Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Süresiz engelli kimlik kartı hangi hakları sağlıyor?

WEL

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
Arkadaşlar merhaba,
2003 yılında aldığım vergi indiriminden yararlanır ve özürlü kimlik kartı alır raporuyla birlikte raporumda %60 olmasına rağmen %50 oranla 2004 yılında SÜREKLİ ibareli Başbakanlık Özürlüler İdaresinin vermiş olduğu KİMLİK KARTI mevcut. Bu kartta TC kimlik numaram da var. Merak ettiğim bu kart ile hangi haklara sahibim ? YENİLEMEK MECBURİ Mİ ?

@WEL

kimlik kartını değiştirip değiştirmeme sana kalmış değiştirirsen niye değiştiriyorsun diyen olmaz, değiştirmesen de niye değiştirmedin denmez, Ayrıca Engelli kimlik kartının geçtiği yerler ve engelli hakları; ENGELLİ KİMLİK KARTI NERLERDE KULLANILIR?[FONT=LatoLatinWeb]Engelli kimlik kartının faydaları oldukça fazladır. Engelli kimlik kartı sayesinde, her türlü kurum ve kuruluşta çeşitli ayrıcalıklardan faydalanabilirsiniz. İşte engelli kimlik karınının kullanıldığı yerler ve faydaları:[/FONT]
[FONT=LatoLatinWeb]
-Devlet tiyatroları özürlü kimlik kartı olan vatandaşlarımızdan ücret almamaktadır.[/FONT]

[FONT=LatoLatinWeb]-Sinemalarda öğrenci indirimi oranında indirim uygulanmaktadır.[/FONT]
[FONT=LatoLatinWeb]-Cep telefonu operatörlerinde ve internet kullanımında indirimler uygulanmaktadır.[/FONT]

[FONT=LatoLatinWeb]-Türk Hava Yolarında iç hat uçuşlarda %20, dış hatlarda %40 indirim uygulanmaktadır. Ayrıca ¬ËÅ“refakatçi ile seyahat etmelidir' ibaresi bulunan doktor raporunun ibraz edilmesi halinde, engelli yolcu ile aynı seferde seyahat edecek bir refakatçiye de promosyon biletler hariç tüm iç hat biletlerde %20 indirim sağlanmaktadır.[/FONT]
[FONT=LatoLatinWeb]- Devlet Demir Yollarında %50 indirim uygulanmaktadır.[/FONT]
[FONT=LatoLatinWeb]- Belediye otobüsleri, Metro seferleri, TCDD ve Deniz Yollarının şehir içi seferleri ücretsizdir. "Ağır engelli" ibareli raporu olanların bir refakatçisi engelli kişi ile beraber olmak şartıyla ücretsiz ulaşımdan yararlanır.[/FONT]
[FONT=LatoLatinWeb]- Şehirlerarası otobüslerde %30 indirim mevcuttur. Refakatçi indirimi yoktur. İnternetten bilet alımlarında bu indirimden faydalanma şansı yoktur.[/FONT]
[FONT=LatoLatinWeb]- Özürlülerin spor imkanlarından faydalanmaları için özürlüler spor federasyonu kurulmuştur.[/FONT]
[FONT=LatoLatinWeb]- Açık öğretim kayıtlarında ücret alınmamaktadır.[/FONT]
[FONT=LatoLatinWeb]- Belediye toplu taşım araçlarından ücretsiz yada indirimli olarak faydalanmaktadırlar.[/FONT]
[FONT=LatoLatinWeb]- H sınıfı sürücü belgesine sahip olan özürlüler yurt içinden aldıkları özel tertibatlı otomobillerde, katma değer vergisi indiriminden yararlanmakta ve taşıt alım vergisi ödememektedirler.[/FONT]
[FONT=LatoLatinWeb]- H sınıfı sürücü belgesi olan özürlülerden uygun şartları taşıyanların yurt dışından getirtecekleri özel tertibatlı otomobiller için gümrük vergisi muafiyeti uygulanmaktadır.[/FONT]
[FONT=LatoLatinWeb]- ÖTV indirimi ile alınmış olması şartı ile engelli araç park yerlerine araç park edebilirler.[/FONT]
[FONT=LatoLatinWeb]- Otobanlarda 15 dakikaya kadar araçlarını yol kenarına çekebilirler.[/FONT]
[FONT=LatoLatinWeb]- Havaalanlarında, Belediye tarafından işletilen otoparklardan ücretsiz yararlanabilirler.[/FONT]
[FONT=LatoLatinWeb]- ÖTV indirimli aracı olanlar yaşadıkları evlerin önüne ilgili belediyeye müracaat ederek Engelli Araç Park Yeri yaptırabilir.[/FONT]
[FONT=LatoLatinWeb]- ÖTV indirimli alınan araçlar için Trafik Tescil Şubesine dilekçe ile başvurarak engelli araç park kartı temin edilebilir.[/FONT]
[FONT=LatoLatinWeb]- Araç muayene istasyonlarında engellilere ait ÖTV indirimli araçlara öncelik hakkı vardır.[/FONT]
[FONT=LatoLatinWeb]- Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünün öğrenci yurtlarından özürlü öğrenciler istemde bulunmaları halinde faydalanabilmektedirler.[/FONT]

