Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sakatlar kimseden çekmedi tıp doktorlarından çektiği kadar! | Bülent Küçükaslan

Sürekli, iyileşmeyen engeli olanlar için tekrar tekrar rapor aldırılması yıldırma çabası bence. Bu imkanları almayı zorlaştırarak maliyet tasarrufu yapıyorlar.

Rapor nedenini bize de sordular ama sanırım ifadeleri yazarken kullanmak için sordular. Ben öyle yordum umarım öyledir. İdrar tutamama şikayetimiz için idrar testi istediler. Hasta idrarını yapmakta da zorlanıyor. Yapmasını kolaylaştırmak için çay içirdik iki tane. Bu sefer de wc'ye kadar tutamadı :( Başka yolu yok mu acaba:(

Engelli Rapor Almak Bile Engelli

28 yaşımdayım 18 imden beri rapor almaya çalışıyorum ama doktorlar kadar vicdansız görmedim.
Yani ben hakkım olan bir raporu ortopedi doktorunu kenara çekip rüşvet vererek almak zorunda mı kalacam sonunda. Bu ülkede engelli hakkı diye birşey yok gammazlamak,hak yemek diye birşey var sadece. Zaten bide yeni yönetmelik uydurmalarıyla bu raporlar daha da zorlaştı. Böbrek versem daha çabuk rapor alırım herhalde.

Çok güzel bir alıntı, insanların yarım kalan hayatlarına mal olmuş bir sistem, yazıklar olsun, biz engelliler, lanetlimiyiz, suclumuyuz, doktorun, hakimlerin cocuklarımıyız, biz nerde yanlış yaptık, biz kimiz, human, engelliyüzceyi, nasıl öreneceğiz bu bizim ortak dilimizmi olacak, biz kime güvenecegiz, bozuk, çok bozuk düzen.
Belkide Ruh halimiz özgür ve bağımsızdır, belkide Allah bizleri sınıyor, dün bir haber izledim sonradan engelli olan bir balerin daha sonra kendi kendisini iyileştirip tekrardan balerin olmuştur,
Ben sinekten yağ çıkaranları iyi tanıyorum, biz kötü olmasaydık siz iyi olamazdınız diyenleri, onlar hayırsız ve delikanlı deyiller, terörle iciçe olan korkaklar sadece,
Engellilerinde hayata tutunmaya büyümeye ihtiyaçları var, en cok yaşam mücadelesi veren kuşkusuz engelliler, biraz saygı, biraz ilgi, lütfen çocuklara sahip çıkalım, hic bir çocuk annesiz babasız büyümesin, haklarımızı bildiğimiz kadar kurallara uyalım, Cok şükür ben bakıma muhtaç bir engelli deyilim, yinede çok zorlanıyorum, engellilerin sırtından geçinmek istiyen o kadar ac, görgüsüz, saygısız kişiler varki, onları Allah a sonradanda Devletimize güç versin Rab bim.

Biz engellileri üzen ve adeta esir eden, kendi çekim alanı için alan Tıp, Tıp,Tıp boş
Terazinin bir tarafında insan canı bir tarafında insan sağlığını tehdit eden kurumsallaşmış ( kronik) leşmiş hastalıklar nasılsa dönüş bana olacak dercesine
Asla sağlıklı çevre düzenlenmiyor, her iş kötüye gidiyor,zam zam zam adeta tam zam anı, günü birlik kelle koltukta yaşam mücadelesi veriyoruz, sevgili Bakanlarımız seslerini çıkaramıyor, Valiler yönetiyor bizleri.
Engelliler sömürülüyor, korkarım ki dilsiz, kör ve sağır engellileri canlı bomba diye imha edilecekler, bu zaten, zam lıydı, kötüydü, arkadaşını ( esrarkedeşin) di. .
İyi şeyler düşünemiyorum ne bileyim sevgi saygı özgürlük ve bağımsızlık gibi çünkü bedeninin bir tarafı esir düşmüş, Allah a bin yıl geçsede Allah ı uyuyamıyorum, sinekten yağ çıkarırcasına engelleniyordu Tıp, Tıp, Tıpboş vihayusdu Duayen bitwen natşın bucaus neder para parazit

