Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Özürlü aracım pert oldu. Nasıl bir yol izlemeliyim?

emint

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Güncel önemli bilgi: http://www.engelliler.biz/forum/oze...isyonu-sureci-isleten-var-mi.html#post1565079

2012 model corolla aracım la kaza yaptım. Suçun tamamı karşı tarafta. Emniyetten aldığım kaza raporuna göre. Araç büyük çapta maddi hasar var. Az önce kasko yaptırdığım aracı işletmeyle görüştüm. Eksper şirketiyle görüştüklerini aracımın pert olduğunu aracın ihale aşamasında olduğu 15 güne kadar tarafıma dönüş yapılacağı bilgisi verildi.

Nasıl bir yol izlemem gerek bana yardımcı olurmusunuz.

İşte orada muğlak bir durum var forumda okuduklarıma göre. Ne kadar ödeyecek. ÖTV banamı ödetecekler kendilerimi ödeyecek. Araç için pert kaydı vereceklermi.

pert belgesini imzalama hurda belgesini iste. pert oldumu aracı yaptırıp satarlar Hurda belgesi imzalayacak sınız. Üsteki linki iyice inceleyin.
Hangi kasko?
Gelişmeleri bildirir seniz bizi aydınlatmış olursunuz.
Geçmiş olsun,
saygılar

Son düzenleme:
Kasko şirketi NEOVA dan henüz bir dönüş olmadı bekliyoruz.

öncelikle geçmiş olsun.bilgileni paylaşırsan seviniriz tşklr.

geçmiş olsun.
biz de neovadan aynı sorunu yaşıyoruz. sigorta tahkime başvurmayı düşünüyoruz. bilgi edinme sürecindeyim edindiğim bilgileri aktarabilirim. sizlerde paylaşırsanızaynısorunu tekrar takrar yaşanmaz.

iyi forumlar.

Arkadasim geçmiş olsun bu süreci sonuç lanana kadar burda payladirsan bütün arkadaşlarada yardımcı olmuş olursunuz tekrar geçmiş olsun

merhaba, sigorta tahkim komisyonuna gidecekseniz bir kez daha düşünün. benim şu an neova ile komisyonda görüşülen bir davam var. henüz sonuçlanmadı ama şimdiki aklım olsaydı direk mahkemeye taşırdım komisyon yerine.

Neova şirketi aynı oyunu banada oynuyor maalesef.Maliyeden edindiğim bilgiye göre kaza sonucu hurdaya çıkan araca ötv ödenmiyor.Fakat kasko ısrarla bana ya ötv yi ödersiniz yada size ötv siz aldığınız fatura bedelini (hatta onunda 2.5 tl eksiğini)ödeyebileceklerini söylüyor.Bakanlık müfettişlerinden de bu uygulamalarının tamamen haksız olduğunu teyid ettirmeme rağmen hala ısrarla bana bu duruu kabul ettirmeye çalışıyorlar.Bir aydan fazla zaman geçmesine rağmen hiç bir gelişme kaydedemedim.Aracımı önce pert olarak ihaleye çıkararak satışa sundular.Ben bu durumu kabul etmediğimi söyleyince yeniden hurdaya çıkarma işlemleri yapacaklarını söylediler.Geldiğimiz nokta ise ilkgün ne diyorlarsa şimdide aynını söylüyorlar.Bu işi sonuna kadar götüreceğim.Gerekirse dava açacağım.Devletin almadığı vergiyi kasko şirketine verme gibi bir durum söz konusu dahi olamaz.Davaların uzun zaman aldığını ,vatandaşın bu duruma tahammül edemeyeceklerini bildikleri için yıldırma politikası güdüyorlar.Kanunların bu konuda kasko şirketlerinin bu suiistimalini ortadan kaldıracak şekilde düzenlenmesi gerekir.Yoksa biz engelliler daha çok mağdur oluruz ve kasko şirketleride bizim üzerimizden devlete kazık atmaya devam ederler.

Tahkim komisyonuna giden ve buradan olumlu sonuç alan var mı.Yada dava açıp kazanan kimse varmı.Böyle örnekler varsa lütfen bildirin ki bizim için de emsal teşkil etsin.

