Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

SGK’nın Hedefi: Organ Nakli Olanlar [Tartışma]

OturanBoğa

Yönetici
Konular
673
Reaksiyonlar
342
SGK’nın Hedefi: Organ Nakli Olanlar

Bülent Küçükaslan

Biz sakatlığı bulunanların yaşamı büyük oranda Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile savaşarak geçiyor desem inanın abartmış olmam. Gerek emeklilik işlemlerinde, gerek sosyal politikalar çerçevesinde bir hak olarak öngörülen nakdi yardımların verilme süreçlerinde, gerek sağlık güvencesi kapsamındaki medikal malzeme taleplerimizde ve gerekse sakatlığı ispat etmek için insanlardan yeniden-yeniden rapor talep etme oyununda, sağ olsun, SGK bizlere “İllallah” dedirttirmekten büyük bir keyif alıyor.

SGK’nın artık bir fantezi halini alan bu oyunlarını birkaç yazı halinde işlemek istiyorum... Konuları seçerken herhangi bir önceliğim yok. Hangi konu önüme gelmişse, ona dair yazmaya çalışacağım. Bu ilk yazı, SGK’nın 10 Haziran 2011 tarihinde yayınladığı 2011/49 sayılı genelgesini okurken karşıma çıkan bir ceberutlukla ilgili.

Acı Çektirmekten Zevk Alan Kurum: SGK
SGK, diyaliz hastalarını "maluliyet derecesinde işgücü kaybı bulunan kişi" olarak sayıyor ve/fakat bu kişiler organ nakli olduğunda, aynı SGK onlara, "artık durumunuz maluliyeti gerektirecek derecede değil, turp gibisiniz" diyor! Tabii hemen sonra da bu durumun tespiti için ilgili genelgeye aşağıdaki maddeyi koyup, görevlilere, “nakil olanları bulun ve emekliliklerini iptal edin” diyor:

“1.7. Böbrek hastalığı nedeniyle haklarında maluliyet kararı verilenler, böbrek nakli olmaları halinde, nakil tarihinden 1 (bir) yıl sonra kontrol muayenesine tabi tutulacaktır. Daha önce “böbrek nakli oluncaya kadar kontrol muayenesi gerekmediği” kararı verilenler hakkında da bu hüküm uygulanacaktır.“

Bunun pratik karşılığı şu: Böbrek hastalığı sonucu diyalize girmek zorunda kalan kişiler 10 yıllık sigortalılık süreleri ve 1800 gün de primleri varsa malulen emekli olabiliyorlar. Böylece bu kişiler hem emekli maaşı alabiliyorlar hem de -bakmakla yükümlü oldukları kişiler dâhil olmak üzere- yaşam boyu sağlık güvencesine kavuşmuş oluyorlar. Bir başka deyişle sağlık sorunları nedeniyle çalışma yaşamına katılamayan bu kişilerin geçim sıkıntıları emeklilik sayesinde bir parça olsun azalıyor ve sigortasız kalmaktan dolayı sağlık güvencesiz kalma riskleri de bertaraf edilmiş oluyor.

Şimdi, burada bir parça rahatlık var ya, hah, işte SGK bunu fark edince, hemen devreye giriyor ve gereğini yapıp, oraya bir çomak sokuşturuveriyor. Diyor ki, “eğer organ nakli olursanız malulen emekliliğinizi iptal ederim. Ya diyalize bağlı olarak yaşamaya devam edeceksiniz ya da emekli maaşınızdan ve sağlık güvencenizden feragat edip organ nakli olacaksınız.”
İnanın, diyaliz hastaları için bunun kararını vermek hiç de kolay değil! Binlerce kişi sırf bu ikilem nedeniyle nakil olmaktan vazgeçmek zorunda kalıyor ve emekli olan binlerce kişi iptal edilen emeklilikleri nedeniyle can çekişiyor.

