Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Omurilik felçlisi kişilerin yakınlarının yaşam kalitelerini üzerine bir çalışma

kuzuduygu

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
Omur ilik felçlisi kişilerin yakınlarının yaşam kalitelerini arttırmayı amaçlayan çalışmamıza katılımınıza ihtiyacımız var.

Bu çalışma İstanbul Arel Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Duygu Kuzu tarafından yürütülmektedir. Yaklaşık 10 dakika sürecek olan anketi doldurmanızı rica ederiz. Katılım gönüllülük esasına dayanmakta olup çalışma ile ilgili detaylı bilgi almak isterseniz duygukuzu@arel.edu.tr adresinden araştırmacıya ulaşabilirsiniz.

https://docs.google.com/forms/d/e/1...FDk9Rt4VN-H-rvS4VMqstBr0cz5wFd71bR0VAwbY_A9Lw

kuzuduygu

Anketi kardeşim doldurdu, ben de göz attım. Kolaylıklar dilerim. Ancak gerçekten çok başarısız bir dille yazılmış, anketi dolduranı anlamaktan ziyade onu anketi hazırlayanın kafasındaki kurguya/şablona uydurmaya zorlayan bir anket. Hatta omurilik felçliler için onur kırıcı, ya da en naif ifadeyle omurilik felçlilerin birey olarak görmeyen bir mantıkla hazırlanmış bir anket.

Yine de ellerinize sağlık. Tartışmaya vesile olması bile ilerlemek için kıymetlidir.

Geri bildiriminiz ve zaman ayırdığınız için teşekkürler. Dikkate alınacaktır.

OturanBoğa

Bana sorarsanız bu çalışma bir sosyal deney olmalı. Zira başka türlü açıklayamıyorum.

Sorulara biraz göz gezdirdim ancak kendim veya yakınımdan biri of lu olmadığından cevaplamadım. /cevaplatmadım.
Başka nasıl ifade edilir bilemiyorum ancak resmen of lular ölmeden gömülmüşler, bakış açısı sanki her zaman eleştirdiğimiz toplumun bakış açısı gibi..

Ayrıca 2 ile 5 sorular aynı gibi göründü gözüme.

Merhaba Duygu Hanım, öncelikle çalışmanızda başarılar dilerim. Anketinizin katılım şartlarını sağlamadığım için destek olamıyorum. Ancak, arkadaşlarımın bu sayfadaki yorumları üzerine hangi alanda çalıştığınızı merak ettim ve meslektaş olduğumuzu fark ettim. Bildiğiniz gibi, bölümümüz yaygın olarak normallik-anormallik kavramları üzerine inşa edilmiş bir bölüm. Bu kavramların bölümümüz içerisinde tartışmaya açılmamasından bizlerden hizmet alan herkesin olumsuz etkilendiğini düşünüyorum, sakat kişiler ve bu kişilerin yakınları da dahil... Aynı zamanda, sakatlık çalışmaları alanındaki deneyimlerime de dayanarak, psikoloji bölümlerinin sakatlığı yalnızca bireylerin normdan sapması durumu olarak gösterdiğini ve sakatlığın toplumsal boyutunu hiç dikkate almadığını söyleyebilirim. Bu alana duyduğunuz ilginin çok değerli olduğunu, çalışmanızın da önemli bir grup kişinin yaşam kalitesine katkıda bulunacağını düşünmekle birlikte, meseleyi daha geniş bir açıdan ele almanızın önemli olduğunu eklemek isterim. Bunun için öncelikle bu sitedeki yazılardan faydalanabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi isterseniz de, size önerebileceğim birçok yazar bulunmakta... Buradan yazmanız yeterli olur. Tekrar başarılar dilerim. Sevgiler.

Üst Alt