EMİNT KARDEŞE CEVABEN,
Aracınızı sadece pert olarak işlememelerini aynı zamanda hurdaya da çıkarmalarını isteyin.Aksi halde perte çıkardıkları aracınızı trafikten çekmiyorlar ve size ötv yide ödetmeye kalkışıyorlar.aracınız satış işlemi yapmış gibi oluyor.Asla gönderdikleri mutabakatı imzamalayın.İhaleye çıkarmış olmaları aracınızı sattıkları anlamına geliyor.Böyle bi durumda siz beş yıl dolmadan yeni araç da alamayacaksınız.Üstelik devlete vermediğiniz ötv yi de ödetmeye kalkışacaklar.İhale sürecini banada uyguladılar.Şimdi tekrar hurda işlemleri için bekletiyorlar.Bunların oyununa gelmeyin derim.Hangi kanuna göre böyle bir işlem yapıyorsunuz diye sorduğumda bana sigorta genel şartlarına göre dediler.Fakat bahsettikleri şartlarda da böyle bir durum kesinlikle yok.Hurda belgesi verilen bir aracın tescilini emniyetten iptal ettiriyorsunuz.Maliyeden de hurdaya çıktığı için ötv ödemeyeceğinize dair size belge veriyorlar.Fakat bu çakallar hurdaya çıkarıldığına dair belgeyi göndermemek için ayak yapıyorlar maalesef.

Neova tüm sigorta şirketleri arasında en az fiyata kasko yapan şirket. O yüzden çok fazla tercih ediliyor. Fakat herhangi bir olumsuzlukta hiç bir şekilde sizin yanınızda durmuyorlar ve sizi zerre kadar adam yerine koymuyorlar. Bana göre bu şirkete verilen para çöpe atılmıştır. Ben bedava da yapsalar üstüne para da verseler asla bu şirketle bir anlaşma yapmam.

Şu an sigorta tahkim komisyonunda Noava ile alakalı görüşülen bir davamız var. Dava seyri pek olumlu gitmiyor. Büyük ihtimalle olumsuz karar çıkacak. Bu dava sürecinde iyice emin oldum ki bu kesilen ötv hukuksuz bir uygulama. Gel gör ki Türkiye'de adalet ayaklar altına alınmış. Güçlü olanların ayaklarının altına.

Ne olursa olsun komisyonun vereceği olumsuz kararı da mahkemeye taşıyacağım. Emint arkadaşla telefonda görüştük. Kendisi şirketin önerdiği anlaşmayı kabul etmek zorunda kalmış. Buradan aynı durumu yaşayan herkese sesleniyorum. Bu işin peşinin sabrımızın ve gücümüzün son zerresine kadar bırakmamalıyız. Zalim olmak ne kadar günahsa, mazlum olmayı kabullenmek te o kadar günahtır. Ben elimden geleni yapacağım. Bu davanın bir de mahkemeyi kübrada görüleceğini aklımda tutarak.

Ankaradan maliye müfettişi Ahmet Ozansoy ile de görüştüm.Kesinlikle kasko şirketlerinin kanunsuz bir şekilde davrandıklarını böyle bir haklarının olmadığını söylüyor.Maliyedeki müdürlede konuştum kanun açık diyor.ÖTV indirimi kaskoyu ilgilendiren bir durum değil diyor.Hakkınızı hukuki olarak aramanızı tavsiye ederim dedi.Mutabakatı kabul etmediğimi avukatım aracıyla noterden ihtarname çekeceğimi yasal süreç içinde raiş bedelin ödenmesini aksi halde mahkemeye gideceğimi belirten maili gönderdim bakalım.
Arkadaşlar aracımın pert total olarak işlem yapılacağını söylüyorlar.İstediklerini kabul edersem tabii.Elimde şu an onların gönderdiği bir hurda raporu yok.Ben aracımı kaza tutanaklarına göre hurda olduğunu ve trafikten çekmek istediğimi trafik tescilden isteyebilirmiyim.Çünkü aracım hurdaya çıktığı için beş yıl dolmadan yeniden araç alabilmem mümkün.

