Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Tip 2 diabet hastalarının askerlik işlemleri ve muafiyet..?

alifatih1958
Komutan son değişikliklere bakmamış.

Tip 2 de Muafiyettir.
40B2

SametAKSU
Etmek işe yarar mı kesin yarar diyemem ama normalde kesin işlem yapmalı. Tip 2 B Diliminden muafiyet gerektirir ve değişmesi imkansızdır. Diyabetten kurtulma var mı? Bildiğim kadarıyla yok.

Sanırım işi garantiye alıp ertelemeler yoluyla seni muaf edecekler.

Saygılarımla.

[SIZE=2]Olabilir zira komutanın tebabet dalı ile alakası yoktur, askeriyede hukuk işlerine bakar, diğer konularda ise genel askeri bilgiler, prosedürler ve karşılaştığı hadiseler doğrultusunda, vakti oldukça zaman zaman cevap vermektedir.
Selametle.[/SIZE]

Teşekkürler bilgilendirme için bende b maddesi verildiği taktirde direkt muafiyet olması gerekeceğini düşündüm ama ertleme ile sonuçlandı. Şuan için itiraz etmeyi düşünmüyorum çok yıpratıcı süreçler yaklaşık 25 günde anca alabildim raporu göz testine gün verildiği için uğraştırdılar. Üstüne birde ertleme darladı hastane işleri sıcakta şekerde iyice dengesizleşti. Ertesi yıla bırakma kararı nasıl işliyor peki karar tarihi itibari ile 1 yıl sonra mı tekrar kurula gireceğim yoksa 2023 e girince ilk gruplamı. Tam tarih yazmıyor kağıtta şu tarihe kadar ertelendi gibi. Bilginiz var mıdır? Yorumunuz için teşekkürler.

Güncelleme yapmak adına yazıyorum. 1 Yıllık erteleme bittikten sonra erteleme süre bitimi sonrası askerlik şubesine giderek yoklama işlemlerimi yaptırdım.(E-devletten yoklama yapılmıyordu) Yoklama işlemlerim sonrası aile hekimine aile hekiminden hastaneye sevk işlemleri oldu. Hastane sürecinden doktorlara muayene olduktan sonra (1 senelik erteleme sürecinde 1 günü yoğun bakım ve 6 günü dahiliye katında yatarak geçen bir haftalık süreç yaşadım. Şeker komasına girdiğim için hastaneye yatırıldım. Epikriz vs. ile gittim heyete giderseniz daha sağlıklı ilerleme kaydedersiniz.) önceki seneki gibi 40B2 maddesi ile kurula girdim. Bu sene erteleme yerine Askerliğe Elverişli Değildir raporu verildi.

Beyler askerliği 1 sene yapıyorum 4.5 ay oldu tip 2 diyabet çıktı muaf olmak istiyorum ne yapmam lazım

Tip 2 Diyabet - Heyete Sevk Edildim

Merhaba

Bugün sağlık ocağına gittim sonrasında beni hastaneye sevk ettiler. Hastanedeki doktor direk olarak ilaç kullanıyormusun diyerek sordu bende gece insülin gündüz ise iki adet hap kullandığımı söyledim. Bunun üzerine herhangi bir tahlil istemeden heyete sevki uygundur yazısı verdi.

Yarın sabah 8 de heyete gideceğim.

Arkadaşlar sizce muaf olurmuyum süreç ile bilgisi olan varmı

guloglu44
İnsülin'e bağlı diyabet muafiyet sebebidir.

Belki bir sene erteleyebilirler... Sonrası muafiyettir.

Hocam bugun konustugum tum doktorlar derecesine gore diyor. Benden hic bir tahlil tetkik istemediler yarin sabaj 8 de burada ol dediler. Yanina gittigim uzman doktor ne ilaci kullandigimi bile dinlemeden kagidi cikarip verdi. Saglik ocagindan verilen kagitta diabet ve anksiyete yaziyodu. Psikiyatri elverislidir dedi ama dahiliye direk tahlillsiz sorgusuz swvk etti. Korkum o ki heyet beni dinlemeden kararini vericek olan engelli anneme olacak...

guloglu44
İnsülin'e bağlı diyabet muafiyet sebebidir.

Belki bir sene erteleyebilirler... Sonrası muafiyettir.

Üstadım iyi akşamlar ben uyum bozukluğu sebebiyle 2.hava değişimindeyim haftaya iznim bitiyor Perşembe günü askerlik yaptığım ildeki hastaneden psikiyatri randevusu aldım ama nasıl bi yol izlemeliyim ilk önce randevu aldığım doktora görünüp ordan bi kağıt alıp doktorları sırasıyla dolaşacak mıyım birde heyete dosyaları sevk etmek için randevu almama gerek varmı?

guloglu44
Dahiliye önceki tahlilleri görmüştür sistemden...ayrıca dahiliye not düşmüştür oraya,ezbere karar olur mu🙂

Derecesine göre evet,mesela HbA1c yüksek olması belirleyici olur.