Bülent bey çok açıklayıcı ve anlaşılır bir yazı olmuş kendi adıma çok teşekkür ediyorum

Ağzınıza sağlık. Kasım 2004'de geçirdiğim anevrizmadan sonra duygularınızı çok net anlıyorum.Neyazıkki son derece kaba üslup ve çirkin davranışlara zaman zaman bende maruz kaldım.
Allah, kimseyi doktorların eline düşürmesin!E-Posta göndermediğim birim,Hasta hakları v.s kaç yere başburduysam aynı nane düzelen birşey yok.

Sorun sadece bize olan güvensizlik olmasa gerek. Tutarsızlığı afişe etmek amaçlı. 85 yılından itibaren aldığım bütün raporların fotokopisini elimde tutuyorum.16 yılda aldığım raporlardaki değişkenlik, farklı hastaneler olmakla birlikte aynı hastaneden sene içinde almış olduğum 2 rapordaki farklı oranlar, oranların cetveller baz alınarak değil, doktorların keyfince, yada o anki ruh hallerine göre belirlendiği fikri ağır basıyor bende. Egomanyası yüksek olan bir noroloji uzmanı birebir beni tehdit etti. Sana yüksek rapor vereceğimi aklından bile geçirme diye. Nihayetinde rapor derecemi düştü :) Aynı hastane bir önceki verdiği raporu asılsız saymakla birlikte kendi tutarsızlığını afişe ediyor. Hastanelerdeki arşiv bölümün ne amaçla kullanıldığını da merak etmiyor değilim. Ülke genelinde oluşturulmuş sürekli bahsi geçen TUİK verileri var. Bu verileri kayıt dışı mı ki biz sürekli kendimizi aklamaya çalışılıyoruz. Ömür boyu bizi sorgulayarak birileri kendilerini aklamaya mı çalışıyor? Bu denli tutarsızlıklar bana psikolojik rahatsızlıkları çağrıştırıyor. Bizleri nasıl sürekli rapor alma mücadelesi veriyorsak, devlet erkanının da, çalışanlarınında belirli zaman aralıklarında psikolojik destek alması gerektiği kanısındayım.

Başımdan geçeni söyleyim Sağlık raporu almak için Gastroentoloji bölümüne giriyorum karsimda doktor gözlüklerini aralayıp altan bakıp evet rahatsızlığın nedir diyor,Kronik hepatitB hastası olduğumu 6yildir ilaç tedavisi gördüğümü Sağlık kuruluna Engellik orani için basvurdugumu ve rahatsizligimin oraninin tespiti için yonlendirildigimi söyledim.Bana ne söylesin beğenirsiniz Sen ilaç tedavisi görüyorsun oran alamazsin çünkü degerlerim normal Allahtan Ben Önceden hazirlikliyim Evet dedim Ilaç kullandığım için karaciger enzimlerim normal ilacı bıraktığım an degerlerim tavan yapabilir. Doktor Sen bizden çok biliyorsun galiba dedi,iyice sinirlendim O zaman Tansiyona ve Şekerede Oran verilmesin dedim doktor niye dedi .Doktor bey tansiyon ilacı kullanınca tansiyon normal seviyeye iniyor Şeker insülin iğnesi yapınca normal seviyeye iniyor yani bu hastaliklarin ortak durumuna bakınca hepsi bir ilaca bakıyor,Durdu düşündü evet doğru bir mantık dedi durun daha bitmedi şu oranların olduğu cetvel nerdeydi diyor ve telefon edip getirilmesini istiyor,neyse oranlara bakıyor sana yüzde 30 verebiliriz diyor.Yani Bakın nereden nereye Az önce hiç oran vermeyen doktor daha sonra yüzde 30 oran veriyor Yani ben bilinçli bir hasta olmasam o odaddan boş döneceğim

Ellerine kalemine sağlık, yazılanlar az ama tam yerinde sorunlar.Bu sorunları ilgili mercilere de iletmek lazım.Bu böyle gelip böyle gitmemeli.

