Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Koklear İmplant (biyonik kulak) hakkındaki görüşleriniz?..

Sultan ablam bak beraber yaptıralım ameliyatı Ankara'da boş zamanlarda tavla atarız...:)

secimin sana ne zarari olucakki aday degilsin herhalde bu kulakla iremcim:eek:
allahtan basarili bir ameliyat iyi duymalar dilerim cesarettt
ilker sanada iyi duymalar basarili bir ameliyat dilerim
haaa ankaa hacettepede olucaksiniz bende size gecmis olsuna giderim
ayni zamandada goz aydin ziyareti olur insallah ikinizede banada soylerseniz haberim olursa ikinizide sahsen tanimak isterim

Teşekkürler ama daha biz adayız gerekli tethikleri yaptıralım ondan sonra Ameliyat olacağım..
Haberleşiriz shufuke bende sizlerle tanışmak isterim..

ilker sendemi:confused: hayırlısı inşallahh benim hala çekincelerim var..shukufe arkadaşım gibiyim :)

skuhufe ilkeri tavlada yendığımde tesellı edersın ıyı olur gel...ilkercim sana dediğim gibi ben işlemleri göndereceğim sarp beyde 13 hazıranda yurt dışından döndüğünde gun alacağım.İster önce gidip benım gidip benım gibi işlemleri başlatır amelıyatı aynı tarıhe alırız istersen benım amelıyatım senın tetkıklerıne denk gelır,nasıl istersen kardeşim:) bana musaıt tarıhlerı belırt ona göre randevunu yapayım.İlker istersen bekle ben oluyum,sonuca bakalım:) bakarsın skuhufenin bu anti-koklear bayrağını elinden alır zehır zemberek yazıyor olurum.

ya napalım ne kaybedeceğizki....
skuhufeye DİP not: bana bak skuhufe bu kulaklarla siyasetemı atılacaksın demişsin ya hemde böyle bır sitede döveriz kız senı...eşitlik var hayatım nıye atılmayacağız...hayat devam edıyor ...ha ha ha

bende oyle demistim iremsu :( annem babam kardeslerim butun akrabam hep ameliyat olmaa dediler
yasarsam duyarak yasarim iyi olmazsam ameliyatta isitme ugruna olurum demistim kazin ayagi oyledgilmis hic ses duymadan yasamak oyle zormus ki
ameliyattanda kimse olmuyormus
gerci artik olmek istemiyorum duymamak zor ama
su cinlamalar olmasa

slm yazılarınızı tamamiyle okuyorum bende korkumdan dr a bile gidemiyorum banada işitme cihazı küpeden farksız herkez sohbet ederken onların yüzüne bakmak çok zor acaba bir kelime anlarmıyım diye bide bana dönüp laf atacaklarda anlamayacagım diye ödüm patlıyor yaşayan bilir inaNılmazzzzzzz ZORR DUYMAMAK!!!!!!!!

Bendede var o çınlamalar gerçekten bazen çıldıracak gibi oluyorum

herkese slm...oğlum 2,5 yaşında ve geçirdiği orta kulak iltihabı yüksek ateşten dolayı işitme kaybı yaşıyor..bugün bozyaka hastanesinde ileri derecede işitme kayb var implant takalım ama önce kulaklıkla sesleri tanımaya başlasın süreç uzun dediler yarın tomografi ve emar çekilecek ameliyat için..nası bi yol izlemeliiyim hiç duymıcakmı vs..bi ton ağır sorular var avucumda ve ben oğlum için hiçbirini ufalayamıorum yok edemiorum sorunları beynimi yicem...ben haktan dediğimde bakıo yüksek seste ama yada araba kornalarını duyuyor..anlamadım.doktorlar ileri derecede dediler iki kulaktada hemde.bana bi yol gösterin nolur!