“Tek Çatı” Eziyeti
SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı 1 Ekim 2008’de tek çatı altında toplanmadan önce bu ceberut uygulama sadece Bağ-kur’da vardı. Diğerleri “sorma-söyleme” formülü ile, “diyaliz hastalarına kontrol muayenesi şerhi düşmeyin, nakil olup olmadıklarını sorgulamayın” şeklinde uygulama yapıyor; böylece nakil olanlar defakto olarak emekliliklerini sürdürebiliyordu.

Bizler, SGK çatısında birleşme olunca Bağkur da bu eziyetten vazgeçer diye düşünürken, tam tersi oldu ve diğer kurumlar Bağkur’a uydu! Konuyla ilgili olarak gerek kişisel gerekse örgütlü olarak 1 Ekim’den bu yana defalarca girişimde bulunuldu, medya kanalıyla konu defalarca gündeme getirildi, ilgililer sorunun çözümü için mır-mır tonuyla da olsa defalarca bir şeyler yapacaklarını söylediler, ama yok, yine tam tersini yaptılar. Var olsunlar!

Organ Nakli Olanların Yaşamı Çok Zordur
SGK nakil olanlara “Hadi aslanım, turp gibisin, git çalış” dese de, işin aslı hiç de öyle değil. Nakil olan kişilerin yaşamı hem bedensel performans açısından çok kısıtlıdır hem de sağlık açısından çok önemli risklerle karşı karşıyadırlar. Bu kişilere “git iş yaşamının çarkında debelen” demek, “şansın varsa sağ kal, yoksa öl” demek gibi bir şeydir... Zira nakil sonrasında Böbreğin Reddi (Rejeksiyon) olasılığının bulunması bir yana, kullanmak zorunda oldukları ilaçlar nedeniyle birçok hastalığa yakalanma riskleri de mevcuttur:

1) Böbreğin reddini önlemek için uygulanan tedaviler vücut savunma sistemini baskı altında tuttuğu için bulaşıcı hastalıklara yakalanma olasılıkları çok yüksektir. Bu nedenle kalabalık mekânlardan uzak kalmaları gerekmektedir, 2) Böbrek nakli yapılmış bireylerde kalp hastalıklarına, kansere, şeker hastalığına yakalanma olasılığı daha yüksektir, 3) Kullanılan ilaçlar nedeniyle göz iltihapları, katarakt veya göz tansiyonu daha sık ortaya çıkabilir, 4) Kortizon kullanımına bağlı olarak kemiklerde zayıflık oluşabilir. Bu, özellikle kalça ekleminde görülür ve yürüme güçlüğü oluşturabilir, 5) Ayrıca nakil olanların beslenme alışkanlıklarından tutun, sosyal yaşamın her alanındaki sayısız konuya da aşırı dikkat etmesi gerekir vs.vs.vs. Hasılı, organ nakli olanlar istim üstünde yaşarlar.
Pekii, tüm bunları SGK bilmiyor mu? Biliyor tabii! E o zaman bu zor yaşamla mücadele eden kişilere “turp gibisin, seni emekli etmiyorum, etmişsem de iptal ediyorum” demek ceberutluk değil de nedir? Bu kişilerin bir parça nefes alması SGK’da birilerinin zoruna mı gidiyor? Ne yapsınlar, ölsünler mi bu arkadaşlarımız?

Sonuç olarak, organ nakli olanlar malulen emekli olabilmelidir ve emekli olanların emeklilikleri de iptal edilmemelidir. SGK bu konuda neden bu derece ketum davranıyor, bilemiyoruz. Ama oradaki birileri vatandaşa eziyet etme fantezisi yapacak diye siyasiler eli kolu bağlı oturacak değil herhalde. Politika üretenler organ nakli olan birkaç kişiyi karşılarına alıp konuşsunlar, trajedinin ne kadar büyük olduğunu anlayacaklardır. Çözüm bekliyoruz...

Not: Nakil sonrası verilen % 70 rapora istinaden SGK’ya dava açıp malulen emeklilik hakkı kazanmak mümkün. SGK’nın bu konudaki tutumunu bir sonraki yazımda ele alacağım.

