Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Psikiyatrik hastalığınızın iş hayatına etkisi nasıl?

xdedahii

Üye
Konular
25
Reaksiyonlar
195
Hastalandım ve iyileştim. Toparlanmam tam olarak 1 yılımı aldı. Hastalığımı kimseye söylemesem mümkün değil anlayamazlar.

İş başvuruları ve görüşmeler başladım. Daha 3 ay öncesine kadar tam olarak performansımı yansıtamıyordum. Bun son 3 ayda tamamen eski performansıma döndüm. (Remisyon dedikleri bu oluyor sanırım) sorulara takılmadan anında cevap veriyorum.

Görüşmelerde iyi geçmesine rağmen hastalığımı söylemek zorunda kalıyorum. Çok uzun süre boş gezdiğim ve iyi bir kurumdan ayrıldığım için merak ediyorlar.

Bunun sonucu olarak kurumsal firmalar işyeri hekimine yönlendiriyorlar. Raporumu atmama rağmen detaylı rapor istiyorlar. Açıkçası sorun oluyor.

Benden istenmemesi gereken raporlar istiyorlar ?
İş yeri hekimi sırf bu yüzden bir firma bekliyor.
Kısaca hastalık seyrine göre işe başlatacaklar.

Şuan tamamen toparladım ancak hastalık resmen üzerime yapıştı. İnsan hasta olmaz mı ? Yaş ilerledikçe hastalıklar çıkıyor. Ancak görüştüğüm firmalar kurumsal olmasına rağmen genç kişileri tecrübesizliğinden dolayı davranışları şu şekilde oluyor. Nasıl hasta oldun bu durumda seni alabilir miyiz? İnsanın hiç hasta olmayacak şekilde davranıyorlar.

Bu durumda ya hastalığımı söylemeyeceğim ya da başka bir mazeret bulacağım.

Siz olsanız nasıl bir yol izlersiniz ?

ben anlamadım engelli raporunuz yok mu ? yani bu rapor varken başka bir rapor istemezler siz nereye başvurdunuz ki bir de engelli raporunuz varken hastayken hastalığınızı söylemez ve başka bir mazeret bulmaya kalkışırsanız onları kandırmış gibi oluyor yani tazmınatsız işten çıkarılma hakları vardır bunu unutmayın

Engelli raporu daha almadım. Uzun süre işsiz kaldığım için soruyorlar

Bende tam olucakken hastalığımdan ötürü olmayan işlerle karşılaştım. Engelli raporumu aldım ve engelli statüsünden başvurdum . Çok zor iş buldum . ancak sıkı çalıştım şimdi terfi aldım

@bireda,

engelli statüsünden işkur üzerinden başvurdunuz zor bir iş buldunuz en sonunda sonra terfi mi aldınız yoksa kpss üzerinden mi

Ben adalet bakanlığı na atandım şizofreni diye çok dikkat ediyorlar tekrar rapor istediler.Raporun açıklama kısmınında doldurulması istediler. Bu ikinci rapor olacak.

Son düzenleme:
Ben ekpss ile atandım mebte 3 yılı aşkın süredir çalışıyorum. Yapamadığım iş olunca söylüyorum yardımcı oluyorlar hatta bi keresinde yapamadıgim iş oldu başkasına verdiler yani anlayışlılar iyi davranıyorlar

13 senedir aynı kamu kurumunda (toplamda 19 sene) çalışıyorum.

Şizofren olmam hiçbir sorun yaşatmıyor.

@Şamil676767,

Bende de böyle bir rapor istediler ama onlara verebileceğim bir rapor olmadığı için heyete girdim. Çıkan raporu iş yeri ile paylaşacağım

Abi daha 3 ay varmış adalet bakanlığı işler yavaş yürüyormuş. Dilekçe verdim hiçbir bilgim yok personel şube telefonları açmıyor. Zor olanı geçtik şimdi beklemek düşüyor.

Bu hastalıklar sayesinde, ne bi arkadaşı! ne de bi iş hayatım oldu. Hepsinden mahrum kaldım

@Yalnizbirisi, Ben biraz geç yakalandım sayılır hastalığa ancak hastalık sürecinden bütün arkadaşlarım uzaklaştı benden

@xdedahii,

Geçmiş olsun kardeşim insanlar maalesef bu akil hastaligi konusunda fazla önyargili oluyor empatiden kaçıyorlar. Umarim tez zamanda iyilesirsn.