sevgi hanim uzuntunuzu panik halinizi anliyorum ama ne olur ne olur biraz sakince dusunmeye calisin
belki isitme cihazindan faydalanabilecek oglunuz simdi inan oyle guzel dijital cihazlar varki cocuk kucuk belki koklear implanta gerek bile kalmayabilir
isitme kaybi o kadarda buyuk dert degil aslinda yeterki siz ilginizi sevginizi eksik etmeyiniz
en zoru akil hastaligi olmali
bide dusunu yuruyememek hic bir is yapamamak onlar daha zordur isitme kaybindan
bide tek testle o kadar uzulmeyiniz belki daha iyidir isitmesi oglunuzun
siz seslenince bakmasi cihazsis buna isaret
sakin olmaya calisin allahin yardimiyla hersey iyie gider insallah
simdilerde isitme kayipli olmak bu teknoloji caginda eskiden olan isitme kayiplilar acaba ne yapiyorlardir diye hep dusunurum

sevgi hanım, ben hem dijital cihaz hem de koklear implant kullanan bir işitme engelliyim. yukarıdaki arkadaşın mesajını ciddiye almayın. deneyimlerime dayanarak şunu söyleyebilirim ki koklear implant işitme cihazı ile hiç kıyaslanamaz.

çünkü işitme cihazı "hoparlör gibi" sadece sesi yükselten bir alettir. koklear implant yapay sinir demektir. salyangozun içine konulan elektrotlar ile çok hassas tınıları bile duymaktadır. nitekim geçen pazar dijital cihazlarla hiç duyamadığım ince kuş sesi çıkaran kapı zilini duydum. ailemle birlikte çok sevindim. bir deneme yaptık. evin en ücra köşesine kadar gittim. kapının çalmasını bekledim. evet çalıyor dedim. zamanla beyin öğrenmektedir. "vrrrr" diye ses geliyordu eşime dedim neyin sesi bu. daha önce hiç duymadığım TV'inin ve buzdolabının çalışma sesiymiş. sanırım bu örnekler yeteri kadar fikir verir.

bir de şu nokta önemlidir: eğer çocuğunuzun İŞİTME KAYBI TİPİ SENSOUNEURAL İSE KAYBI İLERLEYECEKTİR. CİHAZ YETMEYECEK. SÜREKLİ CİHAZ DEĞİŞTİRECEKTİR.

ve implanta ne kadar erken başlarsa SESLERİ TANIMASI ÖĞRENMESİ de o kadar çabuk olur. çünkü implantlı çocukların daha şanslı olduğunu dijital cihaz kullanan çocukların annelerinin söylediğine bile şahit oldum.

KENDİNİZİ ÜZMEYİN. BİLİME İNANIN.

selamlar.

Bu arada desibelinizi bilmiyorum. ama her iki kulakta 100'ün üzerinde olan çok ileri derecede sensouneural işitme engelliyim.

dijital cihazlarla idare ediyordum. 5 ay önce işitme kaybım "yaştan dolayı" ilerleyince cihaz fayda etmemeye başladı. yaşadığımı kimse bilemez. bir sabah kalktım ve cihazdan az ses gelince bozuldu sandım. hiç bir şey yokmuş. odyo testi yaptım. 5 puanlık düşüş bile ciddi etkiliyor hayatı...

sınıra dayandı. ve ondan ötesi SESSİZLİK. ya sessizliği seçip gelecekteki çocuğumun sesini duyamayacaktım...

ya da implantı seçip SESLİ DÜNYAYA devam edecektim. seçtim. o seçiş...her hafta yeni bir sürprizle karşılaşıyorum...

implanttan korkmayın. sevgiler.

cvplarınız için teşekkür ederim.iki kulaktada ileri işitme kaybı dediler..yüzde vermediler ama ben haktan die bağırdığımda dönüp bakıyor yada balkonda oynarken korna seslerine sıçrıyor..bulaşık yıkarken ben yere düen çatalın sesine dönüp bakıyor...anlamadım...2 senedir götürmediğimz ne şifa ne ekol ne celal bayar ne özel hastane kalmadı herkes kulak iltihabı dedi oğlum hakkını kim ödeyecek orası ayrı konu da şimdi kulaklık sesleri algılayabilmesi için takılacak sıra beklicekmişiz implant için sonra implant dendi...acaba işitme cihazı karşılıcak mı duyma kalitesini yükseltecekmi gerçi nası anlıycam onu da bilmiorum...Allahım karman çorman oldum..

