardır.

Bütün bu sorunlar için ortak olarak mücadele ve dayanışma şarttır. Eğer biz bu mücadelemizi hakkıyla yapamazsak işte o zaman bu şekilde tutumlarla her zaman karşılaırız.

ben bi işbankalı olarak çok şey konuşmak isterdim ama hala çalışıyorum .ondan susucam
Niye susuyorsun kardeş buraya susmaya mı geldin. Engelli kardeşlerine yapılan bu eziyetler karşısında susmak yakışmaz sana en ezından onları uyarabilirsin. Yada bize özelden yaz biz paylaşalım o bilgileri burada. Benim kimseden korkum yok.. Mahk4meye vereceğim onları zaten...

Arkadaşlar
İş Bankası tarafından Nisan 2008 Tarihinde 2 defa mülakatlara çağrıldım olumlu geçti ve Kabul edildim....(Onlar açısından)
Onlar açısından Çünkü şartları bana kesinlikle uymadı...
Bilgi ve Donanım açısından oldukça fazla İş Tecrübem olduğunu söyleyerek iş teklifinde bulundular.
Ancak bana sundukları Teklif Asgari ücret?

Sakın Yanlış anlaşılması tabi Asgari Ücrete ihtiyaç duyup bu imkana sahip olmak isteyen bir çok arkadaşımız var .
Ancak bana yansıyan izlenim sanki Kendi Bankalarında eleman çalışmanın ne kadar + bir özellik olduğunu hissettirmeye çalışmaları ve ne verirsek onu kabul ederler engelliler izlenimiydi..
Ne kadar büyük bir kuruluş olsada benim profesyonel iş tecrübemi engelimi göz önünde tutarak bana böyle bir teklifte bulunulmasının yanılış olduğunu belirttim ve Teşekkürlerimi sunarak Teklifini REDDETTİM...

:((( Ben 1 hafta önce iş bankasında mülakata girdim bu yazılanları okuyunca umudum söndü tekerlekli sandalye kullanan birisi olarak iş bulmanın ne kadar zor olduğunu görüyorum ne yazıkki .....

İşkurda ki iş bankası ilanında hiçbir azalma olmuyor. İnsanların umutlarıyla oynuyorlar. Yakın zamanda başvuru yapan arkadaşımız varmı_?

İş ;Bankası şehir eşkıyalarının en büyüğüdür...

Kimsenin yarını garanti değil. İş konusunda bizim sorunumz çok büyük.

Arkadaşlar sizin başka derdiniz yokmu ya? Bence yaşadığımız şu zaman da legal tefecilik yaparak ülkemizin ekonomisini darma dağın eden bankalarda çalışmak bu soyguncu tefecilerin ekmeğine yağ sürmektir!!! Bir zamanlar bende altı ay kadar denizbank genel müdürlüğünde çalıştım... Yemin ediyorum bankada çalıştığım her güne lanet ettim!!! zor nefes alabiliyordum!!! Bankacılık yapanlar size söylüyorum!!! Siz ne iş yapıyorsunuz??? Para satıyorsunuz!!! Faizlerle ve kampanyalarınızla insanların kanını emen bi sistemin parçası olmak nasıl kabullenilebilir?

:) şu karikatürü anımsadım bi anda:

yigitozgur05.jpg

Malesef iş bankası engelli istihdamı konusunda baya vukuatlı ve mimlenmiş bir kurum

kadirgursoy;
Yorumları yazarken 40 kere düşünmek lazım. kimine göre iyi kimine göre kötü , burda Millet ekmek parası kazanıp ev geçindiriyorlar. bi kere banka olmazsa sen ne arkadasına,akrabana,sülalende kim varsa havale göndermek istersen kimin aracılıgıyla gndereceksn. banka seni zorlamıyor isteyen gider isteyen gitmez. Turkiyede Kredi kartı olmasaydı insanlar ac kalırdı bunu da unutma, Faiz olayına gelince evet faiz haram ama bugunkü koşullarla o gunku kosullar bir değildir. Banka olmazsa sen ne ev nede araba sahibi olabilirsin. bankalar en azından kredi imkanı vererek 5 yılda 10 yılda 20 yılda insanları en azından ev sahibi veya araba sahibi yapabiliyor. yüzbinlerce çalısan bankacılar var peki iş olmadan nasıl eve ekmek götürecek insanlar, biraz yorumları yazarken dikkatli yazalım Kimse kusura bakmasn Banka babanızın hayrına iş yapmaz. kimse seni zorlamaz.