Arkadaşlar hastalık tanımı doktor ilaç raporu yenilendiğinden değiştirmiş. F20 şizofreni olarak. Bundan sonra beni nasıl bir hayat bekliyor. Bilmiyorum.

İşe girerken hastalık raporunu soruyorlar. Bu rapor ile işe girmem imkansıza yakın gibi.

Nasıl olacak bilmiyorum.

Siz olsanız ne düşünürdünüz elinize böyle bir rapor gelse işe alarmıydınız ?

Ekpss ye girersiniz . Atanan şizofren arkadaşlar var

@bireda, hastalanmadan önce sözleşmeli memurdum işe geri dönüş davası açmayı düşünüyorum iş bulamazsam

işe girmek istiyorsanız malesef hastalığınızı saklıyacaksınız ben doktoroda söyledim bana engelli raporu vermeyin sadece ilaç yazın başka yolu yok bunun

@potkal, iş yeri hekimleri soruyor. Kronik rahatsızlığınız var mı ? İlaç raporunu paylaşır mısınız? Organik olmayan psikoz teşhisi iyiydi. Ancak şimdi şizofreni olarak görünüyor. Hiç bana sormadı. İlaç raporunu yazarken değiştirmiş.

Aslında çok iyi oldum. Hiçbir sıkıntım kalmadı.

Engelli raporu bende almadım.

Son düzenleme:
hayal kurcam diye 2 ay evden çıkmadım hayal kurcam diye liseye gitmedim

Okb yüzünden düzenli bir iş hayatım olmadı. Şizofreni kardeşlerimiz maşallah iğne ilaç vs remisyona girebiliyorlar. Ama okb olupta remisyona giren yada tamamen düzelen bir kişi görmedim. Ama okb doktorlarıb gözünde çerez. Tek bildikleri çalış demek. Ama tedavi noktasında sıfırlar. Varsa bu platform da bir tane ben okb idim ilaçla, elektrik, piskotrapi yada başka yöntemle iyileştim. Şuan normala döndüm diyen çıksın elini ayağını öpim. Bakıldığında şizofren , psikoz vs hastalar remisyon vs girebiliyor çok rahat . Bu okb vs yok arkadaş bi çaresi tıp çaresiz . Çalış çalışamıyorsun, oku okusan ne olacak bir süre sonra filimler kopuyor, hayal kur hayaller bile takıntılı. Okb sanki psikiyatri doktorlarının en basite aldjğı hastalıklardan ama tedavi edemedikleri ender hastalıklardan. Deli desen deli değil, akıllı desen akıllı değil :)

Soruya fazla dahil olmayacağım... Sadece bir düzeltme yapacağım.

Okb psikiyatride en çok muzdarip olunan bir hastalıktır...sadece bunu bilmenizi istiyorum.

Basit bir hastalıkmış gibi düşündüklerini düşünmeyin sakın 🙂 okb inatçı tedaviye yanıt almakta zorluk çekilen bir hastalıktır.

@xdedahii, xeplion igne kullanıyordun son görüşmemizde bu ilacıda şizofren tanısıyla veriyorlar başka tanı olursa ilacı sgk karşılamıyor bence hastalıgınızı gizleyin organik olmayan psikoz iyiydi en azından tanıyı kimse bilmiyor ama şizofren dedimmi saatli bomba sanıyorla doktorunuzla bu konuyu ayrıntılı konuşun belki tanınızı degiştirebilir

@tb2nhf, maalesef öyle sanırım, doktora raporu iş yeri istiyor dememe rağmen tanıyı bu şekilde değiştirmiş.

Saatli bomba gibi dediğiniz gibi ev ahalisi bile tanıyı görünce şaşırdı.

Sizin dediğiniz gibi ilacı ödemiyor olabilir. Ancak aynı ilaçları organik olmayan psikoz tanısı ilerde verebiliyor. Geçen yıl öyle yazmıştı. Ne yapacağımı bilemedim.

Uyuyamadım. İş bulmam çok zorlaşacak

Son düzenleme:
Psikiyatri hastalığım sayesinde erken emekli oldum yoksa 55 yaşına kadar çalışacaktım hangisi iyi bilemedim şimdi ama galiba erken emeklilik iyi 😉

Daha engelli raporu almadım ama alırsam en az yüzde 45 sanırım.

2006-18yıl-2900 günüm var. 4000 yada 4400 de emekli oluyorum muhtemelen

3.5 yıl çalışıp biraz askerlik saldırırsam emekli olur gibiyim @sokr@t,

Üst Alt