Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İşitme cihazları kulağa hava gitmesini engeller mi?

mab24

Yeni Üye
Konular
3
Reaksiyonlar
0
Selamlar arkadaşlar, son bir kaç haftadır bir problemle karşılaştım. Belki benimle burada aynı sorunla karşılaşanlar vardır diye düşündüğüm için bir yazmak istedim evet hiçbirimiz doktor değiliz ama fikirlerinizi merak ediyorum.
Ben 6-7 yıldır işitme engelliyim her iki kulağımda da ileri derece de işitme kaybı mevcut ve her iki kulakta da kulak arkası cihaz kullanıyorum. Yaklaşık 2-3 haftadır ise kulağımda hava geçişi olmadığı için sanırım şöyle bir sorunla karşı karşıyayım. Cihazları taktığım zaman sesler boğuklaşıyor. Fakat şunu farkettim bir iki gün takmayıp tekrar taktığımda ise sesler düzelmiş olarak geliyor. Sorun cihazda değil kontrollerini, bakımlarını dün yaptırdım. işitme testi de yaptırdım herhangi bir sorun çıkmadı. Kbb doktoruna da göründüm kulağımda bir sorun ile karşılaşmadığını söyledi biraz buşon var dedi ve temizledi. Benim şüphelendiğim durum ise cihazlar kulağa hava akışını engelliyor olabilir mi ? Çünkü cihazı taktığımda sesler çok güzel gelirken akşama doğru sesler azalıyor ve kulakta tıkanıklık hissi oluşuyor. Eğer cihaz hava akışını engelliyor ise bunun çözümü ne olabilir? Çünkü cihazı bir gün takmadığım zaman kulağıma sesler düzgün geliyor. Tabi konuşmalar değil ama kapı kapanma sesi, çatal kaşık sesi gibi sesleri duyabiliyorum cihaz olmadan ve bu durum sadece tek kulağımda yaşanıyor. Böyle bir durumla karşılan oldu mu diye merak içerisindeyim.
Biraz uzun ve karışık anlatmış olabilir. Eğer fikirleri olan varsa mesaj yoluyla veya bu başlığa yazabilirse memnun olurum.

Cihazın pilini değiştirip, kulak temizliği yapıyor musun? İşitme cihazına sürekli alışılan ortamda sesler gittikçe robotikleşmeye başlar zamanla. Yani normal saf ses değil de cihazın hava yoluyla aldığı ve kulağına ilettiği sesleri duyarsın.

Sorun maalesef cihaz da değil sürekli pil değişimi ve temizliğini yapıyorum. Düzenli olarak bakım da yaptırıyorum. Cihazları taktığım zaman sorunla karşılaşıyorum ve sadece tek bir kulakta oluyor.

mab24

Geçmiş olsun. Cihaz takılıyken oluyor diyorsun cihazı kontrol ettin mi? Ve cihaz yokken sesleri iyi alabiliyorum takarken sesler değişiyor diyorsun yanlış değilsem? Cibazlı mı yoksa cihazsız mı daha iyi duyuyorsun?

Teşekkür ederim. Normalde cihazlarla daha iyi duyuyordum ama son 2 -3 haftadır böyle garip bir durumla karşı karşıyayım. Cihazları kontrol ettirdim bir sorun yok. Evet cihazları taktığımda gün içerisinde sesler yüksek başlıyor ve azalıyor bir yerde garip bir sorun var. Cihazlarda da sorun çıkmadı, işitme testinde de bir sorun çıkmadı. Cihazları takmadığım zaman duymadığım sesleri duyabiliyorum mesela kapı kapanma sesi gibi ama cihazları takınca bu sesler az geliyor öyle örnekleyeyim size durumu.

mab24

Bir kaç gün cihaz takmayıp öyle denesen? Kulağın normal saf seslere alışsın.

İlgi ve alakanız için teşekkür ederim. Bende öyle yapmayı planlıyorum mantıklı bir açıklama bulamadı ne doktor ne de odyomestriler bu duruma bakalım artık geçici bir durumdur inşaAllah.