ben bankanın bizzat devlet olmasını söylemeye çalıştım! ama söyleyemedim galiba... :( arkadaşlar bin tane banka varsa dünyada 900 tanesi kan emici yahudilerin elinde!!! yalansa,yanlışsa düzeltin!!! ama kime hizmet ettiği belli olmayan adam benim hayallerim olan ev,araba ve kendi işim gibi durumlarımdan yararlanarak bana parasını satıyor ve ben mecbur belki kaç tane bebek kanı dökmüş adamın ekmeğine yağ sürüyorum! hangi banka kime ait kimler ortağı bilen varmı! bilen varsa bunun bilinmeyen yanlarını hiç düşünebiliyormu??? yapmayın gözünüzü seveyim! bankalar olmasa devlet bizzat banka gibi milleti için uğraşsa ve halkın ne idüğü belirsiz insanlara muhtaç olması engellense daha iyi bir ülke olmazmıyız?????????????

Sene ya 2001 ya da 2002 idi. İş Bankası Adana' da üniversite mezunları için bir sınav düzenlemişti. Sınava girdim, kazandım ama engelli olmam benim sonraki aşamalardaki sınav(lar)a katılmama da engel olmuştu. Çünkü ilk sınavı kazandıktan sonra; ikinci sınav şartlarından biri de engelli olmamaktı.

İlk sınava girip, ikinci sınava giremeyecek olduğumu öğrendiğimde önce İş Bankası Bölge Müdürlüğü' nü, ardından da İş Bankası Genel Müdürlüğü' nü aradım ve bu nasıl bir iştir dedim. Ben size yolladığım cv' de engel durumumun yanında askerlikten de muaf olduğumu bildirmişim. Siz beni nasıl olur da kazanma şansımın bile olmadığı bir sınava sokarsınız dedim. Dedim demesine de tabii ki değişen tek şey zihnimde konumlandırdığım İş Bankası' nın yeri oldu. O gün bu gündür, gel günahını sevaba çevirecez deseler İş Bankası ile çalışmam.

arkadaşlar konuyla ilgili iş bankasına şule isimli arkadaşımız e-posta attı ve bilgi istedi. bu e-postayu ve gelen cevabı "engelsiz yaşam derneği" e-posta grubumuzda paylaştı. bende sizlere bilgi ve fikir verebilmek açısından yorumsuz burada yayınlıyorum:

From: ŞULE TÜZÜL [mailto:sule.tuzul@isbank.net.tr]
Sent: Saturday, October 16, 2010 2:52 PM
To: İnsan Kaynakları Yardım Masası
Subject: Engelliler konusundaki uygulamalarınızı kınıyorum( MİP:1816117 ile İK Yönetimi Bölümü'ne iletilmiştir)

Sayın Yetkili,

Size Nuh Gönültaş'ın 14 Ekim 2010 tarihli Bugün Gazetesi'ndeki yazısı üzerine yazıyorum. (http://www.bugun.com.tr/kose-yazisi/122775-engelli-olmak-is-bankasi-nda-calismaya-engel-olabilir-mi-makalesi.aspx)
Engellilere karşı göstermiş olduğunuz tavır ve davranış nedeni ile İş Bankası'nı kınıyorum.
Bugün Gazetesi'ndeki yazıda da belirttiğiniz gibi, haklısınız, sadece İş Bankası değil, 1-2 istisna hariç, Türkiye'nin neredeyse tüm firma ve kuruluşlarında engellilere tıpkı sizin yaptığınız gibi ayrımcı bir uygulama ile yaklaşılıyor. Fakat bu durum davranışlarınıza bir özür olabilir mi? Gerekçe olabilir mi?
Engelliler Mars'tan gelmediler bu dünyaya. Red ettiğiniz, ayrımcılık uyguladığınız bu insanlar bu ülkenin çocukları. Sizin bizim hepimizin çocukları. Tüm çocuklar gibi yarının geleceği. Türkiye, koşullar ve olanaklar sağlandığında başarılı olmuş engellilerin hikayeleri ile dolu. Türkiye maalesef engelliler açısından büyük zorluklarla dolu bir ülke. Eğitim alma şansı bile olmayan engelliler, göreceli olarak çok zor koşullarda üniversite mezunu oluyorlar, bu sefer de karşılarına engel olarak sizin gibi kurumlar çıkıyor. Elbette işsizlik ve istihdam sorunları sadece engellilere özel değil, bu ülkenin önemli sorunlarından biri, ancak sırf engelli olduğu için engellileri istihdam etmeyip devlete bunun karşılığında ceza ödemeyi tercih eden bir zihniyete sahip olmak bence çok utanç verici. Maalesef Türkiye'de pek çok kuruluş sizin gibi bunu yapıyor.
Engellilerin istihdamı konusunda sizi daha çağdaş düşünmeye davet ediyorum. Bu konuda alacağınız kararlarla dilerim Türkiye'nin ilk örnek bankası siz olursunuz.

