Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Polio ya da Post Polio sekeli (Çocuk felci) olan kim var?

Cigdemy

Üye
Konular
30
Reaksiyonlar
1
2.5 yaşında çocuk felci virüsü bedenime girmiş ve sağ bacakta hasar bırakmış
(Sağ alt polio sekel)
Aksayarak yürüyorum, bir de bacağım güzsüz olduğu için elimle dizime destek olmam gerekiyor yürürken.
Başka kimse var mııı?

Düzeltme: 2007'de oldugum bir ameliyatla artık elimi dizime destek vermeden yürüyebiliyorum
detaylar şurda: http://www.engelliler.biz/forum/sag...kirip-10-derecelik-bir-aci-vereceklermis.html

1,5 Yaşında hastalığa yakalanmışım..uzun yürüme cihazı ile yürüyorum..sol ayak alt extremede polie sekeli..

Ben de varım
Kısalık yok , sağ bacağıma ortez giymezsem tek bir adım atamam :)

bende çocuk yaşta çocuk felci geçirdim..

elimi dizimin üstüne bırakmadan yürüyemiyorum..

ama şuan uzun ayak yürüme cihazı kulanıyorum..desteksiz ve rahat yürüyebiliyorum..

ben de on aylıkken çocuk felci geçirmişim,sol alt polıe sekeli koltuk değneyi kullanıyorum...

Merhaba Arkadaşlar,
Ben de 6 aylıkken çocuk felci geçirmişim. Sol bacakta zayıflık ve 1cm kısalık var, ama yürürken engelim yokmuş gibi yürüyorum... Ayağımı ve bacağımı güçlendirmek için 4 yaşında spor yapmaya başladım. Hatta o dönemler de gazeteye bile çıkmıştım.
Gazetede "Spor yaparak çocuk felcini yendi" diye başlık vardı.
Ve hala spor'la içiçeyim. Amatör olarak masa tenisi oynuyorum...

şu lanet şey 5 yaşında benide vurdu.sağ ayak poli sekeli... :arrow: :arrow:

bendede sağ ayakta kısalık ve incelik var
topallayarak yürüyorum.
ameliyat olsam düzelirni acaba

BEN DE VARIM

merhaba ben de 2 yaşında çoçuk felçi geçirmişim.sağ bacak 5 cm kısalık var uzun bacak yürüme cihazı kullanıyorum

bende 9 yaşında yakalandım bu hastalığa hamd olsunki hayattan hic kopmadım bütün sosyal ortamlara girdim

Merhabalar bende 10 aylıkken yakalanmışım bu hastalığa
sağ ayağımda 3 cm kısalık var. hafif aksamam var rahat yürüyebiliyorum
cihaz kullanmıyorum. çalışıyorum sosyal faaliyetlere katılıyorum.hayattan kopmadım yaşamak çok güzel.

bacak kısalığı

Bacak kısalığı olan arkadaşlar Ege ünüversitesinde bacak uzatma operasyonu yapılabiliyor. Bizden iki arkadaş yaptırdı,(7cm kısalık vardı) bir arkadaş şuanda destek cihazla ayağa kalktı bir süre sonra cihazıda çıkaracakmış. Diğer arkadaş henüz istirahat safhasında onunda uzama olmuş.

bende

bende yürümeye yeni başlayınca bu hastalığa tutulmuşum.şu an sağ ayakta ağır palio sekeli var.uzun yürüme cihazı kullanıyorum.Allah herkese sabır ve acil şifalar versin. :)

bende 1 yaşında çocuk felci virüsüne yakalanmışım...

REKOR BİZDE SİTEDE BİZ ÇOĞUNLUKTAYIZ

Merhaba
Bende 2 yaşında çocuk felci geçirdim. Sağ ayağımda kısalık ve zayıflık var. Elimi dizime destek vererek yürüyordum.Uzatma amaliyatı oldum. Şu anda daha rahat yürüyorum. Yani elime ihtiyacım kalmadı.

Gül merhaba
Uzatma ameliyatı için ilk muayene olduğumda doktoruma elimi dizime tutmadan yürüyebilecek miyim demiştim,
o da ancak dizi dondurursak (ameliyatla olacaktı ve ben dizimi bükemeyecektim) olabilir demişti.
Ben de o zaman istemedim dizimin dondurulmasını.
Kemik uzatma ameliyatı olduktan sonra (ilizarov yöntemiyle) tedavim bitti ve ben bi gün elimi dizime tutmadan yürüyebildim.
Anlık bi şeydi nasıl denedim nasıl oldu o ana anımsamıyorum ama olmaz denilen şey olmuştu.
Ve ben şimdi uzun süre olmasada elimi dizime tutmadan yürüyebiliyorum ama tedirgin genelde
evde denemeler yapıyorum ama normalde uzun süre olmuyor bu.
Sen ameliyattan sonra cihazsız elini dizinden çekerek yürümeye mi başladın.
Yanlış anlamadım demi.
Normalde cihaz kullanınca zeten onun kilidi var o zaman normal yürüyebiliyorum.
Uzun zamandır cihaz kullanmıyorum gerçi yenisini yaptıracağım yakın zamanda ama
o zaman muayene olurken bu durumu soracağım doktora.
Sen bu konuda doktora danıştın mı?

