Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Koklear İmplant kullananlar veya kullanmayı planlayanlar..?

Pride

Üye
Konular
22
Reaksiyonlar
0
Merhaba arkadaşlar sitemizde koklear implant kullananlar Kimler Ve Ben implant adayıyım veya olacam diyenler var mı?

nurbehiye;
hayırlısı olsun umarım bizler gibi kızınız da rahat duyar..

Merhaba bende koklear taktımak istiyorum fakat çok fazla bilgim yok kulaklarımın ikiside hiç duymuyor iç kulak intahaplanması var fiyatı hakkında bilginiz varmı ssk karşılarmı? yardımcı olursanız sevinirim şimdiden çok teşekkr edrm:)

fiyatı yaklaşık 20.000 euro yani 40bin tl ye denk geliyor. ssk karışılıyor tek kulağı zaten tek kulak yetiyor. yinede muayenelerden sonra doktorunuz karar verir takılıp takılmamasını.

Madem kayıplardan söz konusu açıldı 120-105 dbllerde kulaklarım rahatım 1seneden cıkıyorum 1,5 olacak oluyor nerdeyse :)

bende koklear implant kullanıyorum bir aydır:)) ve çok memnunum
ama shukufe beni çok üzdü ya :(
ve moral çok önemli ağlamamak için zor tutuyorum kendimi

Shukufe de suç var mı yok mu bilmiyoruz neden bilmiyoruz acaba ameliyatı tam olarak araştırdı mı? Bilgisi varmıydı? 3 kez ameliyt masasına yatarken endişelerini doktora bildirdimi? ve en önemlisi bir doktora değil birden fazla doktora danıştı mı bu gibi etkenler hayatı etkiler...

sucla alakali ne var sametcim:D
ameliyati bizmi yapiyoruz doktormu
arastirmadan kor gozum parmagina kim ameliyat masasina yatarki sonunda duymak bile olsa
uc kere ameliyat olmadim sayisini unuttum halada her alti ayda bir emar cektiriyor koleastotam ameliyati oluyorum
3 kere ameliyatta maksadiniz koklear taktirmak gibi algiliyorsaniz bilmis olun; koklear bir kere taktirilir bir kulaga birdaha kulak olmustur
pinar arkadasimiz ve sen okudugunuzu iyi anlamiyorsunuz sanirim olsun kuma gommek isterseniz kafayi sizin biliceginiz....

koklear implant kullanıcılarının mr cihazına girmeleri yasak değil mi????

Pınarcım radyasyonlu bölgelere cihazı çıkartıp giriyosun. :)

Bu arada bende 7 buçuk yaşında menenjit sonucu işitme kaybı yaşadım. 8 yaşında c.implant taktırdım şu anda 18 yaşındayım. 10 yıldır çok rahat duyuyorum telefonla bile görüşebiliyorum. İşitme sorunu yaşayan herkese tavsiyem :)

cı kullanıcılarının mr cihazı yasak diye yazıyo kılavuzda kafam karıştı radyasyonlu bölge derken normal film çekimide dahil mi buna??

manyetik alanlar koklear implantin calisma seklini bozar:)
sen hic okumadinmi gazetelerde filan;
adamin biri belinde silahi varmis cocuguna destek icin yaninda olmak isteyince silahi sakkk diye alete yapismiz:rolleyes:

Koklear implantlı bir kişi; başka bir rahatsızlığı nedeniyle röntgen veya bilgisayarlı tomografi çektirebilir. Ancak Manyetik Rezorans (Emar)çekimini ameliyatınızı yapan doktor ve cihaz firmasının haberi ve onayı olmadan kesinlikle yaptırmayınız. Çünkü bu tür görüntüleme sistemleri içerideki mıknatısı harekete geçirebilmektedir.
Cihazların son modellerinde Manyetik Rezorans için koruma mevcut olmakla birlikte bu tür çekimlerde yinede Kliniğinize veya cihaz firmasına muhakkak bilgi veriniz.

Güvenlik sistemleri ve Metal dedektörler cihazınıza zarar vermezler. Ancak sistemlerden geçerken veya kontrol edilirken alarm verilmesine ve ses çıkmasına neden olabilirler.
Bunun için ya geçmeden önce güvenlik görevlisine bilgi verin veya cihazınızı kapatınız. Geçişlerde cihazı kapatmak en uygun yoldur.
Tatilinizde ve özellikle yurt dışı seyahatlerinizde sorun yaşamamak için cihazınızın veya cihazın tanıtım kartını yanınızda taşıyınız. Seyahatlerde gerekli yedek parçaları ve yeteri kadar pil almayı unutmayınız.
Uçak yolculuklarında kalkış ve inişlerde cihazınızı kapatmanız önerilir.

