Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Polis memuruyum. Emeklilik hakkında yapılması gerekenler nelerdir?

Jankee

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Merhaba Herkese

Ben 2012 Haziran PMYO mezunu Polis Memuruyum. Okula 2010 da katıldım ve 2010 Ekim ayından beri 4C sigortam işliyor.
Daha öncesinde 2007 Mart tarihinde 15 günlük 4A sigortam mevcut.
4C Tescil bilgisi olarak 3376 günüm mevcut.
Psikolojik rahatsızlığım nedeniyle mesleğime bir zeval gelir düşüncesiyle özel psikiyatr doktoruna gittim.
Farklı zamanlarda 2 farklı doktora gittim. Biri bana OKB teşhisi koydu, diğeri Bipolar teşhisi koydu.
Bu hastalık illeti beni o kadar yordu ki. Artık mesleğimden uzaklaştım ve yapamaz hale geldim.
GİH Memuru olarak çalışmak istemiyorum. Emekli olmak istiyorum

Şimdi sizlere sorularım olacak.
1- Ben erken emeklilik, malulen emeklilik, adi malüllük. bu kapsamlardan hangisine girerim.

2- Emeklilik yolunda nasıl bir başlangıç yapmam gerekir.
Nereye gitmeliyim nereye başvurmalıyım. ilk olarak ne yapmalıyım ve sonrasında nasıl bir yol izlemeliyim.
Önce doktora mı gitmeliyim, SGK ya mı yoksa kurumuma mı başvurmalıyım

3- Sigorta durumum emeklilik için yeterli mi ?
hangi emeklilik kanununa ve sınıfına dahil olurum?

4- Diyelim ki %60 veya üstü rapor verildi, kontrol muayenesine tabi miyim ?

5- Kimi yerlerde 10 yıl sigortalılık kimi yerlerde 10 yıl birfiil hizmet yazılmış. NET olan bilgi hangisidir.

Vereceğiniz Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.
konuya hakim ve net bilgisi olan kişiler buraya veya özel mesaj yazarsa sevinirim.

1. Belki diyorum kesin değil ama bir olasılık: erken emeklilik... Diğerine girebilmeniz için tam teşekküllü hastanesinden sağlık rapor almanız gerek. Meslek hastalıkları hastanesine yönlendirilirseniz: oradan alacağınız rapor ile de ek maaş alırsınız.
Nedeni rapor oranınız net değil: %40 ile %59 arası erken emeklilik : tek seferde ve bir hastalıktan %60 ve üzeri alırsanız hemde meslek hastalıkları hastanesinden o zaman diğer seçenek işlenir (yanlışım varsa arkadaşlar lütfen beni düzeltin..)

2. Rapor aldığınızda işlem yaptırmanız gerekiyor. yoksa rapor alsanız almasanız işyeriniz haberdar olur. GİH memuru yapabilirler sizi. Bu durumda iyi düşün... cevap: tam teşekküllü hastanenin heyet bölümüne gitmeniz gerekiyor. Rapor önemli.. rapora göre hareket edersiniz; kuruma yazarsınız onlar SGK ile halleder. SGK raporu beğenmeyebilir; Kendi seçtiği hastaneye yeniden yollayabilir. Önemli olan 1 şıktaki durumu açıkladım: Meslek hastalıkları hastanesine kafana göre gidemezsin almazlar. Hastaneden sevk gerekiyor...

3. Rapora bağlı..Rapor olmadan tam bilmiyoruz. Rapor olursa: MArt 2007 de yaş durumunuz ve çalışma koşulunuz bilmek lazım. 18 yaş üstü iseniz ve tam zamanlı pirim ise o zaman mart2007 baz alınır (bu durumda vergi indirimine başvurmanız gerekiyor: SGK vergi indirimi istiyor: kolay iş defterdarlıkta özürlüler birimi yardımcı olur)...

4. Doktora ve rahatsızlığınıza bağlı...

5. ikisi aynı anlamda: tek rahatsızlıktan %60 alırsanız 10 yıl(mart2007 olayı bilmek lazım) geçmiş ise o zaman 1800 gün primle emekli olursunuz.

Hatam varsa arkadaşlar lütfen düzeltin...