BİRBUÇUK YAŞIMDAN BERİ BENİM YAŞAMADIĞIM AMA BENİMLE YAŞAYAN SOL BACAK POLİO SEKEL, 2 CM KISALIK, PROTEZ KULLANARAK YÜRÜYORUM,

ggull' Alıntı:
polio sekeli yetmez gibi birde post polio var malesef bende aynı daramdayım sağlam olan dizime güçsüzlük verdi kötü dönemler atlattım

merhaba Çiğdem
Ben de diz amaliyatı oldum uzatma amaliyatından sonra. Ama dizimi bükerek yürüyebiliyorum. Ben o amaliyatlarım dan sonra hiç cihaz kullanmadım.Çok da iyiydim. Uzun yürüyüşler filan yapabiliyordum ama bilekte kireçlenme olmuş uzatma amaliyatı sırasında o nedenle dize bütün yük binmiş. Yıllar sonra dizimde çok ağrı oldu tekrar bir amaliyat geçirdim sonra bir daha. Bu diz amaliyatlarından sonra cihaz kullandım ama şu anda kullanmıyorum. cihaza alışamadım . uzun yürüyemiyorum belim ağrıyor.Şu anda iyiyim ama korku var o nedenle bastonu atamıyorum. .

slm

bende bu hastalıya 1,5 yasında tutuldum cocuk felci şimdi tekerlekli sandaliye kullanıyorum

SELAM BEN HEPİNİZDEN ÖNCE BU ZEVKİ TATTIM 1. ÖDÜLÜ BENİM GALİBA? :) 3 AYLIKKEN ÇOCUK FELCİ OLMUŞ BENDE.... SEVGİLERİMLE...

Ben de 8 aylık iken geçirmişim polio.

Ama uzun bacak yürüme cihazı kullanarak oldukça rahat yürüyorum.
Bu arada bende de 6 cm. kısalık var. AMa ortezin tabanına 6 cm destek yapıyorlar içten patikli bununla hem istediğim ayakkabıyı giyebiliyorum hemde kısalığım belli etmiyor.

Arkadaşlar hepinize selamlar. Uzunca bir süredir yazamıyordum.
Bende 1,5 yaşımdayken yakalanmışım bu illete. Burada illet tabiri kullanıldı ama ben takdiri ilahi diyorum. Yaşanacak böyle bir ömür vardı demekki (fazla kaderci mi oldum ne dersiniz?).
Yaklaşık (ben hatırlamıyorum ama babamın bana söylediğine göre) o günden beri derdime bir çare aramaya başlamışlar. Ankara Numune Hastanes,i 2.Ortapedi Servisinde Opr.Dr:Orhan GİRGİN bana sol alt ekstremitede polio sekel teşhisi koydu ve 8 yaşından 13 yaşına kadar 8 defa ameliyat oldum. Uzatma ameliyatlarının yanında sol bilekte tennön transferi ameliyatı oldum.
Şuanda ayağımda nispeten kısalık (yaklaşık 2 cm kadar) var.
Aksayarak yürüyorum ve aynı zamanda elimle pantolonumun cebinden dizime hafifçe destek vererek yürümek zorunda kalıyorum (bu durum pantolonlarımın çok erken eskimesine de sebebiyet de vermektedir :D ). Bana da dizimi dondurmayı teklif etti doktorum fakat ben istemedim. Bilmiyorum ki yanlış mı yaptım?! Hayatımı bu şekilde idame ettirmekteyim. Şuan bir kamu kurumunda kimyager olarak görev yapmaktayım.
Özrüm, geçirmiş olduğum ameliyatlar neticesinde eğitimime engel olmuştur. Çünkü malumunuz üzere geçirmiş olduğumuz ameliyatlar sonucunda ayağa kalkmak bayağı bir zaman almaktaydı. Bu süre zarfında okulumdan hep geri kalıyordum.
Birde ameliyat sonrasında bende galiba narkozun etkisi olsa gerek konsantrtasyon zayıflaması ve bunun neticesinde unutkanlık oluşmaya başladı. Bu nedenle o tarihten bu yana yapacağım işleri unutmamak için hep not alırım. Bilemiyorum sizlerde de böyle sorunlar oldu mu?
Benim anlatacaklarım bundan ibaret. Herkese özründen dolayı ALLAH (C.C.) yardım etsin...
Saygılarımla....

Re: Post polio sekel / Çocuk felci (Başka kim var?)

bende sizler gibi sayılırım sol polio sekeli saulsun hemrirenin bir yanlıs ignesi ile benimki felc degil

bende 2,5 yaşında yakalandım bu hastalığa sol alt polio sekel durumu var bende de 8)

Bana uygulanan kısa bacağı uzatmak değil de , sağlam ayağı kısaltmaktı. bu şekilde hiç bir cihaz kullanmıyorum.

Birde polio sekelinin iğne den olma olasılığı varmı? ben bunu halk arasında bulunan bir bahane olarak biliyordum.

Üst Alt