Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Lustral ya da selectra kullanan var mı? Deneyimlerinizi yazar mısınız?

cixhan

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
Arkadaşlar merhaba,
Başlıkta bahsettigim ilaçları kullanan varmi? Varsa ne tür yan etkilerle karşılaşıyosunuz.

Ben yaklaşık 1 buçuk yıldır lustral (eczanelerde bulamadığım donemlerde selectra) kullaniyorum son dönemlerde özellikle karın kaslarımda kasılma nöbetleri oluyor ve ozellikle gece oluşan nefes darlığı problemleri yaşamaya başladım. Ayni dertten mUzdarip olanlar varsa yazarsa sevinirim.

uyku düzensiz uyku dönemleri bir tanıdığım kullanıyor ordan biliyorum kilo aldırıyo birde iştah açıyo unutkanlıkta yanında. bildiğim şu ki psikiyatrik haplar amerikanın çıkardığı sadece %10 u faydalı olan gerisinin insana insanlığa zarar veren ilaçlar olduğudur sonuçta bu ilaçları içinde hayatınız düzene girip iyi biri olmuyorsunuz o yüzden olabildiğince bırakmaktan yana olun doktor kontrolünde tabiki geçmiş olsun

Teşekkür ederim dostum cevap için.
Aslina bakarsan ilaclarin çok faydasini gördüm ama ömür boyu kullanmamak lazım haklisin.
sonucta her ilacin faydasi kadar zararı da var

psikiyatrik ilaçların yan etkisi daha çoktur yarardan çok zararı vardır faydasını nasıl gördün biraz rahatlamana sebep oldu ama uyuşturucu bağımlılığı gibi bi bağımlılığa sebep olabilir psikiyatrist tanıdığım var o söylüyo bunları kendi çocuğu olsa asla içirmez kendiside içmez

Lustral'i geçmiş yıllarda sosyal fobi için kulllanmıştım. Bende aşırı sıkıntı yaratmıştı.Geceleri uykumdan uyanıyordum, sanki nefes alamıyo rmuşum gibi hissediyordum kendimi ve pencereye çıkıp nefes alma gereği hissediyordum. Sanırım 3 gün kadar kullanabilmiştim. Yalnız ilaçlar herkeste farklı etki eder. Örneğin; benim de psikiyatrist doktor arkadaşım var. '' Lustral çok hafif bir ilaçtır biz çocuklara bile veriyoruz'' diyor.Ama işte bendeki etkisi anlattığım gibi oldu.

İnsanları gereksiz yere, bilip bilmeden ilaçlardan, tedaviden korkutmayın, vazgeçirmeye çalışmayın arkadaşlar. Antidepresanların hepsi bağımlılık yapmaz. ve işe yaramadıkları doğru değil. Bağımlılık yapanları zaten doktor kontrollü olarak kullanılıyor.
Söz konusu olan doğru doktoru ve ilacı bulmanız .Doktorunuz ömür boyu kullanacağızı söylüyorsa ömür boyu kullanacaksınız. Psikiyatrist arkadaşım'' yeri gelince bu ilaçları biz de kullanıyoruz'' diyor.

6 ay lustral kulladım. Hatırladığım yan etkiler.
Derslere giriyordum;ama dersi dinlemek yerine arkaya geçip habire uyuyordum.Bol bol tatlı tatlı uyutuyor.
Bir de yanına timsah gelse ağzını açsa seni mideye cukka diye atacağı son an olsa dahi hiç tınlamıyorsun,refleks sıfır.

psikiyatrik ilaçların yüzde 10 u zararsızdır yüzde 90 ı bi neslin zararı için üretilmiş ilaçlardır doğru hocayı bulmak zor doğru ilaç diye bi kavram yok zaten bu konu da zararından fazla yararı olan bir ilaç varsa söyleyin bilelim insanları tedaviden soğutmak uzaklaştırmak değil amacım sadece yan etkilerini söylüyorum ilaç son çaredir ilacı içip hayatım düzene girdi önceden yapamadığım şu şu vardı şimdi yapıyorum diyen bir kişi çıksın elini öperim küçücük bir toz parçası insanı sersemleten RssCip in dediği gibi sürekli uyku ihtiyacı veren ilaçlar gerektiğinde kullanan psikiyatrist tanıdığınız rahatlamak için kullanıyo demekki sürekli kullanın diyo ama kendileri yeri geldiğinde kullanıyo sanırım

1,5yıldır ıyısen devam et yok hıçbır ışıme yaramadı dersen bırak okadar yanetkı hepsınde var.uzun surelı kullanımlarda dıkkatlı olmak gerek ıc organları mahvedıyor.

Son düzenleme:
Arkadaşlar,

Lütfen bilmediğiniz konularda bilirmiş gibi yorumlar yapmayın.

İlaç işi bir bilimdir ve hafife alınacak bir bilim de değildir.

Öncelikle bahsi geçen ilaçlar narkotik değildir, bağımlılık falan yapmaz, uyku hali yapmaz, tam tersine uykusuzluk yapar.

Çarpıntı, göğüste sıkışma hissi, ağızda kuruluk vs. gibi yan etkiler de sık görülür. Bunlara rağmen oldukça iyi tolere edilen ve oldukça etkili ilaçlardır.

Yan etkiler genellikle geçicidir, bir süre sonra azalır ve ortadan kaybolur. Uzun süreli kullanımları oldukça emniyetlidir. Doktor takibinde gerekirse ömür boyu bile kullanılabilir.