[FONT=LatoLatinWeb]- Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından uygulanan harç ve öğrenim kredisi tahsisinde %40 ve üzerinde özürlü olduğunu belgeleyenlere öncelik tanımakta ve harç kredisinin geri ödenmesinde yönetim kurulu kararı ile %50 indirim yapılmaktadır.[/FONT]
[FONT=LatoLatinWeb]- % 90 ve üzeri raporu olanlar motorlu taşıtlar vergisinden muaftırlar.[/FONT]
[FONT=LatoLatinWeb]- Serbest meslek erbabı ve ücretli çalışan özürlü vatandaşlar ile kendisi özürlü olmasa bile ailesinde özürlü kişi bulunan serbest meslek erbabı ile ücretliler vergi indiriminden faydalanırlar.[/FONT]
[FONT=LatoLatinWeb]- ÖMSS neticesine göre kamuda açık bulun özürlü kontenjanlarına atamaları yapılır.[/FONT]
[FONT=LatoLatinWeb]- İş verenler belli bir mesleği olan özürlüleri mesleği gereğince çalıştırmak zorundadır.[/FONT]
[FONT=LatoLatinWeb]- Özürlülük oranı ve dönemine bağlı olarak erken emeklilik hakkı mevcuttur.[/FONT]
[FONT=LatoLatinWeb]- Türkiye'de özürlü vatandaşlarımız için Türkiye iş Kurumu, Halk Eğitim Merkezleri, Mesleki Eğitim Merkezleri, Özel Dershaneler, Belediyeler ve özürlülerle ilgili dernek ve vakıflar tarafından meslek edindirme kursları açılmaktadır.[/FONT]

Süresiz engelli kimlik kartıI hangi hakları sağlıyor?

Arkadaşlar merhaba,
2003 yılındaki başvurum üzerine bir devlet hastanesinden 10+20+30 yazan değişik engellerden dolayı %40 yazan bir rapor vermişlerdi hatayı fark edip raporu geri verdim, üstünde %50 olarak düzeltmişler benim de dalgınlığıma geldi %10 hak kaybım var, %60 yazmamışlar. Üstelik bir sürü engelimi saymamıştım "doktorlar zaten aa senin şu engelin de varmış" demiyor zaten.

Söz konusu raporda VERGİ İNDİRİMİNDEN YARARLANIR yazmasına rağmen başvurmadım, memur olduğum halde o konuda herhangi bir faydasını görmedim.

Geliyorum asıl konuya; şimdi o raporu sunarak 2005 yılı başında aldığım o zamanın Başbakanlık OZİDA ( Özürlüler İdaresi) nden alınmış %50 yi gösteren "SÜREKLİ" ibareli, soğuk damgalı, fotoğraflı "Özürlüler için" Kimlik Kartım var.

