Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Monoküler ile A2 ehliyeti alamadım!?

Kardex

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
2024 yılının Mart ayında tüm işlemleri tamamlayarak A2 sertifikasını kazandım.

Nüfus müdürlüğünde ise Monoküler olduğum için A2 ehliyet alamayacağımı öğrendim, uğraştım durdum ve 2023 yılının 6. ayında (haziran) alınan kararla Monoküler kişilere motor sınıfı ehliyetlerin 3. ayna ve kask takıldığında azalan görüş nedeniyle verilmeyeceğini öğrendim.

Sol gözümde ambliyopi, astigmat ve hipermetrop var diye yazılmış.
Sol 0,05
Sağ Tam olarak geçiyor.

Ben kendimi engelli bir birey gibi hissetmiyorum ama devlet düzeni öyle olduğumu düşünüyor ve buna rağmen yine ben engelli raporu da alamıyorum sanırım, benden daha tecrübeli abilerim ve ablalarım siz ne düşünüyorsunuz?

Nasıl bir yön izlemeliyim?

Öyle kendinizi engelli olarak hissetmemeniz ile olacak iş dğeil motor işi şakaya gelmez en ufak kazada ciddi yaralanmalara hatta ölümler yaşayabilirisiniz. Tampon yok direk tampon, kaporta vücudunuz oluyor. Kask zaten olmazsa olmaz. Arabadaki emniyet kemeri ne ise motordaki kaskta o.

@Alman,

Sorun şu aslinda. Nufus ve vatandaşlik isleri bakanligi kendi icinde bir yonetmelik cikartmis. 2023 haziran ayinda. Monokuler bireyler iki tekerli aracli araclari kullanmamasi gerekir diye. Ancak ne hastenelerin ne doktorlarin ne de surucu kurslarindan bundan haberi var. Doktordan rapor aliyorsunuz, kursa kayit olup sinavlari geciyorsunuz son adim da alamazsiniz diyor. Peki harcanan 10-12 bin lirayi kim karsilayacak? Bizim kizdigimiz nokta da bu. Madem uygun degiliz en basta doktor raporu vermesin. Bilgilendirme yapin. Soz konusu yonetmelik zaten suan hicbir yerde (internette yok). Nufus kendi ic yazismasinda var. Resmi gazetede bununla ilgili bir değişiklik yapildigina dair bir bilgi yok.

Üst Alt