Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Tip 2 diabet hastalarının askerlik işlemleri ve muafiyet..?

soyer

Üye
Konular
6
Reaksiyonlar
0
yakın tarihte şeker hastalığım teşhis edildi. aclık kan sekerim 320-370 arası tokluk şekerim 450-580 arasında cıkıyor. 2 haftadır takip ediliyor bu değerler

dr.um insulin verdi günde 4 kere

önümüzdeki hafta askerlik işlemlerim ile uğrasacağım

arastırdığımda duydugum tip 1 diyabet hastaları önce hastanede kontrol ediliyorlar kontroller sonucunda bir sene tecil verilir bir sene sonra tekrar aynı şikayet devam ederse muaf verilir diye duydum

peki tip 2 hastaları ile ilgili uygulanacak durum hakkın da bir bilginiz varmı

Günde 4 insülin kulanan biri bence askerlikten muaf tutulacaktır. Tip 1 için uygulanan prosedür senin için de uygulanır diye düşünüyorum.

Doğrudan tecrübesi olan arkadaş varsa, daha net bilgi verir tabii?

ilgine teşekurler sugaremro

ama şekerim cok yuksek oldugu için insilun verdiğini soyledi dr. benim durumumdaki bazı tip 2 hastaları insilun kullanıyormus dedigine gore

acaba sitede hiçmi tip2 yok :(

yabende senın gıbıyım tıp2 ama ınsilün kullanıyorum bendew askerı hastaneye sevk ıstıycem sen ne yaptın mı ıstedın mı yardımcı olursan sevınırım

bugun subeye gidip basvru yapacagım p.tesi hastaneye yatış dusunuyorum

slm

bende tip2 yım ama gunde ıkıkere ınsılun kullanıyorum

evet bugun sabah saat 10 gibi şubeye gittim izmiri bilenler için anlatayım bornova askerlik subesine gittim orada askere gitmek istedigimi soyledim gerekli işlemlere baslandı allahtan yanıma 4 tane nufus fotokopisi ve bolca resim almıstım subeye gidecek arkadaslar için soyliyeyim 3 tane fotokopi 16 tane kadar resim kullanıldı

bornovadan beni tepecik hastanesine sevkettiler tepecikteki askeri dr. boy kilomu aldıktan sonra sekerim oldugunu belirttim yazıcısına maddeleri soyledi daha sonra hastaneye sevki uygundur yazılı kırmızı bir kaşe bastı tekrar bornova şubeye yolladı

bornova subeye geri dondum orada bu sefer askeri hastaneye dahiliye bölümüne sevkimi yaptılar 3 iş günü icerisinde hastaneye gidip yatmam gerektiğini belirttiler

p.tesi günü planladıgım gibi hastaneye yatıyorum sanırım hafta sonuna dogru cıkarım

hastane donusu olan biteni bu baslık altında sizlerle paylasırım

evet arkadaslar bugun hastaneden cıktım

kısaca soyle ozetliyeyim oncelikle tip 1 yada tip 2 de olsa diyabet hastaları askere alınmıyor .

p.tesi günü yatıs islemlerim oglen 2 gibi gerceklesti carsamba gunu oglen 3 gibi cıkısımı ve bir sene erteleme raporumu verdiler seneye tekrar gittigimde yine kontroller yapılacak ve diyabet hastası oldugum yine kesinlestiginde muaf verilecek

konuyla ilgili sorusu olan olursa elimden geldigince yardımcı olmaya calısırım

Öncelikle geçmiş olsun .

Yalnız tip1 ile tip 2 arasındaki fark:tip1 olanlara erteleme verilmiyor direk muaf veriliyor.Demek ki tip2 lere erteleme verip tekrar çağırıyorlar.

kan şekerın kaç çıkıyordu askeri hastanede kardeş bende tıp 2 yım bırde hemen yatırıyolarmı

Sugaremro;

belki farklı bir uygulama olmus olabilir ama koğuş arkadasım vardı 2 tane tip 1 diyabet hastası birisi gecen senede gelmiş bu sene muaf verdiler digeride benim gibi ilk muanesini oluyordu oda heyetten benimle beraber ertesi yıla erteleme aldı

sabah ogle aksam 10 unite gece 16 unite insulin yapıyorum

orada aclık sekerim 220nin altına tokluk sekerimde 350 nin altına inmedi

evet askeri hastaneye gittigin gun yatırıyorlar

ortalamamı 3 gun yatırıyolar gıderken yanında birşeyler göturdunmu ılaçların vb kusura bakma çok soru soruyorum bende yakında başvurcam

ilaclarını kullanıyorsan insilunlerini kesinlikle yanına al orada tedaviye devam ediliyor

benim yattığım hastanede p.tesi çarş. cuma gunleri heyet vardı p.tesi yatış yaptıktan sonra çarşamba heyetine yetiştim ama yetişmeseydi cumaya kalacaktı

ben yanımda bir bavul dolusu esya kıyafet götürmüştüm ama yatıştan once karantina bolumunde butun esyalaarımı bavulumu el cantamı bıraktırdılar mavi pijama verdiler bavulumdan yanıma sadece terlik havlu traş malzemeleri birde kitap almama izin verildi

