Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Oranlar düşürüldü ama eskiden rapor alanlar kul hakkına mı giriyor sizce?

hayat76[SIZE=3]

Ben 1976 veya 1977 senesinde sağlık raporu almıştım ve bu raporda sakatlığımın derecesi %40 olarak belirtilmiş idi. O zamandki mevzuata göre de %40 sakatlığı bulunanlar %100 gelir vergisinden muaf tutuluyordu. Çalışmaya başladığımda tek kuruş gelir vergisi ödemedim. İşe başladığımda sadece müdürün maaşı benden yüksek idi ve bu duruma herkes şaşıp kalmıştı. Sene 1978 den bahsediyorum. 1980 darbesi olunca Evren bu hakkımızı elimizden aldı. Ben, Evren ve saz ekibine hiçbir zaman dua etmedim zira benim cebimden bir ev parasını resmen çaldılar. Bir diğer ifade ile müktesep hakkımız bizlerin elinden alındı.

Hem darbe döneminde hem de parlamentonun çalışmaya başladığı dönemlerde birkaç avukatla istişare ettim, konuştum ve kazanılmış hakkımın darbeciler tarafından elimden alındığını dile getirerek dava açılmasını istedim. Ama açamadılar çünkü açılamıyordu. Darbeciler kendilerini öyle bir garantiye almışlardı ki bunların aldıkları karara karşı yargı yoluna başvurulamıyordu. Neticede hakkımızın gasp edilmesi ile kala kaldık.

Fakat şimdi durum öyle değil. Çıkarılan mevzuata karşı dava açılamaması gibi bir durum söz konusu değil. Hukukun genel kuralıdır müktesep hak. Madem yıllardır problemsiz araç kullandığınızdan bahsediyorsunuz o zaman ben derim ki bir veya birkaç hukukçu ile görüşün bu konuyu ve uzun sürse de dava açın. Sonuç olumlu çıktığında bundan hem siz yararlanacaksınız hem de benzer sıkıntıda bulunan diğer arkadaşlar yararlanacaklar.

Bakın ben bu durumu yukardaki makama ilettim. Mevzuatı hazırlayan masa başındakiler kafalarına göre hareket edip bizleri, sakat derneklerini, sakatların oluşturduğu platformları ve bunların görüşlerini sormuyorlar, dikkate almıyorlar, sıkıntının doğma nedenlerinden birisi de budur dedim açıkçası.

Bir sonuç çıkacak mı çıkmayacak mı bilmiyorum, cevabı bekliyorum. Ama siz bence avukatla konuşup hakkınız arayın. Susarsak tepemize biniyorlar.

Selametle.[/SIZE]

alifatih1958

İlgi ve alakanız için çok teşekkür ederim, bu ehliyet konusunu, Aile ve Sosyal işler bakanlığın da avukat olarak çalışan, çok yakın köylümüzle uzun uzun istişareler yaptık, onun dediğine göre Aile ve Sosyal İşler Bakanlığı Sağlık bakanlığı ile görüşme halinde olduğu fakat, bir türlü uzlaşma yapadıklarını, ayrıca asıl sorunu vergi indirimli araç alımı olduğu için Maliye Bakanlığınında istemediğini bildirdi.

Dava hakkımın olduğunu, fakat çok uzun yıllar sürebilecek bir dava konusu olduğunu bildirdi, en az 3-4 yıl sürer denildi. Bu zaman zarfında davayı kaybetme olasılğımın ağır bastığını bildirdi. İnanın şuan ne yapmalıyım kafama karma karışık...

Ehliyet mağduru özellikle ortopedik engelli kişiler o kadar fazla ki, fakat bir türlü bir araya gelip toplu bir halde büyük bir ses çıkartamıyoruz, her kez kendi başına çırpınıp duruyor. Daha ne yapabilirim bilmiyorum, büyük zorluk ve çıkmazın içindeyim...

batsın bu dünyaaa beee bu ne biçim düze bu nasıl adalet arkadaş ????

Üst Alt