Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Koklear İmplant kullananlar veya kullanmayı planlayanlar..?

Eğitim ameliyat olduğunuz yerdeki uzman doktorlar ve odyologlar tarafından başlıyor. Onlarla sesleri tanımaya konuşmaları anlamaya başlıyorsunuz. Velinize yapmanız ve uygulamanız gereken programlar veriyor. Ardından bir özel eğiitim merkezine başvurup grup eğitimlerine ve topluma karışmaya başlıyorsunuz. Eğer durumunuz varsa bir özel eğitimcinin çok faydası oluyor

hani ben 22 yaşında engelli oldum sence ben bu ameliyatı olsam gerek varmıdır eğitime?

Aa sizde mi sonradan kaybettiniz. Çok geçmiş olsun. Yoktur diyemem. En azından ameliyat olduğunuz hastaneden alın eğitiminizi.

ledzeppelin
seninle aynı durumdayız bende 20li yaşlarda kaybettim ve 6 ay önce koklear implant takıldı hala alışma sürecindeyim çok sonradan kaybettiğimiz için bizlere sadece aile desteği gerekiyo ki ailenin yardımı olmadan olmuyo ve sesleri bildiğin için farklı duyunca bocalayabiliyorsun ama zamanla alişabiliyorsun su anda kapı ve telefon zilini duyuyorum ve müge'nin tavsiyesi ile sesli olarak kitap okuyarak konuşmamı bayağı düzeltim (bunun için teşekkür ederim müge her ne kadar ihtiyacım yok diye düşünsemde çok faydası oldu:) )
implant son çare bunu unutma eğer bunun için uygun olduğu söylerse doktor sakın korkma evet zorlukları olacak ama sonuç mükemmel:)

Şimdi sen böyle yazdın ya bend e hemen taktırıp kullanasım geldi.Çok tatlı anlatmışsın.Benim gibi sonradan engelli oldun bu benim için iyi bir referasn olur.Sesleri biliyorsun tanıyorsun.Farkı anlatabilirmisin.Ve tatmin edicimi.Bir gurup içine girdiğind e yada bir ortamda ne kadar fark ediyor.Bu tür detayları paylaşırsan çok memnun olurum pınar.

zzzzz sorım bakım birde araştıralım nedir bu pil meselesi teknolojisi ne durumda deneysel bişiler varmı ona göre bir öngörü yapalım.

merhaba zeppelin,
implant teknolojisi şu an kullanıyorsan eğer normal işitme cihazlarından çok farklı bir sistemdir.
insan kulak çalışma sistemini biliyorsan şöyle söyleyeyim.
sensörinöral tipte işitme kaybın varsa eğer büyük ihtimalle kulak sinirlerin ölmüş yada hasarlı demektir.tedavisi şu an tıpta çok zor.onun yerine biyonik kulak dedikleri koklear sistemi geliştirilmiş.
bu sistem sizin ölmüş kulak sinirlerinin arkasından geçerek beyine sesleri elektrotlar titreşim yardımıyla iletiyor.sesler size doğalmış geliyor hissi veriyor.konuşmalarda anlama,sosyal hayat işitmesi iyi insanlar gibi oluyor.tam olamasada belli bir aşama kazanıyorsunuz.
bu ameliyatı sizin istemeniz yeterli değildir.kulak durumunuza göre doktorunuz sağlık heyeti ile birlikte karar verecektir.dış kulak üzerinde kalacak alıcısı pillerle çalışıyor evet.
bu piller hangi marka olursa olsun ortalama 3,5 gün de 3 pil tükecetecek şeklindedir.
sigorta bu pillerin %20 sini karşılamaktadır yıllık olarak.
bu ameliyata girseniz bile %100 duyacaksınız diye anlam çıkmasın.kulak durumunuza göre belki yıllarca sürecek konuşma eğitimleri almak zorunda kalabilirsiniz.
umarım açıklayıcı olmuştur size.

romulus;
bir konuyu atlamışsın. koklear implant ameliyatı olmadan once dusunulmesi en onemli konu; arkasından gectigi kulak sinirlerinin, cihaz(iç parça) cıkarıldıkdan sonra bir daha işlev gorememesi. nedense bunu cogu doktor dile getirmez. gunumuzde konusulan kok hucre tedavisi sonuca o kadar yaklasmısken, ci kullanıcıları bu tedaviyi goremeyecekler ve belki de ancak 30 sene sonra cihazsız duyabilecekler..

albunu koklear implant varkende dis parcalari takmadiginizdada bisi duyulmuyor ayrica kulak cinlamasi cok feci halde implant cikarildiktan sonra:(
en agir isitme kayiplida bile bilimsel olarak isitme kirintisi vardir bunu duyma anlama olmasa bile kulak cinlamasini maskelemek icin ses kalintisi lazim iste koklear implant ciktiktan sonra bu bile kalmiyor bas donmelerinden hayatiniz mafoluyor

Hayatı mafolmayanlarda var (Allaha şükür). Ve bu mafolmayanlar sadece shukufeden böyle birşey duymuşlardır.

