Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Migren için en etkili ilaç nedir?

Taze taze migrenle toslasmışken içimi dökmezsem ve migreni karalamazsam rahat etmeycem:)
24 saatime mal oldu.
Dün gece ansızın migren hazretleri "Geldim Kalemcim" dedi sırıtarak. Anında masadan kalktım. İlaç olarak parol (mideme dokunduğu için diğerlerini kullanma şansım yok) aldım ve dogru odama. Bütün ışıkları kapattım. Yorgaı çektim hiç ışık gelmesin diye. Bu arada cebi yarım saat sonraya da kurdum ki ilacın yarım saat dayandığına inanayım:)
Sonra ceb alarmı çaldı. Şükür yarım saat dayanmışım ve ilacı çıkarmamışım. Sonra Sema aradı. Semacımla konuşayım derken konuşma halinde mide bulantısı ve zonklama başlayınca teli kapattık.
Gece nasıl devam etti naptım bilmiyorum. Sabah gözlerimi açtığımda migrenin gittiğini umut ederek...
Yanılmışım. Anlatılmaz o sabahki agrı. Beynim çalkalanıordu kımıldadıkça. Sanırım sinüzit de eşlik etmiş ben uykudayken habersizce migrene. Ya da bu agrı neyin nesiydi bilmiorum.
Oğlumu okula göndermedim. Halimi gorunce o da gitmedi zaten. Bana iki tost yaptı ve çayla birlikte getirdi. Yedim ustune ilaç içtim.
Yine ışıktan korudum gözlerimi. Başıma da bereyi taktım:) Çünkü alnım başım buz gibiydi.
Sızmışım sonra. Oğlum okulu aramış gelemeyeceğimi söylemiş müdüre.
Yer yer uyandım yer yer uyudum. Bilemiorum ögleden sonra beşe kadar süründürdü)
Şimdi biraz daha iyiyim ama tırla çarpışmış gibi acaip yorgunum.
Sırf migren yazısını gorunce yazayım dedim. Aslında agzımdan kötü sözler de geçerdi ama halim yok. Gözüm acaip korktu:)
Migren agrısı çekenlere buradan geçmiş olsun diyourm.
Dogru yine yataga gidiorum. Bunda yine ucuz sıyırdım) Serumluk olmadım en azından...

herkese geçmiş olsun aynı dert bendede var.dicloflam kullanıyorum.

Migreni yaratan beynin ön loblarındaki dolaşımsal sorunlar, psişik haller (stres, depresyon), kronik iltihaplar (diş çürükleri, kronik sinüzit vs), boyundaki sinir sıkışmaları (kireçleme, disk-fıtık hastalıkları, oksipital sinir sıkışması, servikalji/nevralji) , vücuttaki toksin yükü gibi faktörler.... Modern tıp çare bulamaz buna, çünkü bakış açısı tepetaklak ve insanı sömürü, kazanç aracı olarak gören endüstriyel-kapitalizm anlayışı hakim bakış açısına... Önerebileceği her türlü antiromatizmal analjezik (ağrı kesici) ve önceleri çok iyi sonuç veren 6 aydan sonra kendisi de ağrı tetikleyici, bol yan etkili ergotamin türevi ilaçlar.. Önce organik-dengeli, doğru beslenme gerekli, toksik etkenlerden uzak olmak, fiziksel olarak ve ruhen temizlenmek gerekli.. Bunlar çok uzun sohbetler gerektirir... En iyi tedavilerden birisi feverfew (bitotu, latince tanacetum, papatya benzeri bir çiçekli bitki) içeren bitkisel ilaçlar.. Örneğin Avicenna mgrande kapsül.. Ağrı kesici değil migren tedavi edici, 4-6 ay kullanılırsa iyileşme oranı %80 civarında... Detoks da oldukça yararlı... ayak detoksu, nöroterapi ...

Demek ki migrenin tedavisi bu kadar kolaymış, milyonlarca insan bu gerçekten uzak mı acaba?? Elbette migren tedavisinde ilk seçenek en basit ağrı kesici (Parol mesela) ancak burada sorun olarak tartışılan sanırım klasik (her türlü ) tedaviye cevap vermeyen migrenler, Parol yeterli oluyor mu? üstelik en basit ilaç olarak görülen Parol (paracetamol) uzun vadeli kullanımda böbreklerde interstisiyel nefrit, papiller nekroz, karaciğer de toksik hepatit gibi çok tehlikeli komplikasyonlara da yol açabilir. İlaçlar şekerleme gibi değildir...