Saygılarımla.
Şule TÜZÜL

Is Bankasi’ndan gelen CEVAP E-POSTA (mail). Bilginize.

From: Özgür SÜLÜKPINAR (Tuzla Şubesi-Yönetmen Yrd .III) <OSULUKPINAR@anadolubank.com.tr>
Date: Thu, 21 Oct 2010 11:58:59 +0300
To: SULE TUZUL<sule.tuzul@isbank.net.tr>
Subject: FW: Engelliler konusundaki uygulamalarınızı kını yorum

Şule hanım merhaba.mailler bankacılar arasında özellikle çabuk yayılıyor.link i okumamız engelli problemine duyarlı olammız için sagolsun göndermişler ama benim kesinlikle katılmadığım noktalar var.birincisi, bugün gazetesinin zaman gazetesinin hatta taraf gazetesinin iş bankasına karşı neden bu kadar önyargılı olduklarını merak ediyorum.bu acaba bu bankanın yönetim kurulunda bulunanların dünya görüşündenmi kaynaklanıyor. yok hayır diyorsanız bugun gazetesindeki yazıya bende yorum yapayım.

1-) iş bankası hindistandan gelen para ile kurulmadı.3 şube olarak açıldı ve düşük bir sermaye ile kuruldu.hindistandan gelen yardım parası 1.5 milyondur.yarısı zamanın maliye bakanına borçları ödemesi için diger yarısı ise atatürk orman çiftliğine ve modern tarım araçlarına harcanmıştırki atatürk bunların hepsini devlete devretti.
2-) iş bankasının engelliler için ,görüntü kirliliği yaratıyorlar, sözünü kimin uydurduğuna da anlam veremedim.
3-)banka ,biz engelli çalıştıracagımıza ceza öderiz falan da dememiş.zaten bugün gazetesi yazarı açıklamayı tam vermemiş bir bölümü almış kendince böle diyorlar bu anlama geliyor tarzı yorumlar yapmış. Engelli kadromuzda ki boşluktan dolayı ceza aldık ama birçok şirkette olabiliyor bu , şeklinde gayet mantıklı kibirsiz bir açıklama yapmış.

"Türkiye İş Kurumu'nun bankamıza, bünyemizde çalışan engelli personel sayısının bir kısım illerde yetersizliği nedeniyle ceza tahakkuk ettirdiği doğru olmakla birlikte bu durum yalnızca bankamıza özel bir uygulama olmayıp gerek kendi sektörümüzden gerekse reel sektörden birçok kuruluş bu tip uygulamalar muhatap olabilmekteler..."

açıklamadanda görüleceği üzere bazı illerdeki eksikliklerden dolayı deniliyor ama yazarımız kendince evirmiş çevirmiş konuyu.

akp milletvekili lokman ayva nın sormuş olduğu sorularda ;

1- Yazıda ceza tahakkuk ettiği ve özürlülere karşı ayrımcılık yapıldığının ifade edilmesi sizi neden üzmüştür.
(yapmadığınız bir şey yüzünden suçlanmak saygınlığın zedelenmesi her kurumu üzer)
2- Özürlü istihdamındaki başarılı uygulamalarınızdan dolayı mı ceza tahakkuk etmiştir.
(sadece kurumumuza değil genelde tüm kurumlarda mevcut olabilen açıklarda kesilen bir cezadır demiş banka.soru sorarken bile beyefendi suçluyor bankayı,hakettiniz der gibi.)
3- Tahakkuk eden cezaların toplamı nedir?
4- Yazıda ifade edilen 23 bin çalışanın kaç tanesi özürlüdür? bu üç soruda kısaca saç özürlü açığınız var diyeceğine sayı ne ceza ne süre ne
5- Varsa özürlü personel açıkları ne zamandan beri devam etmektedir?
Bende sormak isterim beyefendiye;
-başka hangi kurumları bu şekilde manşet yaptınızda özürlü kadrosunu vs araştırdınız.
-acaba hem özürlü kadrosu boş durup hemde cezasını ödemeyen şirketlerde varmıdır.
-bu şekilde bir soruya iş bankası gibi cevap alabildiğiniz başka kurumlar oldumu yoksa ,size ne, mantığı ile geçiştirdilermi.
-bugün gazetesinde özürlü kadrosu varmı.varsa kaç kişi.