Ehliyet almak için bana yeniden rapor aldırdılar. Şimdi oranlar değişmiş geçmişte %60 olan oran %32 veya 38 lere kadar düşüyor. Eski tarihli Raporum SÜREKLi yazıyorsa geçerli değil midir ? Alınan haklar nasıl geri istenir ? Engelli bu hakkı kullanmamışsa bile nasıl aleyhine yorumlanır ?

ENGELLİ KİMLİK KARTI son kullanım tarihi kısmında SÜREKLİ yazıyorsa 2018, 2019... sonraki yıllarda da geçerli olmaz mı ?
Demiryolları mesela YHT bu kimlik kartını kabul etmez mi ? ( bir kez denedim etmedi!) Oysa TC kimlik numaram da var üzerinde.

Bu kartı yenilemem gerekiyorsa 2003 yılında aldığım rapor ve fotoğrafla başvursam yenisi verilir mi ? YENİLEMEK ZORUNLU İSE ... Bu kimlik kartım ile İSKİ ye başvursam kiracı olduğum evde su indiriminden yararlanabilir miyim mesela?

İlginiz için teşekkür ederim.

Yeni rapor aldıysanız bundan sonra ki süreçteki oranınız o dur.

Almadım rapor, itiraz ettim ve vermeyi düşündükleri düşük oranlı rapor iptal edildi.

Ortopedik engellerim eskiden %60 dı , bahsetmediğim fizyoterapisel sorunlarım var, kan dolaşımında bozukluk, bacakta açılanma, sinirlerde çok büyük duyu kaybı, his etmiyorum elektirikli ve iğneli teste soktular başka bir hastanede sağ ve sol arasında korkunç bir uçurum var.

Bana verilmiş ( üzerimde kayıtlı rapor veya raporları) e devletten sorgulayamaz mıyız ? ben göremedim...

Raporlarınızı bulamıyor musunuz?Yanlış mı anladım bana verilmiş raporlar derken siz..Eğer eski raporlarınızı bulamıyorsanız işkura vergi indirimi öncesi yapılan işlemlerde PDF kaydı var oradan ulaşabilirsiniz.İşkurun internet sayfasına üye olmanız yeterli.

@parzanda

Benim en eski raporum 1999 yılına ait sadece bacaktaki kısalık vb üzerinden %40 verilmişti işkur'a o sıralarda kayıt ettirdim, elimde de mevcut. O zamanlar %40 yeter deniliyordu yüksek oran alırsak "bu kişinin engeli çok fazla, çalışamaz" demelerinden korktuğum için bir çok insan gibi ben de %40 oranı almam yeterli gözüyle bakmıştım.

Ne yazıkki engelli sınavlarında dahi iyi dereceler yapmama rağmen istanbuldaki özel kurumların işkur davetleri için sadece meze olduk. En nihayetinde DMS yi kazanıp 3 yıl bekledim. Daha çok okuyup kamuda işçi olacağıma dalga geçilmesini de göze alarak düz haklarla memur oldum.

Bu forumda bahsettiğim %60 lık ( ama ) % 50 görünen rapor ve engelli kimlik kartına ise işe girdikten sonra başvurdum. Benim engellerimin bir çoğu doğuştan, sonradan olanları ise düzelmek amacıyla olduğum ameliyatların vücudumda açtığı kalıcı hasarlar sebebiyle oldu. Konu dağılmasın diye toparlamaya çalışayım %50 raporu şimdilik son rapor kabul edersek diğer sorular geçerliliğini koruyor. Benim gözümden kaçan sizde soru işareti yaratan bir ayrıntı varsa lütfen belirtin.

Sevgili wel
bni raporumDA 2005 yılına ait ve sürekliydi.Yeniden başvurdum kuruldaki görevli raporunu değiştirme zamanın gelmş dedi.Raporumu aldım engelli kimlik kartının ve iett kartınında yeni gnel oanıyla değişmes gerektiğini öyledi

Belediye otobusleri ucretsiz anladim fakat " şehir icinde ayni kart basılip binilen özel halk otobusleri de mi ücretsiz?

