Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Rüya

hüseyin19

Üye
Konular
165
Reaksiyonlar
0
1a9ab0392770313330565e8fee4b53c7.jpg

Hepimiz rüya görürüz.Bu rüya çoğu zaman hayatımızdan çizgiler taşır.Bazen de gelecek ile ilgili ipuçları verir.Bazen de görülenin aynısı çıkar.

ruyatabiri.jpg

İnsan günlük hayatta ne kadar doğru konuşursa rüyaları da o kadar gerçeğe yakın çıkar.
İyi ve kötü rüya vardır .kötü rüya şeytandandır ve söylememek gerekir iyi, güzel rüya Allah'tandır. İyi olduğuna inandığınız, bilgi sahibi, inançlı birine yorumlatmanız gerekir.
rüyada-boğulmak.jpg

''Mü'minin rüyası nübüvvetin kırk altı cüzünden(parçasından) bir cüzdür.'' diye buyurur peygamberimiz.

RÜYA.jpg

Sakın siz siz olun, görmediğiniz rüyayı gördüm demeyin. Bu konuda uyarı vardır.

“Yalandan rüya gördüğünü söyleyen kimse kıyamet günü iki arpa tanesini birbirine bağlamakla mükellef olacak fakat asla onları birbirine bağlayamayacaktır.”[FONT=Georgia] (bk. Buhârî, Ta’bir: 45)

İki arpayı birbirine bağlamak..ayakkabısının bağını bile bağlayamayanların tam da yapacakları bir iş..[/FONT]
:p[FONT=Georgia]
[/FONT]

hüseyin19

Burada benim kendi yapacaklarım yorumlar konuyu daha iyi anlatmak amaçlıdır.duyrulur..:eek:

[FONT=Georgia]Allah, yalan söylemeyi açıkça haram kılmıştır: [/FONT]“Şu bir gerçektir ki Allah haddi aşan, yalancı kimseleri iflah etmez." [FONT=Georgia](Mümin, 40/28)[/FONT]

[FONT=Georgia]Bir insanın yaptığı bir şey için yapmadım demesi ya da söylediği bir şey için söylemedim demesi nasıl yalan hükmündeyse, görmediği bir rüya için gördüm demesinin de yalan olduğunu Peygamber Efendimiz (asm) Hatta Peygamberimiz (asm) başka bir hadislerinde, [/FONT]“Yalanların en büyüğü kişinin görmediği rüyayı gördüm demesidir.” [FONT=Georgia](Buhari, Tabir, 45; Müsned 2/96, 119) buyurarak, bunu yalanların en büyüğü olarak belirtmiştir. Dolayısıyla insanın görmediği bir rüyayı görmüş gibi anlatmasının haram olduğuna dikkat çekerek, insanları bu günaha karşı uyarmıştır.[/FONT]

[FONT=Georgia]Görmediği bir rüyayı gördüm diye yalan söyleyen bir kimsenin cezasının başka yalanlardan farklı olarak daha şiddetli olmasının nedeni şudur: [/FONT]

[FONT=Georgia]Doğru ve çoğunlukla hoşlanılan rüyaların peygamberlikten bir parça olduğunu bildiren hadislerden dolayıdır: [/FONT]

[FONT=Georgia]"[/FONT]Risalet ve nübüvvet bitti. Benden sonra ne bir nebî gelecektir, ne de rasul... Lâkin "mübeşşirat" vardır.[FONT=Georgia] Sahabe "Mübeşşirat nedir Ya Resulallah" diye sorar. Hz. Peygamber "[/FONT]Müslüman kişinin gördüğü rüya"[FONT=Georgia]der. [/FONT]O, nübüvvetin cüzlerinden bir cüzdür."[FONT=Georgia] (Tirmizi, Rüya, 2)[/FONT]

"Müminin rüyası, nübüvvetin kırk cüzünden bir cüzdür..”[FONT=Georgia] (bk. Ebu Davud, Edeb, 96; Tirmizî, Rüya, 6; İbn Mace, Rüya, 6)[/FONT]

