Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Serebral Paralizi'ye bağlı sinir kısalığı için kas genişletme ameliyat..?

burock

Üye
Konular
5
Reaksiyonlar
0
İyi günler arkadaşlar

Serebral Paralizi ye bağlı doğuştan ayak sinir kısalığım var. 90 yılında geçirdiğim kas çektirme ameliyatı ile normale yakın yürüyebiliyorum. fakat tam ayağımı uzatamıyorum. bunun için 2007 yılında ist. cerrahpaşa tıp da ortepedi bölümünde bir prof. incelemelerle bulundu ve 3 yerden bu kas genişletme ameliyatı önerdi. kasık bel ve diz kapağı bölgesinde. %50 şans verdi. iyi olma ihtimali pek de önemli değil, asıl önemli olan daha kötü olursa düşüncesi var kafamda.
fakat bir yandan da 90 yılında buna benzer bir operasyon geçtirmiştim başarılı olmuştu. 90 dan bu tarafa tıptaki yeniliklerle böyle bir ameliyatın başarı oranı daha fazla olması gerekmez mi?
Sizce Ne yapmalıyım Kafam çok karıştı :?:

SP'de ameliyatlardan fayda görmek çin yaş çok önemlidir. 18 Yaştan sonra fayda sağlayacağını sanmıyorum. Doğuştan SP'liyim ve hiç yürüyemiyordum. 3 Yaşımda kasıklardan ve topuklardan kas gevşetme ameliyatı olarak yürümeye başladım.

24 Yaşında (2003) da daha iyi yürümek için dizlerden kas gevşetme ameliyatı oldum fakat hiç bir yararı olmadı.

a-geyik

doğuştan spliyim demişsin
sp şelin nedir ve ailen ne gibi tedavi uygulamış bilgi veririmisin
benimde 2 yaşında bir oğlum var hemiplejik sağ kısım etkilendi
şu an konuşamıyor ve yürüyemiyor tavsiyen olabilirmi
rehebilitasyona gidiyoruz
şimdiden teşekkürler

eger şuan iyi durumdaysa bence hiçte ameliyat olma başarı oranı yüzde 50 yarı yarıya fazla olsaydı ewet derdin belki ama ya daha kötü olursan oda var karar yine senn tabi arkadaşım yaşta önemli buarada onuda söylim bence yani

Doğuştan yürüyemiyordum, topuklarım yere ermiyor ve kasıklardan bacaklarım yana doğru açılmıyordu. (Boynumda ya da konuşmamda herhangi bir sorun yoktu.)

3 Yaşımda (1982) topuklarımdan ve kasıklarımdan kas gevşetme ameliyatı oldum. Sonrasında yoğun bir fizik tedavi sonucu yere basabildim, bacaklarım kasıklardan açılmaya başladı, yavaş yavaş yürümeye başladım. Tabii normal bir insan yürüyüşü gibi değil. Dizlerden bükük bir sekilde 24 yaşıma kadar sorunsuz bir şekilde yürüdüm. Sorunsuz derken fiziki anlamda (sadece görüntü olarak) bir sorun vardı tabiî ama ben bunu hiç bir şekilde hissetmedim. Normal bir çocuk, normal bir genç, normal bir insan gibi yaşadım.

24 Yaşında dizlerden kas gevşetme ameliyatı oldum, sonrasında yine yoğun bir fizik tedavi ama olduğum bu ameliyatın hiç bir faydası olmadı...

Üst Alt