Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Klozette yaptığımız düzenleme ile patent alarak yaşamı kolaylaştıracağız

cabbar bozkurt

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Merhaba değerli arkadaşım

Öncelikle sizlere yardımcı olabilirsem çok mutlu olacagım. Patentini yeni aldığım bir ürünü sizlere tanıtmak istiyorum. Yorumlarınızı yazarsanız beni çok mutlu edersiniz.
Patent No; 2017/13109

Klozetlere oturma ve kalkmada zorluk yaşayan arkadaşların bu sorunlarına çare olarak klozetin iki kenarına destek kolları yaptık. Aynı ofis koltuklarındaki kollar gibi.

yine tuvalet ihtiyacı sonrası taharet musluğunu açmak için duvarda monteli olduğu için duvara dönüp açmak için zorluğu ortadan kaldırarak duvardaki taharet musluğunu kolun üzerine monte ettik.
sadece parmaklarınızın ucunda yorulmadan zorlanmadan yıkama işlemini gerçekleştireceksiniz.

Diger kolun üzerine Tuvalet kağıtlığını koyduk. Böylece kurulanmak için hemen kol üzerindeki tuvalet kağıdına kolayca ulaşacaksınız.
İhtiyacınız sonrası kollardan destek alarak kolayca kalkacaksınız.

Şaun sadece proje aşamasındadır. Sizlerin oluölu veya olumsuz fikirleriniz bizlere cesaret verecektir.

Saygılarımla.
[SIZE=4]Güncelleme: Ürünnün Fotoğrafları

[/SIZE]

Hakikaten bu muslukları neden hep erişilemeyen yerlere yaparlar hala anlayamıyorum , tebrikler bravo size.

kalkmakta zorlananlar ıcın ama saglamlarda kullanacak bunu.
kola monte musluk ne kadar dayanırkı. duvarda sabıt dururken bıle ıkı bı ustaya muhtac kalıyoruz. taharet muslugu ıcın. kola monte musluk basbelası olur.
yaptırırken duvarın en uygun yerıne saglamca monte edılenı daha ıyı ıs gorur.

dedıklerınızın tamamı denen dı. saglamlığında bir sorun yok.

Tesekkür ederim.

Çok teşekkür ederim ilği ve alakanıza.

patent değil bu,faydalı model. zaten anlatımınızdan anlamıştım.
bende patent başvurusu yaptım ordan biliyorum (ama benimki patent)

Hayırlı olsun. Öncelikle kolçakların çok sağlam olması gerekir. Malum bütün ağırlığımızı onlara veriyoruz. 2. ise her iki kolçağın yukarı aşağı hareket etmesi önemli bu şekilde klozete yaklaşma açısı daha iyi olur. 3. klozetin derinliği normal klozetlere göre biraz daha fazla olmalı.

evet faydalı model ancakbunada faydalı model patenti olarak belge veriliyor.
yardımın ıcın teşekkur ederım.

teknık cizimi degilde el ile cizilmiş resimleri var. paylaşacagım kısa surede.
bu sıtede yeni oldugum ıcın zorlanıyorum.

Kolcaklar metal olduğundan sağlamlığından bir sıkıntı yok. Zaten prototip mimar ve mühendislere yaptırılacak. kolcagın sağ ve sol tarafa hareketini düşünüyorum. butun klozetlere uygun üretilecek.

cabbar bozkurt

hımm buradan şu anlaşılıyor ama emin olamadım bi konfirme eder misiniz acaba (onaylar mısınız,öyle ise)

yani siz ürünün prototipini kendiniz oluşturmadan geliştirdiniz (elinizde geliştirdiğiniz ürüne ait bir örnek olmadan,tamamen aklınızdan geçirdiniz önce (buluş yaptınız ama sadece siz biliyorsunuz önce) daha sonra tpe ye resmi başvuruda bulunmak üzere kağıda döktünüz ve tpe inceledikten sonra onayladı böylece faydalı model tescil oldu. doğru mudur?)

evet faydalı model ancakbunada faydalı model patenti olarak belge veriliyor.

patentin faydalı model belgesi veriliyor ifadesi belki daha doğru olabilir.
rica ederim.

Graham Bell arkadaşım. kol metal olacak. taharet muslugunun sadece acma kapama duğmesi kolun üzerinde gözükecek. muslugun gövdesi kolun içinde metale vidalı olacak. Merak etme duvardan daha sağlam olur. Ayrıca sensörlü üretimde olacak biliyorsun ki sensör lü fiyat olarak cok farklı olur. zaten en az 2 yıl garantili olacak.
Ama normal sensörsüz olanalrın fiyatını çok uygun tutacagım.