"Ahir zamanda müminin rüyası yalan çıkmaz"
[FONT=Georgia] (Buhari, Rüya, 26) [/FONT]

[FONT=Georgia]Peygamberlik ise bilindiği gibi vahye dayalıdır. Rüya konusunda yalan söyleyen bir kimse Allah'ın kendisine rüya hâlinde göstermediği bir şeyi gösterdiğini ve peygamberliğin bir parçası olan doğru rüyayı Allah kendisine vermediği halde verdiğini ileri sürmekle, Allah'a iftira etmiş olur. Gayet tabiidir ki Allah'a iftirada bulunmak, yaratıklara iftira etmekten daha büyük bir yalandır, cezası da daha elimdir. (bk. İbn Esîr, en-Nihâye, 1/443)[/FONT]

[FONT=Georgia]Özellikle içinde bulunduğumuz ahir zamanda diğer bütün günahlarda artış yaşandığı gibi, insanlar arasında görülmeyen rüyaların sanki görülmüş gibi birbirine anlatılması da oldukça yaygınlık kazanmıştır. Bu açıdan rüyalar olduğu gibi anlatılmalı, görülmeyen rüyalar anlatılmamalı ve rüyanın içine yalan karıştırılmamalıdır.

Böyle bir yalandan uzak durmak ve eğer bu hataya düşülmüşse tövbe ederek ahirete bırakmamak gerekir[/FONT]

benimde ögrendigim bir sey var cok güzel görülen rüyalar da anlatilmaz derler bir daha göremessin diye bunda dogruluk payi nekadar dir ?

Yapman gereken; Allah a şükretmen, hamd etmen ve gönül rahatlığıyla anlatmandır. Güzel rüya Allah'ın bir armağanıdır gurbetli..

tabiki sükrederim herzaman ama anlatmayi pek düsünmedim birdaha göremem diye Allah razi olsun güzel konular icin

gurbetli arkadaşıma katılıyorum ,paylaştığın konular çok güzel sitede yeni olduğum için arkadaşların bazen eski blog yazılarını okuyorum.merak ediyorum geneli güzel yazılar.göz gezdirdiğim kadarıyla yazılarının konusu ve içeriği anlatımı çok hoşuma gidiyor bir yerlerde hala senin gibi insanların olduğunu bilmek güzel.Maşallahü Barekallah demeden geçemeyeceğim.

gurbetli

korkma anlat. sana hediye edilen bu nimeti şükür amaçlı sevdiklerinle paylaşıran mutluluğun sevincin gönlünün ferahlığı artar. Babamız adem bile cenneti tek başına yaşamaktan sıkılmıştır. güzellikler paylaşıldıkça daha da artar.yormaya korktuğun şeyleri gizleyebilirsin

yasemin sena

Güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen hayatından lezzet alır der bediüzzaman. BİZ YAPICI OLMAYI YIKICI OLMAYA TERCİH ETTİĞİMİZDE İNSANLIK ABAD OLUR.İnsanlık abad olduğunda dünya ve ahiret de abad olur insanlar mutlu olur mutlu yaşar.Bir nabze olsun katkımız olursa ne mutlu bize Sena..:eek:

günde 5 defa okunan ezanın bir rüya sonucu öğrenilip konduğunu bliyor musunuz?

namaz hicretten önce farz kılınmış ama düzenli olarak kılınması hicretten sonra Medine'de olmuştur.
peygamberimiz bu konuda namaza neyle çağıralım diye herkesin görüşüne başvurdu.

bunun için farklı teklifler geldi kimi nakus,çalınması,boru öttürülmesi ateş yakılması ya da namaz zamanlarında bayrak dikilmesi tavsiye edildi.

bunların hepsi red edildi. Bu sırada peygamberimizin arkadaşlarından Abdullah b. zübeyr dün gece rüyada ezanın okunuş seklini Resullullaha söyler akabinde Allah vahy ile ezanı tebliğ eder.