Faşist SGK :))

Bu kurumlar özelleşmeden hizmet düzelmez.!
Bu kurum çalışanları değişmedikçe eziyet bitmez!.
Bu kurumlar mevcut siyasetçilerin basamaklarından olduğuna göre... Babadan oğula/kardeşe bürokratlık bayrağı devri olduğuna göre!.
Bu bürokratlardan insan yaşamı odaklı siyaset beklemek malesef hayaldir!
Kapitalist devlet ve faşist hiyerarşisi bekası odaklı sistem askerlerinin kökü kazınmadıkça!
İnsanlık zulm görmeye mahkumdur.

Gelin bu sisteme bir dur diyelim. Gelin yeni bir dünya kuralım.
Bu siyasi yapı insanlığa eziyet üzerine kurulmuş firavun ve ordusudur!.

Tek yol engellinin siyasi güç elde etmesidir. Tek yumruk olup bu firavunlara bir şamar patlatmak lazımdır.
Tek yol siyasi güç kazanımıdır. Haklar verilmez, almak için bu hedefde birlik olmak icab eder...

Sorun hem kötü ve vatandaş aleyhine yazılmış mevzuat hem de çalışanların işgüzarlığı (sanırım akıllarınca devleti koruyorlar!). Her ikisini de büyük oranda düzeltmek mümkün, yeter ki siyasi irade olsun.

Özelleştirme sözüne zaten katılmam mümkün değil. Bir yandan kapitalizmin eleştirisini yapıp diğer taraftan kapitalizmin en önemli aracı olan özelleştirmeyi savunmak komik olur.

Böbrek nakli olanların sıkıntılarını birebir görmedim.Siz konuyu sanırım kendilerinden iyice öğrenmişsiniz.
Bildiğiniz gibi %40 rapor ile geçen sene emekli oldum.Emekli olmadan öncede ameliyat olmayı çok araştırdım.Ancak benimde çözemediğim konu ;eğer ameliyat olursam emekliliğim ne olur?
Bu sorunun muhatabını resmi olarak bulamadım.Sadece tanıdıkların sayesinde sgk da çalışan memurlara şifayen sordum.kazanılmış hak diyerek iptal olmaz diyenler çoktu.Görüştüğüm doktorlarda ameliyatın çok iyi olacağını beyan ettiler.Ama içimde ameliyat olursam emekliliğim iptal olabilir korkusu vardı.Sonuçta SGK bana içinde bulunduğum şartlar sürdüğü müddetçe emeklilik hakkı veriyor.

Sonuç olarak ameliyatdan üzülerek vazgeçtim.

Olaya empati ile yaklaşmak isteyenlere; Böbrek naklinin dr. tarafından bilimsel reel artıları-eksileri;Welcome to Facebook - Log In, Sign Up or Learn More

Bu arada özelleştirme nin sağlık sektöründe artıları eksilerinden fazladır.Önemli bir hastalığınız olunca ne demek istediğimi tecrübe ederek öğreniceksiniz malesefff...:(

Peki bizler SGK nın başında olsak şimdi söylediklerimizin kaçta kaçını savunuruz acaba?

Bugün savunduklarımızın tersi bir şey savunmamız için ne sebep olabilir? Bugün savunduğumuz şeyleri geçici bir hevesle savunuyor değiliz ki. Akıl, mantık ve etik sorumluluk gereği olduğu için söylüyoruz bunları.

peki sgk nın veya devletin bu emeklilikleri iptal etmesinin arkasında gerçekten ne var?Sgk ya yakın birisi varsa anlatsın lütfen.

tamamen bütçe ile alakalı mı? yoksa tamamen dediğiniz gibi eziyet etme politikası yürüten bir kurum mu var karşımızda?

sgk nın yıllarca zarar etmesini sağır sultan duydu nerdeyse.Bu zarar etme nasıl oldu acaba?Keşke devletini dolandıran,vergi kaçıran her türlü üç kağıdı yapıpda kendini 1.sınıf vatandaşım diyenler olmasaydı.İşte o zaman dediğiniz bu hakları sgk sorgulamaz elinden alma ihtiyacı duymazdı bence.

