Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İstanbul / Marketler engelliler yok sayılarak düzenleniyor!

daylight

Üye
Konular
16
Reaksiyonlar
0
Marketler engelliler yok sayılarak düzenleniyor!

Bir çok marketin engelli girişi yok.
Sanki engelliler hiç alış veriş edemezmiş, etmesinler zaten ne işleri var markette derler miş gibi :) :) :)

Ben resim koyamadım.
Mesela gültepe de dia (sa) :), 2 tane aynı bim :) :) lemar :) kayalar :) :) gibi birçok büyük marketlerin engelli girişi yok ve hatta merdivenliler...

kim market, dede yoktu ama orayı feryat ede, ede kaç kere yetkililerle konuşup tadilatan sonraki açılışında mikrofonu elime kaptırdıktan sonra engelli girişi yapıldı şükür... :) :)

Ama resimleri ekleyebilsem görseniz bu kezde kuş beyinli kişiler gelip araçlarını o engelli girişi,ne park ediyor.
birde araştırdım park eden araç sivil toplum platformundan bir beyefendininmiş.
Uyarıldıgında ne dese begenirsiniz::):) : Orası belediyenin yolu engellinin değil demiştir.. :) :) :)

Buna ne denir ............................ :D :D

daylight Arkadaşım çok komik anlatmışsın bizimde burada onlarca market var ama dediğin gibi hiç birinde engelli girişi yok :D
o yüzden markete hiç gitmiyorum ne alıcaksam bakkalın önüne gidiyorum ve içerdekine sesimi duyurana kadar bağrıyorum :D :D ne istersem adam getirip veriyor :D :D

ahmetermiş çok teşekkürler begendiğinize sevindim..
Ama çok dogru nereye başvursanda bunun gibi olayları anlıyor gibi davranıp hiç i,lğilenmiyorlar hepsi palavra... :D :D

pc_murti arkadaşım napim aglayacak halleri komediye çevirmek belki daha çok ilği çekebilir dedim :D :D
Birde bu yolu deneyelim istedim...

Bizim buralarda önünden bagırıcak bakkal yok gibi bişey, her taraf büyük marketler dolu..

Hee üstelik ben öyle avaz, avaz bagıramam dogrusu sesimde çıkmaz Duyucak bak gördünüz kimse duymuyor... :D :D
hem kargalar kaçar :D :D :D

Canım arkadaşım.
Ben daha evvel bu konunun tartışıldıgını bilmiyordum: aslında bilmeden bile olsa yeniden gündeme getirmişsem bile iyiki, yapmışım...
Çünkü biz bişeyleri ne kadar birilerinin illa gözüne soka, soka anlatabilirsek okadar anca faydasını görüyoruz.
çünkü hep anlaşılıyor gibi davranılıp kısacık bir sürede unutuldugumuz...
Hepinizin de benim oldugu gibi eminim dikkatini çekmiştir yeri gelip.. bunun için isteklerimizi olana dek tekrarlamakta yarar olabilir..

Hoşçakal arkadaşım.
SEVGİLER :) :)

bence de marketlerde engelli girişi olmalı.bu şart olmalı.sonuçta ne zararı var,çok mu masraflı?
küçük bir yerde yaşıyorsanız bazı pratik uygulamalar hayatı kolaylaştırır.örneğin:
marketi telefonla arayıp eve sipariş vermek.
gittiğinizde market çalışanına listeyi uzatıp yardım istemek
komşunun çocuklarına alışverişi yaptırmak(ekmek özellikle)
aylık alışverişi real,carrefour,kipa...gibi büyük mağazalardan yapmak veya yaptırmak.
alışverişe sağlam biriyle gitmek
annenin babanın yanında yaşamak:) evleninceye kadar:)
alışveriş yaparken çabuk bitenleri çok almak:şeker,un,çay gibi:)
bunlar sadece öneri,bazılarını uyguluyoruz işimize geliyor.
ama bu konunun önemi gerçekten gözardı edilemez.mola yerlerinde ve bazı büyük mağazalarda özürlü wc'nin kapalı tutulması ve ricayla açılması da bize resmen hakaret.süekli açık dursun,sanki herkes saldıracak...

haklısın ama elden ne gelir ki KİMSENİN CANI YANMADAN BİZ ENGELLİLERİ ANLAYAMAZ
ATEŞ DÜŞECEK Kİ CANLARI ÖYLE BİR YANACAK Kİ O ZAMAN BİZİ ANLARLAR ANLAMASINA DA ZAMANI DA GEÇMİŞTİR.

