Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

SGK sitesinden emekli maaşı hesaplatma

@feromon

Önce
Gerçek şu ki ekim 2008 den sonra memur olanın emekli maaşı 10.000 tl altında olduğundan ve olacağından

Sonra
öncesinde hizmeti olup sonra 4c tabi memur olan engelli emeklileri var. 4c hizmetleri 5510 a tabi.

İlk söylediğiniz çok genel olmuş. Son mesajda da önce hizmeti olup sonra 4c olan, engelli olan 5510 a tabi olan diye ayrıntı vermişsiniz. Ayrıca SGK sitesinde yapılan emekli maaşı hesaplama robotunda çıkan rakam ile emekli olunca alınan maaş aynı olmuyor. Sonuç olarak yakın zamanda çevremde de emekli olan birçok memur vardır gördüğüm duyduğum hiçbir emekli memur 10.000 TL almamaktadır.

haklısınız benim söylediğim memurlar örneğin 2009 2010 da 5510 a tabi olmuş öncesinde azda olsa prim günü olan ve bu primleri 4a ssk dan asgari ücretten yatan 4800-5000 gün toplam primle memur olarak erken emekli olanlardır. Şuan 2008 ekim sonrası memur olan ve öncesi çalışması olmayan normal emekli olan bir memur yok ülkemizde.

@feromon, Ben şimdi kendi emekli aylık bağlama oranlarına baktım. Sizinde söylediğiniz gibi 2008/Ekim sonrası oranlar ortada. O tarihten sonra işe giripte emekli olanların Allah yardımcısı olsun. İnşallah bir değişiklik daha yapıp ABO %20 gibi oranlara düşürmezler.

emeklinin hali perperişan olması bir dert olmaması bir dert ben erken oldum diye pişman oldum onun yüzünden memur atamam oldu gitmedim maaş desen 10000tl desteksiz maaş ilaç alsan ekmek almaya maaaş kalmıyor hesabınızı iyi yapın

ilk açtığım konu hala devam ediyor milletin derdini açmışım galiba site yönetimi bi güzellik yapmazmı acaba ne güzel gördüğüm için mutlu oldum kaç sene önce açmıştım hala aktif bir konu
ben konuyu açtığımda aktif çalışandım emekli olalı on sene oldu

Merhaba emekli olsam bu maaşı mı alıyorum.

Sicil Numarası0602199924428“23/07/2024” Tarihi İtibarıyla Hesaplanan

Aylık43271.94
Ek Ödeme1730.88

Gösterge9475Ortalama Yıllık Kazanç15102Ortalama Aylık Kazanç60489.3Aylık Bağlanma Oranı73Aylık Bağlanma Oranı 259Aylık Bağlanma Oranı 347.98

@serkanbaba,

Hesapladıgınızda bu rakam çıkıyorsa evet.
1.730,88X26=45.002,88 tl yapar emekli olmayı düşünüyorsanız aralık enfilasyonunu iyi hesaplayın öyle karar verin.

@serkanbaba,

hocam kamuda mühendisim 60k oldu maaşımız bize 10 bin tl emekli maaşı öngörüyoır hükümetimiz sağolsun o maaş bende olsa bir dk düşünmem dilekçemi veririm :D

@muhendis3232,

Bizimde şafak geceli4 sene oluyor 10 bin tl de bize baglıyorlar bizde seve seve calışıyoruz

@deasn12, genel müdürdür özel sektörde yüksek yatırmışlardı primleri yoksa bu maaş imkansız yada banka personeli :D

@muhendis3232,

Orgeneral emekli maaşı bile şuanda 50 bin zor buluyor😁😁😁
Banka çalışanıda olsa özel sektör de primleri yüksek yatanda olsa dahi en az brüt 150 bin maaş alması gerekli 🫠🫠

@deasn12, Orgeneral 😅😅 Sicil numarasına göre 1999 girişi var galiba. ABO yüksek olduğu 2008 yılına kadar olan yıllarda bayağı yüksek yatırılmış primleri. Valla mesleğini bilmemde Allah bereket versin iyi maaş bu zamana göre güle güle harcasın.

Forumda bir konuda Ocak 2025 te emekli olunursa %35-40 civarı düşük maaş bağlanacağı yönünde yazılar paylaşılıyordu. Bu arkadaşın 45.000 TL çıkan şu anki maaşı 27.000-29.000 TL civarına mı inecek 🤔 İşte buna pek inanmıyorum.