Böyle cin ' likler sadece bizim ülkemiz vatandaşlarına has bir davranış.
Bizde her uygulama şöyle başlar akşam yatağa girer ve sabaha dahiyane buluşuyla uyanır.
Yüznumaraya girer, çıktığında artık memleketi kurtaracak fikre sahiptir.
Ve bu insanların yetkileride varsa sormadan araştırmadan dinlemeden uygulamaya koyar ve artık nur topu gibi
içinden çıkılmaz bir sorunumuz olmuştur.

"Benim önerim bu düşüncedeki insanlardan fazla olan organlarını almalı yıllarca inim inim inleyen insanlara takmalı ki, asıl devlete ozaman faydaları dokunmuş olurlar.

sgk nın yıllarca zarar etmesini sağır sultan duydu nerdeyse.Bu zarar etme nasıl oldu acaba?Keşke devletini dolandıran,vergi kaçıran her türlü üç kağıdı yapıpda kendini 1.sınıf vatandaşım diyenler olmasaydı.İşte o zaman dediğiniz bu hakları sgk sorgulamaz elinden alma ihtiyacı duymazdı bence.

Vatandaşın suçu ne ?
Dünyanın envai çeşit vergisini veren bir ülke daha gösteremessin! Ben çok büyük kurumlarda çalıştım. Yönetim kurulları toplandı yapdığı zaman eğer şirket zarar etmişse fatura direk gen.müd. kesilir. İşine son verilir..!
Bizde ise ne güzel batırdın kurumu seni başbakan adayı yapalım derler. Aziz Nesin bu ülke insanını öve öve bitiremiyor. Dünyanın en zeki insanı bizde diken yaranıyor. Dikmeyen yaranamıyor.

Aziz Nesin in övdüğü vatandaş, devleti soyan vatandaş değil. Vatandaş e vergi muhatabı Dolaylı vergi e bu ülkede...
Sen bi osmanlı tarihini oku vergiyi kimler verirmiş bi öğren! Vergi vermeyen bu ülkede zenginler. Devlet fakirden alıp zengine hibe yapıyor...

Temel gıdadan vergi alamazsın müslüman olsan şayet!!! Çakma gayrimüslimleri bu millet müslüman diye yiyorya...

Siyaset yazmak istemezdim ama sizler başlatmışsınzı devamını getirmekte bize düşer:9

Eğer durum kapitalizme göre uyarlansaydı bu sorun çıkmazdı zira kapitalist sistemde ssg bağ-kur ve emekli sandığı aynı çatı altında toplanmaz bu liberal politikalara aykırıdır.

Durum sosyalizmin getirdiği devlet mantığından kaynaklanıyor Nitekim devlet o kurumları tek çatı altında toplamazsa tabi bu arada sgk tamammı ila develtın kontrolünde buda sosyalizmden kaynaklanıyor. Bu durumda rakabet olmaz. Müşteri belli memur olan sgklı, esnaf çiftçi bağkurlu, sanırım özel sektör kısmen emekli sandığı. ee adamlar neden iyi hizmet vesin?? kötü hizmet karşılığında vatandaşı yaptırım imkanı var mı? yok. neden çünkü herşeyi devlet belirliyor. Devlet babanın gönlü hoş tutulursa vatandaşın canı cehenneme işte sosyalizm budur.
ama liberal politikalar olsa sgk bağ-kur ve emekli sandığı rakabet içinde olurlardı buda vatandaşı kazamak yani en iyi hizmet için yarışıyor olmak demektir.

Burada sgk nın gaspını savunanın, kendi payıma bacaksız kalmasını Yüce rabbimden niyaz ediyorum!
Hak ediyor. Birinin hakkını hemde yürüme hakkını vermeyene şak şak yapanı mevla neylerse güzel eyler....:mad:

İnsanların hakını yiyenleri Allah iflah etmesin. AMİN

ben valla 3 yıldır karaçiger nakli oldum halla ben kontrolere gıdıyorum acaba ben sgk ya soruyorum madem ben turp gibiyim niye ozaman ben her ay kontrollere gidiyorum her gun on tane hab içiyorum soruyorum

bir böbrek nakli hastası olarak şunu söyleyim.emekliliğim iptal edilir korkusuyla nakil olmayan hastalarımızın sgk ya yükü nakil olupta emekliliği devam eden arkadaşların masrafından kat kat çok fazladır.ama sgk ne yapmaya çalışıyor anlayabilimiş değiliz.sadece rezillik.ALLAH sizinde başınıza versin.o zaman anlarsınız başka diyecek bulamıyorum....

