Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kulağımın hava alabileceği hangi işitme cihazını almalıyım?

@ErzincanLee, Senelerdir internette şu marka cihaz aldım pişman oldum gibi şeyler söylenir ancak model belirtilmez. Oysa markaları Mercedes, bmw gibi düşünmek gerekir. Bunun modelleri ve o modellerinde yine kendi içlerinde kanal sayısı gibi farklı özellikler barındıran seçenekleri olur. Maddi imkanlarınızın elverdiğince iyi cihaz almaya çalışın. İşitme kaybınız çok fazla değil, bu yüzden kulak yapınızda müsaitse kanal içide verebilirler size ama bana göre en iyisi kulak arkası cihazlardır. Cihaz almadan mutlaka farklı markaları da deneyin ve yanınızda birisi olsun. Bu kişinin uzun cümleler kullanarak konuşmasını isteyip dinleyin, kısık sesle, normal sesle konuşmalarına bakın. Pil sürekli masraf kapısı gibi görünsede bataryanın ne zaman biteceği riskine karşı ben pilliyi tercih ederim. Bitti mi.. çıkar yenisini tak ve devam et bana daha makul geliyor. Phonak, widex, oticon bunlar bilindik markalar. Şansınız olursa üçünüde deneyinve fotoğradaki gibi cihazlara bakın.

Oticon_Xceed_BTE_SP-fiyat-ozellik-1.jpg

Hiç şarjlı kullanmadım ve pil kullanımından memnunum. Bir pil en az bir hafta gidiyor ve bitince sadece yeni pil takılıyor. Bu durumun yanında şarj çok uğraş isteyen bir durum gibi.

@HuYSuz79,

Bende kulak arkası bakmayı düşünüyordum. Yanımda kız kardeşimi götürdüm denerken o zaten baya şaşırmıştı. Cevaplarınız için teşekkür ederim 🙏

@Tenê,

Anladım teşekkür ederim pilli ve kulak arkası alayım ben, herkese cevapları için teşekkür ederim sağolun.🙏

Kesinlikle pilli olsun. Ayrıca odyo odasındaki duyuma kanmayın gerçek hayata bakın. O odaların dizaynı, karşınızdaki kişilerin konuşma şekli vs size en kötü cihazı bile satar :)
Hangi cihaz iyidir sorusunun cevabı yok çünkü size hangisi iyi gelecek bilemeyiz. Denemek lazım. Ne kadar denerseniz o kadar yaklaşıyorsunuz. Cihaz dünya para derseniz ikinci ele bakın derim. Çünkü cihaz alan 10 kişinin 9u kullanmıyor. Neredeyse sıfır cihazlar yok pahasına satılıyor. Benim kulağımdaki cihaz sıfırda 90 bin ama 5 bine aldım. Kovalarsanız çok şey çıkıyor. Ben çok bozup çok alanlardanım. İkinci el bozulurdan değil sıfırı da çok bozmuşluğum var aşırı terlemeden. O yüzden iş sezonuna yedek cihazsız girmiyorum. Şu an 7 cihazım var. 3'ünü çok sevdim diğerlerini sevmedim. Sevmediklerimi satıp başkalarını alıyorum. Bugün en iyi markalar bile 3-5 bine bulunabiliyor. 2-3 yüze ayar yaptırıp kullanabiliyorsunuz. Olmaz diyenlere kanmayın mis gibi de oluyor :)

peki arkadaşlar yukarda bahsettiğim sorunuma uygun 2.elini bulabileceğim bir model önerebilir misiniz? elimdeki çinden aldığım şarjı basit cihaz. Bir de 2.el aldığmızda ayar için herhangi bir cihaz belgesi vs. sormuyorlar değil mi? direk merkezlere gittiğmiizde nasıl işliyor gidişat? şimdiden teşekkürler.

@Sansarius Ben de Çin'den cihaz sipariş ettim ve tam bir hayal kırıklığı oldu. Ses kalitesi çok kötü ve kulağımı çok rahatsız ediyordu. Anladığım kadarıyla işitme testindeki frekanslara uygun ayarlanması gerekiyor cihazın. Aksi halde duyar ama kulak için sağlıksız bir durum ortaya çıkıyor.

