Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Önerebileceğiniz bir Psikolog var mı?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Hasan bey psikoloji sizin ogün kendinizi nasıl ifade ettiğiniz ve doktorun sizi ne kadar candan dinlediğiyle paraleldir .iki ayrı günde iki ayrı tanı iki ayrı doktorda iki atrı tanı alabilirsiniz.
Ben ilaç yüklemesin den dolayı yolda adım atamaz ve yüz mimiklerime sahip olamaz hale gelmiştim bu durumda başka doktara gititğimdede başka bir tanı ile ilaçlar biraz abartılmış deyip başka ilaçlar verildi.sonra bende bu çelişkiyi görünce doktora gitmekten vazgeçtim ve bu düşümcelerim böyle ortaya çıktı.

Hepinizden özür dileyorum .yarım saatliğine ayrılmam gerekiyo

Bodrumlu arkadaşım tam olarak o gün ne hissettiğinizle ilgili değildir psikoloji.Eğer öyle olsa senin hastalığın ertesi günkü ruh haline göre değişmeli yada bitmeliydi.

İnsanlar psikiyatriste hasta olduğu için gider ve psikolojik rahatsızlıkların tedavisi de uzundur,sabırlı olup tedaviyi doktor kontrolünde tamamlamak gerekir,yoksa yıllarca aynı şikayetlerden dolayı problem yaşanabilir..
Benim yaralıimparatora en başından beri söylediim buydu. Psikolojik rahatsızlıkların bir ilaç içilerek geçeceğini düşünerek geçmeyince de doktoru suçlamaya yönelinir genelde hastalar.Bu da hasta için çok olumsuz sonuçlara neden olabilir...O nedenle,yaralı imparator siz buradaki tartışmaya takılmayıp tedavinize devam edin,çoğu zaman psikiyatrik rahatsızlıklar kronik olabilir uzun süre ilaç içmek gerekebilir...Bu hastalığın doğasında vardır,geçmedi diye tedaviyi yarım bırakıp sanal dünyada çare aramak sorunlarınızı daha da arttırır,çünkü çok yanlış bilgilere maruz kalabilirsiniz...Burada örneklerini gördüğünüz gibi...

psikolog arkadaşlara ciddi sorularım var. hazır dile getirilmiş.

soru 1: inanmış bir hıristiyanın, günah çıkarma ayini sonunda elde ettikleriyle, bir psikoloğa giden kişinin, tedavi sonrasında elde ettikleri arasında nasıl bir fark vardır?

soru 2: her toplumsal yapının kendi iç dinamikleri farklıdır. bu farklılıklar inanış sistemlerinden, ideolojilerinden, kişilerin birbirleriyle ve nesnelerle ilişkilerinden doğan farklılıklardır. bu toplumsal biçimleme, toplumlar, hatta aynı toplumda farklı toplumsal çevreye sahip olan bireyler arasında ciddi farklılıklar gösterir/gösterebilir.
her toplumsal yapının kendine özgü davranış/düşünce eylem kalıplarının farklılıkları ortadayken , bu durumda "evrensel bir psikoloji dili ve yaklaşımı" ne derece doğru sonuçlar verecektir. nasıl bir "standartlaştırma ve bu standartlaştırmaya uygun çözümleme/dönüştürme" sağlanabilecektir. bu nasıl başarılıyor?

soru 3: psikolog bir "uyumlandırma", kişiyi varolan çevresine "adapte etme", bir yönüyle "uyumsuzmuş gibi görünen noktaları törpüleme" görevi üstlenir. sonuç olarak, kişiyi fabrikasının ortamına uygun hale getirir. aynı işlevi gören ve benzer sonuçlar doğuran diğer toplumsal dinamiklerle arasında nasıl bir "uzmanlık alanı ayrıcalığı" vardır?

soru 4: psikoloji eğer bir bilim ise, bu bilimin "nesnesi ile ilişkileri" hangi boyuttadır? bir "ruh"dan söz ediliyorsa, bu "ruh"un denenme, sınanma, yeniden biçimlendirme yapılabilmesi için fazlasıyla "soyut" bir kavram değil midir? bu "soyut"luk, psikolog açısından nasıl "somut" hale dönüştürülerek "bilimsel veri" içerisine alınmaktadır?

sorularına cevap alabileceğini düşünüyor musun gerçekten:confused:

arkadaşlar uykuya gitti:)