Sn. saqu; şundan yüzde yüz eminim ki, sigorta şirketinin uygulaması hukuksuz. Danıştığım tüm bu işin ehli kişiler arasında bir tane bile aksi yönde görüş bildiren olmadı. Benim size tavsiyem direk mahkemeye başvurmanız. Sigorta tahkim komisyonuyla zaman kaybetmeyin derim.

Ben yargıya taşımadan önce neova çalışanıyla görüşmüştüm. ki buna diyalogtan ziyade monolog denir. Son derece tahammülsüz, başından savmacı bir tavırla konuşuyordu nitekim. bana "konuyu mahkemeye taşıyabilirsiniz, hatta sigorta tahkim komisyonu da var, oraya da gidin" diye adres gösteriyordu. Ellerinde aynı konuda kendi lehlerinde sonuçlanmış yüzlerce mahkeme kararı ve yargıtay kararı olduğunu ekleyerek. Eğer "sadece bir tane mahkeme kararını benimle paylaşırsa, hemen o anda istediği mutabakatnameyi imzalamayı taahhüt ettiğimi" söyledim. Ama çark etti. Uğraşamayız falan diyerek.

Allah aşkına cevaba bakar mısınız; blöf olmasının dışında bu tavrın kendisi de çok büyük bir fiyaskodur. Ben bütün mal varlığımı, birikimimi bir arabaya yatırmışım ve gelirimin hatırı sayılır bir kısmını sana verip aracımı sen de kaskolatmışım, sen sadece 5 dakika sürecek bir işlem için uğraşamam diyorsun. Pişkinliğin bu kadarına Neova'nın dışında rastlanır mı acaba? Bu işin asla peşini bırakmayacağım. Komisyondaki dava olumsuz sonuçlanırsa mahkemeye taşıyacağım. Sonra da tüm yazışmaları ve bu şirketle yaşadığım olumsuzluğu sosyal paylaşım platformlarına ve internetteki sözlüklere taşıyacağım. Hatta ulusal basında yayınlanması için tüm verileri dosyalıyorum. Hakkımın yenmesi bir tarafa sırf bu şirketin pişkin tavırlarından dolayı sonuna kadar mücadele edeceğim.

takip etmek istiyorum,bu konuyu çünkü etrafımda böyle bir konu ile karşılaşan varsa yardımcı olmak olmak için,SİGORTA ŞİRKETLERİNİ PAYLAŞMANIZ çok iyi ona göre davranalım.

Bundan 1 yıl önce arkadaşım kaza yaptı araç pert aynı sorunları arkadaşımada çıkardılar .
[h=2]bu link i bir incele dedim ve araştırdı haklı olduğunu anlayınca ***** (Kaza yapan araçlarınıza sakın ÖTV ödemeyin!)[/h]Sigorta şirketine ben her şeyi araştırdım mahkemeye gidiyorum ve bundan sonra araç kiralıyorum her gün için 80 tl civarı haberiniz olsun çünkü sizin davranışınız yüzünden mağdur durumdayım babam ağır engelli olduğu için hastaneye ve işime gidemiyorum artı tazminat davas açacağım diye mail gönderir ve derki vermemeye çalıştığınız ÖTV şurda dursun bu yazdıklarım dan alacağım para aracın 2 veya 3 katı fiyatına gelecek siz bilirsiniz dedi ve geri dönüş oldu ve ötv li fiyatı ödemeyi kabul etti şirket sigorta şirketi HDİ SİGORTA ŞİRKETİ idi .anlaştılar yani

Yasar Bey, bu surecte ayni durumu yasayan bir cok kisi ile irtibata gectim. Bazilari tartisarak, kavga ederek parasinin tamamini almis, bazilari ise otv kesintisine razi olup onerilen rakami kabul etmis. Ama mahkemeye tasiyan bir tane Allah'in kuluna rastlamadim. Eger bazi sirketler paranin tamamini odemisse haksiz olduklarini onlarda bildigi icindir. Mahkemeye gidilirse daha buyuk zarar edecekleri icindir. Yoksa kan emiciler gibi sahipsiz engellilerin uc kurusuna goz diken sigorta sirketlerinden hic biri kimseye tek kurus koklatmaz.

