Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sakatlar kimseden çekmedi tıp doktorlarından çektiği kadar! | Bülent Küçükaslan

Bende araba alırken yaşadım bu sıkıntıları. H sınıfı ehliyet verdiler ama otomatik vites araca tadilatla yapılan özel tertibata rağmen sol ayak sağ ayak olayına takıldım. En sonunda baktım olacağı yok vergi dairesinde müdürün masasına bıraktım anahtarı. Trafik h sınıfı engelli diyor vergi dairesi otomatik vites normal diyor. Alın araba sizin olsun ortada sorun kalmasın dedim. Adam baktı olacağı yok tamam dedi, art niyetli olmadığınız için onaylayacağım işleminizi dedi.

EEE abi birşeyler yapmalı
H sınfı ehliyet alır raporu aldım unuttum ilglienmedim 1 sene gecti diye git bir daha rapor al dediler kıl oldum ara verdim. zor işler harbiden 1997 de ilk raporum % 40 dı yasa değişti dediler eskimiş raporun dediler git yine al dediler gittim aldım %44 iyi dedim cıktım geldim iki raporumdada sürekli yazıyor her kanun cıktıgında gitip rapormu alcam ya offf pufff enegreliler bakanı yokmu o bakanda ennegli olsun anlasın halimizden
ennegli raprun varsa git arabıda al ehliyetinide değiştir. engeline uygun apart takır veya yoksa taktırma bun bimere yazdım ama cevap vermediler yanlışmı yazdım acaba diye düşünüyorum

Nereye kimi dava edicez ordanda vay dava ettin haklarını geri alıyoruz derlermi diye düşünüyorum. :) ama yanlışmıyım git rapor al maliye için git h ehliyeti raporu al h ehliyetini koy cebine gir ötvden faydalana bilir raporu al yok otoamtik vitesli alamsın bu ne lan otomatik vitesli verin ne olcak yani adam zaten aparat lı takmak zorundaysa devletin buna demesi gerekmiyor. Sacma sapan işler birokrasi oldugu gibi Bülent abinin dedigi gibi a devlet hastensi vermiyor b devlet hastensi veriyor

Merhaba;

Aslında bahsedilen sorunların, hatalı talimat ve yönetmeliklerin, Hekim ve kurul raporlamalarında yaşanan problemlerin ana kaynağı, engelli sorunlarını yaşamayan siyasiler tarafından önerilmiş, engelli sorunlarını tam manası ile bilmeyen bürokratlarca da kaleme alınmış olması.
Sorunun ana çözümü, gerçekten, parti liderlerinin boyunduruğu altında kalmayacak, engelli sorunlarını tüm boyutları ile dile getirebilecek Milletvekili/vekilleri olması. Bazen parti disiplini adı altında yapılan saçma kararlara uymayacak özellikle bağımsız vekiller olması.
Burda sorunlardan biri yine örgütlenmek. Ne yazık ki, Türkiye'de sivil toplum hareketlerine katılım aktif olmadığı ve insanlarımız bunun önemini tam kavrayamadığı için bağımsız bir hareketi organize etmek çok güç. Yine bir parti içinde mücadele etmek rolü kalıyor ki, yine çok zor olur diyorum.
Öbür yandan, bürokraside, engelli bir çalışanın çok özel durumlar harici, yönetici bir konuma gelmesi çok zor. Kanun ve yönetmelikler hazırlanırken, bu sebepten dolayı onları yine işin içinde bulunmayanlar yazacak.

Kafanızı çok şişirdim, kusura bakmayın ama, işin tek yolu ciddi, aktif, geniş katılımlı bir sivil inisyatif oluşturmak.Bu sivil inisyatif, belli bir süre sonunda, kendi vekillerini Meclise gönderip, temsil hakkını elde edebilir.
Ve ne yazık ki, bu işin başka bir çözümüde yok.
Sabrınız için teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

Saygılarımla

cok doğru benim de raporum%38 e düşürdüler :) ama almadım eski raporumda yüzde 45

sorunlarımızi özetlemişsiniz.. sagolun.

aynı sorunları bizde yaşıyoruz.raporu bir hastane süreli veriyor digeri süresiz.. akciger kanseri ve kulagından işitme engelli gecen sene babam %90 alıyor. durumu iyiken. bu sene adam ayakta duramıyor %88. niye tasıt almasınlar diyee

mecliste engelli bir milletvekili olmadıkça ve engelli kişi vicdanı olmadıkça kimse sesini cıkarmaz .. anca engelliler gununde kutlarlar gecerler...