saygılarımla.
Özgür SÜLÜKPINAR
Tuzla Şubesi | Yönetmen Yardımcısı III
Osulukpinar@anadolubank.com.tr

Cevabim…

From: "SULE TUZUL" <sule.tuzul@isbank.net.tr>
Date: Thu, 21 Oct 2010 12:03:22 +0000
To: Özgür SÜLÜKPINAR (Tuzla Şubesi-Yönetmen Yrd.III)<OSULUKPINAR@anadolubank.com.tr>
ReplyTo: sule.tuzul@isbank.net.tr
Subject: Ynt: FW: Engelliler konusundaki uygulamalarınızı kınıyorum

Ozgur Bey/Hanim merhaba.

Cevabiniz icin tesekkur ederim.
Sozu gecen gazetelerin konu ile ilgili olarak ozellikle Is Bankasi’ni gundeme getirmelerinin altindaki sebepler bence cok acik, bunlarin farkindayim. Bu gazeteleri okumam bile, yazarlarini ciddiye de almam. Ancak bankaniza yazmamin nedeni sizin ya da bu gazetelerin ideolojik gorusleri, bunlarin celiskileri, vs. degil, bu ayri bir konu.
Ilgili haber, bankacilik sektorunde oldugu gibi engelliler camiasinda da hizla yayildi. Bana ulasmasi uzerine sadece ve sadece bir engelli olarak, bugune kadar Turkiye’de hem kendi yasadiklarim hem de engelli arkadaslarimin yasadiklari uzerine, bir gazetede yayinlanan boyle bir haberi kinamak benim sorumlulugum. Mailimde belirttigim gibi Is Bankasi gibi davranan yuzlerce firma var. Merak etmeyin benzer haber ve olaylar uzerine onlara da kinama mailleri gonderiyoruz.
Bunu yaparken amacim bankanizi karalamak degil, benim gibi insalarin durumunu dikkate almanizi, bu konuda bir parca daha hassasiyet duymanizi saglamak.
Yazdiklarimi bu kapsamda degerlendirmeniz dilegi ile.

Saygilarimla.

Hadi yaa!!!! işbankası engelli istihdam etmiyorsa, benim gördüğüm ve her seferinde bana yardımcı olan bayan arkadaş sadece halisünasyonmuydu o zaman?

2006 nisan ayında iş kurun aracılığıyla iş bankasında işe başladım.hala da devam etmekteyim.girdiğim sene başvuru fazla ,alım azdı.Görüşmeyi yapan bayan çok şanslı olduğumuzu söylemişti.
Engel oranına göre alım yaptıklarını biliyorum.Çünkü bankanın işi gerçekten ağır ve yorucu oluyor.Doğal olarak ta herkez işine yarayacak personel istiyor.
Tabiki mülakatta yükselemeyeceğimizi bizede söylediler.ve bu hala geçerli.olduğumuz yede sayacağız bir değişiklik yapmazlarsa.
Ayrıca Ankarada vede biçok illerde gerek iş bankası gerekse başka bankalarda engelli kadrosu vardır.Çalışanda çok arkadaşım var.Çalıştığım kurumu korumak adına değil ama, önyargılı davranıldığını düşünüyorum.

istanbul da çok fazla engelli çevrem var ve iş bankasının bir türlü engelli alımında olmadığını hepsinden duymaktayım,.iş kur aracılığı ile giden her engelliye,tamam biz sizi ararız ama hiç bir şekilde dönüş olmuyor....

bu konuyu şişli iş kur il müdürlüğüne taşıdım,almıyorlarsa neden engellileri gönderiyorsunuz,aldığım cevap şu,,,adamlar bu zamana kadar tirilyonlarca ceza ödediler ve halende ödemeye razılar.biz görevimizi yapıyoruz...

iş bankasının gerekçesi ise devlet almıyor ben neden alayım :D yani gülmemek elde değil. yaaa tamam kendince haklı olabilirsin ama o verdiğin cezalarla kaç tane engellinin hayatı kurtulurdu acaba hiç düşündümü...

iş bankası nın hemen hemen her şubesinde engelli personeli var.İşçi statüsü gibi görünüyor ama memurlarla aynı işi yapıyor.sadece yükselemiyor.