Adalet surecinin cok cetrefilli ve uzun olmasindan dolayi onlar da pek kimsenin tercih etmeyecigini biliyor. Neova gibi sirketler soyle dusunuyor: 20 kisi ile anlasmazlik yasasam bunlardan enfazla 3 tanesi mahkemeye gider ve geriye kalan kesik attigim 17 kisinin parasiyla gene hayli hayli kara gecmis olurum. Birakin 3 kisiyi bugune kadar bir kisi bile mahkemeye gitmemis. 100de100 kar. Halbuki bir kisi mahkemeye gitse bu, diger tum kisiler icin emsal karar olacak.

Olayı mahkemeye taşıyacağım fakat bu süreç içerisinde hurda raporunu göndermediklerinden dolayı yani araç alamıyorum.Çalıştığım kurum evime oldukça uzak ve ben şu anda mağdur durumdayım.sağlık sorunlarımda başladı malesef.Mahkeme süreci içerisinde hurda raporunu trafikten kaza tutanaklarına göre çıkarabileceğimi fakat aracın hurda olarak değerlendirileceğini benim herhangi bir hakkım olmayacağını söylüyorlar.Kasko hurda aracını istediğinde ilerde sorun çıkacağını söylediler.İnanın ne yapacağımı şaşırmış vaziyetteyim.beş yıllık süre 2016 nisanda sona eriyor.O tarihe kadar ne yapacağız bakalım.Ödemeyi yapmadıkları gibi raporuda göndermiyorlar.bu durumda ne yapabileceğim konusunda bilgisi olanlar yazsın lütfen.

herkes yazmış ama ben de belirteyim ötv ödeme hatası yapmayın sakın

Sn wadpro, bu konuda surec ile ilgili bir duyumunuz veya tecrubeniz var mi? Sigorta tahkim komisyonuna basvuran ya da mahkemeye giden biliyor musunuz?

benim durumum da bu arkadaşlar;muhatapım kasko şirketi değil de karşı tarafın sigortası(mapfre)
herkeze merhaba engelliler.biz ailesi,aranıza balıkesirden katılıyorum.oğlum sma (spinal muskuler atrofi )tip 1 hastası,5,5 yıldır evde mücadelemizi sürdürüyoruz.aranızda konu ile ilgili tecrübeli ve bilgili olan arkadaşların fikirlerine ihtiyacım var
ötv muafiyetinden yararlanarak oğlum üzerine aldığım dacia duster marka aracımla 23.01.2015 tarihinde kaza yaptım.ben ana caddeden giderken o ara yoldan hızla çıktı ve sürücü tarafındaki ön lastik tarafına çarptı,çarpmanın etkisiyle de beni sağ tarafımdaki beton aydınlatma direğine sürükledi ve bende önden birde beton direğe çarptım,allah korudu;emniyet kemerimin de takılı olması ile kazadan sağ salim çıktım çok şükür...
akabinde polisi çağırdım,benim zorunlu trafik sigortamın süresi geçtiği ve yenilemediğim,karşı tarafında muayenesinin olmaması nedeniyle kaza tespit tutanağını polis tuttu.ben aracımı servise çektirdim,ertesi gün tutanağı almaya trafik büroya gittim ve karşı tarafın kural ihlali yaptığını polislerin yazdığını gördüm,yani suçlu karşı taraf(artık tutanakta 8 de 8, 8 de 6 gibi oran belirtilmiyormuş bu arada;sadece kural ihlali yapan araç yazılıyormuş)
dolayısıyla benim zararımı karşı tarafın sigortası(zorunlu trafik sigortası)karşılayacak,bu arada benim aracımda kasko da yok,oğlumun üzerine olduğundan çok pahalı çıkıyordu kasko yaptırmamıştım.eksper servise gelmiş,aracı incelemiş ve benim servise bıraktığım evrakları alıp gitmiş(iki tarafında ruhsat,ehliyet,sigorta poliçesi fotokopileri,tutanak v.s)
3-4 gün önce araç perte mi çıkarılacak yoksa onarım onayı mı verilecek bunun karar aşamasında olduklarını eksperden öğrendim,işte bundan sonrası için izlemem gereken yolda sizlerin bilgisine ihtiyacım var.
aracım tamir edilecekse servisteki eleman bana;sanırım mapfre orijinal yedek parça kullanmıyor,eşdeğer parça tercih edebilirler,servis olarak da biz bunu yapmayız eşdeğer yani yan sanayi ürün kullanmayız orijinal parça kullanırız demişti,ben ee eşdeğer kullanırlarsa ne olur diye sorduğumda sana fark çıkar abi dedi,böyle bir durum olabilir mi sizce bana mantıksız geldi,orjinal parça kullanacak,sigorta bunu karşılamayacak,benden tahsil edecek.o zaman ne anlamı var karşı tarafın suçlu bulunmasının??sigortası orijinal parça karşılamıyor diye benden alacaklar farkını...kazada suçlu bulunanın sigortası karşı tarafın masrafını öder benim bildiğim,bunun lamı cimi yok,olmamalı
bir diğer durumda da eğer aracımı perte çıkarmaya karar verirlerse;tekrardan ötv ödemeden araç alabilmem için sigortadan aracımı hurdaya çıkarmalarını ve trafikten men belgesi almam gerektiğini biliyorum,fakat bana ne kadar ödemeleri gerektiğini,ötv hariç mi yoksa dahil mi ödeme yapmaları gerektiğini bilmiyorum.ben aracımı 2011 ekim ayında aldığımda 42000 fiyatıydı,ötv indirimiyle 31000 tl'ye almıştım,şimdi aracın fiyatı 54000.benim sigortadan hangi miktarı,neye dayanarak talep etmem gerekir sizce?bunun yasada yeri var mıdır ve ne diye geçer yazılı yasada?
konu hakkında bilgili ve tecrübeli arkadaşlar ivedilikle yardım ederlerse çok sevinirim,bugün-yarın aracım ile ilgili neye karar verdiklerinin haberi gelir;ben de sizlerin yönlendirmesiyle nasıl bir yol izlemem gerektiği hakkında doğru olanı uygulamış olurum.

