Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İşsizlik maaşı için nasıl bir yol izlemeli?

Yavuzay16

Yeni Üye
Konular
6
Reaksiyonlar
0
Merhaba arkadaşlar Ben hemofili hastasıyım %80 raporum var 9 senedir bim markette çalışıyorum devamlı rahatsızlık çekiyorum ve iğnelerle ayakta duruyorum iş yeri çıkarmaya yanaşmıyor kendi isteğimle ayrılsam işsizlik maaşı alabilmek için nasıl bir yol izlemem lazım işsizlik maaşına hak kazanırsam tazminatımıda alabilirmiyim
Yanıtlarsanız sevinirim teşekkürler..

Merhaba ,

4857/24.Maddesinde İşçinin Haklı Nedenle Feshi Sayılmıştır:
I. Sağlık sebepleri:
Süresi belirli olsun veya olmasın işçi, aşağıda yazılı hallerde iş sözleşmesini sürenin bitiminden önce veya bildirim süresini beklemeksizin feshedebilir.
a) İş sözleşmesinin konusu olan işin yapılması işin niteliğinden doğan bir sebeple işçinin sağlığı veya yaşayışı için tehlikeli olursa.
b) İşçinin sürekli olarak yakından ve doğrudan buluşup görüştüğü işveren yahut başka bir işçi bulaşıcı veya işçinin işi ile bağdaşmayan bir hastalığa tutulursa.
İşçi haklı neden dayanarak iş akdini fesh yapma hakkına yukarıdaki nedenlerle sahip olur.

Burada işçi için en önemli neden işin yapılması,işin niteliğinden doğan sebeple çalışanın sağlığı ciddi olarak etkileniyor yada yaşamını tehlikeye sokuyorsa işçi haklı nedenle iş akdini fesh eder.

İşten çıkış kodu 24 ; İşçi tarafından sağlık nedeniyle fesih

Bu çıkış kodu ne kanun gereği hem kıdem hemde işsizlik alabilirsin. Bence hastaneden de işini rahatsızlığından dolayı yapamayacağına dair bir belge alırsan onu iş yerine verip bu maddeden yararlanarak alabilirsin.

Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için yanlız bunun için doktor yazısı yeterli oluyormu acaba heyet raporu gibi kapsamlı birşeye gerek olmaz herhalde..

İşini daha sağlama almak istiyorsan bence bir avukata danışıp yol izleyebilirsin.

Haklısınız işin sonunda hayal kırıklığına uğramakta var sağlama almak lazım tekrar teşekkürler iyi günler😀

Yavuzay16
Hemofili için çalışamaz raporu alabileceğinizi sanmıyorum.
Kendi isteğinizle çıkarsanız ne işsizlik maaşı ne de kıdem ya da ihbar tazminatı alamazasınız.

Sayın ufukalp ben 9 senedir bu şirketteyim yaklaşık 5 senesini tam gün olarak çalıştım sonra sağlık sorunlarım nedeniyle yarım güne geçmek zorunda kaldım şuan yarım günüde kaldıramaz duruma geldim yani bu iş sağlığımı olumsuz yönde etkiliyor tazminat veya işsizlik maaşı için bunlar gerekçe sayılamazmı acaba...

Lütfen acil yardım...

ben hemofili hastasıyım (kanda pıhtılaşma eksikliği var) %80 raporum var sağ sol dirsek ve sol dizde kireçlenme var
9 senedir bim markette çalışıyorum 5 senesini fultime olarak çalıştım rahatsızlığım nedeniyle son 4 senedirde part-time olarak devam etmekteyim
bu işte iki çalışma seçeneğim var ya ayakta çalışıp reyonları düzeltmek yada kasada oturarak çalışmak ama iki işte sağlığımı ciddi anlamda etkiliyor ayakta çalışırsam ayaklarım ağrıyor kasada oturarak çalışsam bile devamlı ürün geçtiğim için dirseklerim rahatsızlanıyor ve bu anlattığım rahatsızlıklar iç kanamaya kadar gidebiliyor
bu nedenlerden dolayı 4857/24 den doğan hakkımı kullanıp işten ayrılmak istiyorum ama önce nerden başlamalıyım nasıl bir yol izlemeliyim hiç bilmiyorum
3 kere sgk yı aradım hastaneye başvurun diyorlar hastaneye gidiyorum iş yerinden yazı ile gelmeniz lazım diyorlar sizce sırasıyla nasıl bir yol izlemem lazım
zor bir durumdayım cevabınızı bekliyorum bu konuda bilgisi olan arkadaşlarda yardımcı olurlarsa sevinirim...
Mesaj biraz uzun oldu kusura bakmayın

