Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Şizofreni tamamen iyileşir mi?

kronikleşmiş şizofreni tamamen iyileşmez

iğne vurdurmak şizofreni için şart mı ?

sürekli vesvese alıyorum bende OKB demi var ki ?

@Şamil676767, Pisikiyatrik ilaç pazarı korkunç büyük bir pazar ilaç firmalarının bu çok büyük pazardan vazgeçmek istemiyecekleri herkesin ortak fikridir sanırım.

Bunuda şu şekil yapıyor olabilirler yeni ilaç geliştirmeleri çok uzun yıllar süren ve maliyetli işler kim finanse ediyor bunu tabiki ilaç firmaları parayı veren düdüğü çalar misali araştırmayı hastalığı tamamen iyileştirmek yerine sürekli ilaç kullanılarak kontrol altında tutulacak şekilde yönlendirme yapılıyor olabilir acımasız ama kapitalist sistem.

Ama kocaman bir soru işareti bu kadar yan etkiye rağmen şu an için ilaçtan başka çare yok ne yazık ki şu an çoğu kişi ilaçlar sayesinde en azından hayatını sürdürebiliyor bu kadar şikayet edilen ilaçlar olmazsa daha mı iyi olacak asla sadece ilaçlara bağımlı olunduğu için değil hiç ilaç kullanmamış ve kullanmayan kişiler tamamen hayattan kopuyor.

Benim en yakın örneğim oğlum 10 yıl önce ilk hastalandığında melek olduğunu kanatları olduğunu pencereden atlayınca uçabileceğin düşünüyordu uzun yıllardır ilaç kullanıyor bir sürü ilaç değiştirildi tamamen düzeldi mi hayır ilaçların yan etkileri var mı dolu duygusuz,zihinzel olarak yavaşlamış bir insan ama en azından artık uçabilirim demiyor.

Çoook zor rahatsızlıklar bunlar ilaçlara kızıyoruz ama daha iyisini bulana kadar elimizde ki bu ne yazık ki.

Ayrıca bu ilaç karşıtı yazıların yazanların bütün iyi niyetine ve çektikleri sıkıntıları dile getirme samimiyetine rağmen bu rahatsızlıkların tedavisinde ki en büyük sorun olan tedaviyi ret etmeye katkı sağladığını düşünüyorum.

Bu forumda ki hiç kimsenin özelikle pisikiyatrik rahatsızlığa sahip kişilerin hastaların tedayi ret ederek tamamen hayattan kopup kendine veya çevresine zarar vermesini isteyeceği asla düşünmüyorum ama forum herkese açık tedaviye başlamamış ve hastalığını kabul etmeyen kişilerde okuyor bu yazılanları
zaten youtube da yeterince boş boş sorumsuzca konuşan işgüzarlar var.

Umutsuz olmamak lazım rabbim derdi verdiyse dermanınıda verir sadece sabır ve zaman meselesi.

kesinlikle katılıyorum "ilacı bıraktım yok şöyle iyi oldum" gibi yorumların vebal alabileceğini düşünüyorum zira bu yorumları tek okuyanlar bizler değiliz bir de engelliler forumda mesaj yazarken ayrıca çok dikkatli olunmalı zira bir kaç saat sonra bırak silmeyi değiştirmek bile mümkün olmuyor

İlaçları düzgün kullandığım sürece sorun yok. Sadece halsizlik var. Kimse hasta olduğumu anlamaz.

Çok yanlış bilgiler var.sizofrenide tedavi edilip duzelebilen bir hastalik bazıları yardım alarak bazılari kendi zekası ile bu hastalığı yenebiliyor mesela akıl oyunlari fliminde nesh kendi zekası ile hastalığı yendiği söyleniyor(gerçek hayattan esinlenmiş.)

5 dakika önce övdüğün bir şeye 5 dakika sonra küfür etmek
bu hangi hastalık
ben bu 'yum diyebileceğim net olmayan bir düşünce yapısıyla belirsiz bir kişilik
bipolar mı şizofren mi nedir bilemiyorum
kararsızlık tavan yapmış

kararsızlık ve obsesyon şizofreninin en temel özelliği

Organik olmayan psikoj bozukluğu var iyileşme durumunda ne olacak hastaneye gitmeye gerek kalıcakmı arkadaşlar abiler .

@caner39, İyileşme derken ilaçlarla kontrol altına alınırsa ilaçları kullanmaya devam edeceğin için ara sıra kontrole gitmen gerekecek tabi ki.

Tamamen düzelmeyi kast ediyorsan onun kararını doktor verir ben kendimi iyi hissediyorum düzeldim deyip doktora gitmeyi bırakma sonra kendini pisikiyatri acilinde yatarken bulabilirsin.

Şizofreni Hastalarında İyileşme Dönemi

Şizofreni hastalığın tedavi edildiği takdirde düzelebileceği evreye verilen addır. Düzelmenin miktarı kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bazı hastalarda tek bir akut alevlenme döneminden sonra, hastalık tedaviyle düzelmekte ve hayat boyunca bir daha tekrarlamamaktadır. Ancak bu hastalar tüm şizofreni hastalarının sadece %10 ila 20 lik kısmını oluşturmaktadır.

Daha sıklıkla şizofreni hastalığı iyileşme ve akut alevlenme dönemlerinin birbirini takip ettiği bir seyir izler. Bu hastalarda uygun tedavi uygulandığında, akut alevlenme dönemlerinin görülme sıklığı ve atakların şiddeti azalabilmektedir. Bazı şizofreni hastalarında iyileşme dönemlerinde düzelme tama yakın olabileceği gibi, iyileşmenin orta ya da hafif düzeyde kaldığı hastalar da vardır.

Aslında şizofreni hastalarının büyük bölümünü (%60-70 ini) birden çok akut alevlenme döneminin görüldüğü, iyileşme dönemlerindeki işlevselliğin ve normal yaşantıya dönebilme yeteneğinin orta düzeyde kaldığı gruptaki hastalar oluşturmaktadır.

Hastaların % 10 luk bölümünde ise her türlü tedaviye rağmen hastalık ağır seyretmekte, şizofrenik belirtiler tedaviye cevap vermemekte ya da çok az cevap vermektedir.

Prof. Dr. Kemal ARIKAN
Psikiyatri Uzmanı

şizofreni iyileşmez depresyon iyileşmez.. anksiyete iyileşmez ömrü billah ilaçiçerek yaşayacaz....

Ben 2006 yılından beri psikiyatriye giderim
Gittiğim bütün doktorlar aileme benim için ilaçlar iyileştirmez, yaşadığı anksiyete gibi semptomları azaltır sadece demişti
O kadar
Belki bi karelik fotoğrafınıza bakarak hasta gözükmüyorum kimse anlamaz diyebilirsiniz ama durum hiç de öyle değil

iyileşmez kardeşim öldürmez ama süründürür bir kere başımıza geldi mecbur çekiyoruz ve ölene kadar da çekecez fight club diye bir film vardı ordaki hasta öldükten sonra da ruhu gene hasta kalıyordu umarım öldükten sonra en azından ruhumuz normal olur

şizofreni iyileşmez depresyon iyileşmez.. anksiyete iyileşmez ömrü billah ilaçiçerek yaşayacaz....
Depresyon ve anksiyete iyileşir. Ben antidepresan kullanmıyorum ve depresyondan kurtuldum.
Şizofreninin iyileşebileceğini söyleyen doktorlar var.

Arkadaşlar burada neden yengeç sepeti mantığı var? Belki de gerçekten iyileşecek, moralini yüksek tutacak insanlar buradaki yorumları ciddiye alacak. Elinde bilimsel veri olan, bu süreci atlatabilen veya süreci kolaylaştıran arkadaşlar yazsa daha iyi olmaz mı? Diğer türlü oturup karalar bağlıyor insanlar.

@Pickle

Şizofren hastalığının tamamen iyileşebileceğini söyleyen doktorlar var. Dikkatini şu noktaya çekmek istiyorum. Şizofren hastalarının az sayıda kısımı tamamen iyileşir. Psikiyatri doktorlarının çoğunluğu Şizofren hastalarının çoğunluğunun tamamen iyileşemeyeceğini ve ömür boyu ilaç kullanmalarının gerektiğini söylüyorlar. Ayrıca benim bir önceki mesajımda alıntı yaptığım ünlü Psikiyatri Profesörü Kemal Arıkan'ın Şizofren Hastalığı ile ilgili açıklamalarını dikkatlice okumanı öneririm.

Benim bir önceki mesajımda alıntı yaptığım Psikiyatri Profesörü Kemal Arıkan'ın Şizofren Hastalığı ile ilgili açıklamalarını bu konuya mesaj yazan ve bu konuyu takip eden herkesin dikkatlice okumasını öneririm.

Son düzenleme:
Şizofreni tamamen iyileşir. Halüsinasyon görmüyorsan, sesler duymuyorsan, sanrıların yoksa iyileşmişsin demektir. Bir kere atak geçirdin diye ömür boyu atak geçirecek halin yok. Doktoruna bunları söyle. İlaçlarını yavaş yavaş azaltsın ve sonra tamamen kessin.

Üst Alt