bugün eksperle konuştum;aracınız ağır hasarlı sınıfına giriyor sanırım dedi,ben de bu laftan perte ayıracaklarını anladım.şimdi bana nasıl bir ödeme yapacaklar?bugünki aracımın bedelini mi ödeyecekler(54000) yoksa benim aldığım ötv muaf fiyatımı(32000) ya da ötv indirimsiz aldığım ozaman ki fiyatını mı?(42500)
ayrıca ben neye dayanarak bana yapılacak ödemeyi talep etmeliyim?bilgilendirirseniz sevinirim arkadaşlar...

bu konuda tecrübeli ve bilgili arkadaşlar!!!nerdesiniz,lütfen yardım edin...araç bedeli olarak çok komik bir rakam teklif ediyor sigorta şirketi(10-15 bin),ben bu rakamı duyunca çıldırdım tabii,mağdur olan benim,mağduriyetimi gidermekle yükümlüsünüz,ya araç bedelini yeniden araba alabilecek şekilde ödeyin ya da arabamı serviste onarın,ücreti ne çıkarsa ödeyin arabamı anahtar teslim bir şekilde teslim edin dedim.bunları kabul etmezseniz mahkemede 2-3 senede sürse ben sizden araç bedelinin 2-3 katı parayı yasal faizlerle,ayrıcada maddi manevi tazminat davasıda açarak alırım dedim,görüş ve fikirlerinizi paylaşırmısınız lütfen!!!!

yokmu bi dava kazanan.bu nası iştir.emsal kazanılmış davalar.herkes mahkeme diyor sonucu paylaşan yok

