Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Şizofreni teşhisi konan anneme nasıl yardımcı olabilirim?

deniz80

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Merhaba öncelikle, ben 31 yaşında bekar bir bayanım ve annemle beraber yaşıyordum son 3 aya kadar, 3 ay öncesinde bana sokak ortasında şiddet uyguladı ve bu hali benim bu duruma katlanma sabrımın taştığı zaman oldu. Yalnız annemi çok seviyorum ve onun iyileşmesi için ne gerekiyorsa yapmak istiyorum, ama nasıl??
annem tedaviyi kabul etmiyor ve daha öncesinde polise dilekçe verdiğim halde tedavi ettirilemedi devlet tarafından, bana çok düşkün ve ayrı kalamıyor benle beraberkende tüm hayatımı kısıtlıyor şiddet uyguladığı oluyor gerçek dışı bir dolu hal ve hareket içerisinde, başa çıkamıyorum bu durumla bu şehirde ailemden hiç kimsemiz yok, yapayanlızım anlayacağınız,k
anunlarımızın içinin ne kadar boş olduğunu 3 ay önceki girişimide karakolda polislerimizin tutumuyla anlamış oldum ve devlet desteğini nasıl sağlarım konusunda çıkmazdayım, ve annemle beraber psikiyatri uzman doktoruna gittik bana valiliğe dilekçe vermem gerektiğini hayati tehlikem olduğunu söylüyor ben de tekrar eynı seramoni ilerleyeceği ve bir sonuç çıkmayacağı korkusuyla başvurma konusunda net değilim,
ben devlet memuruyum ve bu ortam ve durumdan bunalmış olduğumdan doktorumun da tavsiyesiyle şehir değiştirmek üzereyim ,

bana yardım ve öneride bulunmanızı istiorum buna çok ihtiyacım var.

Sabırlar diliyorum... Çok zor bir durum. Ve çözüm olabilecek bir şey gelmiyor aklıma maalesef. Ben olsam, benzer sıkıntılar yaşayan kişilerle ileişime geçer ve onların tecrübelerinden yararlanmaya çalışırdım gibi geliyor bana.
Ayrıca,

Bir de şu kitapçıklardan yararlanabilirsiniz diye umuyorum:

1- AİLELERE ŞİZOFRENİ EL KİTABI hazırlamışlar. Buraya tıklayarak bu word dokümanına ulaşabilirsiniz.
2- Pfizer'in hazırladığı Şizofreni Destek Programı başlıklı doküman (içindekiler):
  • Şizofreni nedir?
  • Şizofreni ile ilgili gerçekler
  • Halüsinasyonlar (varsani)
  • Hezeyanlar(Sanri)
  • Düsünce bozuklugu
  • Enerji, istek kaybi ve içe kapanma
  • Niçin bu belirtilere sahibim?
  • Asagidaki sorular hastaliginizin ‘parmak izini' taniyabilmenize yardimci olacaktir:
  • Tedavi neleri içerecek?
  • Hastaneye yatmak zorunda kalacak miyim?
  • Mevcut tedavi yöntemleri neler?
  • İlaç tedavisi nasil yararli olacak?
  • Niçin bu kadar çok tipte ilaç var?
  • Tedavim nasil olacak?
  • İlaci kullanmaya ne kadar süreyle devam etmeliyim?
  • İlaç kullanmanin yan etkileri nelerdir?
  • İlacinizla ilgili herhangi bir endiseniz varsa doktorunuzla görüsün
  • Niçin ilaç kullanmak zorundayim?
  • Daha fazla bilgiyi nasil edinebilirim?
  • "On emir Uluslararasi sizofreni Hasta Derneklerinin sizofreni hastalarina tavsiyesidir."

Üst Alt