Doktor olan kayınpedere sorarsanız engin bilgileriyle sizi aydınlatır,asabi eş..;):)

kayınpeder sizlere ömür şehribanu hanım...

hem siz psikolog değil misiniz? neden sustunuz?

bodrumlu arkadaşım tam olarak o gün ne hissettiğinizle ilgili değildir psikoloji.eğer öyle olsa senin hastalığın ertesi günkü ruh haline göre değişmeli yada bitmeliydi.

hasan bey ve diğer arkadaşlar tekrar merhaba.
Manik depresif olan bir adam hastaneye çare bulmak için giderken neşeli olarak evden çıkar ama yolda dolmuşçuya,kapıcıya,doktorun hemşiresine kızarak agresifleşe bilir .bu ruh haliyle doktoro girdiğinde (depresif uyum bozukluğu,paronaya,depresyon vs)gibi teşhisler alabilir.görsel olarak kimse kimseye 10 dadika içinde teşhis koyamaz nekadar eğitim alırsa alsın.ben 20 yıllık amarikan firmaların satış eğitimi almış biri olarak elimde doneler olmadan müşterimin dolandırıcı olup olmadığını anlıyamıyorum.bunu yapan yapabilen biri varsa insan üstü yetenekleri var demektir.yani müneccimdir.

Doktor olan kayınpedere sorarsanız engin bilgileriyle sizi aydınlatır,asabi eş..;):)

yaşasaydı kesinlikle aydınlatırdı.
bu konuda uzman arkadaşlarına da yönlendirirdi.
ancak ona hiç bir zaman sormadım, sormaya gerek duymayacak kadar bu alanda yapılan çalışmalardan haberdarım.
konu hakkında tüm külliyatı zaten biliyorum. bu konunun uzmanlarıyla yıllarca bu sorunları tartıştım durdum bir zamanlar.

ancak, "engininden geçtim, olmayan bilgileriyle" ahkam kesmelere, hele hele üstüne ukalalıklar yapılmasına dayanamadığım da bir gerçektir. bu da benim psikolojik rahatsızlığım.

Bodrumlu arkadaşım zaten tedavi sürecinin kolay olmadığını çok uzun zamana yayılabileceğini yukarda sehribanu hanım belirtmiş.Okursanız daha iyi anlarsınız.

Asabi hanım ruh çağırma seansına ne dersiniz?
Şaka bir yana doktor olan babanız mı kayınpederiniz mi?
Tanıyı kendiniz koymuşsunuz sanırım tedavinizide bize yaptıracak gibisiniz.

vilanjik;

önce, kısa bir süre önce kaybettiğimiz, bizim için hala anıları çok sıcak bir insandan söz ederken, biraz daha dikkatli olun.

şehribanuhanım, siz babama ''kayınpeder'' diye adıymış gibi hitap etme cüretini gösterince, ben de ismiymiş gibi davrandım, bu inceliği bile algılayamadınız:mad:

sonra, ruh çağırma seanslarını psikologlara bırakıyoruz.
onların KONU ALANI RUHLAR...

terzi kendi söküğünü dikemezmiş.
bende mesala iyi bir müşteri temsilcisiyimdir ama piyasayı bilen biri olarak kendi evime alışveriş yaparken kazık yer alış verişi beceremem!!

Asabi ese yazdığım şeyi siz niye üzerinize alıp cevap verdiniz ki asabi cadı...Sizin babanız,eşinizin kayınpederi değil mi?

şehribanu konuyu saptırıp, ölen babama bile saldıracağınıza,asabi eşin sorularına cevap verip, mesleğinizi savunsanıza:)

Tanıyı kendiniz koymuşsunuz sanırım tedavinizide bize yaptıracak gibisiniz.

daha sonra,
tanıyı koyduğumuz kesindir. bu tanı, bazılarının haddini aşmaları ve ukalalıklarıyla konumlandırılmıştır. tedavisi ise bilgiden geçer. cehaletin gürmüş gibi duran teneke trampet seslerinden almaz gücünü. dolayısıyla SİZE YAPTIRMAMIZ MÜMKÜN DEĞİLDİR.

Ben kimseye birşey savunmak zorunda değilim.Hem sizi muhatap almadığımı söylemiştim ben?...