Hemen hepimizin hayatımızın bir döneminde önemli bir sorunla karşı karşıya kalıp çaresiz kalabiliyoruz. Maddi sıkıntılar var, zaten herkesin başında var bu. Ama bunun üstüne bir de engellilere uygulandığı söylenen kolaylıklar vs var ki... Mesela vergi indirimi diye bir şey var ücretlilerde. Hesapladım sadece 38 lira fark ediyor 3. dereceden engelliler için. Hadi bir yerden para denkleştirdin, borç kredi araba alacaksın. ötv siz alıyorsun diye bayisi indirim yapmıyor; devlet donanımı var diye eşinin kullanmasına izin vermiyor. Ya tamam ötvsiz aldırdınız aracı da neden sadece tek kişi kullanıyor? Neredeyse kendi kendine giden araçlar çıkacak biz hala yok "ehliyet alamazsın, yok araç kullanamazsın.." masallarını dinliyoruz.
Hepsini geçtik diyelim; yahu insan engelli olmak ister mi? Sapasağlam insana sor bakalım "senin kolunu bacağını alacağız, karşılığında indirim olacak" Kaç kişi kabul eder? Devletin yaptığı kolaylık mı yani? Yaptıkları indirim, muafiyet(!) her sorunu çözüyor mu?

Hangi meslek grubu ile bir işimiz olduğu zaman o meslek grubu çalışanlarının yarattığı / yaptığı olumsuzluklardan bahsediyoruz. Burada üzerinde durulması gereken problem, aynı talimatı mesela, farklı kurumların veya hekimlerin farklı yorumlamaları. Halbuki bu talimatlar yoruma açık olmadan belli kıstaslara göre işlese, kimsenin itiraz edecek hali olmaz. Bu işin uygulama kısmı. Birde objektif olmasını istediğimiz kuralları hazırlayan ve uygulamaya koyan teknotratların durumu. O kişilerinde, engelli olan, engelli gibi düşünen kişiler olması şart. yoksa her durumda bu isteklerimizde uygulanır olmayacak.

İşin bir diğer kısmı özellikle hekim ve diğer sağlık personelinin davranışları. Öne sürülen bahane hep aynı. " o çalışma koşullarında, o stres altında, o hasta yükü ile, hekimlerinde o şekilde davranması doğaldır."
Hayır doğal değildir. Bir meslek seçildiğinde, o meslekle ilgili bilgileri alırsınız ve aynı zamanda meslek uygulanırken karşılaşacağınız problemleri bilirsiniz. Eğer şartlar uygun değilse, ya şartları değiştirmek için mesleki ağırlığınızı koyacaksınız, yada başka bir hastane/muayehane/ yada başka bir işte çalışacaksınız. Bunları göz ardı edio, sıkıntılarınızı bize yansıtırsanız, benim size itiraz ve şikayet hakkımıda tetiklemiş olursunuz.

O zaman sadece engelli olanlar değil, normal hasta olanlarında doğru düzgün davranışlar beklemesi kadar doğal bir şey olamaz.

Kısaca;

a-) Raporlama kriterlerinin her hasta ve her hastalık için objektif olmasını istiyoruz.
b-) Engelli ve normal hasta fark etmeksizin saygılı muamele görmek istiyoruz.
c-) Engelleri yüzünden bazı fiziksel kısıtları olan ama onun haricinde normal bireyler gibi davranılmasını bekliyoruz.

İşte, bu sorunlarımızın çözümü için, adam gibi bir STK oluşumu etkili ve yetkili temsil olmazsa olmaz şarttır.