Eskişehirde Büyükşehir Belediyesinin BİMER tarzı bi yeri var Çukur çarşı üzerinde engelli raporunuzun aslı gibidir fotokopisi ve engelli kimlik kartınız bir tane de resim ile müracaat edip 10 dk gibi kısa bir sürede serbest kart alıp tramvay ve özel/halk otobüslerini kullanabiliyorsunuz.
Tüm mobil hatlarda indirim hakkımız da var.
İnternet alırken 29 tl bir tutar ödedim. (1.5 yıl önce tabii )

Engelli indirimleri

Merhaba arkadaşlar engelli kartı olanlar hangi indirimlerden faydalabiliyor? Tren ile seyahatte internetten nasıl yer ayırtabiliriz?

ANKA EFSANE elinde engellı kımlık kartı yada raporunla tren garına muracat edıyorsun onlar senın kaydını yapıyorlar kartın arkasına barkot yapıstırıyorlar o sıfre ve e maıl ıle ınternetten bılet alabılırsın

Bu kartın faydalarından birinin de spor müsabakaları ve konserlerde kura sonucu ücretsiz izlemek gibi bir şey okumuştum. Bu kura olayı nedir, nasıl olur?Bilen varmı

Kura olayı yok çoğu haktan kimliğinizi göstererek faydalanabilir veya kart ve gerekli diğer belgelerle başvuru yaparak faydalanabilirsiniz örneğin basketbol maçlarina kartinizi göstererek girebilirken futbol maçlari için pasolig almak lazim engelliye uygun olani almak için de gerekli belgelerle başvurmak lazim kimlik rapor vs buna dahil olabiliyor son güncel evraklari şartlari telefon görüşmesi ile ögrenmenizi tavsiye ederim ve aile ve sosyal politikalar bakanliği ile goruserek de eski kartlar aile ve sos.poli.bakanliginın verdiği engelli kimlik kartı gibi kullanilabiliyormu öğrenin şüpriz yaşamayın. bu arada bazi arkadaşlar bir kaçını yazmis ama sahip olduğunuz ve faydalanabileceniz hakların tamamına yakınını şurdan da videolu anlatimla hızlıca öğrenebilirsiniz https://youtu.be/GsbCzJAk3og

Sürekli (süresiz) engelli raporlarında yeniden rapor istenemeyeceğine dair yönetmelik

Hepinize çok teşekkür ederim arkadaşlar.
Arada araştırmaya devam ediyorum. Edindiğim somut/ elle tutulur sonuçları paylaşmak istedim.
SÜREKLİ İBARELİ RAPOR VARSA YENİDEN RAPOR İSTENEMEYECEĞİNE DAİR RESMİ GAZETE'DE ÇIKMIŞ İKİ YÖNETMELİK:

16 Aralık 2010 PERŞEMBE Resmî Gazete Sayı : 27787 (Mükerrer)
YÖNETMELİK
Devlet Bakanlığı (Özürlüler İdaresi Başkanlığı)’ndan:
ÖZÜRLÜLÜK ÖLÇÜTÜ, SINIFLANDIRMASI VE ÖZÜRLÜLERE VERİLECEK
SAĞLIK KURULU RAPORLARI HAKKINDA YÖNETMELİK