Resulullah Bilal i Habeşi'ye sözlerini ezberletir ve okutturur. daha sonra HZ. Ömer de bu şekilde gördüğünü ama Abdullah ın daha erken davrandığını söyler.

İŞTE RÜYA DEYİP GEÇME..VATANDAŞŞ..:eek:

İnsan rüya görmeden en fazla 1 hafta dayanabilir. bir çok kişi rüra görmediğini sanır ama öyle değil çok rüya görürüz de hatırlamayız..:confused:

kötü ve korkulu rüya gördüğüm zaman büyüklerimizin tavsiyesi olan;
abdestli bir şekilde kıbleye dönerim Lev enzalnadan....başlarım Haşr Suresinin sonuna kadar ,bir Fatiha,on bir İhlas Suresini okuyup Peygamber Efendimizin S.A.V mübarek ruhlarına hediye ederim ve dua ederim.böyle yaptığım zaman rahatlarım yoksa o rüyanın etkisinden kurtulamam.güzel rüyalardada okurum öyle anlatırım

yasemin sena

yaptığın doğru. hele de Resulullah ı rüyada görmek ne kadar güzel bir duygu.

[FONT=Verdana][SIZE=2] Dr. Kleitman adındaki rüya araştırmacısı Uzun yıllar boyu rüya araştırması yapan bu doktor, otuz yıl süresince kendisini rüyadan mahrum etme denemeleri yapmış ve hiçbir zaman bir haftadan fazla tahammül gösterememiş.

Rüya
görmesi engellenen bireylerde öğrenme zorlaştığı, depresyon ve düşüncenin ve duygunun bozulması gibi tepkilerin ortaya çıktığı deneysel olarak gözlemlenmiştir. Son yılların ilginç araştırmalarına göre az uyuyanların fiziksel sağlık problemleri, normal uyuyanlara göre katlarla ifade edilecek derecede fazla.
[/SIZE][/FONT][FONT=Verdana][SIZE=2] [/SIZE][/FONT]

[FONT=Verdana]Rüyaların bilimsel incelemesine Oneiroloji deniliyor ve adını Yunan ilahı Oneiros’tan alıyor. Oneiros, “Rüya” demektir. Rüyanın ne olduğu ve nasıl gerçekleştiği, bilimsel olarak hala aydınlatılamayan bir sır. Biyolojik olarak işleyişi konusunda yeterli bilgi yok. Rüyayı “Duyusuz Algı” diye tanımlamak yaygındır zira duyu, dünyasal ve yaşamsaldır.[/FONT]

[FONT=Verdana]rüyada iken dünya koşullarının verdiği duyulardan uzaktayız. Uyurken beden olarak bir hareketsizlik durumundayız ve duyularımızı bilinçli kullanıma kapatırız.

Bedenin ve zihnin dünya etkilerinden ayrılıp, dinlenmeye çekilmesi bütün organizmalar için gereklidir. İnsanlar ve tüm hayvanlar mutlaka uyumak zorundalar.

Sadece balıkların ve gözkapağı olmayan hayvanların uykuları konusunda tereddütler vardır. Memeliler içinde Yunusların uykusu ilginçtir. Yunusların beyinlerinin bir tarafıyla uyuyup, diğer tarafıyla uyanık kaldıkları tespit edilmiştir.[/FONT]

[FONT=Verdana]Klasik bilgilere göre, ömrümüzün altı yılını rüyalar içeriyor. Rüya zamanı ile dünyasal zaman birbirine eş değildir. Saniyelerle ifade edilen zaman içerisinde rüya gören birisinin anlattıkları bazen roman olacak kadar uzun ve yoğundur. Rüya görmenin zamanı konusunda bile ortak bir bilgi oluşturulamamıştır. [/FONT]

Üst Alt