Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İşitme cihazı kullanıyorum. Sesleri duyuyorum ama bazen anlamakta zorluk çekiyorum..?

marten

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
sensörinöral kaybı %65-%70 çift kulak doğuştan işitme engelliyim bu problem normal mi?

AYNI SORUN BENDEDE VAR DUYUYORUM AMA ANLAMIYORUM, MESALA ARABANIN SİNYAL TİK TAKINI DUYMUYORUM AMA TELEFON İLE KONUŞTUĞUM KİŞİ İŞİTME CİHAZINDAN ALDIĞI SESİ DUYUYOR

Isitme kaybinizin derecesi ile ilgili durum
Isitmecihazi taktik diye herbi seyi duyup anlayabilseydik isitmede zorlanma tarih olurdu dunya yuzunde sagir kalmazdi
Helede cok ileri isitme kayiplilar anlamak degil sesleri duymak icin kullaniyor cihazi
Anlama sorunu olanlar cok dikatli olmali dudaklara yuze odaklanarak konusmalari anlar
Isitme cihazina mucize gozuyle bakmadan faydali oluyorsa kullanin
Yoksa kulfetine katlanmak akil kari degil

Benim 50 db civarında kaybım var. 2-3m mesafeden konuşan birinin yüzüne bakmadan anlama şansım %10 bile değil. Cihaz kullanınca bu oran %50'lere falan çıkıyor. Bunu anlamı cihaz işe yarıyor demektir. Hiç kaybı olmamasına rağmen konuşmaları anlayamayan insanlar dahi varken bi gıdım cihazdan çok şey beklememek lazım. Hele hele 50-60k ver bak nasıl duyarsın hikayelerini hiç duymamak lazım.

@marten,

Arkadaşlar gayet açıklayıcı cevaplar yazmış, bu kadar güzel cevaplardan sonra aklınızda soru işareti kalmamış olması lazım. İnsan bir teşekkür eder onlara.

bende de aynı durum var doğuştan işitme engelim var, işitme cihazı takmak her zaman yetmiyor kelimeyi duysam bile seçemediğim durumlar oluşuyor bu daha çok hiç duymadığım kelime olunca yaşanıyor, bizim buralarda lazca konuşulur kendi kendime ben niye lazca bilmiyorum derdim duyuyorum ama kelimeyi seçemiyordum hali ile kafada kalmıyor kelime, türkçede ise kendimi bildim bileli özel eğitim aldığım için (orta okula kadar) anlaşılıyor tabi onda da bazen anlamama durumunu yaşıyorum hatta eğitimlerde dudaklarını kapatırlardı dudak okumamam için farkında olmadan dudaklarını okuyoruz bizim gibi olanlar.

Üst Alt