Özürlü sağlık kurulu raporunun geçerlilik süresi
MADDE 13 – (1) Özürlü sağlık kurulu raporunun sürekli olup olmadığı ile süreli raporlarda raporun geçerlilik süresi mutlaka belirtilir.
(2) Özürlü sağlık kurulunca kişinin özür durumunun sürekli olduğuna karar verilmesi durumunda, özürlü sağlık kurulu raporunun ilgili bölümünde bu durum belirtilir. Ancak özür durumunun değişmesi halinde, kişinin talebi üzerine rapor ve buna bağlı kişinin özür oranı yeniden belirlenir.
(3) Özürlü sağlık kurulunca özürlünün özür durumunun sürekli olmadığına karar verilmesi halinde de bu husus ilgili bölümde belirlenerek özürlü sağlık kurulu raporunun geçerlilik süresi belirtilir. Zaman içinde değişebilen veya kontrolü gerektiren hastalıklar, hastanın önceki özürlü sağlık kurulu raporu da kurula sunularak, özürlü sağlık kurulunun belirleyeceği süre içinde yeniden görüşülür ve karara bağlanır.
(4) Bu Yönetmelik hükümlerine göre alınmış olan sürekli raporlar ile süreli raporların geçerlilik süresi dolmadan tekrar rapor alınmak istenmesi durumunda, mükerrer rapor tanzimini önlemek maksadıyla, ilgililerin daha önce özürlü sağlık kurulu raporu alıp almadıklarına ilişkin beyanı istenir. İlgilinin beyanı üzerine veya bir başka şekilde, evvelce özürlü sağlık kurulu raporu verilmiş olduğunun tespiti halinde tekrar rapor verilmez. Kullanım amacına uygun olarak düzenlenmiş ve bu Yönetmelik hükümlerine göre alınmış olan sürekli raporlara sahip kişilerden kurumlarca yeniden rapor istenilmez.
*

20 Şubat 2019 ÇARŞAMBA Resmî Gazete Sayı : 30692
YÖNETMELİK
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığından:
ERİŞKİNLER İÇİN ENGELLİLİK DEĞERLENDİRMESİ
HAKKINDA YÖNETMELİK

Kazanılmış haklar
MADDE 15 – (1) Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce 18 yaş üstü engelliler için düzenlenmiş sürekli ibareli sağlık kurulu raporlarıyla belirlenmiş olan tüm vücut fonksiyon kaybı oranları geçerli olup bu oranlara dayanılarak sağlanmış istihdam, eğitim, sosyal destek ve yardım hizmetlerinin sürdürülebilmesi için süreli raporlarda rapor süresinin bitimine kadar kurumlarca rapor istenemez. Sağlık kurum ve kuruluşları tarafından 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununun 7 nci maddesinin birinci fıkrasının (2) numaralı bendinin uygulamasında, 1/8/2002 tarihinden önce alınmış sağlık kurulu raporları ile süresinin bitmesine altı aydan az kalmış sağlık kurulu raporları hariç yeniden rapor düzenlenemez.
(2) Ancak, bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce düzenlenen;
a) Süreli engelli sağlık kurulu raporlarına ilişkin yeniden sağlık kurum ve kuruluşlarına sevk işlemleri uyarınca düzenlenecek raporlar,
b) Engelli sağlık kurulu raporlarına ilişkin ilgililer veya kurumlarca yapılan itirazlar,
c) Hakkında engelli sağlık kurulu raporu düzenlenen kişi, vasisi veya kurumlarca yapılan yeni rapor başvuruları, kontrol muayeneleri,
bu Yönetmelik hükümlerine göre sonuçlandırılır.

Kaynak: https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2019/02/20190220-2.htm

-Vergi daireleri
-Belediyeler
-Diğer Kamu Kurumlarının bu doğrultuda engelliyi yormadan gereken işlemleri yapması gerekmektedir.

Engelli kartı ile hangi avantajlardan yararlanabilirim?

Merhabalar, 28/02/2022'de Engelli kart başvurusu yaptım. Bugün aradım onaylandını söylediler. Ne tür avantajları var. Acaba bu Engelli kartın.

Bilgi için Teşekkürler.

Sudan yüzde 40 indirim, emlak vergisi muafiyeti, telefon ve internette yüzde 15 indirim, ücretsiz seyahat kartı en önemlileridir.

Yeni rapor ertesi, Ben de bugün aldım süresiz yazan yeni engelli kimlik kartımı....

Merhaba, yaşadığınız yerdeki aile ve sosyal hizmetler binasından alabiliyorsunuz. Adrese gelmiyor uğraşmıyorlar

Üst Alt