Her cihaz her işitme seviyesine hitap etmiyor. İşitme derecesine göre alınması gereken cihaz değişiyor. Bunu da cihaz satanlar biliyor işte. Veya daha önce alan kişi ile sizin işitme kaybınız birbirine yakında büyük ihtimalle doğru cihaz olur.

Ücreti karşılığında söz konusu cihazın markasını satan ve ayarlayan merkezler size ayar yapar.

Yani bence öncelikle dikkat edilmesi gereken; aldığım ikinci el cihaz bana da uygun mu diye emin olmak.
Sonra da işitme cihazı ayarı yapan yer hakkıyla işini biliyor mu diye emin olmak.

Bu ikisini tutturursanız sıfır cihaz almış kadar rahatlarsınız, tabi cihaz sağlamsa.

@metinyaw,
Nereden bakıyorsunuz bu cihazlara 3 5 bine bulunuyor ise ben hemen alayım. Kredi kartına borclanmaktan kurtulurum. Sizede dua ederim.😁

Dolapta iyidir bu konuda

Sahibinden ve Letgo gibi sitelerde satışı yasak. Letgo işitme cihazı aramasına yasak koymuş. İşitme aleti falan derseniz çıkıyor.

Bazı işitme merkezleri yasak ayarlamayız falan diyor ama çoğu yapıyor.

@metinyaw,

Basbelasi phonaka bissuru para verip cros kullamak niyeti ile almistim
Guya tek kulakli olarak cift tarafli ses duyacaktim
Ayaklarim suya erip odyocu crosu denemek degil olmaz sana deyince cihazin sesleri bana sert gelip kullanamayinca sayisini unuttugum odyocuya ayar yaptirip bissuru paradan olmustu
Iclerinden hicbiri kendim satmadim bu cihazi demeden nazlanmadan yapmisti kaymeleri ellerine alinca
Amma velakin hicbirinin ayari isime yaramayinca gidip oticon almistim
Yani kendi satmadigi cihaza ise yarar ayar yapmadiklarina sahit olunca engeldaslarimin baska odyoculara sovuslenmemelerini tavsiye eediyorum

Cihazları kendimiz ayarlayamadığımız sürece 2. el kumar oynamakdan çok farklı değil. Zaten gördüğüm kadarı ile satan ne sattığını bilmiyor, alan ne aldığını hesabı ve ucuz olanların çoğuda ya çin malı ya da siemens, philips gibi işitme cihazında güvenmeyeceğim markalar.

ikinci el tabiki kumardır ama ucuz olduktan sonra sorun yok. Vaktiyle tipine kanıp bir cihaza dünya para vermiştik. Halen çalışıyor ve halen dolabımda duruyor. Hiç kullanamdım. -Halbuki bugün taktığım signia 1nx'i 1100 liraya aldım ve gayet memnunum. Kötü de çıkabilirdi ama 1100 TL olduğu için çok umursamazdım. Ama ötekisi 40 yıldan fazla oldu halen acıtıyor.

Birçok markayı denedim, en sevdiklerim genelde signia çıktı. Halen kulağımdakinin dışında bir çift 3x, bir çiftte 5nx var. Hepsini kendim ayarlayabiliyorum. Mesela bir de Siemens orion almıştım iyiydi ama sırf kendim ayarlayamadığım için sattım. Oticonlar da o yüzden gitti. Oticon markasına çok kanmamak lazım philipsinden idisine kadar bir çok cihaz oticonla aynı imalat. Kaç kere ayarlattım hiçbirinde istediğimi bulamadım. Ne hikmetse kendinizin yapmasına izin vermeyen bir marka. Widex markanın kendim ayarlayabildiğimine henüz denk gelemedim. Dışarda ayar istediğim gibi olmadı.

Tavsiyem alın bir cihaz ama fazla ödemeyin. Olmazsa aynı kanaldan satın gitsin. Ben bu döngüyü en az 12-13 kere yaptım. İş sezonum bitsin kullanmadıklarımı satıp başkalarını alacam.

Üst Alt