Maalesef ki!... Arkadaşlar,bu konuda ben de çok muzdaribim,ben hayatın içinde aktif biriyim,çalışıyorum,her işimi kendim hallederim ama marketler,alışveriş merkezleri,hastane,postane,banka...vb daha bir çok yerde ulaşım zorluğu çekiyorum,topluma açık olan yerlerde engelli insanların düşünülmemesi çok acı,rampa olsa bile önüne araba park ediyorlar,ben her gün evime girip çıkarken bile,apt. girişine araba parkettikleri için her defasında sorun yaşıyorum,kaldı ki market girişleri vb birçok yerde aynı durum söz konusu,hatta ben İş Bankası'na gidip de hesabımla ilgili bazı bilgi değişikliklerini üç senedir, banka girişinde rampa olmadığı için hala yaptıramadım.... (illa beni göreceklermiş!!!!:() Maalesef ki!...

Sevgili İpekezgi rampaların nasıl yapıldığını ne kadar bize uygunsuz olduğunu o rampayı yapanın tırmanabilmemiz için sanırım yanına birde tarabzan yapması gerektiği gibi engelli adına yapılacak hizmetlerde gerçekten onların kullanımına uygunluğunun ne kadar gözardı edildiğinide söylesek haksız olmayız sanırım.

türkiye'de engelli olmak zor.engelliyken tekrar engelleniyorsun.mağdurken yine mağdur oluyorsun.evet ne marketlerde,ne mağazalarda ne de bi çok kamu ve kuruluşlarda ne rampa var ne de asansör.en azından ne yazıkki tokat'ta öyle.diş tedavisi için gittiğim doktorun muayenehanesinde asansör olmadığı için 2.kata kucakta çıkarıldım.rezalet.asıl en komiği beni 2008 yılında sağlık bakanlığı yılın hemşiresi seçmişti.bende ödül töreni için ankara'ya gittim.ortada ne rampa vardı ne de başka bi düzenek.maalesef görevliler beni sahneye sandalyemden tutarak yukarı çıkardılar.

bir de bu alışveriş merkezi ve marketlerde zemin acayip şekilde kaygan.bir de üstüne üstelik cila olayı yapıyorlar.ne bir uyarı levhası zemin kaygandır diye ne de benzeri bir uyarıcı levha.
yürümeye mi çalışacak engelli yoksa gezecek,alışverişmi yapacak muamma.?

İstatistiklerde yaklaşık olarak %12 engelli kitlesi olan ülkemizde hangi uygulamalar da engelliler göz önünde bulundurularak yapılıyor. Sadece bir kaç tane göstermelik uygulama var.

Marketlere gelince marketler engellilerin alışveriş yapacağını pek varsaymıyor her halde veya işlerine öyle geliyordur. Burada bana göre market yönetimlerimden böyle bir uygulamanın neden yapılmadığını, engellilerin neden düşünülmediğini sormak gerekir. tepkimiz burada sınırlı kalmasın.

ben türkiyenin en büyük hiper marketlerinden birinde 6 yıl görev yaptım herşey engelliler için dizay edilmiş küçüklerde zorluk lar var ben market ve alış veriş merkezleri yönünden oldukça gözlemler yaptım asıl sorun yönetimlerin de birde baglı bulundugu yerel yönetimlerde yaptırım ları yok anlayacagınız zihniyet meselesi

engelliler sadece engelli günlerinde 1 2 saat hatırlananrak geçiştiriliyor zaten...bana kalırsa

Marketleri yapan firmalar ne zaman para endeksli olmaktan çıkap insan olduklarını hatırlarlarsa o zaman sizim engellerimiz kalkar?