Bülent bey yazınız okunmaya değer, bende sorunlar yaşıyorum bir engelli olarak faka ben böyle anlaşılır anlatamazdım elinize sağlık.

aslında yazmayacaktım ama konudan o kadar bunaldım ki anlatamam. 2007'den bu yana yaklaşık iki yılda bir rapor alıyorum dava ettim dava için 2 tane istediler. Ya birde adliyeden mühür basıyorlar koluna damızlık koyun gibi kesime gidiyorum sanki kaybolmayım yolda. gittim aldım tmm sorun yok gibi hepsini dolandım abi garanti olsun fizik hastanesine de git. o ayrı hastanede onu da aldım heyet baş doktoru aldı eline kağıdı onu çizdi bunu çizdi ben sadece bir doktorun dediğiyle işleme girmiş oldum. boşuna dolaştım bu işkence iki kez oldu.
birde derneğin birinden araba istedim bana dedi rapor al.gittim almaya ben dedim ki tüm kriterleri tam olsun devamlı gelmeyim. (yani iş ehliyet vs hepsi olsun)
danışmadan verdiler ama kimse bilmiyor kağıdı doldur gel bildiğimiz basit akülü araba elime baktı koluma baktı olumsuz yanıt vermişler dedim lanet olsun kaldı akülü araba başka şekilde temin ettim şimdi kullanıyorum. doktor akülü arabayı bilmiyor ki nasıl bana kullanır onayı versin. o nasıl birşey diyor.
şimdi niyetim var araba almak için ama gidecek hastane kalmadı ilçeler var öncekilere itiraz ettiğim için.
oda ayrı konu ben itiraz etmiyorum sadece rapora ek istedim o hastaneye gitme başkasına git. ilk gittiğim hastanedeki doktor beni anlamıştı bunlar hiç konuşturmadı.
bülent bey çok teşekkürler içimi dökme fırsatı buldum .

Bende aynı sorunları yasıyorum sol 3 parmagım yok b ehlıyeti için rapor almaya gıttım vermediler beni küçük görüp geciştirdiler ve ehlıyetı alamadım

Son düzenleme:
Her yerde sorunlar coook özurluler evden cıkmasınlarmı yanı dort duvar arasında kalsınlar dıyorlar yaşamak bızımde hakkımız

ben görme engelliyim benim de gözümde kayma ve titreme var yıllar önce Samsun'da bir profa muayene oldum adam bana makinadan gözle yol takibi yaptırdı gözlerim kaydığı için yolu takip edemedim bana bağırıp çağırmaya başladı ben de sanki keyfimden mi yapıyorum sen doktorsun bunu anlamadın mı dedim ve bir daha ona muayene olmadım kbb göz ortopedi gibi alnlarda uzman olmuş doktorlar bile engellilerin sorunlarını anlamıyor yahu sen bu dal üzerinde uzman olmuşsun hastanın derdini anlamıyorsun o zaman ne diye bu mesleği seçtin yazık çok yazık

Üzerimize düşeni yapmalı ve tüm haklarımız için yetkili mercilere bıkmadan usanmadan uygun dille, dilekçelerle, mail yada hangi yolla olursa olsun Derdimizi Anlatmalıyız. Bir kenara çekilmek eve kapanmak ne kadar doğru? İmkanlarını sonuna kadar kullanan bilinçli bir engelli bireyin topluma ve tüm engelli dostlarına katkı sağlar. Ağzına sağlık Bülent Bey.

Emeğinize ve ellerinize sağlık

Umarım bu yazı gerekli yerlere ulaşır ve bir daha böyle şeyler yaşanmaz bizlere tercüman olduğunuz için teşekkürler

Bülent bey yaşadıklarımızı anlatmışsınız. demek herkes aynı şeyleri yaşıyor. Her birşey için heyet raporu almaktan bıktım usandım. Bir de ailemizi de peşimizden sürüklüyoruz onlar da yoruluyor mağdur oluyor. Allah hepimizin yardımcısı olsun.