sn tukofb, zorunlu trafik sigortası uygulamaları hakkında bilgim yok. normal kasko ile ne farkı var araştırmanız lazım. normal kasko'da poliçede belirtilmeyen durumlarda esas olan genel sigortacılık kanunlarıdır. yani ilk etapta poliçeye bakılmalı. poliçede genelde "hurda durumlarında riziko anında aracın 2. el rayiç piyasa değeri ödenir" gibi bir madde olur. bu maddeye göre ötv veya başka bir ada altında kesinti yapması hukuka aykırıdır. hukuk denince kasko şirketleri guguk anladığından her zaman az ödeme yapmaya çalışırlar. t.c'nin adaletsiz bir devlet olmasından ve engellilerin sahipsiz olmasından dolayı bunu da başarırlar. mücadele etmek isteyin sırasıyla izlemesi gereken yollar şu şekilde:
1)kasko şirketi tarafından gönderilen mutabakatname beklentilerinizi karşılamıyorsa imzalamayın. yazılı olarak talebinizi belirten bir dilekçe yazın.
2)15 gün içerisinde talebiniz yerine getirilmezse hazine müsteşarlığı web sayfasından form doldurarak kasko şirketini şikayet edin ve talebinizi buraya iletin. müsteşarlık şikayetinizi değerlendirtikten sonra kasko şirketi ile görüşüp oradan aldığı cevabı size iletecek.
3)buradan gelecek cevapta olumsuz olursa sigorta tahkim komisyonuna başvuruda bulanabilirsiniz. bunu ben çok tavsiye etmiyorum. buranın şöyle bir avantajı var. başvurunuz değerlendirmeye alındıktan sonra azami 4 ay içerisinde karar çıkmak zorunda.
5)son seçenek ve en sağlamı mahkemeye gitmek. internette, bir çok çeşitli ilin adliyelerinde, bir çok engelliler derneğiyle irtibat kurdum ama bir tane bile aleyhte veya lehte mahkeme kararı göremedim. bunun nedeni bu adaletsiz devletin hukuk yolunun çok uzun, zor ve çetrefilli olması. ayrıca engellilerin buna dayanacak yeterli mali gücünün olmaması.

şu an sigorta tahkim komisyonunda davam görüşülüyor. yakın zamanda karar çıkacak. olumsuz olacağını hissediyorum. sonuna kadar hakkımı arayacağım. eğer adaletin kırıntıları varsa beni bu kadar mağdur eden neova sigorta şirketinin annesinden emdiklerini bir yerlerinden getirmeye niyetliyim. buna ahd ettim. aracımın bedeliyle birlikte yasal faizini ve kiralık araç bedelini de talep etmiştim. eğer haklı bulunursam yaşadığım onca zorluğun karşılığı olarak tazminat davası da açmayı düşünüyorum.

sayın vfor cevabınız ve ilginiz için teşekkür ederim.ben de araştırarak az çok ne yapacağamı nasıl bir yol izlemem gerektiğini öğrendim.
benim aracım perte ayrılacak durumda bir araç değil,servis yetkisinin de,sigortacı arkadaşımın da düşüncesi bu yönde,aracımın 8-9 bin gibi bir tamir masrafı var.bu miktarda bile sanırım kıvırmaya çalışıyorlar,eksper de bu kıvıranların içinde büyük ihtimalle.en son bana dediğine bakın;sigortaya 5 bine kadar ben bastırır,ikna eder masrafı ödetirim diyor.ama 5 binden fazla çıkarsa masraf bilemem diyor,yahu suçlu olan karşı taraf ve dolayısıylada sigortası.bu tamir ücreti 5 de çıksa 10 da çıksa eşşşşeek gibi ödeyecekler...
servisin benim arabanın anahtar teslim fiyatını(tamirat için) sigortaya bildirmesini bekliyorum,bildirdiği an yaptırın benim aracımı diycem,yoksa aracı ben kendi cebimden yaptıracam sizde avukatımla muhatap olursunuz diyeceğim artık.sigortacı arkadaşım da araban değer kaybettiği için tazminatta alacağız onlardan daha dur sen dedi geçen gün.
iş uzadı benim canım sıkıldı ben de onlarınkini sıkacağım ve kas hastası oğlumun hakkını yemek neymiş,dünya kaç bucakmış göstereceğim onlara...

Bu konuda ne kadar çok kişi mücadele eder ve deneyimlerini paylaşırsa o kadar yararlı olur.

yasar2456 Yaşar bey Merhaba Şu an arkadaşınızla aynı durumdayım ve hdi sigorta bana ötvyi düşüp ödeme yapmak istiyor kabul etmiyorum Arkadaşınız ile görüşmek istiyorum bu konuda Bana yardımcı olursaniz sevinirim

Üst Alt