okuyup araştırdıkça daha çok karışıo insanın aklı bide...

sevgi hanim ben koklear implantimi aldirdiktan son ra dijital isitme cihazimla hayqatimi surdurebiliyorum sesleri duyuiyorum konusmalara katilabiliyorum
zaten sesleri bilityor oglunuz korkmqayin
koklear implant icinde aceleci olmayin
koklear implant takil;irsa o kulak koklear implant saglam durdugu kadfar ses duyuyor dis islemciyi takmazsaniz olan isitmenizde kayboluyor kulak sifir duyma oluyor

koklear imlant cikarilan kulagim artik sifir hic hic ses dymadiktan baska cok feci cinliyor

anladım ama iç kulak yani salyangozdaki tüycükler varmış onlar çalışmıo falan dedi doktorumuz ileri derecede sağır dedi peki bu kadar duymuyo madem nasıl a e i selerini babam anne anane gel yerine nel olsada söyliyebilio beynim durdu..bide çok soru soramıosun korkuosun işin yürücek terslenirde yapmazsa die...sizin sorununuz da aynımıydı ileri derecede sağırlık işitme kaybı yani bide bu salyangozun işlevsizliğimi?

evet cok ileri isitme kaybim
testler icin olsun basdka birseyler icin olsun korkmayiniz doktorlardan siz ne zaman isterseniz koklear yaptirmak yaparlar
acele etmeyiniz sakince isitme cihazini alin en iyisinden oglunuzla bol bol konusun anlatin konusturun belki isitme cihaziyle memnun olur
benim komsumunda cok ileri isitme kayipli kizi var
yillardan beri annsi hep onun uzerinde hep ilgileniyor gorseniz ne kadar ozguvenli bilgili bir kiz olarak yetisiyor
egitiminizi ihmal etmeyin allah kolaylik versin
bir hastane bir doktorla durmayin koklear yaptirmaya karar verirsenis doktor cok onemli hele bakalim once isitme cihazini alin
oglunuz daha kucuk normal cok duzgun konusamamasi
zamanla cok guzel konusacak

bozyaka levent bey bu olayı ilk kullanan iyi doktorlardan dediler bize..ama bizi doktor değil odyom.ler gördü bera testimizi onlar yaptı yani dün ve hemen ileri derecede işitme kaybı implant gerekli dediler ben bu olayın hemen çıkıp çıkamayacağı konsunda tereddütte kaldım...hiç duymuosa nası sesleri ayırt edebilio..yada ne bileyim ben öle düşünmek mi istiorum acaba hani insan ne olsun isterse ona inandırır ya kendini..

hayir hayir o kadar konusan kelime soyleyebilen ikibucuk yasinda cocuk velevkiu bide oglan oglan cocuklar daha gec konusur kizlardan bilimsel olarak
siz rahat olunn
doktorlar cok sever koklear implant ameliyati yapmasini
siz bir an once cihaz alin bakalim daha dusunursunuiz sonra
hemen kosmayin implanta
zaman verin oglunuza

Gülüyorum. İşitme engellilik alanında yıllarını vermiş odyologların, doktorların söylediği bir tavsiye varken internetteki biri "pollyannacılık" yaparak illa da kulak arkası işitme cihazı diyor...

Sevgi hanım, konuştuğunuz kişi "objektif" biri değil. Arkadaşta ender görülen bir vaka olmuş. Ve implantını çıkarmak zorunda kalmış. Bunları kendisi bu sitede başka bir başlıkta anlattı. Bundan dolayı olur - olmaz her yerde implant karşıtı yazılar yazıyor. kulak arkasına yönlendirmeye çalışıyor.