@BnymnYldz,
2025 te emekli olursa maaş yüzde 30 ile yüzde 36 arasında düşük olacak. Bu yüzden emekliliği dolan herkes dilekçesini hazırlamış durumda.

Enflasyonun hızla yükseldiği veya hızla düştüğü dönemlerde emeklilik dilekçe tarihi aylık miktarını çok etkiliyor. Malum, bu yıl enflasyonda hızlı bir düşüş bekleniyor @muhendis3232,

@serkanbaba,

zaten ya banka personeli yüksek alır ya havayolu bizide al hocam valiz taşırız ne iş olsa yaparız :D haha

hava yolu taşımacılığı iş kolunda 40.298 kişi çalışmaktadır. Genel müdüründen asgari ücretlisine kadar maaşlarını toplayıp 40.298 kişiye böldüğünüzde 103.278 tl/ay brüttür. Bu rakam nisan rakamıdır. Ortalama maaşı en yüksek iş kolu havayolu taşımacılığıdır. Yine nisan rakamlarına göre ülkedeki tüm işkollarında ortalama maaş ise 35.002 tl/ay brüttür. Bu brüte tüm fazla mesai yol yemek ikramiye prim vb. dahildir. Bu rakamlar 4a ücretli çalışanlar içindir.

2003-2010 arası Bağkur, 2010'dan günümüze SSK 'lıyım, toplam prim 7500 gün civarı. E-Devlet üzerinden 4A - 4B birleştir dilekçesi oluşturdum 10 gün oldu. Bu birleştirme işleminden sonra maaşımda bir artış olabilir mi? Maaş hesaplama ekranımdan hizmet dökümüm bağkur ve ssk tümüyle gözüküyor ama bazı arkadaşlarım birleştirme dilekçesi ver maaşında farklılık olur diyip gazladılar ama bir fark göremedim henüz. Şuan ki şekliyle 15.500 TL maaş hesaplıyor.

Vereceğim linkten 2021 yılına kadar ücretsiz hesaplayabiliyordunuz. Mesela maaşım ne olsaydı emekli aylığım şu olurdu gibi. Yada askerlik doğum yurtdışı borçlanmalarını hangi tarihlere ve kaç para üzerinden yapsaydım emekli aylığım ne olurdu gibi. Yada % 40 44 67 89 vs engelli raporu ile ne olurdu . yada malül aylığını yine çalışma gücü kayıp oranına göre hesaplardı. Yani kendiniz için farklı değerler girip hesaplatabiliyordunuz. Son derece formüllü ve kuruşuna kadar tutturan bir excel tablosunu kullanırdı. 2021 de ücret istemeye başladılar.
SGK nın resmi sitesinde https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ 4a sigortalılarının normal emekli aylığı hesaplanmaktadır.
(Sadece normal emekli aylığı hesaplaması yapmakta olup engelli erken emekli aylığı ve malullük aylığı hesaplamamaktadır.)

Herkese selamlar,

Sağlık kurulu raporum henüz çıkmadı fakat Kvc %20 Hematoloji %60 oran yazdı. Endokrinoloji ve Ortopediden de ufak bir kaç oran gelir diye düşünüyorum onlar rapora oran yazmadı bilgisayara işledikleri için oranları net bilmiyorum. En kötü ihtimal %60 üzeri bir oran olacak gibi duruyor.

E devlet üzerinden, şu an ne kadar emekli aylığı alırım diye hesapladığımda aşağıdaki tabloyu veriyor. Sormak istediğim emekli olursam maaşım tahminen bu kadar mı olacaktır ?
Forum da çok farklı şeyler okuduğum için kafam allak bullak oldu.

Kıymetli bilgileriniz için şimdiden teşekkürler.

İşe Girişi: Kasım/2003
Toplam sigortalılık süresi: 20 yıl 9 ay

17/08/2024” Tarihi İtibarıyla

Hesaplanan Aylık : 21.367.82
Ek Ödeme: 854.71
Gösterge: 0
Ortalama Yıllık Kazanç : 20.646
Ortalama Aylık Kazanç: 23.046
Aylık Bağlanma Oranı : 0
Aylık Bağlanma Oranı 2 : 55
Aylık Bağlanma Oranı 3: 45.89

Çalışma DönemiPrim Gün Sayısı
2000 Öncesi0
2000-2008/10 Arası1775
2008/10 Sonrası5574
Toplam Prim Gün Sayısı7349

ABO 2 : 60 a çıkacak başka bir değişiklik olmayacak. maaşınız bir tık fazla olacak.

Üst Alt