Teşekkürler Mr.No

hangi emeklilik türü daha iyi ve daha avantajlı

8 mart 89 doğumluyum. 31 yaşındayım.
6 mart 2007 den itibaren 15 gün 4A sigorta yapılmış ve 20 mart 2007 de çıkış yapılmış.

@Jankee
Geçmiş olsun ,sen erken emeklilik, malulen emeklilik terimlerini kafandan çıkar, sen Emniyet Sağlık Şartları yönetmeliğine tabisin, bu yönetmeliğe göre rahatsızlığın hangi dilime giriyorsa o şekilde işlem tesis edilir, çalıştığın yerdeki Personel şubene / bürona müracat ederek süreci başlatabilirsin, hastaneye sevkedileceksin ve gerekli işlemler yapılacak, yönetmeliğin 16. maddesini oku
[FONT='inherit']DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
[/FONT]
[FONT='inherit']Sağlık Şartlarına Göre Çalışma ve Vazife Malullüğü[/FONT]
[FONT='inherit']Emniyet Teşkilatında Devlet memurluğuna atandıktan sonra sağlık şartlarına göre çalışma
[/FONT]
[FONT='inherit']MADDE 16 (1) Emniyet Hizmetleri Sınıfında çalışan polis amirleri dışındaki personelden;
[/FONT]
[FONT='inherit']a) Sağlık kurulu raporuna göre, A-B-C dilimi sağlık şartlarını taşıdıkları tespit edilenler, aynı hizmet sınıfında çalışmaya devam ederler.
[/FONT]
[FONT='inherit']b) D dilimi sağlık şartlarını taşıdıkları tespit edilenler Emniyet Hizmetleri Sınıfında çalışamazlar. Bu durumda olanların sağlık kurulu raporları ve sağlık dosyaları, sağlık komisyonunun görüşü ile birlikte, maluliyet veya hizmet sınıfı değişikliği yönünden gerekli işlemler yapılmak üzere Sosyal Güvenlik Kurumuna gönderilir
Mesleğime zeval gelir diyerek hastaneye gitmeye korkuyorum demişşin , bu çok yanlış bir davranış, demekki senin hayatında öncelik sağlığın değil, maaşın önemliymiş. Sen tedavi olmayı geciktirdiğin sürede ya kendine zarar verirsin, ya meslektaşlarına zarar verirsin, yada vatandaşa zarar verirsin

[/FONT]
[FONT='inherit']Senin net anlayacağın şekilde yazayım, D dilimi rapor alman lazım, [/FONT]

kazazede teşekkürler

D dilimi rapor aldım diyelim.
Bu raporun oranı önemli değil mi ?
Emeklilik şartlarını taşıyor muyum sigorta süresi, hizmet süresi vb ?
Bundan sonraki süreç nasıl işleyecek ?

Jankee
Dilim raporunda oran olmaz, evet prim sayın malulen emeklilik şartlarını taşıyor, malulen emeklilikte 1800 gün prim ödenmiş olması yeterlidir,10 yıl sigortalı çalışmış olması gerekmektedir, senin durumun bu şartları taşıyor, bundan sonraki süreç derken neyi kastediyorsun , anlamadım, eğer gerçekten rahatsızsan derhal tedavine başlamalısın, yok bana polislik zor geldi, bir an önce kurtulayım ama maaşım devam etsin diye düşünüyorsan ona bir şey diyemem, çünkü şu anda teşkilatta böyle düşünen o kadar çok memur var ki, sağlık şartları yönetmeliği bu konuda çok açık, ben çok okudum, meslektaşız, emekli oldum ben,normal emekliyim ama bu konularda çok tecrübem oldu, internette değişik platformlarda yüzlerce arkadaş gerek rahatsızlığından dolayı, gerekse yukarıda dediğim gibi hayali bir rahatsızlık uydurarak teşkilattan ayrılmak için bana ulaşıp danışıyorlardı,
Psikiyatrık bir rahatsızlığı olan birisi önce parayı düşünmemeli, önce sağlığını düşünmeli, sağlığından önce parayı düşünen birisi bana göre rahatsız değildir,

kazazede Teşekkürler.

Bu süreç hakkında hiçbir şey bilmediğim için soruyorum.
Gerçekten hastayım ve kullandığım ilaçlar neticesinde sürekli işe geç kalıyorum

size özelden mesaj yazdım cevaplarsanız sevinirim

Üst Alt