Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Omurilik felçli olarak fizik tedavi hastanesinde yatış şartlarım nedir?

Abbuk

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
3
Arkadaşlar merhaba,

32 yaşında 3 yıllık c6-c7 OF’lusu olarak aranıza katıldım. Bir konuda danışmak istiyorum.

Ben kazamdan sonra 1,5 sene kadar aralıklarla yatış yapmıştım. Ama o zamanlar psikolojimden de kaynaklı pek verim alamadım. Şimdi artık kabullenme sürecini de çoktan atlattığım için hayata katılım için sandalye transfer oturma vs. konularında hastaneye yatış yapmak istiyorum bir süre. Sürekli yattığım için kalbimin zayıfladığından korkuyorum (hatta panik atak başladı) o yüzden evde egzersiz fizyoterapi yapmaya korkuyorum.

3 sene sonra hastaneler yatış için kabul ediyor mu? Her gün gidip gelmek benim için mümkün olmayacağından yatış yapmam gerekiyor. SGK’lıyım. Özelde ücretler ne durumda bilgisi olan var mı? Kan değerlerim EKG normal çıkıyor ama yine de oturmak için de olsa dikleşince panik oluyorum. Kasılmalarım çoktu verim alamamamın bir sebebi de oydu onlar azaldı çok şükür. Tavsiyelere açığım. Ankara’da yaşıyorum. Teşekkürler.

@Abbuk,

Özel hastanelerde de fizik tedavi alabiliyorsunuz bedava SGK karşılıyor hatta evden çıkamıyorsanız eve de geliyorlar size en yakın hastaneye gidip sorsun bir yakınınız. Devlet hastanelerinde yatılı olanlardada randevu alıp muayene oluyorsunuz uygun görürse doktor fizik tedavi alabiliyorsunuz.

Zaten fizik tedavi dedikleri şey sizin durumunuza göre hareketleri size ve yakınınıza öğretiyorlar okadar bir de gerekli ise tens-ems cihazlarıyla kas güçlendirme yapıyorlar. Size tavsiyem yakın yürüme mesafesinde fizik tedavi bölümü olan özel hastane varsa oraya başvurun haftada 2-3 gün rahatça gidip gelebilirsiniz. Hastanede yatılı kalmak iyi bir şey değil hem bu bahaneyle çıkıp yarım saatte olsa hava almış olursunuz şöyle nisan başı gibi başlarsanız havalarda bunaltmaz. Ayrıca YouTube da omurilik felçliler için basit hareketler var oradan bakıp çalışabilirsiniz. Kalp bu yaşta 1-2 yıllık yatmayla zayıflamaz yaşında genç ama sürekli yattığın için vücut hamlaşmıştır kendini yormadan ki ilk başlarda hemen yorulursun hareketlenmeye bak insanın moralide düzeliyor. Ben 22 yıldır bu haldeyim c5-c6 seviye durumumuz hemen hemen aynıdır. Hareketli yaşamaya çalış yatmak sadece hastalıkları arttırıyor.

@idosente, çok teşekkür ederim cevap için. Ben her şey için çok geç artık modundaydım cesaret verdiniz.

Çok geçmiş olsun. Bende 2021 yılında beyin tümör ameliyatı olmuştum. Ameliyatımdan sonra geçici olarak inme ve konuşma sorunu yaşamıştım. Doktorum fizik tedavi ve konuşma terapisti yapmamı sonrasında herşeyin düzeleceğini söylemişti. Ameliyatımdan 15 gün sonra dikişlerin alınması ve muayene olmak için özel bir hastaneye gittim. Fizik tedavi muayene sonrasında 30 seanslik rapor verildi ve özel hastane de 30 gün boyunca günde 1.5 saat fiziksel tedavi aldım. Sgk tamamını karşılamış olup 1 kuruş dahi ödeme yapmadım. Çok şükür fiziksel olarak düzeldim. Rabbim şifa versin inşallah.

@deasn12, Ben memorial’a sordum şimdi seansına 2800 lira ek ücreti var dediler. Siz hangi hastaneye gittiniz?

@Abbuk,

Rica ederim bu hastalık böyle bir şekilde adapte olup yaşamak zorundayız. Kendine sağlık olarak olsun. Moral olarak olsun ne katabilirsen kâr dır. Salmıycaksın kendini özellikle oyun vs kaptırma kendini dışarı çıkma imkanın olduğu sürece çık gez iyi geliyor devamlı evde kalmak insanın sağlığınıda bozuyor.