Yavuzay16

İşyerinden hastaneye sağlık kontrolü için yazı alın. Neden olduğunu söylemenize gerek yok. Rutin sağlık kontrolü deyin. Sonra hastaneden ne tür işlerde çalıştırılamayacağınıza dair bir rapor alın. Bu rapor görevinizi yapmaya mani durumun olup olmadığını gösterecek. Bu raporu işyerinize verdiğinizde işyeriniz ya sizin sağlığınızı göz önüne alan bir görev değişikliği yapmalı ya da işten çıkışınızı vermeli.

Bim de ayakta çalışmak çok zor hele ki 9 sene..
Merkez ofislerde çalışmak istediğinizi ofis işi yapacağınızı söyleyin.

SGK girişiniz 1999 öncesi ve 3600 gün sgk priminiz varsa kendiniz ayrılıp tazminat alabilirsiniz.

Geçmiş olsun,

Öncelikle işsizlik ödeneğinin özüne bakmak gerekir.
Sağlığınız yerinde, çalışma isteğiniz var ve kusursuz çalışıyorsunuz, buna rağmen işveren sizi içten çıkartıyor.
Diğer şartlarıda yerine getiriyorsanız, 30 gün içinde İŞKUR'a şahsen yada internet üzerinden başvurmanız halinde işsizlik ödeneği alırsınız.
Sağlık durumunuzun çalışmaya el vermediği için işten ayrılmanız halinde, işsizlik ödeneği alamazsınız.

Yavuzay16

sağlık nedenlerinden dolayı işten çıkma ve sözleşmeyi feshetme hakkın var tazminat ve işsizlik maaşını alırsın yeter ki bu maddelerden birini işverenin çıkış belgesine yazması gerekiyor.

Değerli Kardeşim,
Sağlık durumunun çalışmaya elvermemesi halinde, bunu raporla belgeleyip iş aktini fesh edebilirsin. Bu durumda kıdem kazminatını alırsın. ihbbar öneli verilmez. işsizlik sigortasından da kesinlikle ödenek alamazsın. Konuya yabancı biri değilim. İŞKUR'un sitesinden kopyaladığım yazıyı ekliyorum ve sanırım bu yazı kafalardaki karışıklığı giderir.

İŞSİZLİK SİGORTASI NEDİR?

İşsizlik sigortası; bir işyerinde çalışırken, çalışma istek, yetenek, sağlık ve yeterliliğinde olmasına rağmen, kendi istek ve kusuru dışında işini kaybedenlere, uğradıkları gelir kayıplarını kısmen de olsa karşılayarak kendilerinin ve aile fertlerinin zor duruma düşmelerini önleyen, sigortacılık tekniği ile faaliyet gösteren, Devlet tarafından kurulan zorunlu bir sigorta koludur.

https://statik.iskur.gov.tr/tr/issizlik_sigortasi/issizlik_sigortasi_islemleri.htm

YD55

sağlık nedenlerinden dolayı 24 . madde vb maddelerden dolayı işten ayrılırsan hem tazminat hem işsizlik maaşı alırsın ben aldım . sadece hastaneden bir rapor al ve işverenle konuş anlayışlı davranırlar sorun çıkarmazlarsa ve işten çıkış belgene sağlık nedenlerinden dolayı işten ayrılmak zorunda kaldığını belirtirse tereyağlı ballı ekmek hem işsizlik maaşını 10 ay alır hem tazminatı alırsın.

Üst Alt