Bülent bey sen bir harikasın biz engellilerin kaderi bu olmasa gerek her yerde her ortamda engelsiz bir hayat sürmemiz yaşamamız gerekirken tıp toplumunun çogunlugu desem yeridir bizlere katıkları engelleri inanın allah kabul etmez çünkü bir söz vardır çeken bilir diye amma malelesef umurunda olması gereken tıp toplumunun umurunda olmamamız ne kadar acı olsa gereke yazık çok yazık

https://www.change.org/p/safak-safa...edium=copylink&recuruit_context=copylink_long arkadaslar biz bu konular için imza kampanyası baslattık lütfen desteklerinizi esirgemeyin imza linktedir

arkadaslar bir tarih belirleyip meclise gidelim bu böyle olmuyacak ..emeklisi gelmiş ortapedik engellilerin vergi indirmi bahanesi yuzunden raporlar kırpılıyo engeller düzelmiş gibi gösteriliyor buna biz dur dicez bizden baska kimseden fayda yok dernekler bitik..tarih belirleyeli katılım sağlayalım meclise gidelim

Bülent beyin birikimleriyle yazmış olduğu konuları yukarıdaki kanun koyucular nekadarını biliyor, anlıyor ki.
Anlaya bilmiş değilim, olay bağcıyı dövmek mi. Önümüzdeki hafta nutuklar atılır ve geçer gider.
Derneklerimiz federasyonlarımız ne iş yapar. Özürlüler merkezi diye bir yer var, yaralı parmağa birlik olup ses çıkarmaz.

Burada yazılanlar burada kaldığı sürece çare yok.

bende diyorum ki bir tarih belirleyelim kalabalık olalım meclise gidelim orda görürlerse bendensel engelli olduğumuz halimizi dürümümüzü anlatalım magduriyetimiz anlatalım

[FONT=sans-serif]Uzun zamandan beri beklediğim Sağlık Kurulu randevum bugün geldi fakat daha önce farklı bir hastaneden aldığım rapor sistemde gözüktüğü için bu raporu görmeden tekrar sağlık kuruluna başvuramazsın dedi kayıt yapan görevli.Git o hastaneden %30 oranlı raporunu veya aslı gibidir fotokopisini getir dedi.Kendince haklı olabilir fakat bu bana çok saçma geldi.Ben o rapora müraccat ettiğimde sadece Tip1 diyabetim vardı.Şu an tansiyon,böbrek nakli,göz sorunlarım var.Eski rapor ne alaka arkadaş al önündeyim işte bak bana bul engelimi.Bütün günüm bunlarla uğraşmakla geçti.Gittim 20 km uzaklıktaki diğer hastaneye aldım eski raporumu.Sabah tekrar müraacat edeceğim.Prosedürlere lanet olsun.

Yıl 2017 sanırım hiç bir şey değişmemiş.[/FONT]

Kuralları koyan devlet, kötü olan bu kanun ve kuralları uygulayan doktor öyle mi, toplumun evrensel kurbanı Dr lar, yahu bu cetvelleri devlet belirliyor, kalıcı engelli ye 2 yılda bir gel diyen devlet, ama suçlu Dr, oh ne ala

@drakyuz

Kuralları devlet adına koyanlar sadece bürokratlar mı acaba? Mesela yönetmelikler çıkarken oluşturulan komisyonlarda kaç doktor görev yapıyor? Onların onayı yok mu? Sakatlığın fizyolojik boyutuyla ilgilenen doktorlar sosyal-kültürel ve toplumsal endikasyonları görmedi, görmüyor. Zira tanımıyor, bilmiyor.

Sorunlarla mücadele, sadece o sorunu yaşayan kişinin omuzlarına yüklenemez.

Deveye boynun eğri demişler, deve cevap vermiş "Nerem doğru ki?"

Bizim sağlık, bürokrasi ve yönetmelikleri nereden tutsan elinde kalıyor. Yürüyen işler de ancak kişisel çaba ve uğraşlarla oluyor.