peki bi belge verıyolar mı hastaneye yatışta nasıl dıyım memurum kuruma belge vermemız gerekıyo hastaneye yatış için bırde telefon kullanıyozmu aıleyle nasıl görüşcez

xxxyyy06;
hastaneden içeri girişte telefonları alıyorlar telefon yasak ama sokan gördüm ben fazla göze batmak istemediğim için hiç denemedim bile içeride kartlı telefonlar var iletişimi onlarlada kurabilirsin

ben senelik izinimi kullandım yattığım surede ama yatarkende çıkıştada askerlik durumu dısında bir belge vermediler

benım senelik izinde yok ne yapcam onuda bılmıyom ortalama en fazla kaç gun yatırıyolar bılıyormusun dıyabet için sen nerde çalışıyorsun

bende rapor aldım askerıyeden bana dırek muaf verdıler neden acaba bırde askerlık şubesıne evragı göndereceklerın dedıler bana da bı belge verdıler sanırım raporun aslı sonra gönderılecekmış bılgısı olan varsa yardımcı olur mu dıyabetden ılk kez yattım

Merhaba arkadaşlar öncelikle.
Herkeze tekrar tekrar geçmiş olsun
Size sormak istedigim bir konu var benım gibi olanlarda vardır elbet.
Ben Şeker hastasıyım ve daha cok yenıyım 6 aylık kadar ve suan 2010nun 10nuncu aynına kadar tecilim var. inüsilin olarakta :
Sabah : 5
Öglen : 5
Akşam : 5
Gece : 15
Vuruyorum ve şimdide bu askerlik için son durumum ne olucak onu merak ediyorum tecil olacaksa biran önce tecil ettirip egitim hayatıma yurt dısında devam ettırmek ıstıyorum bunun için askeriden "Askerlik durumu muafttır" alma şansım varmıdır.??

Çünkü sonuçta bu vatanı görevimiz er veya geç yapmamız lazım yapamayacaksamda gercekten üzülürüm ama sonucta sağlık bu şakaya gelmez bircok seyı kaybedebilirz vatanımızada askerlik yaparak vatanı görevimizi tamamlamış olmuyor esas görev vatanımız için işimizi dürüst ve dogru yapmaktır mantıgındayım ben..

Şimdiden cevap verecek arkadaslara tesekkur ederım..

Sugaremro merhaba,
ben de tip 1 diyabetliyim ve maalesef ben askerlikle ilgili işlemlerimi yaptığım dönemde doktorların istediği şekilde ölçümlerim takibim yapıldığı halde 1 sene erteleme alarak, ertesi sene muafiyet aldım. ki benim gittiğim dönemde tip1 olan ve 3. kez erteleme alan bir kişiyle karşılaşmadım da değil...
yani herkese aynı şekilde rapor verilmiyor. gittiğin hastanedeki doktorlara ve senin o zaman çıkan değerlerine göre hareket ediliyor ve tamamen doktorların insiyatifine bağlı oluyorsun....

Bilgilendirme için teşekkürler tahtagurusu.

Diabet olup yakın zamanda askerlik işlemi yapan arkadaşlardan deneyimlerini paylaşmalarını bekliyoruz..?

1997 samsun askeri hastanesıne gıtmıştımben orda endokrın dr ızınlı olduğu ıcın ankara gataya sevk ettıler orada 14 gun yatmıştım gatada yattığım sure tam bır işkenceydı resmen hastalığım bellı ama yıne tahlıl kontrol muyanesı falan fılan derken 14 boşu boşuna gözlem altında kalmıştım ozamanlarda 2 defa 3 defa gelenler vardı hem tıp 1 hemde tıp 2 hastaları 2 sene 3 senedir gelenler vardı. dr 1 sefer heyete gırdığımde dosyayı elıne aldı baktı baktı manalı manalı sekreter burada hata yapmış bunu düzelt gel dedı neydı hatalı olan dıye kırmızı kalemle çizdım dedı bı baktımkı işaretlı yere sadece hata nokta koymamış ve virgülde hata yapmış ınana bılıyormusunuz bu ne buyuk hata dedım kendı kendıme :) öylece bır perşembe daha beklemeye başladık ıkıncı heyet gununde tekrar dosyayla gıttık aynı işler uğraştıkdan sonra bu seferde buraya vırgulu koymamış burayada ve yazması gerekıyordu kımmış bu sekreter söyleyınbana azarını yedıkden sonra benı azarlayarak dışarı çıkarttı bu işlemler sadece bana yapılmamıştı belırteyım benım gıbı orada yatan dığer bı kaç arkadaşa yapmıştı. ve sonradan öğrendığıme göre o dr emeklı olacakmış tek sıkıntısı oymuş o yuzden böle yapıyormuş bı baktıkkı bıze gelen bılgıde malulen emkelı oldunuz dedıler koşa koşa belgelerımız alıp terhız olmuştuk :) bızımraporları onayladıkdan sonra emkelı olmuş dr

Merhaba,

En son Diyabet muaf bilgileri paylaşmak isterim.