Teşekkürler, bende de var o durum zor vallahi. Sabır diliyorum size, geçmiş olsun.

mab24

Sağ ol. Ne zaman başladı sende çınlama. İşitme kaybıyla beraber mi sonra mı?

İşitme kaybıyla birlikte başladı bende.

merhaba ,aynı şekilde bende 2 kulak için kulak arkası cihaz kullanıyorum .Bende aynı sıkıntıyı yaşıyorum ,silikonda hava için giriş var,ama çalışma ortamında ter, toz vs gibi durumlarda sesler boğuklaşıyor ,hortum kısmı nemleniyor. Cihazı aldığım yerde sünger gibi bir şey verdiler akşamları kutu içinde bu sünger ile beraber koyuyorum .bu sünger cihazdaki nemi alıyormuş.ve her akşam düzenli olarak hortum ve silikonu temizliyorum . yine de gün içinde bazen aynı sıkıntı yaşıyorum.

Merhabalar, benim problemim cihazdan kaynaklanmıyor. Cihazı taktığım zaman yaşıyorum sorunu dediğiniz gibi bende cihazımı kurutuyor ve temizliyorum yaklaşık 6-7 yıldır cihaz kullanıyorum ve ilk defa böyle bir durumla karşılaşıyorum. Sorunu da çözebilmiş değilim maalesef.

mab24

Evet öyle oldu bende de. Tedavisi yok zaten. Kalabalık ortamlarda ve stres olunca daha fazla etkiliyor

lacivert21
Evet maalesef henüz bir tedavisi yok. İşimiz zor hem işitme yok hem çınlama var zor başediyoruz.

Amin, inşaAllah ileride bir tedavi yöntemi bulunurda kurtuluruz bu hastalıklarımızdan.

Havalandırma yeri varmı cihazın

Delik gibi

O yoksa kulağın tıkanık gibi hissedersin

Bu konu cihazınızın kalıbı ile ilgili olabilir. Kalıp işitme cihazında performansı en çok etkileyen faktörlerden biridir. Cihazı çıkardıgınızda bir süre sesleri duymadığınız için yeniden taktığınızda size iyi çalışıyor hissi verebilir. Eğer işitme kaybınızı karşılıyor ise open dom dediğimiz kulak yolunu açık bırakan bir bağlantı seçerseniz, kulak yolunu açık tutar hem mantar oluşmasına da engel olur.

Kulaktaki çinlamalar çinlamanın frekansı tespit edilerek düzeltilebilir. Cihazınızda tinnitus terapisi var ise hizmet aldığınız kişiye bunu aktifleştirmek istediğinizi belirtin. İşitme merkezinizde bu frekans tespit edilir ve çınlama sesi belirli aralıklarla kulağınıza iletilir. Bu ses duyuldukça o fekansın işitme siniri yorulur ve artık o sesi beyninize iletmez olur. Bunu kolunuzda surekli bir ağırlık taşıyor gibi düşünebilirsiniz artık kaç kilo taşıdığınızı bilemez olursunuz. Tinnitus terapilerini araştırabilirsiniz.

bayiliyorum ozden hanim gibo isitme cihazindaki cinlama terapisi hakkinda bilgilere:eek:

cinlamayi testle tesbit ettin
baska bi cinlama modu ses yukledin
hasta kulak bunu dinleye dinleye yorulup bida kulagin cinlamicak:eek:
iyide bizim cektigimiz cinlamalarla kulak neden yorulup vaz gecmez cinlamadan...

Bende aynı Şey yaşadım işitme cıhazımı sert kalıp yaptılar bana zaten hava geçişi yok yapman gereken 5 dakıka cıkarıp temızlemek havalandırmak ben hep öyle yapıyorum eskiden çok şikayet ederdim.

havalandırma yok bir tane bile delik yok varsa farklıdır

Üst Alt