Kaynak: http://www.ozelegitimevi.com/index.php?topic=2736.0

Bu konuda fazla korkulacak bir şey olduğunu düşünmüyorum röntgen veya pc tomografi çekilirken çıkartıp bi kenara koyarsınız iş bitince yine takarsınız. Manyetik alanlarda ise kapatırsınız. Terleme yağmur rutubet gibi şeylere daha çok dikkat edilmesi gerekir :)

koklearin dis parcasini cikarmak cozuum degil
esas kafa icinde elektrik aksami zarar gorur hatta okudugma gore icerdeki parcalarin yeri bile degisebiliyormus

Benim 10 yıldır başıma hiç öyle bir elektrik aksamı gelmedi valla. Bilgisayar okuduğum içinde sürekli elektrik ortamındaydım. Şu anda da hastanede çalışıyorum biyomedikal cihazlarlarla iç içeyim yinede öyle bir sorunla karşılaşmadım. Benim cihaz kitapçığımda da aynı şeyler yazıyordu bence o maddeler çok dikkat edilmesini belirtmek için abartılmış biraz. Ben 10 yıldır yaşadıklarımı anlatsam şok olursunuz kaç defa bisikletten düştüm kaç defa basketbol topu yedim kafama yinede Allaha şükür birşey olmadı. Ayrıca shukufe nin yazdığı şey çok komiğime gitti silah yapışması :D :D ya benım sözlümde polis babamda polis yinede hiç silah yapışmadı kafama :D ;) ;) :D

benimki usengeclik tam yazmamak mugecim:p

manyetik alan elektrik kullanilan alan degil
emar cihazina giriyorsunuz cihaz manyetik dalgalarla cekim yapiyo
o cihaz calisirken cocuk agliyo babada guya cocugu sakinlestirip gorevliye yardim etmek icin kosuyo iceri o arda silahi cekim yapan cihaza yappisiyo anlatabildim sanirim:D

ben son 10 yıldır kaç defa emar çektirdiğimi hatırlamıyorum ama o emar olayı hiç başıma gelmedi... korkulacak birşey olduğunu sanmıyorum. Ama yinede öyle yerlere girerken implantım olduğunu belirttim. Sorun olmuyor :)

Mrb.. biyonik kulak sanırım koklear implant.. 3,5 yıl önce sol kulağımdan işitme sinirlerimin üzerinde timör vardı aldılar sol kulakta işitme gitmişti 4 ay önce sağ kulak aynı ameliyat işitme gitti artık sadece dudak okuyorum doktorum biyonik kulak yerleştiririz dedi ama artık tırsıyorum bi ameliyata daha katlanabilir miyim acaba gibi.. Burda anlatılanlara göre işkence çeken de var ameliyatı müthiş geçen de..Tabiki ne olacağı belli olmuyo hayat..Merak ettiğim hangi şehir ve hastanede yaptırdınız ameliyatınızı memnun kalanlar da kalmayanlar da.. ve herkese acil şifalar dilerim..

Marmara üniversitesi Prof. Dr. Çağlar Batman :) ÇOOOOOOKK MEMNUNUM. ALLAH RAZI OLSUN KENDİSİNDEN. Tam 10 yıl oldu bir kere bile sorun yaşamadım :)

glkrnck;

ameliyat olmak aci cekmek sorun degil de ise yararsa dimyata pirince giderken evdek bulgurdan olmak olmasa duymak sahane yasam icin topluma karismak icin amasi mamasi doktor larbecerilerini sinavdan gecirenbu gibi cihazli ameliyatlar yapmaktan pek hoslansalarda onlarin yaptigi hatayi bizler omrumuzun sonuna kadar cekeriz
modern isitme cihazlarindan ustun oldugunu gosteren kanitta yoktur genelde ayrica doktorlar isitme cihazinin teknolojide yerini kolay kolay kabul etmez bilmezler riskleride biz hastalar cekeriz onun icin siz karar vereceksiz

ben koklear ameliyati olacagim zaman butun ailemi karsima almisimdir olma ameliyat diye ama ben
yasarsam duyarak yasarim olursem bu sagirliktan kurtulurum demistik kazin ayagi oyle degil duz yururken heryere carpiyorum kulaklarimda feci kulak cinlamalari 6 ayda bir bilgisayarli tomografi koleastotam ameliyati koklear cikarilan kulagima kulak cinlamasini bastirmak icin isitme cihazi bile takamiyorum
karar sizin insallah hakkinizda iyi olana karar verirsiniz