Elbette aynı şeylerı yaşiyoruz otenazı olsaydı burda yapardım yaşamak istemıyorum 2-3 kişiye baglı kalmaktan bıktım

Aynı sorunu afyonkarahisar devlet hastahanesinde yaşadık . Bunlar parasına makamına güveniyor ama zaliminde allah ı var allahından bulsunlar ne diyeyim.ehliyeti olanlara araç kullanamaz red veriyorlar daha neleeer neleerr .insan gibi davranmıyorlar bile resmen tersliyorlar .ama kardeşlerim kesinlikle çekinmeyin araştırın sorun soruşturun bu sizin hakkınız ezilmeyin herkez bimer e yazsın ses çıktıkça elbet duyulacaktır dualarımız hep beraber allah yardımcınız olsun tşkler bülen abi.

olayhın çirkinliği yasamada tanınan hakkı işleyiş esnasında engellenmeye çalışılabilmesi.

ha deyin ki sarayın inşaatı çok masraflı, bütçe kötü o zaman değiştirin yasayı, bu yardımı vermiyoruz deyin, bu hakkı tanımıyoruz deyin böyle gerekli oranların hep 1 puan altı, yada değişen raporlarla yerine

Bülent bey yazdıklarınızın çoğuna ben de katılıyorum ancak itiraz edeceğim bir kaç yer var:

Başlamadan önce can alıcı üç soru sormamız ve cevaplamamız lazım:
1- Sakatlar ortalamadan daha fazla sağlık sorunu mu yaşar? Cevap: Hayır.

Bu doğru değil. Siz sakat diye düşününce, sakatlığı yerleşmiş ve artık ilerlemeyen fiziksel engelli, örneğin ampüte birini düşünüyor olabilirsiniz ancak pek çok doğuştan veya genetik/ailesel engelli kişinin normalden daha fazla sağlık hizmetine gereksinimi vardır. Bütün dünyada bu şekildedir.

Diğer sorunlarla ilgili olarak 2 temel kusur öne sürülebilir. Önemli ve ağırlıklı olanı mevzuat, yasalar, yönetmeklerdir. Diğer kısmı ise sağlık eğitimimizin teknik olarak iyi olsa bile meslek etiği için yetersiz olmasıdır. Doğal olarak bu sorun toplumla doğru orantılıdır.

Malisef cennet köşesi Türkiyemizde en AC konuların başında radikal İslam Din ve insan hakları var durum böyle olunca Tekelleşmeye yönelik. İnsanların bindiği dalı kesecek kadar çaresizliği ve görgüsüzlüğe itilmiştir Muhafazakar görüş unutulmuş
Yerine neyin nesi olduğu belli olmayan cumhuriyet çarşafı giydirilmiştir şehitlerimiz, gazilerimiz, engellilerimiz üç beş kuruşa peşkeş çekilmiştir yakınlarına parelel devletçilik sadaka allahu aleyvesselam günden güne büyümüştür dakikalar anlar kopmuştur aynen ciliğin ikinciliğin karşısında ülkemizi bazen kayseriler, bazen arabalılar, bazen rizeliler bazen ısparta lılar çoğukezde Mallatyalılar yönetmiştir
Kısacası insan hayatının %70 para hapsetmiştir

Bu çok güzel anlatılan, açıklayıcı yazıya kendi adıma bir ilavede bulunmak istiyorum, şöyleki:

Negatif ayrımcılık! fakat bu başka bir pencereden. Sakatlığınız vardır. Fakat görünürde eli yüzü düzgünsünüzdür. Hatta prezentebıl bir görünümünüz vardır. Maddi olarak da orta hallisinizdir. Acıtasyon yoktur.Misal kolunuz kısadır, kalkmıyordur da ve eliniz hissetmiyordur da bu görünürde belli değildir. veya saçlarınız yoktur da güzel bir perukla bunu kamufule etmişinizdir. Dışı sizi içi beni yakar. Hastaneye gidersiniz rapor almak için drlar şöyle bir bakar. Sizi sakat saymaz. Anlarsınız ve stres olursunuz… Peki ya biz sakat arkadaşlar ne kadar birbirimizin halinden anlıyoruz???? Siz sırada beklerken sakatlığı gözle görünür olan bi arkadaşınız size sorar neyiniz var diye? Açıklamaya çalışırsınız dalga geçerek güler….

Sakatlık nedir elle tutulup, gözle görünür mü? İyi görünümlü sakatlar da ( uygun kelimeyi seçmeye çalıştım amacım kimseyi kırmak üzmek değil !) bi çok dezavantaja sahipken bunu kanıtlayamamanın ezikliği içindedir.