Migreni refleksoloji ile tedavi ediyorlarmış! Ve karaciğerin yediklerini dengeleyememesi ile ilgiliymiş. Diyet filan veriyorlarmuş, bazı besinleri yemeyi yasaklıyorlarmış. Fayda gördüm diyen birisine rasladım.
Nasıl yani yaw!! İnanalım mı şimdi :confused: :rolleyes:

Migren için İzmir Ege Üniversite sinde ağrı kliniği açıldı... Yaklaşık 1,5 yıldır tedavi görüyorum... ayda sadece 3 adet kullanma hakkım olan bir ilaç kullanıyorum (ilaç adı vermicem) şiddetli ağrılar olunca kullanıyorum ... 3 günü bulan kronik ağrılardan sonra verilen ilacı dahi kullanmıyorum artık , son 5 aydır oldukça rahatım hafif günlük ağrı kesicilerle atlatılabilecek ağrılar yaşıyorum umarım daha iyiye gider ...Bulunduğunuz illerde bu bölümle alakalı bir çalışma var mı diye araştırmanızı tavsiye ediyorum ...
Sema ; karaciğere de bakılıyor evet ama ilgisi olduğu içinmi normal testlerlemi alakalıydı bilmiyorum ...

Sevindim sizin adınıza , umarım daha da iyiye gider.:)

Inş :)
herkez için çözüm olsun umarım ...

Merhabalar yine bir migren agrısı çekerken sağlam bir ilaç bulmak için arastırma yaparken buraya rastladım benim migren agrım genelde soğuk veya sıcak suyla saçımı yıkadıgımda başlıyor ve garanti olarak 3 gün devam ediyor ensemden en yukarıya kadar hiç durmayan bir agrı bana tavsiye edebileceginiz iyi bir ilaç varmı arkadaslar

Bende Detliyim Bu Konuda Şu Anda Yaşıyorum Bu Sıkıtıyı AVMİGRAN Bunu Hemen Gidip Alıp Deneyecegim :(

aynur hanım avmigren i bana da tavsiye etmışlerdi oldukca etkılıymıs sanırım birde sandomigran isminde bir laç daha tavsiye edildi kullananlar varmı acaba bunları

Değerli arkadaşlar,

Migren, çok fazla mekanizması olan karmaşık bir rahatsızlıktır. İyi gelen tek bir yöntem veya ilaç yoktur. Aşağı yukarı her hastada farklı profiller çizer.

Normal, şiddetli baş ağrılarıyla migreni karıştırmamak gerekir. Çoğu kişinin migren ağrısı zannettiği ağrılar sıklıkla yüksek tansiyon, boyun veya stres ağrılarıdır. Bunların tedavileri farklıdır.

Migren ağrıları tipik olarak menapoz sonrası kadınlarda çok görülür. Hormonal değişikliklerin bu ağrılarda önemi vardır.

Belli gıdaların (çilek, peynir gibi) ve bazı mayalı içeceklerin (bira, şarap vs. gibi) ağrıyı tetikleme olasılığı vardır.

Ağrının tedavisinde en önemli şey ağrıyı başlatabilecek unsurlardan uzak kalmak ve ağrı başlamadan önce önlem almaktır. Bilindiği üzere, gürültü, stres, içki, sigara, uykusuzluk, yoğun çalışma gibi şeyler ağrıyı başlatabilir. Çoğu migren hastasında AURA tabir edilen ve ağrının başlayacağını haber veren bir evre vardır. Aura aşamasında hasta görsel şekiller görebilir. Veya tuhaf kokular duyabilir. Yarın saat için de ağrı başlar.

Eğer ağrı başlamadan bu yarım saat içinde etkili bir ağrı kesici alınırsa ağrıların % 90 oranında önlenebildiği bilinmektedir. Kötü olan, hangi ağrı kesicinin etkili olduğunun bilinmemesidir. Ağrı başlamadan alınan parol, aspirin gibi hafif ağrı kesiciler her hastada farklı sonuç verir. Kiminde parol hiç etki etmezken, kiminde mucize yaratır. O yüzden hafif ağrı kesicilerden etkili olan bulunana kadar hepsi tek tek denenmelidir.