Ama normal sensörsüz olanalrın fiyatını çok uygun tutacagım.

hocam yalnız,

lisansını başkasına (ücret karşılığında) verdikten sonra başkası istediği fiyata satar yalnız. ama tacir kişi de ben olacağım ve lisans hakkı sadece bende kalır derseniz tabii sizin kararınız...
garanti ile alakalı prosedürü bilmiyorum ama üstteki görüşün doğru olacağını düşünüyorum.

Acıkcası şöyle anlatayım. Yaşım 60. yaş ilerledikçe hastalık ve agrılar başlıyor. bir keresinde omuzumda ciddi agrı oluştu. duvardaki muslugu acamadım. o anda inanın aklıma geldi.
aynen dediğin gibi ama ben profosyenel şirketle calıştım. kendim çizdim Destek patent firmasına verdim. onlar basvuruyu yaptı. 2 yıl sonunda araştırmaları bitti. 2 ay askıda kaldı. itiraz olmayınca Faydalı buluş Patentini aldım.
prototip yapmadım. çünkü prototip yaparsan kosgeb destegi zor oluyor.

şuan satmayı düşünmüyorum. Çünkü Türkiyede ve dünyada benzeri olmayan bir ürün.
Garanti olayı olmadan ürünü satmam dogru olmaz

cabbar bozkurt

hımm anladım. valla ben başvuru dosyasını kendim hazırladım baştan sona. ve şekli uygunluk değerlendirmesini de başarıyla geçti. :)
ah umuyorum güzel Allahım daha başka birsürü başarıya ulaştırır. bu çok küçük bir başarıydı çünkü kanaatimce.
araştırmada şuan dosyam ..

şuan satmayı düşünmüyorum. Çünkü Türkiyede ve dünyada benzeri olmayan bir ürün.
valla büyük düşünceniz varsa (sadece bu ürünle sınırlı bile olsa PCT başvurusunun yapılmasını öneririm. çünkü şuan sadece türkiyede korunuyor bu ürün ama PCT başvuru ücretleri çok pahalı. geçirdiğiniz süreçten çok daha pahalı ve zahmetli.

ama yine de siz bilirsiniz. PCT başvuru yapmazsanız ne olur?

hemen söyleyeyim başka ülkeden biri buluşunuzu kendi ülkesinde tescil ettirerek kendisi kendi ülkesinde olmak koşuluyla hak sahibi olabilir.

pct ve diğer ücretlerle alakalı finans sorunları yaşamakta iseniz ?

tübitak 1602 deneyebilirsiniz
iyi çalışmalar.

Umarım başarılı olursun. Yaklaşık 1,5 yıl yabancı ülkelerde arastırma yapılıyor. oradan bir sıkıntı olmazsa 2 ay burada askıda kalıyor.
PCT başvurus çok ama çok pahalı ona benım gucum yetmedi.
Faydalı modele tubitak bir yardımı olmuyor.

senden ögrenmek istediğim bu ürünün tutup tutmayacagı.

cabbar bozkurt

aaa galiba evet. patent dosyası olması gerekli sanırım 1602 programından faydalanabilmeniz içinn..
neyse ,olsun canım , yinede başkalarına ve kendinize fayda verecek bir çalışmanız olmuş.

çok çok teşekkür ederim dileğiniz için amin amin amin diyim.

:)

ah çok istiyorum evet. 12 ay araştırma sanırım benzer bir süre kadar da inceleme sürüyor.

o 12 ay denilen malesef 18 veya 24 ay sürüyor.
patent olayında daha uzun süyor sürekli Türk patent kurumunu telefonla arayın.
sürekli sorun.
0312 303 13 03
arayın 2 tUSUNA BASIP paten yılı ve nosunu soyleyın

cabbar bozkurt

hımm biliyorum hocam süreci zaten ..yaptığım buluşlardan bir tanesi şuan araştırmaya gönderildi. .
sürecten de iletişim numaralarından da haberim var. bi araştırma sonuçlansın , pct ye başvurucam ben olumlu gelirse.
açıkçası yapmaya çalıştığım buluşlardan (yani başvurulardan ) bir tanesi çok önemli benim için o sebepten inşallah araştırma raporu olumlu kodlarla cevaplanır..

senden ögrenmek istediğim bu ürünün tutup tutmayacagı.

hımm bir soru varmış yeni gördüm.
hocam ürünün tutup tutmayacağı önceden bilinmez normalde.
fakat kişisel fikrimi sorarsanız ben şunları (koşulları ) gözönünde bulundurarak sadece tahminlerde bulunabilirim diyebilirm.