Dijital işitme cihazıyla elbette ses duyulacak. Burada önemli olan çok ileri derecede ve işitme kaybı sensouneural ise o işitme cihazı bir süre sonra fayda etmeyecek. Doğrudur salyangozdaki tüycükler vardır işte onlar hasar gördüğü için çalışmaz. İmplantın iç parçasının ince uzun kablosu işte tam da salyangozun içinde kıvrılarak bu tüylerin yerini alır ve bu kablonun üzerindeki "elektrotlar" işitme görevini görür.

Doktorların, odyologların "koklear implant" önermesine karşın mesajlarınızdan içinizin rahat olmadığı çok belli. Çünkü "annesiniz". ve çocuğunuz için tereddütte kalıyor ve kaygılanıyorsunuz. en sağlıklı çözümü istiyorsunuz. en doğru kararı vermek istiyorsunuz. bunlar çok normal. bence sizin çocuğunuz gibi çocuklarına implant taktırmış "bilinçli annelerle" konuşmanız lazım. tanıdığım annelerle iletişime geçmenizi sağlayabilirim. implantlı çocukların anneleriyle konuşmanız, onlara kafanızdaki tüm soruları sormanız en azından kaygılarınızı azaltır.

"doktorlar cok sever koklear implant ameliyati yapmasini " demiş arkadaş.

size birşey diyeyim mi? bir çocuğa "implant" gerektiği halde para kazanmak için bunu söylemeyip işitme cihazı satan, satmaya çalışan odyometristler bile var. yıllardır kulak arkası kullanan biriyim ve sadece bir odyometrist bana "sana aslında implant gerekir" dedi. Yorum sizin.

Annelerle konuşmak için bana bir mesaj atmanız yeter.

Selamlar

çok teşekkür ederim ama herkes farklı bişiy söylüyor anladığınız gibi bizimde kafamız karışıyor...bugün doktorumuz bize kemik ve havada işitme yok dedi ince sesleri duyabilir evet korna sesi gibi mesela ama cihazla ble diğerlerini duymayacak amacımız kulak tembelliği olmasın ve implanta alışması için kulaklık takıcaz implant için beklemeye başlıycaz dedi

Sevgi hanım doğrudur. İmplant öncesi kulak arkası cihaz veriliyor. Kulağın tembelleşmemesi sesleri unutmaması gerekiyor. Her geçen saniye bile çok değerli. Keşke aptallık etmeseydim de ortaokulda ve lisede cihaz taksaydım. "farklı göründüğüme" alay ettikleri için takmamıştım o zamanlar.

bu markayı hiç duymadım. ancak ben yıllardır kulak arkası olarak oticon kullanıyorum. oticondan önce widex ve hansaton kullanıyordum.

Doktorumuzada sorduk bu cihazı ama kötü de demedi övmedide.
Özellikle tavsiye edebileceğiniz bişey varmı ? Birde pek pahalı bişey almak istemiyoruz sonuçta implant sonrası bu cihaz kullanılmayacak herhalde

sevgi hanım,cihaz satın almışsınız. implant sonrası bu cihaz atıl hale gelecek kullanılmayacak. (atıl hale gelecek bu cihazını da ihtiyacı olan birine bağışlayın. cihazları toplayıp ihtiyaç sahibine veren işitme engelliler dernekleri var) tüm bunlardan dolayı herhangi tavsiyeye gerek yok. bekleme sürecini iyi değerlendirin. rehabilitasyon merkezlerini araştırın. sizin gibi olan annelerle konuşun.

doktorların marka övmesi reklam yapması yasak. ayrıca hastane ihale ile almıyorsa implant ameliyatı öncesinde istediğiniz markayı da kendiniz seçiyorsunuz.
implant cihazı markalarını da araştırın. yönlendirilmenize izin vermeyin. çünkü bu markalar arasında kötüsü de iyisi de var.
İÇ PARÇA ÖMÜR BOYU KALIYOR. KULAK ARKASI GİBİ KOLAYCA MARKA DEĞİŞTİREMİYORSUNUZ.
tabii seçtikleri markadan memnun kalmayıp başka marka için ameliyata yatanlar ve iç parçayı değiştirenler var. kulağımız yap-boz değil. en başından mutlu olacağınız karar verin.
selamlar.