şu kokler implant takıpta işitme testine girdiğin zaman odyo testleri kç db kayıp gösteriyor.

ses duymak isitme cihaziylede duyuyoruz simdi cok gelismis cihazlar var desibeli soruyorsan benim kokleari aldiracakta koklearla olculen odyomda 40 db di
ama her sagir bile olsa isitme kayiplinin biraz kalintisi varmis bilimsel olarak isitme cihazlarida bu sesleri buyutup verebiliyor
ses duymanin konusmalari anlama olmadigini sizde biliyorsunuz
ben dudak okumadan hic anlamadim 7 yilimplant kullandigimda

arkadaşlar çok teşekkür ediyorum.. Tabiki ameliyat olmak istiyorum illaki de bişiy olcak zaten ha şimdi ha sonra ama ailem beklemede cuma günü ankarada doktorumda olcam bakalım randevum var 6 yıldır hastalığım var ve devamlı 3 ayda 1 ankaraya kontrole gidiyorum hayırlısı inşallah herkese çok çok geçmiş olsun acil şifalarınızı diliyorum..

Shukufe sen nerede ameliyat oldun gerçekten çok şaşırtıyosun beni. Kesinlikle istanbulda değilsindir. Ben coclear implant derneğine üyeyim. Hatta toplantılarınıda sunuyorum kimi zaman.. Ve oradakı herkesi tanıyorum. Hatta orada bulunan varsa beni tanıyor olabilirler. Herkes çok memnun bizim tavsiye edip coclearlı olanların hepsi keşke daha önce yaptırsaydık diyor. Bence ya senin ameliyat yalnış yapılmış yada cihazda bir sorun var. O denge bozukluğu bende de oldu ama yalnızca 1 hafta kadar sürdü. Sen beni gerçekten çok şaşırtıyorsun.

shukufe hacettepe de olmuş bi kaç kişi var onun gibi memnun olmayan
bende eskişehirde yapıldığı halde kalkıp isyanbula çağlar batman a gittim ki eskişehirdeki doktorda onun öğrencisi
ve çok memnunum bu ameliyatta doktor çok önemli 3 ay önce ameliyat oldum 2 aydırda dış parçayı kullanıyorum kapı çalınca arkamdan biri selenince duyuyorum bu bile yeterli ama odyoloğum daha bu başlangic daha iyi olacaksın merak etme ki çok sevindim:)
ama su anda marmara üniversite hastanesi taşinıyo bi daha ki programa kadar açılmış olur umarım zira artık türkiye nin öteki ucuna taşindım...

marmara ve hacettepe üniversiteleri bu ameliyatta oldukça uzmanlaşmış kişilerden oluşuyor.
ameliyat kararı almak sadece sadece hastaya özgü bir şey değil odyo ve doktor işbirliğiyle titiz değerlendirmeler sonucu karar alınabiliyor.yani hastanın ben duyamıyorum kesin ameliyat olursam iyileşirim düşüncesi yanlış.belli başlı kriterler ve işitme geçmişinizi doktorunuza net ve doğru anlatmanız şart.ayrıca ameliyat sonrası uzun konuşma eğitimleri gerekebiliyor.sonra zamanla hastanın kulağı implantı kabul ettikçe sesler daha temiz ve anlaşılır gelir.ayrıca ayar kontrollerini aksatmamak gerekmekte.

evet romulus çok haklısın ayar ve kontroller çok önemli.
Ben 2000 yılından 2008 yılına kadar cep telefonu gibi makinesı olan implantlardan kullandım daha sonra spor klubune girince makınayla hareket edebilmem çok zorlaştı kulak arkası implanta geçtim ve hala o var kulağımda.. Aynı 2000 yılında implantın ilk takıldığı anki gibi geldi.. Sesler çok farklıydı zamanla ayarlarla düzeldi ben şuna inanıyorum yıllar geçtike seslere daha çok alışılıyor ve daha kolay anlaşılıp daha iyi duyuluyor. Yani ben hep böyle mi duycam ben hep böyle zorlanıcakmıyım diye karamsar olmamak lazım. Bana cihazı ilk taktıklarında yine duymuyorum o kadar acı çektim noldu diye ağlamıştım hep ama yazıkmış o göyaşlarıma :D

Üst Alt