Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Rapora yanlış teşhis yazarak H sınıfı ehliyet almama engel olan doktorları şikayet et

ozkancan

Yeni Üye
Konular
7
Reaksiyonlar
0
Merhabalar,

Ben 32 yaşında fiziksel engelli biriyim (6 aylıkken yüksek ateşle çocuk felci geçirdim). Doğdum doğalı engelliyim sayılır ve 20 yıldır bilgisayar kullanmama rağmen sitenizle henüz tanıştım :) ehh bu da benim eksikliğim diyorum, hemen üye oldum.
Hatay'ın İskenderun ilçesinde yaşamaktayım. Ben de H sınıfı ehliyet alıp Özel tertibatlı araç kullanmak istedim ve İskenderun Devlet Hastahanesine rapor için başvurdum. doktorlara tek tek muayene olmaya başlarken noroloji doktoru hemen bana dönüp, "sana H sınıfı ehliyet raporu vermeyiz, sen bunu hak etmiyorsun" dedi. ben hiç umursamadım ve muayeneye devam ettim. ortopedi doktoru da başladı beni saçma sapan sorularla sorgulamaya, "napacan araba kullanıp? nasıl araba alacan? sen sürücü olamazsın! sen araba kullanamazsın!".. tabi ben onu da umursamadım ve tüm muayenelerimi oldum.
bir gün sonra heyet karşısına çıktım. heyet bana sadece 10 saniye bakıp çıkabilirsin dedi. Bir gün sonrada "H sınıfı ehliyet alamaz" diye rapor verdiler. Daha sonra ben raporu alıp okudum, ama raporda benle alakası olmayan şeyler yazıyordu!!
Mesala "Tekerlekli Sandalyede" yazmış ortopedi doktoru, oysa ben tekerlekli sandalye kullanmıyorum. gerek doktorların yanına gerek heyetin karşısına koltuk deynekleri ile çıktım, çünkü ben koltuk deynekleri kullanıyorum, evden işyerimede koltuk deyneklerimle yürüyerek gidip geliyorum.
sol elimdeki sıkma gücünede 3/5 yazmışlar, oysa sıkma gücüm normal bir insanınki gibi tam, yani %100. ben normal düz vitesli bir aracı bile rahatlıkla kullanabiliyorum, yanllızca sağ elimdeki zayıflıktan dolayı vitesi atamıyorum, o yüzden de otomatik vitesli bir araç kullanacağım, ama bu doktorlar bana böyle bir rapor vererek buna engel olmaya kalkıştılar.
müracatımı arefe gününden bir gün önce yapmıştım ve raporuda arefe günü aldım. raporu alıp okuduğumda doktorların hepsi gitmiştii zaten, bayram tatili de araya girince hırsım ve sinirim içimde kaldı :(
bayramdan hemen sonra bu doktorları şikayet etmeyi düşünüyorum. çünkü verdikleri rapor özürlü sağlık raporu formatına bile uygun değil, ne oran yazıyor ne de başka bişey..
ben bu doktorları şikayet edip hakkımı sonuna kadar almak istiyorum. nasıl bir yol izlemeliyim sizce?.
yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ediyorum. ben gerçekten sürücü olamaz mıyım? bana gerçekten H sınıfı ehliyet verilmez mi?

Saygılarımla

bu ülkede paran varsa sapasaglamken parayla askere gitmemek için çürük raporu alırsın asıl engelliler ise kendi aklarını bile alamazlar bu nasıl bi adalet nasıl bi düzen

Türkiye'de birçok bürokrat gibi doktorlar da kendini kral sanıyor ya; o yüzden olur böyle saçmalıklar.
Her şeyden önce, sürücülerde aranan sağlık şartları ve muayene süreçleri ile ilgili bir yönetmelik vardır (bkz: www.engelliler.biz/forum/viewtopic.php?t=21204 )ve bu yönetmelik herkesi bağlar. Kimse kafasına göre iş yapamaz!

1- O salak günü unut gitsin; hiç umursama ve başka bir özel hastaneye gidip "H sınıfı ehliyet alabilir" raporu al.
2- Başka bir devlet hastanesine git ve "H sınıfı sürücü belgesi alabilir", "Özel donanımlı otomobil kullanabilir" ibareli sağlık raporu talep et (rapor için şuradaki dilekçeyi yaz: www.engelliler.biz/forum/viewtopic.php?p=331063#331063 )
3- Sana verdikleri rapora, Hatay İl Sağlık Müdürlüğüne gidip rapora itiraz dilekçesi ile başvur. Müdürlük seni başka bir hastaneye (Hakem hastanesine) sevk eder. Oranın vereceği rapor kesindir (sadece hukuki yol açıktır)
4- Yasal olarak birçok başvuru yapamazsın, ama pratikte istediğin başvuruyu istediğin anda çöpe atıp, başka istediğin bir hastaneye başvuru yapabilirsin.
5- Doktorların kötü ve yanlı muamelesi için Hatay valiliğine şikayet dilekçesi yazabilirsin. Valilik kovuşturma yapıp en azından doktorların canını sıkacaktır. İyi bir dille yazılan dilekçe emin ol doktorların uyarı almalarını sağlayabilir. Sicilleri için bu tür şikayetler sorundur... Hakkını arayan vatandaşlar bu tür memurlara görevlerini hatırlattıkça bu memurlar da kamu görevlisi/hizmetlisi olduklarını hatırlayacaklardır!

verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim. süreçleri ve olanları burada yazacağım. Bu arada 127.50 YTL muayene ücretide aldılar. ben özürlülere ücretsiz olduğunuda yeni öğrendim.

Üst Alt