Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İstanbul - Eminönü / Engelliler için uygun olmayan kaldırımlar, yollar, binalar ve kamu hizmetleri

Capricorn

Aktif Üye
Konular
75
Reaksiyonlar
11
Yer: İstanbul
Mekan: Eminönü-Sirkeci'yi birbirine bağlayan üst geçit
Tarih: 9/11/07

st_st_engelli_foto_1.jpg

2dsoftc.jpg

Kaynak

Not: Açılan bir dava sonucu bu köprüye engelliler için asansör yapıldı. Ama asansörün kapısını açık bulmak neredeyse imkansız. Bu da üst geçit yerine yaya yolu yapılmasının önemini gösteriyor.

Bu yolları bu kaldırımları gördükten sonra en iyisi evden hiç çıkmamak :( Kaldırımları yapma, mimariyi düzenleme engellilerden kurtul valla iyi çözüm. !!

bu köprünün son durumu nedir bilmiyorum
iki sene kadar önceydi. asansör kapalıydı ve sirkeci tarafındaki kapıda
"anahtar büfecidedir " yazıyordu. büfe de kapalıydı ve daha ilginci büfe yolun öte tarafındaydı :)

Allahtan diliyorum bu tür düşünce ve hassasiyeti olamayanlara Allah engel versinde görsünler. :twisted:

saka gıbı :( bıde bıze moralınızı bozmayın dıyalar hangısınıne alısıcaz bızz:(

bu belediyelerin ne kadar az gelişmişlerele dolu olduğunu gösteriyor nerde avrupa nerde biz :roll:

burası türkiye bir şey yapılıyor sadece yapılmış olmak için

bayke' Alıntı:
bu köprünün son durumu nedir bilmiyorum
iki sene kadar önceydi. asansör kapalıydı ve sirkeci tarafındaki kapıda
"anahtar büfecidedir " yazıyordu. büfe de kapalıydı ve daha ilginci büfe yolun öte tarafındaydı :)

Buyurun iste tam aziz nesinlik hikaye ....

Eminönü benim çok sevdiğim semtlerden biridir. Oraya gitmek isterim her zaman fakat oraya gittiğimde mutlaka yanımda bana yardımcı olacak birinin olması gerektiğini de bilirim. Bu yüzden çok sevdiğim bir yer olmasına rağmen mecbur kalmadıkça gitmediğim semtlerden biridir. Üst geçidi hiç bir zaman kullanmadım. Yollardaki koca parke taşlarında gezinti yapmakta pek kolay olmuyor. Üst geçide çıkmamızı sağlayan asansörün devamlı açık olmamasını anlayabiliyorum. Çünkü bizim türk insanlarımız tembeldir eğer açık görse inan bana kuyrukları beklemekten bize sıra gelmez veya asansör sık sık bu aşırı kullanımdan arıza yapacağından kullanamazdık. Bilinçli bir toplum olmadığımız sürece bize reva görülen yöntem budur. Kilitlenir ve anahtarı da orada bir yere bırakılır. Üstünede not yazılır. Bu notu okuyan engelli birinden rica eder ve anahtarı istetir, anahtar bulunan kişide onun için kapıyı açar o çıktıktan sonrada tekrar kilitler. Ne yapalım türkiye gerçeği bu... Ama anahtarın devamlı açık olan bir dükkanda bulunması önemli. Ya da devamlı orada bulunan trafik polislerinde veya otopark görevlilerinde de bulunabilir. Bir yerde görmüştüm rampalı bir çıkış yapmışlardı üst geçite bakın öyle birşey yapılsa çok daha güzel olur. Asansörle bu sorun çözümlenmiş olmuyor veya engelli kartlarımız ile açılacak bir sistemi olsa asansörün. Çünkü bütün engellilerde engelli kartı var hem de çok faydalı bir yerde kullanılmış olurdu dimi :roll:

Saygılarımla,

Bu sene istanbul a hayatimda ilk kez gittim, aslinda cok begendim huzur dolu bir sehir özelikle eminönü harika.

Aslinda gezilecek okadar güzel yeri var ki istanbulun yollardan dolayi gezemedim.

Ben o köprünün orda asansöün bile var oldugunu bilmiyordum bir yabanci olarak.

Ögrenmis oldum tskl :)

ben bu yaz 1 günlügüne istanbula gezmeye geldim ayasofya etrafinda bir otelde kaldim...gezmeye cikdik ve eminönünde benim ihtiyacim geldi inanmassiniz ayni bu resimlerdeki gibi sap gibi kaldim ortada WC olan karsi taraf gecmek icin kaldirimlardan ne inebildim nede cikabildim orda bi güvenlikci kulübe var ordan 3 kisi gelip beni eskort ettiler WC ye kadar karsi tarafta en komigi geldim WC ye bakdim giremiyorum kapilar dar WC ynin bi kösine gecip idrar sisesine yaptim ordaki wc görevlisine abi sunu bi bosalta bilirmisin dedim öyle macerayi kazasiz belasiz atlattim. O resimdeki bölge tam Fiyasko acil cözmesi lazim ordaki kaldirim problerini Belediye....

Bir ayri sorun daha yasadim SultanAhmet köftecisi var SultanAhmetin orda, restorana giremedim görevliyi cagirdim abi böyle turistik yerde neden 2 basamak merdiven yapmissiniz aha ben giremiyorum simdi dedim kusura bakmayin maalesef belediye bize söktürdü düz girisi dedi bende hayret ettim gercekmidir diye....

Iskelede Vapura inme binme zaten ayri bi macera oldu.

Bu yaz Türkiyeye geldigimde sirf orda böyle sorunlarla yasamadim Istanbul,Antalya, Antakya, Akcakoca,Kayseri ye gittim gezmek icin ve nerdeyse her il de bu tip sorunlar yasadim bizim halkimizin yardim severligi olmasa halimiz harabdi. Istanbulun turistik merkezinde yasamam biraz sasirtti beni.

Eminönündeki asansör kullanılmadan kullanılamayacak hale getirmişler.
Ordan her geçtiğimde bu milletin paralarının ne kadar hoyratça harcandığına
üzülür dururum.
Asansörler kesinlikle çalışmamaktadır. Kapıları bile kanırtılıp yamulmuş.

Evet yapıyoruz ancak koruyamıyor işletemiyoruz.

hükümet diyorki _ bizim ülkemizin engelli yasası avrupada ikinci en iyi yasa_ ama belediyelerimiz yasaları uygalamıyor_ bakarmısınız hükümetin özrüne kabahatından büyük_ sen kalk meclisten engelli hakkı şudur budur diye yasa çıkar_ ama çıkardığın yasayı uygulamıyan belediyeye sözün geçmesin _ olacak şey değil _hem belediyelerin yüzde doksanı kendi partisinden_ bence boşuna bizi avutmasınlarda bedava kömür dağıtımına devam etsinler_ nede olsa seçim geliyor

Üst Alt