Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kulağa enjekte edilen jel, işitme kaybını tersine çevirebilecekmiş!?

GRAHAM BELL

Emektar Üye
Konular
271
Reaksiyonlar
112
Bilim insanlarından yeni ilaç: İşitme duyusunu kazandırıyor

Kulağa enjekte edilen jel, işitme kaybını tersine çevirebilir. FX-322 olarak adlandırılan tek seferlik iğne, kulak içindeki uykudaki kök hücreleri, sesleri beyne iletebilen sağlıklı yeni işitsel hücrelere dönüştürüyor.

isitme-1shutterstock_16_9_1650977676.jpg

İngiltere’de sekiz milyonu 60 yaş ve üzerinde olmak üzere yaklaşık 11 milyon insan işitme kaybından muzdarip. Kulak enfeksiyonları veya kulak kiri birikmesi sonucu kısa süreli işitme kaybı pek çok kişide görülüyor. Bu tip durumlar, tedavi edilebilir olsa da tekrar tekrar yüksek sese maruz kalmaktan veya yaşlandıkça iç kulaktaki değişikliklerden kaynaklanan işitme kaybı, büyük ölçüde tedavi edilemiyor, çünkü hücreler kendilerini onaramıyorlar.
İşitme cihazları sesi güçlendirerek yardımcı olabilir, ancak yeni bir ilaç, sağlıklı işitmeyi sağlayarak bu cihazlara olan ihtiyacı ortadan kaldırabilir.

isitme-shutterstock.jpg

YENİ HÜCRELER OLUŞUYOR

ABD’deki Massachusetts Institute of Technology’ye bağlı bir şirket olan Frequency Therapeutics tarafından geliştirilen jel, laboratuvar testlerinde progenitör hücreler adı verilen bir tür kök hücreden yeni hücrelerinin oluşmasına yardımcı olan bir ilaç karışımından oluşuyor.
Dahil edilen ilaçlardan biri, halihazırda epilepsi için kullanılan, kolayca bulunabilen ve nispeten ucuz bir ilaç. Diğer kök hücre tiplerinden farklı olarak, hücreler herhangi bir vücut dokusuna dönüşmüyorlar.
2021’de Otology & Neurotology dergisinde yapılan bir araştırma, jel aşı verilen ve ciddi işitme kaybı olan altı gönüllüden dördünün konuşmayı sonradan anladığını belirtti.
Şimdi, işitme kaybı yaşayan 124 kişiyi içerecek daha büyük deneme planlanıyor.

Bugün itibariyle bu aşı hakkında bir gelişme var mı. Müjdeli haber verebilir misiniz

Bu yazıyı yazmanızın üzerinden bir sene geçti. Aşı veya tedavi hakkında son bir bilginiz var mı. Sevindirici haber duymak istiyorum.

bunu cem devgenın yapıp ınsanları kobay nıyetıne kullanıo 5000 dolarını aldıgını ama yuzguldurucu sonucu gordum dıyenıne rastlamadıgımdan deney asamasındakı seyden boyle yuklu meblag alarak uyguladıgından sarlatan dedıgımı yazmıstım konunun bırınde:eek:
kıı deney asmasında oldugundan sarlatandır benım gozumde

GRAHAM BELL MIT, ABD'nin saygın üniversitelerinden biri. Eğer onlar bir araştırma yapıyorsa bence bu üzerine düşünülmesi gereken bir konu. Şimdilik araştırma aşamasında ama gelecekte daha tatmin edici sonuçlar alınabilir.

Zatn sıvı olduk herkesi ve işitmeyi bile etkiledi durumlar vahim..

Bana çok ama çok mantıklı geldi.

Kulağımda çok aşırı mantar, nem, şişme olduğunda işitmem çok çok iyi oluyor. Hatta o kadar ki bir seferinde cihaz takamadım ve neredeyse normal konuşan birini duyup anlayacaktım. Ne zaman o akıntı kulağımdan alınsa bu mucize yok olup gidiyor. Kulak ve sıvı konusunda işitmeyi etkileyen bir bağ var ama nedir bilmiyorum.

Keşke ingilizce bilseydim de araştırsaydım bu deneyi
MeTePe Hocam sanırım siz İngilizce biliyorsunuz. Rica etsem 5 dakikanızı ayırıp bu deneyin sonuçlarını bulabilir misiniz? Belki güzel bir sonuç vardır.

valla cok guldum vede sasırdım rastıcıgım
kulagımda enfeksıyon oldugu zamanları bal gıbımı desem sırke:psırke gıbımı desem kafam kazan gıbı olurdu
uggg uggg ugggh oterdı
kulaklarım dopdolu sankı bırılerı basıcla kulagıma bısıler doldurmus gıbı hısseder
duyabıldıgım sesler boguk boguk gelırdı azbır enfeksıyonda
senınkı ne guzelmıs hasta kulakla daha performans ısıtme:eek::p

Rastî Ses sıvı ortamda gazlardan yani havadan daha hızlı yayılıyor, belki bununla bir bağlantısı olabilir.

GRAHAM BELL Şöyle diyeyim, genelde senin dediğin olur bende de. Fakat senin dediğin tarzda da işitme cihazı seviyesini çok indirmem gerekiyor, normal seviyesinde ses çok fazla geliyor. Bir dönem iyileşmiyordum, birçok doktora gitmiştim ama iyileşmiyordum. O dönemde birkaç sefer cihazı takamaz oldum. Cihazsız neredeyse duyacak gibiydim. Nedeni de biriken sıvıydı, akıntı... Şu doktorlara o günden beri inanmıyorum, en son özel bir hastane doktoru mantar ilacı verince iyileştim. Geçende de biri kolanya önerdi, inanın kolanya kullandığımdan beri çok çok rahatım. Birkaç ay daha böyle devam etsin, o arkadaşa bildiğim tüm duaları edeceğim buradan.
genie İnanın hiç bilgim yok. Bunu doktora da söyledim, oralı olmadı, yorum bile yapmadı. Fakat ben yaşadım, o nedenle bir bağlantı olduğundan eminim. Kulağımda akıntı (sıvı) ne kadar çoksa işitme seviyem o kadar iyi oluyor. Tabi o zaman şişme, ağrı vs çok oluyor, insan iyileşmek istiyor.

Bu işler trye gelmesi oturması en az 50 yıl gider hiç buralardan ümitlenmeyin yurtdısında yasıyor olsanız elbette karsılığı alınabilir trde işitme cihaz sektoru varken bazı kesimlerin işine gelmeyebilir

yapay zekalar öyle bir noktaya geldi ki karşıklı oturup normal insan gibi sohbet ediyorsun biyonik kol bacak vs ilerlemeyi sizler de görüyorsunuz ama hala beni mutlu edecek cihaz yapılamadı , cızırtı çınlama netlik ...artık her sene kayıp azar azar artıyor belki 10 sene sonra hiç duymam .yetti.

Üst Alt