Nası yani imlantta üç marka var dediler biz uygun olanı kulağa seçioruz...öğle bişey yokmu?eğer ki seçebiliosak devlet bunu karşılamıoda biz istediğimizi mi alıoruz ...ozaman neyi alıcaz bilemeyiz önerisi olan varsa yazarsa sevinirim..

Koklear ımplant işitme cihazları

Merhaba arkadaşlar, bugün bir haber dikkatimi çekti Euro 2.400 tl yi geçmiş diye..Aklıma Mart ayında aldığım işitme cihazım geldi, 6255 euroydu ve o günkü kurla çarpıyorlardı..SGK sadece 11400 tl kabul ediyor ondanda katkı payı kesip 10800 tl geri ödeme yapıyor ya, bana düşen miktar 3000 tl ye yakındı..
Sorun şu: Euro arttıkça bu cihazlardan alacak arkadaşların cebinden çıkacak para uçurumu büyüyor..Sağlık Uygulama Tebliğinin ne kadar yanlış kararlarla dolu olduğunu düşünmeden edemiyorum. Şu andan itibaren cihaz alacak kişilerin cebinden çıkacak para 5000 tl yi buluyor..ne yazık milletvekillerine sağlık bedava bize gelince şartlar şurtlar.. hala aklım almıyor.
Benim düşüncem şu, (siz ne düşünüyorsunuz?) engellilere engeliyle ilgili cihaz ve hertürlü donanım, parça bedava olsun katkı payı bile ödemesin..Devlet engelliye böyle sahip çıksın, sonuçta engellere yenisini eklemenin ne anlamı var? ben işitme engelli olarak kulağımla ilgili herşeyden muaf olmalıyım (gözlükte kullanıyorum gözlüğüm için talebim yok)...gibi. bayağıda uzun oldu yazım artık yorumlarınızla devam eder..sevgiler

Benim düşüncem şu, (siz ne düşünüyorsunuz?) engellilere engeliyle ilgili cihaz ve hertürlü donanım, parça bedava olsun katkı payı bile ödemesin..Devlet engelliye böyle sahip çıksın, sonuçta engellere yenisini eklemenin ne anlamı var? ben işitme engelli olarak kulağımla ilgili herşeyden muaf olmalıyım (gözlükte kullanıyorum gözlüğüm için talebim yok)...gibi. bayağıda uzun oldu yazım artık yorumlarınızla devam eder..sevgiler

Senin temennin e katılamıyorum! Zira olmayacak duaya amin demeye benziyor. Biraz realiteye buyrun: Bütün bunların olabilmesi için mahkemelerde sürünmeniz gerekir:)

Sana şöyle böyle ödeme yaptıklarına şükretmelisin arkadaşım çünkü beni;
- Devlet işitme engelliden saymıyor,
- Vatandaş ise sağır muamelesi yapıyor.

ne isaya ne musaya....

UMUTSUZ güldüm valla.. Ama fikrimizi söylemekte sakınca yok herhalde.. Anayasada herkes eşit ya sadece engelliler, gazi ve şehit aileleri ve yaşlılar ayrıcalıklı buna rağmen sayın milletvekilleri nasıl sağlıktan bedava yararlanıyorda bize gelince birsürü şart ileri sürüyorlar? Anayasaya aykırı değil mi bu? Ben tüm sağlık gideri bedava olsun demiyorum ki, şapkalarını önlerine koyup düşünsünler istiyorum tabii kavga etmekten fırsat bulurlarsa..

merhaba yeni üye oldum işitme engelliyim 2 kulakda kulak arkası cihaz kullanıyorum. günden güne cihaz kulaklarım ağır işitmeye başladı bana daha kuvvetli hangi cihazı tavsiye ediyorsunuz?

Üst Alt