Yani şimdi ilacı kullanma, zaten bunların % 90'ı işe yaramaz vs. demek bir çözüm müdür? Ne yapalım yani? Papatya çayı mı içelim?
Bir hastanın ilaca gereksinimi varsa ve ilaçtan yarar görüyorsa kullanmasından daha doğal bir şey yoktur. Önemli olan bunu doktor kontrolünde, uygun bir tercihle, dozunda ve yerinde kullanmasıdır.

Adı geçen ilaç, kabaca bahsedecek olursak tipik bir serotonin alımı baskılayıcısıdır. Yani insanların kendini daha mutlu ve daha kaygısız hissetmesini sağlar. Bunu beynin doğal mekanizmaları üstündeki etkisiyle yapar. O yüzden anksiyete, panik bozukluğu, hafif orta depresyonlar, obsesis davranışlar gibi insanın hayatını yaşanmaz hale getiren pek çok durumda güvenle kullanılır. Klasik antidepresan ilaçlardan daha güvenli ve daha etkilidir.

Elbette gereksiz ilaç kullanılması istenilen bir durum değildir. Ama vida çakmanız gerekiyorsa aman matkap başımıza iş açar deyip yumruğunuzla çakmaya çalışmazsınız. İlaçlar da hekimlerin aracı, matkabı, vidasıdırr. Doğru ellerde işe yarar.

Lütfen, bilmediğimiz, anlamadığımız konularda sağdan soldan duyduklarımızla veya kişisel kanaatlerimizle kimseye akıl vermeyelim. Hayır yapıyorum derken göz çıkartabilirsiniz. Bir majör depresyon veya şizofreni hastasına ilaçlarını kestirirseniz ortaya çıkabilecek sonuçlar hayat boyu vicdan azabı çekmenize neden olabilir!!!

Öncelikle zahmet edip cevap veren bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Birbuçuk yıl önce olur olmaz yerlerde yaşadığım şiddetli carpintilarla başa çıkmadığım için bir psikologtan yardım alma ihtiyaci hissettim. Aslında kalbimdede problem var noncompaction teşhisi kondu ancak bu bahsi geçen ilaclari kullandigimdan beri çarpıntı falan yaşamıyorum yani kendimi anlatilamaz derecede iyi hissediyorum. Yani gunde 5-6 cok siddetli çarpıntı yaşayan ben artik 3-4 ayda bir yaşar oldum. Melike arkadasimizin bahsettigi problemleri ilk ilaci kullandigimda bende yaşadım daha sonra hafifleyerek azaldi yan etkiler. Ancak son donemlerde dedigim gibi ozellikle stres altindayken mesela kpss sinavina hazirlaniyorum dersanelerdeki deneme sinavlarinda yada zamanla yarışarak yapmam gereken bir iş oldugunda yani kisaca uzerimde baskı oluşan donemlerde bu kasılma nobetlerini yaşar oldum. Ilaclarla mi alakali yoksa baska bişeymi bilemiyorum ama bunu psikologuma anlatma vaktim geldi sanırım :)

Evet en doğru karar kendi doktorunuza danışarak en sağlıklı bilgiyi almaktır.Yalnız ilaç kullanma konusunda danışacağınız kişi psikolog değil, psikiyatrdır!.

Bir sene lustral kullandim dunyayla ve yasamla iliskim kesildi insan ruh gibi oluyor tek avantaji istah acmasi ve bol uyku

Sayın arkadaşim lustral100mg kullandım 2sene yalniz ilk kullandigimda 3 ayda30 Kg aldim bilgin olsum
N

Eyvallah üstadım. Bende biraz kilo aldım ama öyle 30 kilo falan degil. Istah açtığı dogru. Ama kimisininde iştahını kapatıyor bunyeden bünyeye etkileri farkli oluyor dogal olarak

bende selectra kullanıyorum 100 mg 150 de kullandım hiç bir yan etkisi olmadı bana doktoruna söyle yan etkilerini

3 yıldır kullanıyorum 100mg diger antideprasan haplara göre en iyisi yan etkisi yok şuan bende kullanmasam nefesim daralıyor sıkıntıdan ve aglıyorum durduk yere bana çok faydası var hakkını yiyemem moralım bozulup kusuyorum içmesem bu kötü durumları lustral sayesinde atlattım

çağlar57

geçmiş olsun kardeşim. Bende faydasını inkar edemem gercekten cok faydasini gördüm ama bu kasılma olaylari ilaclardan mi bilemiyorum. Ilactan dahi olsa artisi eksisinden fazla suan ilacin benim için

Lustral yan etkileri

Merhabalar
Yaklaşık 2 gündür lustral 50mg yi yarım kullanıyorum.
Gece aniden uyandım benim uykum ağırdır şaşırdım baktım kalbim düzensiz atıyor korktum bugünde yataktan çıkmak istemiyorum bu tarz etkileri olması normalmi sizce bilgi verirseniz sevinirim.

Çalışıyorum... :) Yoğunum biraz.

Doktorum sabah anksiyetesine iyi gelir diye verdi Yaklaşık 20 gündür içiyorum ama pek tesir etmedi. Bu ilacı kullanan başka arkadaşlar var mı ? Deneyimlerinizden faydalanmak isterim..

perseküsyon

Kaç mg kullanıyorsunuz Dozu düşük gelmiş olabilir doktorunuzla konuşursanız doz düzeltmesi yapacaktır.

Üst Alt