mesela ben kendi buluşum için daha şekli değerlendirme yeni sonuçlandıktan hemen sonra (ama araştırma talebi iletilmemişken) üç tane şirketle iletişime geçtim. sadece ve aralarında sanıyorum en buyuk olanı cevapladı.

ama onlarda sadece başvuru numarasını sormuşlar inceleyelim sonra size dönüş yapalım demişler. buna verdiğim cevapta bi pot kırdım sanırım :) :) :) neyse ama anlatmak istediğim şey şu:

siz buluşçusunuz ve aynı zamanda tacirseniz düşünce yapınıza bağlı olarak bazı şeyler sizin elinizde.

mesela lisans ücreti üstte konuşulmadı ama önemli , sizin dediğiniz bu buluşun orijinal versiyonu ( ama tamamı) sanıyorum japonlarda.

öyle hatırlıyorum yani neyse. ama bir taraftan lisans ücreti
diğer taraftan da ticareti felan düşünüldüğünde.. (yalnız ben devlette memur olduğumdan ticaret yapamıyorum ama sizi bilmiyorum tabi)

kısaca size bağlı biraz.. fakat yine kişisel bir fikir: birşeyleri çok fazla büyütmeyin artık eskilerde olduğu gibi işlemiyor herşey.
sözgelimi hem üstte canlı örneği verilmiş hemde beklenen bir tepki olarak pekala insanlar size beklemediğiniz tepkiler verebilirler..yada beklediğiniz tepkiler bir türlü gelmek bilmiyor olabilir... bu şunun gibi biraz. naptınız ilkokul , sonra lise , sonra üniversite... ya sonra?
aa iş yaşamı ama atanama ve sizi işe almamaları ihtimali var.
...

sonuç: bu bahsi geçen ürün belli bir kesime hitap etmektedir , bu nedenden dolayı bu kesimden insanlar tarafınca talep ile karşılanabilir yada karşılanmayabilir...

yinede tabi mutlu olmanızı dilerim..

...

Umarım herşey gönlünce olur.
Türk patent dairesi tüm ülkelere soruyor. Benim ürünüme japonyadan 1980 yılında ingiltereden 2000 yılları başında alına patent gönderilmiş ancak benzemiyor bile.
Japonlardaki klozetin kapagının yanına monteli bir musluk.
bendekinde bir ofis koltugu dusunun onun kolları gıbı 2 koldan oluşuyor. yani klozetin oturma yerinden 20-25 santim yukseklikte.
yani oturup kalkarken rahatlıkla tutulup destek alınacak şekilde.
yani ona hiç benzemiyor.
senın durumuna gelince sakın kımseyle şuan paylaşıö yapmayın. ne zaman onaylanır o zaman irtibata gecersin.
benim belgeyi aldıktan sonra bir kaç paylaşımıma almanyadan bir doktor malezyadan bir huzur evi kataloğ istedi.
tabi kataloğ olmadıgından gönderemedim.
sonucta her şey kısmet.
Herşey gönlünce olsun kardeşim.

mailini verirsen sana resimlerini gönderebilirim.

cabbar bozkurt

aaaamin amin amin Allah razı olsun. (amin)

valla bende çok fazla proje ve buluş çok şey de yazıp yazıp siliyorum arada da gülüyorum bu halime :) :) :)
şöyle ki.. ben çok çalışkan bir kişiliğe sahip olduğuma inanıyorum (bazen hiç sandalyeden kalkmadan 18 saat çalışabiliyorum desem belki hata olmaz.)

biraz da zeki olduğuma inanmışımdır. ama bütün bunlar yüce Allah'ın nimetleri ve takdiri. sizin de dediğiniz gibi Allah takdir etmezse (yani kısmet olmazsa) o zaten olmayacak yada olmayacaktı.

ama dediğim gibi bende çok fazla buluş var. yabancı diller biliyorum . sanıyorum bu tarz sebeplerden çok fazla projem/buluşum var.

ondan dolayı çekinmeden talebimi o şirketlere ilettim. ileteceğim de. :)

başka sorunuz yoksa kalın sağlıcakla.

buradan resım paylaşamadım ama sana face hesabından gönderdim. paylaşım yaparsan sevinirim.

Arkadaşlar,

Sağ olsun cabbar bozkurt ürünün fotoğraflarını bana göndermiş. Ben de ilk mesajında küçük bir düzeltme ile ürünün fotoğraflarını ilk mesajın içine yerleştirdim. Merak edenler bakabilir.