Bildiğiniz sorulara cevap arayabildiğinize göre niyetinizin ne olduğu açığa çıkıyor.Ve sorulan soruya cevap vermeniz gerekmez mi? Size sorulan soruya neden asbi cadı cevap veriyor.Yada siz anladınız.
Kullanılmayan yada egolarını tatmin etmek için kullanılan bilginin hammallık olduğunu bilecek kadar cahilim.Ya siz?

ikimiz ayrı ayrı bireyleriz.
her birey kendi sorularını, önemsediklerini, önemsiz saydıklarını, değerlendirmelerini kendi yapar.

bunun nesi yanlış anlamadım?

Ben kimseye birşey savunmak zorunda değilim,hem sizi muhatap almadığımı söylemiştim ben...

aldığınız eğitime güvenebilseniz sanırım beni ve eşimin sorularını muhattap alabilirdiniz:rolleyes:

ama sorulan şeyleri bile anladığınızdan emin değilim artık:(

Hasan bey biz engelliler burada ulaşım sorunlarımız,belediyelerle ilgili sorunlarımız vs gibi biz ve bizim gibi olan arkadaşlarımızla ilgili sorunlara tercuman olmak, dertleşmek, deneyimlerimizi paylaşmak için buradayız.ben yaşadığım olayı anlattım buna katılan olur olmaz o onun bileceği iş iş hakaret boyutuna vardığı için bu tartışma bu noktaya geldi .benim gerçeklerim herkese uyacak herkes kabul edecek diye bir olay yok ,beklentimde yok.o agresif çıkışıda eğitimli ve konuda meslek sahibi birinden almış olmakta beni üzdü. Bizlere ve site içindeki arkadaşlarına bu şekilde yaklaşımı olan birisi devlet hastanesinde beni muayene ederken düşünemiyorum bile.

Gerçekten haklısınız bodrumlu...Ben de pes ediyorum...

Hasan bey hani psikolok değildiniz.birkaç üst yazınızda oyle yazmıştınız.mesleğinizin psikolok olduğunu neden gizlediniz

Bildiğiniz sorulara cevap arayabildiğinize göre niyetinizin ne olduğu açığa çıkıyor.Ve sorulan soruya cevap vermeniz gerekmez mi? Size sorulan soruya neden asbi cadı cevap veriyor.Yada siz anladınız.
Kullanılmayan yada egolarını tatmin etmek için kullanılan bilginin hammallık olduğunu bilecek kadar cahilim.Ya siz?

niyetimin neymiş?????

yanlış hatırlamıyorsam, SORULARI BEN SORMUŞTUM.

"egoları tatmin etmek için bilgilenmek" meselesine gelince.

"ego tatmin etmek" için bilgi edinilmez. bilgi sizin hayata sorduğunuz sorular üzerine kurulur ve edinilir. siz hayatı, dümdüz, sıradan, "eh geldik gidicik işte abiciimmmm" zihniyetiyle sürdürürseniz, doğal olarak, "sorularınız da olmayacak/olamayacaktır"; yanıtlarınız da olmayacak/olamayacaktır. kıvranıp durur, eften püften umut arar halde bulursunuz kendinizi ya da avuntularınızla yetinirsiniz.

Bende pes diyeceğim ama rahmetli İnönünün sözleri geliyor aklıma vazgeçiyorum.:p

Kullanılmayan bilginin hammallık olduğunu düşünmek cahillikse ben cahilim.Siz alim olarak kullanılmayan bilginin ne olduğunu ve ne işe yaradığını anlatırsınız artık.

Diğer tıp mensuplarını bu konulardan ayrı tutuyorum.psikiyatri hariç hiç bir alanda altarnatif tıp düşünülemez.sakın psikiyatrik rahatsızlıkların dışında altarnatifler aramayın.

Bende pes diyeceğim ama rahmetli İnönünün sözleri geliyor aklıma vazgeçiyorum.:p

Kullanılmayan bilginin hammallık olduğunu düşünmek cahillikse ben cahilim.Siz alim olarak kullanılmayan bilginin ne olduğunu ve ne işe yaradığını anlatırsınız artık.

liseli çocuklar hep merak ederler: "biz bu matematiği, kimyayı, fiziği, biyolojiyi ne diye öğreniyoruz... belki de üniversiteye bile gidemeyeceğiz" derlerdi.

onlar gibi düşünüyorsunuz.

çevrenize bakın, kendinize bakın: farkı elbette göreceksiniz. tabi ne demişlerdi eskiler, "bakmakla usta olunmaz....(devamını siz biliyorsunuz)" ustalık hayatın içinden geçer. ustalık bilginin tam da kendisidir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt