Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Siyaset sebebiyle müdür yardımcısının tutum ve davranışını affetmeli miyim?

Overlord

Üye
Konular
4
Reaksiyonlar
19
Evet iyi akşamlar.. ben eylül ayında typ li olarak işe başladım okulda ve şubat ortasında sürem bitti tabi bu süreçte maalesef psikolojk mobbing e uğradım işimi iyi yaptığım halde.. oraya girmeyecem zaten kötü ayrıldım ordan lakin kasımda yeni müdür yardımcısı geldi olayların artmasındaki nedenlerinden biri oydu lakin kabahat tam anlamıyla onda değil neyse biz yine konuşmaya devam ettik renkli yazıcısını bana vermişti zamanında kendisi farklı model aldıydı sonra beni bir arkadaşıyla beraber akrabasının evine götürdü yemek yedik sohbet muhabbet okuldan ayrılmadan öncede çok kıyağı dokundu bana kendisini hala bu konudan dolayı seviyorum taki konu siyasete girene kadar ben miting te foto paylaştım bi siyasetçiyle çekinmiştim wp durumuna attım gördü birşey yazdı görmedim direk silmiş sonra ona '' ? '' yazdım oda başladı o siyasetçiyi kötülemeye iftira felan attı sonra bana '' sen daha çocuksun '' değince benim sigortalar arttı haliyle sonra engelledim çünkü yaptığı büyük saygısızlıktı

neredeyse 25 ime dayanacam dediğine bak 3 yaşında muamelesi yapılır mı eski mesai arkadaşına ? aradan 1.5 ay felan geçti ben buna wp den alttan alttan laf sokmaya başladım bir nevi o dediğinin kinini kustum diyebilirim oda arada bi bana ulaşmaya çalıştı yazdıklarımdan dolayı ama onun haricinde hiç çaba göstermedi oturduğum yeri biliyor gelip özür dileyebilirdi o lafından dolayı çünkü baya kırdı beni o lafı diyerek herneyse şimdi ise bir yanım affet diyor diğer yanım müsade etmiyor affetmeli miyim onu ? insanların siyasi görüşleri beni alakadar etmez hangi partili olursa olsun banane ? aynı şekilde benim siyasi görüşüm kimseyi alakadar etmezken geldi salça oldu kalp kırdı okuldaki bi öğretmenede anlattım konuyu oda ayıp etmiş dedi yani istese bulur beni orası kesin biraz uzun oldu şimdiden özür diliyorum..

Af dileyen yok anladığım kadarıyla. Belki de adam aranızın açılmasına memnundur bilemeyiz.

@Tenê,
ya hocam ben twitter da buna twit atmaya başlayınca ara sıra beni bulmaya çalıştı hatta orda halam oturuyor tel numaramı oturduğum yeri felan sormuş üstülemedi sonra pek ama dediğin gibi af dilemedi dilesede esklsi gibi samimiyet olmaz

Ben 38 yaşındayım. 25 yaşında biri benim gözümde de çocuktur.

@osmangazi,
senin gözünde çocuk olabilir lakin hem kanunen hemde dinen çocuk değil bu görüş küçümsemeden başka birşey değil.

@famecatcher,
hocam küçücük okulda mecbur yüzyüze geliyorsun büyük bir okul değildi ondan öncede çekomda çalıştım orası büyüktü mesela ama ne kadar samimi olmak istemesekte aynı ortamda çalıştığın kişiler oluyor ha memuriyette olabilir dediğin çünkü kendi başına çalışıyorsun bir iş yapacağın zaman ama işçi olursan işin rengi değişiyor ama evet haklısın samimi olmak iyi birşey değil sonunda biz üzülürüz karşı taraf yaptığı ayıpla kalır

dostum kadrolu memur olsan neyse ama typ lisin birde 6 aylık bir çalışma süren var bu tip şeylerde çok etliye sütlüye karışmayacan. ben senin yerinde olsam müdür ile müdür yardımcısı ile fazla muhatap bile olmazdım. bana göre alt kademede çalışan birisi üst kademe de çalılan birisi ile fazla yüz göz olmamalı ..!!
bilmiyorum bana ters geldi bu iş senin orda yapman gereken mesaini doldurup çıkıp gitmen fazla yüz göz olman iyi değil bana göre bende özel sektör de o kadar yerde çalıştım elimden geldiğince yukarı ile muhatap olmamaya gayret ederdim işimi yapar çıkar giderdim bitti. nacizane tavsiyem sana rengini çok belli etme sosyal mecrada siyasi paylaşım pek yapma sıkıntı olur...

@ozmuşlu,

hocam çalıştığım okul 120 öğrencili bir okul yani küçük bir okul fazla etliye sütlüye karışmamak istemesende bu biraz müdürden kaynaklı her hafta kola içmeye çağırırdı beni şimdi gitmesem ki bazen gitmediğim durumlar oldu bununda bi tarafı kalktı demiş yardımcıya ben uyuyordum 40 dk felan başka konu bu dediğim lise üniversite olsa bu dediğini yapardım çünkü birden fazla personel var benim okulda 2 amir 1 hizmetli vardı düşün.. 4.5 ay çekomda çalıştım bak orda dediğin oldu fazla etliye sütlüye karışmadım üst kademeyle yani müdürlerle orda da 1 müdür 2 yardımcı vardı müdürle hiç merabalığımız yoktu ama yardımcı vardı bi tane meraba meraba kolay gelsin derdi yani bu okuldakiler benim resmi nasıl olunur bilmiyorlar ama ben 4.5 ayda olsa resmiyeti tattım orda çünkü çok insan vardı binbir türlü yani hocam ben zaten biraz çegingen biriyim buda beni biraz ciddiyete sürükler resmi olurum yani rahat tiplerden değilim.. hocam siyasi paylaşım yapmak sorun değil benim rahmetli amcam belediyede çalışıyordu ara sıra siyasi paylaşım yaptığı olduydu istediğim partiyi desteklerim insandan insana değişir lakin kimsenin kimseye siyasi görüşüne karışmaya hakkı yok hocam zaten çoğunluk olarak dediğini yapıyordum okulda kimse olmazdı ben temizlik yapardım giderdim sonra onun haricinde 2 günde 1 çağırırlardı beni sohbet için mecbur gitmek zorundasın gitmeyince sorun oluyor hayır işin en saçma tarafı ben çekomda iken amirler hiçbir zaman bizim odamıza gelmezdi ama pencereden bakardı napıyorlar diye odada ama okulda bu ikisi odama kadar geliyor ne anladım bu işten ? ters geldi bu iş demişssin anlamadım onu ama durum bu..

50 yaşındaki biri de beni çocuk olarak görebilir ben gücenmem bundan yaşı büyük olduğu için. Şefim anlatıyor bu gerçek yaşanmış bir olay biraz abartı ama 2 dede yan yana oturuyormuş biri diğerine yaşını sorunca 3 yaş büyük olduğunu öğrenince sen daha çocuksun demiş.

@osmangazi, post:

bak bu hikaye iyimiş şakasına demiş olabilirler o 2 dede :D ama şu var ortada ciddi konu varken sen daha çocuksun demek iyi birşey değil kırılmayacağı varsa kırılır onu geçtim bidaha o insanla samimi olmakta istemez insan

ben beni küçümseyenleri hor görenleri affetmeme kararı aldım çünkü affedersem bir daha yaparlar affetsem bile eskisi gibi olmaz

Affetmek her zaman iyidir..affet gitsin.

Herkes yaptığından utanır... Zamanı vardır zamanı gelince tabii. Ben hep affedici olmuşumdur.. görünürde kaybeder gibiyim ama kazanımlarım çok o yüzden siz de affedin gitsin @Overlord,

İşten bağımsız insan insana her zaman lazım, 3 günlük dünya... O sizin birbirinizi yediğiniz siyasiler kameralar dağılınca birlikte yemek yiyip, çay kahve içiyorlar... Siyaset - Futbol ve İnanç konusunda ikili polemiğe girmek yanlış, herkes kendi penceresinde haklıdır...

Anlattıklarınızdan yola çıkarak sizin affetmenizin çok da umurunda olduğunu sanmam... Daha çok siz dert etmişsiniz sanki bırakın geçmişi önümüzdeki maçlara bakalım...

Kamu kurumunda çalışan biri olarak siyasi paylaşımlar yapmanız ne kadar doğru?
Kadrolu olsanız soruşturma geçirebilirdiniz bu bir disiplin suçu çünkü

@Gothica,

aynen katılıyorum özelde de çalışşan paylaşmayacan abi 2x2 4 resmi olacan amirle müdürle fazla yüz göz olmayacan ..

@erola,
aynen öyle

@MuTanG,
evet ama özgür bir ülkedeyiz herkes sevdiği partisini paylaşabilir dediğin doğru

@Ata_Türk,
Anlattıklarınızdan yola çıkarak sizin affetmenizin çok da umurunda olduğunu sanmam bunu anlamadım lakin evet siyasiler pek önemsemez gırgır şamata yapıyorlar ama normal vatandaşlar öyle değil karşı görüş oldumu saldırıyorlar

@besalti20,
knk müdür ve kazancın yaptığı karaketsizlikler umrumda değil lakin yardımcısı çok kıyak geçti bana sevdirdi yani kendini bana neyse konuşmak istemiyorum

@Gothica,
valla hocam rahmetli amcam belediyede çalışırken ara sıra siyasi paylaşım yapıyordu hiçte sorun olmuyordu onu geçtim ben mevsimlik işçiydim yani kamuda olsakta pek sıkıntı olmazdı zaten amirlerin nosu bende yoktu ilk yerde 2 cisinde ise durumuma bi kez baktı müdür bidaha bakmadı bizim müdür pek müdür de değildi zaten kansızın önde gideniydi kadrolu olsam ve memur olsam paylaşmam zaten siyasi şeyler çünkü siyasette bulundum ve soğuyor insan ama şartlar bunu gerektirnişti

@ozmuşlu,
hocam zaten ilk çalıştığım yerde kamuda 4.5 ay durdum müdüle merabalığımız yoktu çünkü kurum büyüktü 2 tanede yardımcısı vardı biriside sürekli günaydın kolay gelsin diyip samimi davranırdı gülümserdi yani başkada yok ama okulda 120 öğrenci var yani küçük okul 1 müdür 1 yardımcı 1 hizmetli var ne kadar uzak durmaya çalışsanda seni içlerine çekmeye çalışıyor maalesef dediğin biraz bu işler kolay gibi geliyor ama öyle değil gitmesek bu sefer ayrı sorun olurdu ama dediğinde haklısın

Moderatör tarafında düzenlendi:
@Overlord,

O ' herkes' in içinde devlet memurları ve bazı çalışanlar yok yalnız :)

Siz 657'ye tabi olmayabilirsiniz ama sonuçta bir kamu kurumunda çalışıyorsunuz. farklı yaptırımlarla karşılaşabilirsiniz .
siyasi içerikli cezalar 5 kademeden oluşan cezaların en ağırıdır yani (meslekten çıkarma)

bkz. 657 DMK
Devlet memurluğundan çıkarma cezasını gerektiren fiil ve haller şunlardır:

a) İdeolojik veya siyasi amaçlarla kurumların huzur, sükün ve çalışma düzenini bozmak, boykot, işgal, kamu hizmetlerinin yürütülmesini engelleme, işi yavaşlatma ve grev gibi eylemlere katılmak veya bu amaçlarla toplu olarak göreve gelmemek, bunları tahrik ve teşvik etmek veya yardımda bulunmak,(1)

b) Yasaklanmış her türlü yayını veya siyasi veya ideolojik amaçlı bildiri, afiş, pankart, bant ve benzerlerini basmak, çoğaltmak, dağıtmak veya bunları kurumların herhangi bir yerine asmak veya teşhir etmek,

c) Siyasi partiye girmek,

@Gothica,

valla hocam dediğim gibi 2 yerde çalıştım yani ben gelip geçici idim lakin hizmetliside müdürü de yardımcısıda gayette siyaset yapıyordu kadrolu olduğu halde onu geçtim bu cezaları almak için bir delil olması lazım somut yani kanıtlanmaması halde iftiraya giriyor peki hocam size şunu sorsam benle tartişan yardımcı mesaj üzerinden siyaset yaptı o ss leri bakablığa götürüp şikayet etsem ne olur ona çünkü oda memur ?

@Overlord,

Şikayetinizi incelerler, suç teşkil edecek bir durum görürlerlerse soruşturma açılır , savunmasını alırlar takdir soruşturmayı yürüten amirindir , mevzuattaki cezayı da verebilir, ceza gerektirecek durum yoktur da diyebilir..

@Gothica,

Alıntıladığın kanun ile konununun alakasını çözemedim? İdeolojik, siyasi amaçlarla kurumların düzenini bozma mı var burada? Yasaklanmış afiş, bildiri yayımlayan mı olmuş ? Yoksa siz okumadan direkt korkuyor musunuz memur olduğunuz için?

@Overlord,

cıks :) soruşturma için başka bir okulun müdürü görevlendirilir gerçi suçun mahiyetine göre direkt bakanlık müfettişi de gelip yürütebilir soruşturmayı.
Soruşturma biter karar verilir , en son çalıştığı kurumun müdürüne karar tebliğ edilir. Kendi müdürü son bir savunmasını alır , ya aynı cezayı verir ya da bir alt cezayı verebilir.
Uyarı cezası almışsa eğer bir alt ceza olmadığı için cezasını kaldırabilir.

@Gothica,

he doğru ya 1 soruştuma olunca başka müdür yönetir bizim kansız müdüre de öyle vaka denk gelmişti şahit oldum neyse teşekkürler cevapların için

@Tenê,
'yasaklanmış afiş, bildiri.. ile başlayan cümlenin devamını okumadınız sanırım , siyasi amaçlı afiş bildiri vs basmak , dağıtmak diyor özetle, sosyal medya da bir dağıtma yayma aracıdır nihayetinde,

Ayrıca bu kanundan hariç şöyle bir kanun var , daha açıklayıcı olur sanırım;

657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun; "Tarafsızlık ve Devlete Bağlılık" başlıklı 7. maddesindeki; "Devlet memurları siyasi partiye üye olamazlar, herhangi bir siyasi parti, kişi veya zümrenin yararını veya zararını hedef tutan bir davranışta bulunamazlar; görevlerini yerine getirirlerken dil, ırk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din ve mezhep gibi ayırım yapamazlar; hiçbir şekilde siyasi ve ideolojik amaçlı beyanda ve eylemde bulunamazlar ve bu eylemlere katılamazlar.
bu alıntıladığım yer, siyasi paylaşım yapan bir öğretmenin aldığı disiplin cezasına itirazına karşı AYM'nin verilen cezanın 'düşünce ve ifade özgürlüğünü' ihlal etmediği gerekçesiyle red verdiği karar yazısından.

@Gothica Cevap için teşekkürler, anladım. Memur olmak zormuş, ağzını açanı cimere yazmak lazım. Susun, konuşmayın 😁

@Overlord Niye beğendin :) Memur ikili siyaset yapabilir iş yerinde değilse. Mesajla karşılıklı sohbet etmişsiniz.

@Gothica haksız mıyım?

@Tenê, post:

hocam alakası yok memurluk dediğin 8-5 değil bir vukata karışsan başın yanar memurluk basit bir mevki değil nerde olursa olsun mesajda bile olsa suç unsurudur siyaset 657 diyor :D neyse özür dileyen yok zaten onu geçtim konu apayrı yerlere gitti asıl konu bu değil zaten

Arkadaşlar konu apayrı yerlere gitti mevzu siyaset değil müdür yardımcısının bana yaptığı hatayı affetmeli miyim affetmemelimiyim diye sordum konu nereye vardı :D

Son düzenleme:
Üst Alt