2016 yılında engelli raporu çıkartmaya gittim, sol ayak diz altı ampute. %43, 1 yıl süreli rapor verdi doktor. Doktora sordum; "Bir sene sonra ayağım tekrar çıkıyor mu kesildiği yerden?" diye. Cevap veremedi. Almadım raporu. Odadaki doktorun sekreteri iki gün sonra aradı, "raporunuzu düzelttik, imzaya gönderdim, bir haftaya çıkar" diye.

Komisyonda 2-3 Dr için bu kadar genellemeyin, şikayet ettiğiniz tüm bu prosedürlerden bir Dr olarak ve bir engelli yakını olarak baştan sona ben de şikayet ediyorum, insanın diz üstü amputasyonuna yüzde 35-40 vermek vicdansizlik ancak bundan şikayet eden de benim, iki taraflı kalça cikigina 25 civarı veriliyor, bunlari bbelirleyenler engelli yakını olsalardı daha vicdanlı karar verirlerdi

Valla helal olsun ne güzel özetlemişsin olayı bende olaylardan muzdarip haldeyim %44 raporumu daimi rapor bu yuzde yirmiye düşürdüler ne yapacam bilmiyorum itiraz ettim diğer bir tıp fakültesine gönderdiler şimdi tekrar sil baştan uğraşıyorum ama sıfırcı hocalar bunlar sadece gözden otuzdu yirmi ye düşmüş aslım var biri yok diyor biri var ama diyor o değilde hadi düştü kaderimize razı olalım aldığım maaşı geri isterse ben ne yapacam şimdi

Tüm engellilerin dili olmuşsunuz, Yüreğinize sağlık. Bizlerin sorunlarıyla ilgilenen bir Bakan var mı. Var sa Nerede Ne İş yapar. Acaba bu Sn Bakan Gerçekten Engelli bakanımı dır. Yani Engellilerin Yaşadığı sorunları bilen yaşayan bir bakan mıdır. Yoksa Bankamatik Bakanımı dır.

Peki arkadaşlar ne yapmak gerek 1% bile olsa hakkı aramak gerek Cetvel de yazan puan neyse onu bari yazılsın objektif ve standart var bu işin ama doktor yazmasa ne yapmak gerekir nasıl bir yol izlemek gerek hukuk yolu nedir.Ben mesela Sağlık bakanlığına bilgi edinme yazısı yazdım 5 sefer rapor aldım beşi de farklı 18 ,21 ,35,25,engelim ise doğuştan sol ayak deformite düzelme ihtimali yok,cevap bekliyorum!

İnsanların adli sicil kaydı gibi sakatlık sicil kaydı olmalı raporlar bir merkezde toplanmalı ve ihtiyaç duyulduğnda herhangi bir hastaneden heyete girmeye gerek kalmadan bir çıktı alarak bu kişinin sakatlık oranı yüzde kırk veya seksendir.....olsa ne güzel

Doktorlar ve kanunlar bizleri anlamıyor

Bende venöz yetmezlik hastasıyım
Doktorlar ve kanunlar bizi anlamıyor
Cumhurbaşkanlığına yazdım omlarda aile bakanlığına yönlendirdi cevap ise dikkate alınıp değerlendirilecek dediler
Ama değerlendirme sonucu bizden taraf olmaz
Kalp damar bölüm başkanı bizim yanımızda bizi kalpli görüyor ama yetmiyor

Arkadaslar turkiye cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Evet biraz zahmet ister ugrastirir ama hicbir zaman boyun egmeyecegiz benim basima geldi. Bir yerlerde mutlaka hatalar vardır raporlar hazirlanirken eger kendinizden eminseniz asla vaz gecmeyin. Poliklinik doktorunun en ufak bir dikkatsizligi cok buyuk bir hataya sebep olabilir takip etmeyi asla unutmayin. Su an saglik kurulu raporuna imza atan dokto

Devleti zarara uğratmanın bir bedeli olmalıdır ve vardır. Peki engelliyi zarara uğratmanın bir bedeli olmalıdır ama yok.

Üst Alt