Migren ağrısı başladıktan sonra bu klasik ağrı kesicilerin hiç biri fayda etmez. Çünkü ağrıyı durduracak mekanizmaları yoktur. Sadece Relpax, Zomig vs. gibi bu işe özel tasarlanmış ve ağrı kesici olmayan ilaçlar işe yarar. Bu ilaçlar hem pahalıdır, hem de her zaman etkili olmayabilir. O yüzden özellikle ağrı başlamadan ilaç alınması ÇOK büyük önem taşımaktadır.

Migrene özel ilaçlarında ağrı başlar başlamaz alınması etkisini arttırır. İyice yerleşen bir ağrıyı durdurmak oldukça zordur. Daha yeni başlayan bir ağrı 1 tablet migren ilacıyla durdurulabilirken, 2-3 saat sonra alınacak 3 tablet yetersiz kalabilir.

Özet olarak;
- Migren ağrılarının bazılarında diyet ve yaşam kalitesi önemlidir.
- Ağrı kişiye özeldir.
- Ağrı hiç başlamadan alınacak parol, aspirin gibi hafif ağrı kesiciler çok işe yarar. (Bu yöntem sadece aura evresi olup ağrının geleceğini bilenlerde işe yarar)
- Ağrı başladığında olabildiğince erken migren ilacı almak önemlidir. Süre geçtikçe ilacın işe yarama olasılığı azalır.

Tüm bunlardan önce, ağrının gerçekten MİGREN olup olmadığını anlamak için doktora gitmek şarttır. Kendisinde migren olduğunu düşünen pek çok kişinin sinüzit, miyalji, boyun sorunları, yüksek tansiyon gibi çok daha kolay ve farklı tedavi edilecek rahatsızlıkları olduğu ortaya çıkar.

slm. relpax 40 mg tablet dene .iyidir 50 tl civarında. başka bide avmigran tablet var ama bagımlılık yapıyor.5 tl civarında.kısacası aldıgın hapların içinde TRİPTAN maddesinin olmasına bak .bu madde yoksa o hap bir işe yaramaz .migren agrısını durduran madde TRİPTAN dır. geçmiş olsun

Hapları baş agrısı başlamadan almalısınız .migren kendini hissettirir .hisseder etmez hapınızı yutun .başınız agırmaya başladıgında yutarsanız yine bir işe yaramaz.

Migren ataklarımı hiç bir ilaç kesmiyordu başvurmadığım akupunkturcu. masaj terapistleri kocakarı ilaçları bitkisel ilaç kalmadı.bir arkadaşım televizyonda görüp bir beyin cerrahına yaptırmış botoks duyunca bende gittim parası pulu gözümde değildi.çok şükür Allahın-ma şimdi eskiye oranla bin kat iyiyim hamdolsun.insan içine çıkmaya başladım resmen.ben faydasını gördüm isteyen olursa doktorumun adını veririm.hayırlı günler.

benimde senede 4 kez tutar acillik olurum ozmn direk serum 7 dk ağrı gidiyor yada dikloron iğnesini tavsiye ederim iğneyi oldukdan snr da karanlık ve sessiz ortamda yatmakdır migrenin çaresi yok yaş geçdikçede dahada ağırlaşıyor.birde asla mideyi boş bırakmamak açlık stres direk migreni tetikliyor SEDNA çok geçmiş olsun tek değilsin

Ben size çok etkili bir migren ilacı söyleyeceğim. Ücretsiz, hiç yan etkisi yok, getirisi çok. Yataktan günlerce çıkamayan, yerlerde sürünen, kusmaktan artık mide asidini çıkarmaya başlayan ben, bu ilacı kullanmaya başladığımdan beri belki 1 senedir, belki daha fazla zamandır ne migren ağrım oluyor ne de ilaç kullanıyorum!
Bu ilacın adı; Olumlu düşünme :)

Geçmiş olsun. Ergafein hemen kesiyor. Pahalı bir ilaçta değil. Reçetesiz alınabilir.

Avmigran etkili bir ilaç ama doktora gitmenizi de tavsiye ederim. Migreninizi tetikleyen şeyleri bulmanız ve onlardan uzak durmanız lazım. bu bir ses,koku yada yemek olabiliyor. mesela domates ve beyaz et yediklerinde tetikleyen tanıdıklarım var. Avmigran'i kullanırken de migren tetiklemeden önce kendini belli ediyor o zamandan alırsanız gününüz daha rahat geçiyor. Geçmiş olsun dileklerimle.

Üst Alt