Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İşitme sorunları olan kim var?

Sessiz38

Üye
Konular
5
Reaksiyonlar
0
Evet Sitede kimler İşitme Engelli. Burada Bekliyorum

Önce ben tanıtayım kendimi. 8 Yaşında Menenjite yakalanarak İşitme Engelli oldum. İşitme kaybım çok ileri derecededir, Buna rağmen konuşma yeteneğim düzgün, Dudaktan okuma ile iletişim kurabiliyorum (Sadece işitme engellilerle işraet diliyle iletişim kuruyorum). Kayseri İşitme Engelliler Lisesinde eğitim gördüm. Anadolu Ünv.de İÇEM e bağlı Engelliler Entegre Yüksekokulu'ndan 2001 de mezun oldum...Anlayacagınız 6 yıl işitme engellilerin arasında yaşadım. İşaret dilinide onlardan öğrendim...

Sizleride burada bekliyorum...Belki bir arkadaşımı bulabilirim burada. Acımasız yıllar bir çok işitme engelli okul arkadaşlarımı benden ayırdı...Çoğuna da ulaşamamaktayım...

ben varım...

Doğumda çok uzun kaldığımdan beyne giden işitme sinirlerim zedelenmiş.Bu nedenle % 80 ince sesler çoğunluk olarak işitme kaybım var.Ancak dudak okuma ve çok okumayla gayet güzel konuşabiliyorum. Çalışmak için dijital işitme cihazı da aldım ve kullanıyorum.

Bu Konuyu açtığınız ıcın oncelıkle teşekkur edıyorum :) 1995 yılında sağ kulak ameliyatı gecırdım sıddetlı akıntı yuzunden amelıyattan sonra kulagım akmadı ama işitmemı kaybettim şuan sağ kulağım duymuyor bu sene duyar düşüncesinde tekrar ameliyat oldum yapay kemik taktılar yine de olmadı olsun üzlmüyorum Rabbime şükrediyorum daha kötüsü olabilir diye şimdi sağ kulağımın hastalığı sol kulağıma geçiyormuş önlemini alıyoru tüm arkadaşlarıma Allah Şifa Versin Diyorum :)

8 Yaşında Menenjite bağlı iki kulakta ağır işitme kaybı,
Dudaktan okuma tekniği ile karsımdaki kişiyi anlayabiliyorum
Karşımdaki kişiyle normalinden farksız konuşma yeteneği ile iletişim kurabılıyorum.
Cihaz kullanmıyorum cünkü sesleri ayırt edemıyorum..

Benimde sağ daha iyi duyuyor sol çooook az ,ama ses geliyorda anlama mekanizması bozuk ,valla bende anlamadım ne kadar bozuk ne kadar iyi ,hiç de ruhumu o kadar sarsmadı ,seven insanların varlığı daima eksik olanları takmamayı sağlıyor :)

2 yaşında orta kulak iltihabından verilen yanlış ilaç ve iğneden sinirleri kuruttu bu yüzden sol kulak hiç duymuyor sağ kulak az duyuyor sağ kulağımda işitme cihazı kullanıyorum.

selam arkadasım bende bi işitme engelliğim biz bizim gibi insanlarla sohbet etmeyi dertlerimize ortak olmayı bekliyorum...

Bende aranıza katılarak katkıda bulunmak isterim. Benim işitme kaybım cok ileri derecede oldugu için klasik kulak arkası işitme cihazlarından faydalanamıyordum. Bu yuzden iç kulak protezi, diğer adıyla koklear implant amelıyatı oldum. Bu cihazı takarak duymaktayım. Gurultulu ortamlarda anlama sorunu yasıyorum normal sessız ortamlarda ise konusmaları gayet iyi anlayabılıyorum. Saygı ve sevgilerimle.

işitme engelli ama, yarım da olsa işitebilen, konuşmasında sorun olmayan engelli. kayseri'den.

merhaba ben de işitme engelliyim ama normal bir insan gibi konuşabiliyorum....

Ben de varım, arkadaşlar. Maalesef uzun zamandır siteye uğramadığım için hep geç görüyorum.
2,5 - 3 yaşındayken yakalandığım kızamık sonrası kronik orta kulak iltihabı nedeniyle, Almanya'da (6 yaşındayken) geçirmiş olduğum iki taraflı radikal mastoidektomi ameliyatı nedeniyle total (çok ileri derecede) işitme kaybım var. Dudak okuyabiliyorum, iyi konuşabiliyorum. :)

Selam bende varım ben hatice işitme engelliyim benimki doğuştan genetik babamda işitme engelli fakat benim işitme kaybım ağır derecede babamsa ağırda olsa duyuyor ve konuşuyor...

İlkokul (orta)mezunuyum ama okumam ve yazmam zayıf bu işlemi ablam sayesinde çözüyorum( yani ben) dudak okumam yok iletişimi işaretlerle yapıyoruz
sanırım bu kadar sevgilerimizle

Bende isitme engelliyim arkadaslar, 9 yaşımdayken her iki kulağımdada isitme kaybı başladı ve yıllar geçtikçe bu kayıp dahada arttı, şimdi cok ileri derecede işitme kaybım var. İşitme kaybım sonradan başladığı için konuşabiliyorum. İşitme cihazı kullanıyorum ama konuşulanları dudak okuyarak takip ediyorum.