@cabbar bozkurt

Buna zaman ayırdığınız ve bu ürünü geliştirdiğiniz için emeklerinize sağlık!

İzin verirseniz bir-iki soru ile ürünü daha iyi tanımak ve belki gözden kaçan yerlere temas etmek isterim. Veya ürünü daha iyi anlatmanıza destek olmak için yazmaktayım.

- Bu küçük de olsa bir elektrik tesisatı isteyecek, değil mi?
- Tutunma kolları istenilirse yukarıya doğru katlanabilir mi?
- Tutunma kollarının testi, kağıt üzerinde olsa bile yapıldı mı? Bu sorudan kastım; kalmak için kollara uygulanacak bir kuvvet olacak hiç şüphesiz. Bu kuvvet ne kadara kadar dayanabilir?
- Her klozet için adapte edilebilir olacak mı?
- Tutunma kollarının çapı TSE'de 32-40 mm olması gerekir der. Bu gözetilecek mi?
- Tutunma kollarının uzunluğu tercihe göre seçilebilir olarak üretilir mi? Örneğin 700 mm veya 750 mm uzunluğunda.
- Bir iletinizde klozetten yüksekliğini 20-25cm vermişsiniz. Bu kullanıcının tercihe göre ayarlanabilir mi? Mesela 30 cm olabilir mi?
- Taharet musluğundan gelen suyun debisi kademeli olarak ayarlanabilir mi?

Bu ürün "sadece" kanedyen, baston vb. yardımcı cihazlar için kullanılabilir değildir bana sorsanız. Örneğin sandalye kullananlar için de iyi çözüm önerileri sunuyor. Mesela sifona düşmesine basmak ve ipi çekmek gibi. Ayrıca yaşlı veya hareket kısıtlılığı olan herkesin kullanabileceği bir ürün olabilir.

Oncelikle ilğine teşekkür ediyorum. sorularına gelince.

Manuel oldugundan herhangi bir elektrik tesisatına gerek olmayacak.
Tutunma kollarını sag ve sol tarafa açılacak şekilde düşünmüştüm bununda sebebi kilolularında rahat kullanmaları amaç lı ancak yukarıya da kaldırabilir şekilde tasarlanabilir.
Ürün şuan proje aşamasında olduğundan kuvvet ve agırlık konuları mimar tarafından uygulanacagından agırlığa dayanıklı olacak. Kollar metalden yapılacagından kilo ve agırlık sorunu olmacagını sanıyorum.
Her türlü klozete kolayca monte edilecek şekilde tasarlandı.
Tutunma kolları TSE kurallarına göre planlanıyor.
Yükseklik ayarlanabilir şekilde dizayn ediliyor. Yaklaşık 10 cm yükseltilip indirilebilir.
Taharet musluguna gelen suyun debisi elbette ayarlı olacak.
Burada tek sorun şuan itibarıyla sifon dugmesi ve butonu. orada bir sıkıntı var ancak ancak sensörlü modelde bu sorun yok. sensorlü modellerde mecburen elektrik tesisatı gerekiyor. ancak sensörlü olayına pek sıcak bakmıyorum. Çünkü maliyeti yükseltecek bir olay.
Amacım insanların rahatlıkla satın alabilecegi bir durumda olmalı. Yani ihtiyacı olan kişilerinde maddi durumlarını düşünmek zorundayım.
Ancak sensörlü isteyenide magdur etmeyecagim.
Ayrıca banyo projemde var.
İnşallah bu işe başlayınca birlikte Banyo projemide üretecegim.
proejm patentini almak için hazır durumda. Ancak senden ricam banyodaki zorluklar nelerdir. bu konuda zorlukları bana anlatırsanız çözüm bulmak ister, projemde degişikler yaparım.
Saygılar.

Bu taslakta kolların üstündeki musluk vs. kolun üstüne değil de altına monte edilse daha iyi olur dye düşünüyorum. Buradaki musluk transferlerde elimize zarar verebilir.

cabbar bozkurt

Yana açılması sorun teşkil edebilir zira birçok tuvalette o genişliklere rastlamak pek mümkün olamıyor. Ayrıca aydınlatma için çok ama çok teşekkür ederim

Fikilerini paylaştıgın için çok teşekkür ederim.
Önerilerini dikkate alacagım.

Merhaba,

Bu sadece görsel oldugundan öyle görünüyor. Musluk başları tutunma ve kalkarken ellere zarar vermeyecek şekilde olacak. sivri veya keskin şekilde degil.
Teşekkür ederim bilği için.

Üst Alt