MügeNK;

bigun seninde basina gelecek metal kulak insan kulagi degiya o zaman beni an

arkadaşım yanlış yapıyorsun.lütfen böyle yapmayın.shukufe lütfen rica ediyorum.senin durumun farklı olabilir ama insanların yegane duyabilme şansı bu teknolojidir.kök hücre dediğiniz olana kadar 30 yıl sonra beklerim diyorsunuz kendinizi kandırmayın.şimdiki yaşınız 25 olsa 55 yaşına kadar bekleyecekmisin.dede olduğunda zaten yaşlılıktan yine duyamayacaksın belkide.
insanların düşüncelerini değiştiriyorsunuz.lütfen bu işe doktorlar karar versin.
devamlı olumsuz düşünceleriniz size tepki olarak dönecektir.
ben mesela 4 senede bir kere implant firmasına yedek parça almaya bile gitmedim.duymamda gayet iyi.
neden kötülüyorsunuz bu olayı devamlı.insanlar soğuyor.size olumsuz ise lütfen başka konularda yazın.

30 sene sonra cıkacak olan yeni kulak olusturma(ci lilerin ihtiyacı olan) operasyonu, kok hucre nin cıkması 5 sene alır. benim soylemek istedigim ci takıldıkdan sonra memnun kalmazsanız o kulakla işitme cihazına donulmuyor ve bunu doktorlar ameliyattan once hastalara soylemiyor. ci aslında sagırlar için mukemmel ama keske kok hucre tedavilerine engel olmasaydı..

shukufe;

senin başına gelmiş olması başkalarınında başına geleceği anlamına gelmez. Her kulak aynı değil. Her kulak yanı olsaydı ya hepimiz memnun kalırdk ya da hepimizin kulağı kötü olurdu.

müge doğru söylüyor sistemi eleştirmek yerine çare aramak daha mantıklı olur.
devamlı olumsuz konuşursanız kulağı bu duruma uygun adayları olumsuz düşünceye sevketmiş oluyorsunuz.bırakalım herkes kendi hür iradesiyle karar versin bu olaya.insanların gelecekleri hakkında biz önyargılı kesin konuşmayalım.
unutmayalım herkesin kulak yapısı farklıdır.doktorlar zaten kime uygun kime değil değerlendiriyorlar.
ben hiçbir doktorun bilerek uygun değilse bile maddi kazanç için ameliyat yapacaklarına inanmıyorum.
hipokrat yeminini kimse çiğnemez kolay kolay.

Teşekkür ederim romulus.
shukufenin "bir gün seninde başına gelecek" demesini kınıyorum.

muge senin kinamanla bana bisicik olmaz:p sen dikkatli okusana bakim:)oyle ol demedimki oyle olacak dedim
nede olsa kocaman seramik parca deri altinda ne kadar durur:confused:

11 yıldır sapasağlam yerinde. Arada da bir kontrole giderim hiç birşeyimi aksatmam. Sen dikkat etmediysen ben ne yapayım. Elimden tek gelen buradaki arkadaşların senin zırvalarına inanmasını önlemek.

Vav elinize bir silah versek acımasızca hedef seçeceksiniz birbirinizi :D Bu koklear implant olayını herkes kendi adına yorumluyor bir nevi hoşgörülü olmak lazım.

gokce onu sen gordumu ameliyattan once hepsini gostermiyorlar ama benmki kendi ciktiya
15 gun o seramik parca cikti yavas yavas oncesinden muthis bi agri o zaman ben hepsini gordum seramik elinizle arastirin o bolgeye titanyum denen sey incecik olur ama elektirik akimlarinin saglam olarakkalmasi mbunyeye elektrik kacagi yapmamasi icin o kafatasi kemigini oyup montew edilen parca seramikten
ama iste cok teknolojikmisya sizin yeni oldugundan titanyum diyoisaniz ole olsun:rolleyes:

Ledzeppelin;

Koklear ameliyata karar verdinizmi ?

Halen beklemedemisiniz ?

Koklear ameliyatı olan arkadaşlar,sgk biyonik cihazın tüm bedelini karşılıyormu ?