Siteye uzun zamandır giremiyordum, bundan sonra daha sık burada olmaya çalışacağım. Paylaşımlarımızın artarak birbirimize güç vermesi dileğiyle...

Ben de varım. 10 yaşından beri işitme engelliyim. Sonradan olduğu için konuşabiliyorum. İletişim yolum dudak okuma...

merhaba arkadaşlar.bende okul yıllarımdan hatırladığım kadarıyla 8 yaşımdan beri işitme sorunum var.şu anda üniversite sondayım.beş senedir cihaz kullanıyorum.tabiki çoğu kişi benim işitme sorunum old. bilmiyor.araştırmalarım sonucu sorunun ailesel olduğunu düşünüyorum.ama annem havalede olabilir diyor.1aydır digital cihaz kullanıyorum ama bazı sorunlarım var ve çözemiyorum.umarım yardımsever bir grubuzdur.yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar.kendinize iyi bakın

Az duyuyor olmama ragmen dudak okumaya ihtiyac duyuyorum. Ama çok iyi anladığımı söyliyemem.

İşitemeyenlerin dünyasına Merhaba

Sinirsel işitme kaybı ki, askerlikten muaf ettirecek kadar iledi düzeyde. tabi sebebi olmalı bunun diyeceksiniz, maalesef baba dayakları ve baskısı bozan psikolojimi küçükken etkilemesinden ve benim de bütün bunları içime atmamdan kaynaklanıyor. başka sebep yok, kulk zarında kayıp ve yırtılma yok, kulak yolunda kireçlenme de yok. sinir hücreleri algılamıyor artık, sonuçta kayıp var, o da işitme kaybı, Allah daha büyüğünden esirgesin cümlenin çocuklarıyla beni diyeceğim.

KUTLU DOĞUM HAFTANIZ VE KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN

20 günlükken kulak enfeksiyon gecirmişim.9yasında düzenli cihaz kullanmaya basladım.14 yasına kadar orta işitme kaybım vardın. daha sonra ileri derece oldu.dijita cihaz kullanıyorum.

bende varım sessiz dünyanın prensesi

Arkadaşlar bende varım. 4 yaşında geçirdiğim hastalık sonucu 2 kulağımda da ağır işitme kaybı var sol az sağ biraz daha az duyuyo. Askerlikten muaf oldum.Dijital cihaz kullanıyorum.

yeni imza çıkmış mı diye yazıyorum..
hoşuma gitti güzel bir söz...
ben de işitme engelliyim...

bende varım kenan abi

sessiz dünyamın prensesi

ben de varım...
16-17 yaşlarında farkına vardım işitme kaybım (neurosennsorial) olduğunun ve zamanla ilerleye ilerleye şimdiki ileri-çok ileri (severe-profound) seviyeye geldik. Her iki kulağımda da bu sorun var ve iki kulakta da işitme cihazı kullanıyorum.
yarışmacı arkadaşlara başarılar dilerim.. :)

Merhaba

Siteye yeni üyeyim. Çok fazla takip edemiyorum. İşitme engelliyim, evliyim.
Geçirdiğim kalp ameliyatı sonrasında ani olarak kaybettim işitmemi. İleri derecede işitme problemim var.
Şimdilik dijital cihazlarla duyabiliyorum. Bu nedenle konuşmam ve diksiyonum çok düzgün. Çalıştığım için ciddi sıkıntı yaşıyorum.
Forumu açan arkadaşımıza da ayrıca teşekkür ederim. Umarım buradaki paylaşımlar bizler için faydalı olur.

geçmiş olsun küçükmucize...
gerçekten de çalışan bbir işitme kayıplı olmak çok zor.

merhaba kücükmucıze

gecmiş olsun demek ve kalp amelıyatının işitme kaybınızı kaybetmenıze nasıl sebep oldugunu öğrenmek isterim. işitme engelliler öğretmeni oldugum için merak ettimde cvbınız için şimdiden cok tesekkur ederım

SELAMLAR

BEN DE %40 İŞİTME ENGELLİYİM. DİJİTAL İŞİTME CİHAZI KULLANIYORUM.
SAYGILARIMLA...

Tekrar Merhaba,

Teşekkür ederim. Aslında doktorlarımın söylediğine göre büyük çaplı ameliyatlarda olabiliyormuş bu tür şeyler. Felç, inme gibi durumlar.
Benim de yoğun bakım sonrası olmuştu kalp krizi geçirmiştim. Ve sonrasında geçici olarak felç kaldım. Ama düzeldi.
Sonra kulaklarım ani olarak gitti. Yani kısacası dolaşımla ilgili bir problem. Ve dolaşım yetersizliği olduğu için vücudum kulaklarımı kullanıma kapatmış. Kortizon kullanmama rağmen düzelmedi. Ve artık geri dönüşü de yok :cry:
İşitme hücreleri öldüğünde kendini yenileyemeyen tek hücre tipiymiş malesef ...
Görüşmek üzere hoşçakalın.

Üst Alt