Böbrek nakli olalı 4 yıl bitti Allah'a çok şükür.Ne malulen emekli olacak kadar çalışma yılım var (7 yıl oldu) nede malulen emeklilik hakkım(sgk öyle diyor). kalabalığamı girmeyeceğim hemşireyim,nezle,grip uzakmı duracağım hemşireyim,hastalığın ve hastaların tam ortasındayım,ilaçlarımı tam saatinde mi alacağımacil ne zaman hasta gelir belli olmaz.İnanın zatan hastane yönetimi ve arkadaşlar anlayışlı değil.Çalışmak zorundayım sosyal güvenceye ihtiyacım var okadar ilca ne kadar paran olsada dayanmaz.Bukadar ve bundan çokkk herşeye rağmen Allah'a binlerce şükür .Artık şöyle düşünüp kendimi teselli ediyorum birgün diyalize girmek zorunda kalırsam zaten malulen emeklilik hakkım var girmesemde inşallah öyle olur Allah sağlık verdiği sürece çalışırım.Allah herkese şifa versin.

bende 11 senelik böbrek nakilliyim %70 özürlü raporum var. kamuda çalışıyorum. 15 yıllık primi doldurusam şu saatten sonra malulen emekli olamayacakmıyım yani? olayı tam anlayamadım

bende izmirden ret çevabını ankaraya göderdim tekrar ret çevabı geldi yüzde 76 raborum var gelen yazı yüzde 60 aldındadır mahkemeyi kendim açmayı düşünüyorum

Sadece burda yazmak yerine bu duruma olan tepkiyi elbirligiyle gereklı yerlere gosterılmesı taraftarıyım..

aga devlet emir vermese hiç keserlermi maşı falan...sgk yani yukardan talimat geliyo elinizden geldiği kadar kurtarın..gibi,,mesala ben 6 aydır uğraştım malul emek..için ,,aman bir gün sonra olsun'da...bakarsın ölürsün..devlet politikası bu..sanki hepsi yemin etmiş..iş yavaşlatmak için

nakillisiniz malul dereceniz yok, yaşlılıktan emek..olursunuz, yani özürlü statüsünden ancak istenilen prim ve yıl olarak tamamlandığın da
bende 11 senelik böbrek nakilliyim p özürlü raporum var. kamuda çalışıyorum. 15 yıllık primi doldurusam şu saatten sonra malulen emekli olamayacakmıyım yani? olayı tam anlayamadım

ben yenı organ naklı oldum çok mutluyum şükürler olsun ALLAH'Ima ıyıyım. pekı şimdi tekrar rapor alıp sgk ya bılgı vermem gerekıyormu yoksa nakıl oldugum hastane sıstemdem otomatıkmen sgk sıstemıne gırıyormu ne yapmam lazım tesekkurler ayrıca herkese ALLAH yardımcı olsun şifa versın yenıden hayata merhaba demek guzel ....

ben gecen sene böbrek nakli oldum ve kullandıgım birsürü ilac var bagısıklık baskılayıcı kortizon böbrek icin ayrı bir ilac grecektende insanın haytı biraz da olsa düzelioyor ama hastalıga cok açıksın örneğin nezle grip oldugunda insan 1 5 ay bunun sıkıntısını cekiyor temizlik sart bizim böyle olduğumuzu bilmiyormu bu SGK biliyor. Emekli olamıyorum 5 yıl var kendimi yeni yeni toparlıyorum daha aileme muhtacım mecburen peki bizler özürlü olarak kpss ye girebiliyormuyuz devlet memurluğuna bilmek istiyorum.Teşekürler şimdiden

