Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

[sabır] Tek kişilik duygulardan çift kişilik şiirler

Çarem

Çarem

Bir simidi paylaşmaktı, bütün mesele
İstanbul olmasa da olur. Romantik abartıların, yani martıların ve güneşin batışının olmadığı bir yerde olur. Mühim olan sevişebilecek gözlerle yan yana olmaktır. Ellerimiz tutuşmasın, tutuşan yüreklerimiz var, kal yanımda, oturduğum kayanın sertliğini ve soğukluğunu paylaş benimle. Orda olmuşluğunla övünmem, söz. Korkarım zaten bencil sahiplenmelerimden.
Üstüne dökülen her susam tanesinde, sevinç gözyaşlarına boğuluyorum, her susam tanesi kanıtıdır hissedilen gerçekliğinin.
Hüzünlü gözlerinin üstünde, bir deli kartalın kanatları sanki kaşların, içime doğru dalışa geçen.
Sana bakmaya utanan, kıyamayan bir adam var içimde ve sürekli sana sarılmak “nerdeydin” diye haykırmak isteyen bir çocuk. Tanımadığın kalabalıklardan değilim ben, içinden çıkıp geldiğin o sessiz yalnızlıklardanım. Aynı topraklardanız, yolların uzunluğu kimin umurunda. Birini görmek, kendin gibi birini görmek nasıl bir şey bilir misin, ben mesela göçmen kuşlarında hep kendimi görürüm. Kaybolup giderim onlarla, sen de kaybolduğum gibi.
Geleceğini bilmiyordum ama hep inanıyordum, İçinde “sen” geçen satırları biriktiriyordum, yazamadıklarımdan. Tanığıdır şu an bakışlarınla dokunduğun gökyüzü, biliyorum eksik kalan bütün şiirlerimin devamı sende saklı.
Bak simit bitti, ama bitmiyor paylaşmak, aynı noktayı paylaşıyoruz bakışlarımızla, aynı ürkeklikle terliyor ellerimiz, yüzümüzde aynı rüzgârın tınısı.
O kadar yorulmuşum ki yokluğunda, insansı betonların arasında serçelerin sesini duyamamaktan, geceleri ay ‘ı görememekten o kadar yorulmuşum ki. Saçlarının kokusuyla yeniden kapatıyorum gözlerimi, cennetten kopup gelen o bahçeye tekrar giriyorum. Metalin hiçbir tonu yok bu bahçede, renkler asil ve huzurlu. Ayaklarıma nehrin davetkârlığı değiyor. Berrak elbisesinin altında durgun ve gizemli yansımalar yolluyor yüzüme nehir. Bırakıyorum kendimi, teslim oluyorum. Islanan gözlerle uyanıyorum, dizlerindeyim. Ellerin saçlarımda.
Uzaklara bir yolculuk halinde bakışların, ama sen buradasın. Gülüyorum kendimce, hasretin öfkeli haline bakıp, demiştim ayrılık hediye değildir, çaresizliktir.
Çarem, sonsuza kadar yaşar mı bu simitçiler, acaba diyorum böylece yaşlanabilir miyiz hemen buracıkta. Mendil ve gül satan bu çocukların nasıl büyüdüğünü izleriz hem, gökyüzüyle konuşuruz, ben sana öğretirim dilini, zaten yüreğinle ona bakman yeterli.
Sevenlerim ki hepsini unutuyorum, hak etmediğim sevgileri taşıyamıyorum çarem. Ama onlarla büyüyor insan, sevgiyle büyüyor, sevemese bile. Hepsine senin gibi birer sevgili diliyorum.
Hissediyor musun, aynı vücuda sığabiliyoruz, aşkın bir ölçüsü yok, var olan fedakârlığın tadını alabilmek. Tesadüf yoktur, biliyordum manası yaşayacağımı bu cümlenin.
Seninle bir simidi paylaşmayı seviyorum çarem.

- Hocam uyan.
- Hı! Ne! Ne oldu!
- Otobüsünüz geldi, 23:30 Tunceli otobüsünü bekliyordunuz değil mi?
- Evet, sağ olun.
- (Ulan simit yerken uyuyan insanı da ilk defa görüyorum.)
- Bir şey mi dediniz?
- Yo, yo acele edin dedim otobüs kaçmasın.

Boşluklar ötesi bir boşluğum

Yarım yamalak sevdalarınızdan, kir pas bulaşmış kahkahalarınızdan
Bilirsiniz işte renginizden değil kargalığınızdan
Yorulmuş insan şikayetleri taşıyorum içimde.

Kaybedilmiş kalelere ağlıyoruz hep beraber
Oysa ellerimiz alkış deryasında parıltılarınızın
Körlere sağır tedavisi, açlara özgürlük gayesindeyiz.

Burada bir yerlerde temiz, körpe ama ürkek sevdan
Gebe olmaya kokuyorsun aşka,
Sen yinede annesisin, içi leş kokan yıldızların

Sanat eseri, eğri burun, yanlış melodi
Neyimiz kalmış ki mirasçılara hayranlıktan başka
Kendi içimde kaybolayım bırak, sığamam sana

Bilinen her şey ortada, bilenler ölme yarışına girmiş
Merhum badem gözlüymüş, ne söylemiş kim bilir
Saygıyla andıklarım, bana beni öğretenlermiş

Bu derya da nasıl yazabilirim, kâğıtlar hep ıslak
Gözyaşlarına söylüyorum, ayrılık hediye değildir
Bir mum ışığına, derdimi anlatarak

Bir dünyaya bedel olmaktan yoksun
Ne güzel etler onlar, ne alımlı vücutlar
Serbest piyasa, yalnızlığıma dokunma bırak herkes görsün

Duman solutmayın çocuklara, yeterince keder bıraktık zaten
Uyanma vakti değil aman en tatlı ve en çaresiz yerinde
Mani olmayalım derken, destek olduk insancıl çiftleşmenize
Verdiğimiz boşluktan dolayı özür dileriz, siz isteyin biz daha neler veririz.

lacivert

Üst Alt