Bir de belediyelerinde fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezleri oluyor ücretsiz ilçe belediyesine bir sorun hem belediyeler öyle 1-2 ay değil sürekli oluyor ben ilk başlarda 8 ay hastanede fizik tedavi görmüştüm sonra 4-5 yıl belediyenin fizik tedavi merkezine gidip geldim haftada 2-3 gün yani sanada hayata adapte olman için bahane olur belediyelerin engelliler için kursları da oluyor . Sosyalleşmek için güzel oluyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@idosente, öyle tabi de ben çok kötüydüm psikolojik olarak. Şimdi iyiyim ama dikleşemiyorum. Sürekli yataktayım. Yatağı bile dikleştirince bayılacak gibi hissediyorum. Arabaya binme işleri bana çok uzak. Ambülansla gidip geliyordum daha yeni 2-3 defadır belediyenin liftli aracı varmış onla hastaneye gidebildim.

@Abbuk,

Devamlı yattığın için normal hafif hafif alıştır kendini zaten başka yolu yok yatağı dikleştir 3-5 dk sabret sonra gene indir gün içinde 3-5 kez yap bunu vücut birkaç güne alışır zaten fizik tedavi hastanesine yatsan da aynı şekilde yapacaklar bizde de öyle oldu sedyeye bağlayıp dikleştirme yaparak alıştırdılar sonra da bir daha olmadı. Her gün tekerlekli sandalyeye kalkıp yarım saat bile otursan o baş dönmesi olayı tekrarlamaz bir daha. Birde uykuna dikkat et geceleri uyu 5-6 saat bile kesintisiz uyusan çok faydasını görürsün gündüz egzersizlerini yaparken daha dinç daha güçlü hissedersin. Birde dikleştiğinde başın dönerse suyla ıslat yüzünü ferahlatır baş dönmesi azalır. Odanıda güzelce havalandır. Sıkıntı basmasının sebebi hep aynı odada aynı pozisyonda olman bendede oluyor açıyorum camı buz gibi havayı yiyince 3-5 dk vücut kendine geliyor .😁

@idosente, abi öyle kolay anlatıyosun ki gaza geldim neredeyse :) 1.5-2 sene yatınca artık çok geç düşüncesi hakim bende kalp organlar kesin kaldırmaz en ufak şeyde giderim diye korkuyorum. Acayip panik oluyorum. Yavaştan başlamaya çalışacağım.

@Abbuk,
Yok bir şey olmaz organlara sadece vücut alışana kadar ki sağlam insandada böyle çabuk yorulacaksın okadar ama böyle yatmaya devam edersen o zaman sıkıntı yaşarsın ne kadar hareketlenebilirsen ailenin üzerindeki yük o kadar hafifler senin çabaladığını görmek inan onlarada iyi gelecek. O yüzden zorlansanda gerekirse iğneyle kuyu kazar gibi yavaş yavaş da olsa devam kendini geliştirmeye, bak gör tekerlekli sandalyede rahat oturacak duruma gelince senin bile hayata bakışın değişecek.

Selamlar,
Annem omurik tümör ameliyatı oldu. Ekim ayından beri fizik tedavi görüyor. Ancak hala yürüyemiyor.
SGK nın en fazla kaç seans tedavi hakkı tanıdığını bilen var mıdır?

@Abbuk omurilik felçlisi degilim. Size tavsiyem yakın bir hastane bulup sanırım 1 ay fizik tedavi alabilirsiniz. Ben özel hastanede 1 ay fizik tedavi almıştım. Birde özel egitim merkezlerini araştirip fizik tedavi alıp alamayacagınızı oralardan ögrenebilirsiniz.trafik kazası geçirmediyseniz özel egitim merkezi ne gidebilirsiniz. Onlar daha iyi bilirler. Bir tanıdık trafik kazası geçirdigi için gidememişti. Hastaneye yatarak sanırım 2 ay fizik tedavi almıştı. Geçmiş olsun

@idosente belediyenin fizik tedavi merkezi mi var? İlk kez duydum nasıl başvuru yapılıyor?

@CORTU, bulunduğunuz ilçenin internet sitesi veya telefonunu bulup sorabilirsiniz. Büyükşehir belediyesinide araştırın her il ilçede olmuyor ama büyük ilçelerde oluyor genelde varsa zaten telefon numarasını alıp başvurursunuz. Ayakta tedavi oluyor günlük gidip geliyorsunuz. Ben yıllarca gitmiştim.

@alp.sny,
Hastanede Yatılı tedavi görüyorsa doktor gerekli gördüğü sürece fizik tedavi alabilirsiniz. Onu da fizik tedaviye verdiği tepkiye göre karar veriyor doktor. gelişme devam ettiği sürece tutuyorlar genelde.ayakta tedavi ise yılda tek bölgeden 30 iki bölgedense 60 seans diye biliyorum.

Üst Alt