devleti engellilere karşı koruyacaklarına bülent bey, gidip dağda hainlik edenlerden korusunlar.bu benim şahsi kanaatim belkide onlarca vatan hainlerini bile,dağda çatışırken sakat kalanları bile,farkında olmadan emekli etmişlerdir.kurum bizim gibi mazlumlar ile oynayacağına gidip biraz onları araştırsın.olur ya dişe değer birşeyler bulurlar belkide.ben asker engellisiyim ( gata) dan %45 hani benim hakkım,niye vermez bu devlet ? beni askere alan devlet kendi güvenliğini sağlatan.aç bilaç günler geçirten devlet,asker acıkmaz,asker susamaz,asker yorulmaz,asker uyumaz dedirten devlet artık merhamet tarafınıda görmelidir.çünkü ahlar veya hayır dualar ile şekillenir bireylerin veya toplumların geleceği.bir hadis-i şerif var peygamber efendimiz sav ne buyuruyor bakın''küfrün devleti durur ama zulmün devleti durmaz'' bu hadis-i şerifi sayın başbakanımız recep tayyip erdoğan beyefendi çok iyi bidiğinden hiç şüphem yoktur.ama işte bu satırları kendisine taşıyacak bir adil insan lazım ki o bu işlerden haberdar olsun....
-haaa,şimdiki rapor oranım yukarıda belirttiğim hastalık %45 hariç %80 .ne diyor sgk nın çok ulu ve yüce hakanları illa ya felç olacaksın ya kanser değilse ağrın sızın beni ilgilendirmez,tıkanıyormuşsun,yükün altında yürüyemiyormuşsun git sürün diyor...

allah herkese şifa vede sabır versin zor bu
ülkede sakat olmak sakat sayılmak

peki arkadaşlar 2011 yılı başından beridir rapor oranları nakiller için %70 olduğuna göre 2011 yılı içinde nakil olanlar malülük emekliliği devam eden veya bu konu ile sgk dan olumlu yazı cevap örneği veya mahkeme kararı bulunursa herkez için yardımcı olur niteliktedir bence.

en iyisi mahkeme, varsa adalet sgk bürokratlarını sallandırmak gerek...

ben bobrek nakli olmustum 7 sene nakilliydim gunde 10 tane ilac ve her ay kontrollere gidiyordum bir gunum saglikli ise bir gunum hastaliklan geciyordu. yedi yil sonra bobrek rejeksiyon oldu ve simdi tekrar dialize devam ediyorum. allah bana saglik versin ben calisayim ve ne devletime ne de milletime yuk olayim sanki cok merekliyiz biz oturup emekli maasi almayi ben kendi meslegimi cok seviyorum yapamadigim icinde cok uzuluyorum. buna gore sgk ya soruyorum benim saglam olarak kendi isimi yapmami yoksa hasta olup sgk dan emekli maasi almammi iyi?

Yanii

Sonuç olarak değişen bir şey yok, dava açıp emekli olanı gördünüzmü şahsen ben ne gördüm nede duydum. Eminim mahkeme sürecini beklerken zaten emeklilik yılınızda geliyordur.

istanbul2004 büyük geçmiş olsun Allah acil şifalar versin. bende 11 senelik nakilliyim ilaçların çok yan etkisi var dediğin gibi çok sıkıntılı günler geçirdiğim oluyor ama Allah diyalizden korusun bunada razıyım. Seninkinin red sebei neydi böbreği kimden almıştın?

Organ naklinden özürlü emeklilik !!!

Öncelikle bu tartışma platformu açısından teşekkür ederim.
Ben 25 yıldır özel sektörde çalışmaktaydım.1 Aralık 2011 tarihi itibariyle işten çıkarıldım.7 yıl önce böbrek nakli oldum.8700 gün de prim günüm var.Anladığım kadarıyla % 70 rapor alabiliyorum.Bu şartlar içerinde ben özürlü olarak emekli olamıcakmıyım?
Biliyorsunuz,bizim gibi hastalar için sosyal güvenlik çok önemli.Ben yılbaşından sonra emeklilik işlemlerine başlamayı düşünüyordum.
Şimdi emekli olamıcakmıyım?
Bilen arkadaşlarımın yorumlarını rica ederim.
Teşekkürler.

Üst Alt