Benim sorunum da alışveriş arabaları. O kadar ağırlar ki ; itmek mümkün değil. Sepetleri taşımakta da zorlanıyorum. Bunun yerine küçük alışveriş arabaları da yapılsa en azından onları itmek daha kolay. Bir de yerlerin kaygan olması büyük bir sorun. Kayıp düşmemek için büyük efor sarfetmek gerekiyor. Boy problemi nedeniyle çok yüksek raflara ulaşmakta da zorlanıyorum. Ama market çalışanlarından rica ederek bu sorunu çözmeye çalışıyorum :)

Engelli rampası yapanlarda öyle bir rampa yapıyorlar ki.
Çık çıkabilirsen arazi aracı gibi sandalye lazım çıkmak için.

Bunlar çoğunlukla biz engellilerin kendi sorunlarımıza yeterince sahip çıkamadığımız için oluyor

o şahis adam değilmiş demekki malesef adam kılığında görünen bir zavallı.
bu gibi insanlarla uğraşmak gerekiyor o senin üzerine geliyorsa sende onun üzerine gideceksin tabiki kanunu yoldan.

bence aküsüz sandalyesi olan kişiler çok yorulduklarında ya da tek başlarına alış veriş yapmak istediklerinde kullanabilmeleri için verilmeli.Çünkü çok pahalı.İsteyen herkesin ihtiyacı var demektir.Fakat almakda bulmakda zor.Carrefour mağazasına 4yıla yakın mektup yazdım.Defalarca konuştum.En son yapılan hakaretten sonra bir daha gidip alış veriş yapmadım2006sonları; sağlıklı insanların gelmesini tercih ediyorlarmış!

selam ben bu siteye yeni üye oldum

bu konu da ne kadar konuşsak az çünkü biz konuştukca bu konular hakkın da bir şeyler yapılıyor konuşmazsak hiç bir şey olmuyor...

saygılarımla :)

tekerlekli sandalye kullanan ve son derece sosyal bir insan olarak sık sık dışarı çıkmak durumunda kalıyorum. her işimidie kendim görüyorum. yaşadığım ilçede belediyemizin görünürde engelliler için çalışıyor gibi görünsede asıl ilk görevi olan rampaları elden geçirmesi gerekiyor ama nerdeeeee rampalardan geçtim çarşımızın çevresine yola döşenen sözüm ona arnavut kaldırımı taşlardan yürüyen insanlar bile zorluk çekiyor.tek başıma türkiyenin bir çok ilini gezmiş biri olarak kendi ilçemde gezemiyorum bile:) ne kadar komik değilmi? o yüzden diyorumki iyiki şu büyük alış veriş merkezleri yapılmış oralar bizlerin herbakımdan en rahat edebilecekleri mekanlar.hertürlü alış verişinizi yapabilir eylenmek sinema cabası hiçbir şekilde en ufak bir sıkıntı yaşamayorum yıllardır buralara gidiyorum.özellikle market elış verişimi carefordan yapıyorum bizler için hertürlü imkanı sunuyorlar herşeyden önemliside yüler yüzlü ve ilgililer buda benim için önem taşıyor.