Yoksa anolog ve digital işitme cihazları gibi yüzde 10 veya yüzde 20 sinimi karşılıyor ?

Bana 35 milyarlık bir biyonik kulak bedelinin 4 milyarını benim ödemem gerektiğini söyleyenler oldu bu ne kadar doğru ?

Selam Arkadaşlar...2004 yılından beri bende kullanıyorum....hiç bir şekilde duyma şansı olmayanlar için mükemmel bir alet....ben normal işitme cihalarıyla duyamadım..çünkü duyma sinirlerim tamamen ölmüş...işitmemi kaybettikten 2 yıl sonra doktorun bu cihazı taktı....bu cihazda önemli olan elektroların doğru yere konması....bende o sorun var...doktorun açıklaması cihazı yerleşrtimem gereken yerde sorun vardı...o yüzden biraz kaydırmak zorunda kaldım dedi....doğrudur herhalde çünkü ameliyatım 8 saatden fazla sürmüştü ..normalde 4 saatde bitiyormuş...cihaz ayarları yapılması esnasında çok uğraş verdiler....çünkü tüm seseleri açamadılar...bazı sesleri kapatmak zorunda kaldılar....çünkü bazı sesler açıldığında elektrik çarpıyormuş gibi...gözüm yanağım atmaya başlıyor....bunu yapan sesler kapatıldı...o yüzden ben telefonla konuşamıyorum..müzik dinleyemiyorum...tv izleyemiyorum.....yinede memnum gürültüsüz ortamda direk benimle konuşulduğunda eğer kişinin konuşması düzgün ve tanene tane konuşuyorsa anlayabiliyor duyabiliyorum....keşke bu sorunalrı yaşamayıp bende sizler gibi cihazı tam kullanabilseydim....o yüzden amelyatı yapan uzmanlar çok önemli....bunun araştırmasını yaparak doktorunuzu seçin......benim 6 ay kadar denge bozukluğum oldu ..onun dışında yağmurlu havalarda baş ağrım oluyor ama çok rahatsız edecek kadar değil...cihazdan tam faydalanamasam bile memnum...trafikte korno seslerini duyabiliyorum....zil sesi....vb sesleri duyabiliyorum....cihaz takıldıktan sonra bana destek veren doktorum çok iyiydi...ameliyatı yapan doktorum için hiç bir şey demeyecem....ama şu an bile benden desteğini esirgemeyen....aradığımız zaman hemen randevü veren ve benim için saatlerini harceyan Dr. Gül caner hanfendiye çok çok teşekkür ederim.....şimdi oda bu alaliyatları yapıyor...keşke o zaman başlasaydı ve ameliyatımıda o yapsaymış.....maddi hiç bir beklentisi olmayan sadece hastalarını en iyi şekilde duymasını isteyen bir doktor.....Doktor seçimlerinize dikkat edin arkadaşlar...gerçekten bu işe gönül vermiş kişileri bulun ve onlara emanet edin kulaklarınızı....

Bu sitede shufkeden sonra koklear implanttan memnun kalmayan demeyelimde sorun yaşayan 2. kişi sanırım sizsiniz seher hanım.

Tecrübelerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim.

Size bir kaç sorum olacak : sgk biyonik cihazın tüm bedelini karşılıyormu ?

Yoksa anolog ve digital işitme cihazları gibi yüzde 10 veya yüzde 20 sinimi karşılıyor ?

Bana 35 milyarlık bir biyonik kulak bedelinin 4 milyarını benim ödemem gerektiğini söyleyenler oldu bu ne kadar doğru ?

Bana takıldığı dönem tamamını karşılamışlardı...şu an ki durum nedir bilemiyorum...bunu doktorunuzla konuşsanız yada hastaneyle daha net bilgi alırsınız.....ben tekrar edeyim...ben taktırdığıma hiç pişman olmadım....tek pişman olduğum dönem vergi indirimi almak için başvurduğumda engel oranımı %20 olarak belirledikelrinde olmuştu...şimdi oda düzeltilmiş deniliyor....tekrar başvurdum ...bana doğru oranlarda vergi indirmi evrağını maliye gönderirse o sorunda kakmış olacak....

Peki siz sonradanmı yoksa doğuştanmı işitme kayıplısınız ?

Sonradan ..ani işitme kaybı...işitmemi kaybettikten sonra yaklaış 2 yıl sonra cihaz takıldı...

Anladım teşekkür ederim.

İnşallah vergi indirimi için 2. başvurunuzda istediğiniz sonucu alırsınız..

İyi akşamlar.

Üst Alt