Merhaba arkadaşlar iiş bankası yine personel alımı yapıyor.ankara ya 20 kişi fakülte mezunu ve istanbul a 260 kişi lise arkadaşım bugün başvurusunu yaptı istanbul a mülakat için çağıracaklarmış haberi olan var mı? Isterseniz sizde araştırın.

Bu hala gereçk mi? Durum aynı mı? İstihdam eden ve yükselme engeli 2012'de de var mı?

Peki neden yükselemiyorlar???
Engelli olup sağlıklı bir kişiden çok daha becerikli olan ve daha fazla iş çıkarabilen bir insanın neden önünü tıkıyorlar?
Bence bu ayrımcılık, İş Bankasını bu tutumundan dolayı kınıyorum. Ayrıca engelli istihdamı açığı ile ilgili gerçek bir cevap veremiyorlar, başkalarında da açık var niye bize sataşıyorsunuz mealinde bir cevapçık! ile karşılık verebiliyorlar.

kayseride iş bankasıda aynı diğer bankalarda aynı yapı kredi 4 er tane engelli alım yapılacağını duyurdular görüşmelerime rağmen 100 den fazla başvuru olduğunu genel müdürlüğün alımdan vazgeçtiğini belirttiler yazıklar olsun diyorum kısaca

Merhaba Arkadaşlar,
Ben bankacı olarak, bankaları var eden ve yok eden de bizleriz :) Engelli vatandaşlarımızı mağdur eden bu tip bankalara vereceğimiz en büyük cevap ne yaptığının reklamını yapmaktır.Konu iş bankasından acılmış bende ondan devam edeyim; kaç bin engelli arkadaşımız var ve bunların aileleri ve bunların tanıdıkları ve bizlere destek veren vatandaşlarımız sadece bu saydıklarım iş bankasından herhangi bir ürününü almayıp karttını hesabını hiç bir bağlantıyı bırakmayıp iptal ederse ve bunu nedenide biz ENGELLİ'lere yaptığı muameleyi gösterirsek inanın abartmıyorum banka gölgemiz olur.Bizi işe almak için elinden geleni yaparlar çok ciddiyim.Benim hiç bir hesabım yok iş bankasında olsaydı ben bu davranışları yüzünden hemen iptarl ederdim Favori gördüğüm bankalardan biriydi ama artıkın o düşüncem de değişti.Sistemsel olarak baya geliştiğini söyleye biliriz.Ama insalık olarak gelişmedikten sonra napim ben o sistemi.Gözünü sevdiğim vatandaşım ödeme yapmaya gittiğin de cekine cekine ödediği o asgari tutarın onları var ettiğini ve en değerli müşteri profilinde olduğunu bilmiyor ki.

Merhaba Arkadaşlar,

Ben 13 yıldır işbankası çalışanıyım.2000 yılında memur olarak işe başladım. Her kademenin kendine göre yükselme şartları var. Memur olarak girerseniz II.müdürlüğü kadar yükselmeler bankamızda hep sınavla.3 yıl memur olarak çalışanın servis yetkili yardımcılığı sınavına girme hakkı var ben 2008 yılında sınavı kazanarak servis yetkili yardımcısı oldum. Servis yetkili yardımcısı olarak 5 yıl çalışan II. müdürlük sınavına girmeye hak kazanıyor. 2013 yılında 5. yılımda servis yertkilisi ünvanını aldım. Önümde II. müdürlük sınavı var. Sınavın yanında birde mülakat puanın etkisi var mülakata henüz girmedim.
Engelliler kendilerini çok iyi eğitmeli ve yeterliliğe sahip olmaları gerekiyor.Benim elimde Sermaye Piyasası kurulunun dört tane lisansı var.

iŞ KUR BANA KENDİSİ 'PROSEDÜR GEREĞİ GÖRÜŞMELERE ÇAĞIRDIĞINI' VE ENGELLİ KADROSUNA ELEMAN ALMADIĞINI SÖYLEDİ (BİREBİR)
BENDE ONLARA ; MADEM PROSEDÜR SİZ DE AYNI PROSEDÜRDE İNSANLARI ÇAĞIRIP YONLENDİRİYORSUNUZ, SİZİN YAPTINIZ FARKLI BİŞEY Mİ? DEDIM
SUSTU...
CEVABI OLMAYAN BİR SORU İDİ BU NEDENLE AĞZINI AÇIP TEK BİR SÖZ SÖYLEYEMEDİ...

günaydın boşverin iş bankasını daha güzel iş yerleri var..devlet uyuyor kimse işini yapmıyor..iş bankası zaten düşük maaş veriyor

Üst Alt