3 yıldır Tip2 hastasıyım. e devlet üzerinden askerlik yoklamasını yaptım, çıktı almaya gerek yokmuş. 27/08/2018 tarihinde Aile hekimine gittim. Diyabet ve Hipertansiyon hastası olduğumu bildiğinden beni Beylikdüzü devlet hastanesine sevk etti.

Salı günü 28/08/2018 tarihinde Beylikdüzü hastanesi Başhekimliğine kayıtı yaptırdım, beni kurul bölümünde bulunan dahiliye doktoruna gönderdiler. Buraya kadar herşey normal,

Dahiliye doktoru (en son muayene olduğum, tahlillerimi bilen ve HbA1c değerlerinde düşüş olduğundan kullandığım lantus insülini 16 üniteye düşüren, 1 ay sonra tekrar tahlil yapalım diyen doktor) bunun için endokrin doktoruna gitmen gerek diyerek, beni Kanuni Sultan Süleyman a sevk işlemi yaptı. Aslında Sevk etmesine gerek yokmuş ama hastalıktan emin olmak için yapmış!!!

29/08/2018 tarihinde sabah 8 de hastanede kayıt yaptırıp, Endokrin doktoruna gittim. tekrar tahlil yapıldı, oradan kurul, kuruldan tekrardan endokrin doktoruna ve sağlık kurulu dahiliye doktoruna gönderdiler. işlemler bittikten sonra tekrar kurula gelerek işlemleri yaptırdım. saat 13.30 da heyete gireceğim söylendi ve saat 13.30 u beklemeye başladım. öncelik çoçuk ve yaşlıları çağırdıktan sonra, Askerlik işlemleri için bekleyen 37 kişiye geldi. 2. sırada beni çağırdılar çok şanslıydım.

İçeriği girdiğimde, Heyet başkanı kaç yıldır şeker hastası olduğumu ve hangi ilaçları kullandığımı sordu. sırasıyla glifor, januvia ve lantus kullandığımı söyledim. Sonra insülini nasıl yapıyorsun anlat dedi. buna çok şaşırdım. ben sırasıyla nasıl uyguladığımı,( iğneyi tak, 1 ünite dışarı basıp, sonra 20 ünite enjekte ettğimi) genelde göbek altı, çok nadiren koldan yaptığımı anlattım.

Tamam, Askere elverişli değilsin dedi, çıkıştaki görevli 20/09/2018 tarihinde sabahtan gelmemi ve verecekleri heyet raporunu askerlik şubesine teslim etmem gerektiğini söyledi.

Tip 2 ile askerlik hakkında deneyimler

Merhabalar; Salı günü askerlik işlemleri için yoklama yaparak aile hekimine gittim oradan devlet Hastanesine sevk edildim. 2 yıldır diyabet hastasıyım. Tip 2 olarak geçiyorum ilaç raporlarında ama insülin ve ilaç ile tedavim devam ediyor son 1.5 yıldır. Son ilaç kullanım durumum insülin olarak novorapid lantus ve ilaç olarak sinjardy kullanıyorum. Kurul öncesi dahiliye endokrinoloji ve göz muayeneleri yapmam istendi. Dahiliye kullandığım ilaçlar ile beraber hb1ac 8.2 açlık kan şekeri 164 endoktorin görüşü uydundur yazarak endokrine yolladı. Endokrin doktoru da aynı şeyleri kullandığım insülin ve ilacı hb1ac ve Akş'yi aynen yazarak sonuna 40b2 uygundur diyerek imzaladı. Göz doktoru EMG sonucuna göre karar verecek oda ayın16 sında. Bu şekli ile Askerlik yönünden nasıl bir karar çıkabilir. Yakın tarihte 40b2 maddesine göre muafiyet alan var mıdır? Artık dm tip1 tip 2 ayrımı olmadığı ile ilgili cevaplar gördüm forumda güncel durum hakkında bilgisi olan var mıdır? Teşekkürler.

OturanBoğa

Tamamdır teşekkürler ilginiz için, hem beni hem de benim gibi araştırma içerisinde olanlara yardımcı bilgiler edinebiliriz.

Komutanın verdiği kısa cevap şöyledir: Tip1 askerlik hizmetinden muaf ancak tip 2 muaf değil.
Selametle..
Sağlıklı günler dilerim.

Endokrin doktorunun 40b2 maddesi uydundur söylemi heyette ne gibi sonuçlar getirir düşünceniz nedir? Araştırmalarımda a tanı kodları elverişli b ve d muafiyet c erteleme gördüm 40b2 den muaf alan var yine forumda ama kanunen tam açıklık yok heyete itiraz söz konusu oldu mu öncesinde benzer madde ile muaf olmayan yada olan var mı yorum yazabilecek.

Bugün kurula girdim göz elverişli dedi, sağ tam sol 0.4 ile tip 2 şekerden dolayı ertesi yıla bırakma verdiler. İtiraz edip muafiyet alan oldu mu aslında arzılar listesinde b ve d dilimi muafiyet c erteleme a elverişli diyordu b102 endokrin yorumu olduğu halde 40c den erteleme verildi. Sizce itiraz etmeli miyim?

Üst Alt