Kafalar değişmedikçe yollar kaymak gibi olsa ne olur? bütün mimari engeller ortadan kalksa ne olur? Yine engelliye aynı yaklaşım tarzı aynı düşünce aynı muamele..Ben mimari engelden çok düşüncelerin değişmesinden yanayım sorunlar ancak öyle çözüme kavuşur..Bu da sürekli bir eğitim ve öğretim sistemiyle olur. Bu da olmazsa son olarak çok ağır cezalar uygulanmalı engelli bir bireye yapılan yalnış ne varsa..Avrupanın bir çok ülkesinde ve gelişmiş ülkelerde olduğu gibi. Başka türlü yol alamayız arkadaşlar..

yorum yapan tüm arkadaşlara çok teşekkürler.
biz nekadar feryat fiğan etsekte birşeyleri bazı beyinlere kazımak çok zor oluyor yönetimler yani .

ilğinizi çekecek resimler daha var ama ekleyemiyorum.

feryat ederek olduğumuz mahallelerin bazı yerleri yapılsa bile örneğin/ bir kaldırımların bir tarafına Engelli çıkışı yapılırken, diiğer tarafına iniş yapılmıyor o kadar komik ki:)

zaten olan yerlerede araçları bırakıyorlar anlayana bravo......:)
yönetimlere alllkkııışşşşşşş:):)

Hafi giriş bulduk girdik markete.Haydaa bir bakıyorsun içersi hınca hınç dolu.Ortalık yerlere bile raflar yerleştirip promosyonlu ürünler segileniyor.Bizim derdimiz bitmez abi..

seker kiz;

Bu konuda bir anı var.
Engelli bir arkadaşım alışveriş için markete gidiyor ve ürünlerin arasında sıkışıyor.
Hemen mağaza müdürünü çağırıyoruz ve mağaza müdürüne sandalyeye oturmasını ve alışveriş yapmasını rica ediyoruz...
İnsan ise anlıyor ve derhal kaldırıyorlar ürünleri ortalıktan.
Anlamıyorsa fazla uğraşmayın zaten :)

Demek istediğim sessiz kalmayın arkadaşlar.

Arkadaşlar Kağıthane Gültepe de KİM Marketin önüne engelli girişini binbir güçlükle yaptırdık.
Ama şimdide o yapılan engelli girişini araçlarla gerek market müşterisi gerekse başka birileri (ARAÇLARIYLA KAPATIYOR)
Söz konusu marketlere söylediği zamansa yol marketinmi belediyenin yolu biz yolumu gözeteceğiz diyorlar.
Aradaki mesafe ise iki metre kapılardaki market güvenlikleri bile izin vermeyebilir (kim market) müdürüyle bunu kaç kere konuştuk ama olmadık bahaneler çıkarıp yol benim değil diyor....:)

Vee ayrıca (dia marketlerinin) engelli çocukları var sanıyorum ama nedense Dia marketleri merdiven dolu hiç engelliler giremiyor... birkaçını biliyorum.

Vee de hele ki, BİM MARKETLERİ okadar çok merdivenleri var ki (BİM) Marketlerinin gelen müşterileri bile isyandalar ama hala nasıl alışveriş ediyorlar anlamıyorum.. yaa..

7 sene içinde engellilerin giremiyeceği yoktu büyük hükümetimizin çıkardığı yasaya göre. Ama çoğu icraatı gibi bu da fos çıktı

yorumlarınız için çok tşkler arkadaşlar ben pek bakamıyorum siteye, sevgilerle.

Engele uygun ne yapılıyorki be güzel kardeşim ben metin sabancı spasik çocuklar rehablitasyon merkezinin önüne kadar giden bu arada belediye ne byük hizmet yapıyo diyenler çıkabilir neyse taa oraya kadar gidip zaten hareket kısıtı olan insanlara tank gibi otobüsler gönderenleri gördüm şimdi burda adamın terbiyesini bozuyorlar öküzler

Bazılarımız met ede, ede bitiremiyor bazılarımız da gözlerimizi kapatmamaya çalışıyoruz.
Hepimiz engelli olarak aynı sorunları aynı zorluğu yaşıyoruz ama kimimiz amcalarımız dayılarımız var ve işimiz düştüğünde nasıl olsa bir şekilde yapılıyor diyor görmezden geliyoruz.
Nasıl bir kader ortaklığı nasıl bir din kardeşliği ise bu anlayamıyor insan...

YN HABER STES - Yerel Basnda Doru Adres | Yon Gazetesi

Üst Alt