Vellhasıl lütfen diyorum ki empati empati empati… Veee lütfen sakatlığımız varken ve drlara dem vururken biz de kendi içimizde ayrımcılık yapmayalım!! Önce birbirimizn halinden anlayıp birlik olalım..

sevgiyle..

yasmin cok güzel yazmıssınız cok iyi belirtmisiniz malesef ülkemizde sakatlara ayrımcılık yapılıyor ya saktlıgından dalga gecenler bilmezler allah vergisi yine allah kimseye göstermesin sevgiler saygılar saglıkla kalın

Son düzenleme:
Her meslekte kendini bilmez arkadaşlar vardır tabii; fakat bu mesleğiyle ilgili değil kişiliğiyle ilgilidir bence. o şahıs, doktor da olsa polis de, savcı da ... hangi meslekte olursa , o meslek mensuplarını da utandıracak işler yapabilir.
Şahsen, benim için engelli,yaşlı,çocuk hastalar her zaman öncelikli ve özel ilgiyi hakeden, ve daima o ilgiyi,sabrı alan hastalardır

Allah Razı Olsun Bülent abi .... Bir çok arkadaşım kardeşlerimle birlikte beni de anlatmışsın....Tamam Allaha Şükür Çok kötü değiliz ama kardeşim bu işin derecesi var yaa , 1 değilse de Üçüncü derece ....
Ben yazın Ağustos ayında iki adet çorap giyip geziyorum misal , yok yok üşüdüğüm için değil ayaklarım sakat ya gezemiyorum ondan. Ama sıcak soba ve masa başında oturan doktor benim çektiğim ızdırabı nerden bilecek. KARA DEFTER önemli onlar için ama dediğiniz gibi hükümetin boşvermemesi de çok önemli.

Bülent bey kaleminize sağlık gerçekten çok doğru ehliyet sorununu ben de yaşıyorum su an

Bu tip doktorların egoları tavan yapmış oluyor sanırım. Verdikleri raporun belki bir ailenin tamamının yaşamını kökten etkileyeceğinin farkında değiller. Sorsan bunu farkındayız derler belki ama insan empati yeteneğinden yoksun olup bunu gönlünden hissetmeyince bir şey değişmiyor. Keza hastane personeli de aynı. Hastanede kaybolmuşum gideceğim yönü soruyorum kafasını kaldırıp bakmıyor dahi. Telefonla oynuyor önümde. İşin olmayacak kafasını önündeki monitöre... Neyse yahu insan sinirleniyor. Saat 15:30'da işi bitip goygoya başlayan zilliler off puff diye işimizi zor bela yapıyor. Sanki lütufta bulunuyorlar. İşin o senin işin. Onun için aldığın parayı haket.

Gerçekten dr lar çok vicdansız davranıyorlar diyebilirz bu konuda bana dr un sorduğu şu soruya inanabiliyormusunuz neden bu raporu almaya çalışıyorsun...Neden soruyorsun hocam dedim devletin biz engellilere vermiş olduğu haklardan faydalanmak için size bir zararımı var dedim tamam tamam anladım ama yine yapacağını yaptı tabiiii....sağlık olsun
Benim merak ettiğim bir konuda şu bu hakem hastanelerinin vermiş olduğu rapor kesin mi yani buna itira için mahkemeye mi gitmek gerekiyor yoksa başka bir yolu varmı...

Yaşananlarla Yaşamak Yaşadıklarınızla Yaşatmayı Özetlemek
İlgileri Dikkatine Taşıyanlar Yaşıyanlarını Yazdıklarınızdan Anlıyanlar
Her Adımınızdaki Tecrübızla Aksine
Sizlere Ve
Yüreğinize Teşekkurler..

En ufak bir saglik raporu isteyen yer icin bile heyet raporu gerkekiyor bıktım rapor almaktan biri der olur birider senin rahtsizligin su yeterrr artikk

Skalyoz engelli olmama ragmen ehliyet alamadim bel boyun geriye donmuyor ozeldeki doktora gidiyon bence sorun yok vermesi gerke ama benim yetkim yok devlete gidon olmaz sozde engelliye pozitif hayatini kolaylastirmak gerek bıktım bu rapor mevsusundan

Üst Alt