Heyete sevk vermişse durduk yere vermez.

Hocam hba1c 1 sene once 8,8
Glifor 1000mg ve Forziga duzenli kullandiktsn sonra 8. Ve o surecte tum tahlillerim 250 uzerinde. Hic bir ekstra mudahale etmeden.

Suan 1000mg glifor
Forizoga 10mg
Insulin 22 unite kullaniyorum

Kendim evde yaptigim tahliller neticesinde 170 alti yok. Arada bir 50 dususler sonrasi zaten 200 üzerinde.

Kurul ama elverisli karari verirse itiraz etme hakkim varmi, nasil edebilirim o esnadami edecegim

Anonim_1

İlk hava değişimi alırken nasıl bir yol izlediysen aynı o şekilde olacak her şey.

Sorularına sabırla cevap yazıyoruz...dönüp dolaşıp aynı şeyleri konuşuyoruz...bize mobbing mi uyguluyorsun anlamadım.

Birliğine gitmeden ne randevusu alıyorsun...amirlerin sevk etti mi seni de randevu aldın?

2 kez hava değişimi almışsın...3. heyette muaf olacaksın hepsi bu. Takıntıları nı vesveselerini aklından çıkartmaya bak ve rahatla.

guloglu44
Anladım.
8.8 yüksek bayağı... İnsülin kullanman doğru karar.

Elverişlidir kararı vereceklerini zannetmiyorum,

Heyete girip çıkın sonuca göre tekrar konuşuruz.

Soruyu görmem için kullanıcı adımı yazıverin.

Sizi yorduysam kusura bakmayın hakkınızı helal edin 2.hava değişiminde rdm teğmeni bizim buradaki uzmana hava değişimi bitince direk rdm ye sevk edin dedi o yüzden aldım ayrıca heyet için randevu almama gerek varmı yoksa asker olduğum için sabah erkenden gidebilir miyim yada öncelik hakkım olurmu?

Anonim_1
Heyet için randevu almanıza gerek yok...muayene olduğun hekim şu gün heyete gel diye söyler sana.

Heyete çıktığım zaman ordamı söylerler askerliğe elverişli olmadığımı

OğuzHan112 hocam merhaba yeni tahlil yapildi

Hba1c degeri 7.4
Idrar seker orani + tek arti cikti
Trigleresid 384
Hdl kolesterol dusuk cikti

Bunlarin disindakiler normal gorunuyor. Pazartesi gunu heyete girecegim sizce durum ne olur

Hba1c degeri 7.4
Trigleresid 384

Değerler yüksek, Erteleme yada muafiyet verilebilir...görüşüm bu yönde.
guloglu44

OğuzHan112

Hocam hba1c degeri tahlil verdigim kurumun sonuc sitesinde yesil yani normal gozukuyor korkum o ki gozden kacmasi... muafiyet degil erteleme verseler 1 sene onada raziyim. Engelli olan annemin magdur olmamasi icin cabaliyorum

Hba1c 7.4 yüksek bir değer ... diyabet hastası olmanızı gösteriyor.

Hba1c yüksek çıkması uzun bir süre kanda şeker miktarının yüksek seviyelerde olması anlamına gelir.

Kesin muaf olursun gibi bir şey söyleyemem...görüşümüzü söyleriz..kararı takip eden hekim verir.

guloglu44

OğuzHan112 Deger hastane sisteminin sonuc kisminda yazmiyor ama bildigim kadariyla 6.5 ustu problem oluyormus. Heyet beni muaf etmez yada erteleme vermezse buna itiraz hakkim mevcutmu

OğuzHan112 Merhaba hocam yeniden rahatsiz ediyorum hakkinizi helal edin. Bulundugum hastane tahlillerime baktiktan sonra baska bir hastanenin endokrin bolumune sevk etti. Sevk etmeden once bir dosyadan birseylere bakti okudu evraka endokrin sevk yazdi ve carsamba gunu baska hastaneye gidecegim

OğuzHan112

Üstad selamlar perşembe günü doktor heyete sevk ederse cuma günü heyete çıkma ihtimalim olurmu acaba yoksa 2 3 gün sürer mi?

Merhaba,helal olsun.

Sizinle ilgili kararı dahiliye de verebilirdi...uzatmış işi.

Hormon hastalıkları,diyabet vb gibi hastalıklara"Endokrinoloji" baktığı için sevk etmesinde bir anormallik yok...doktorun kararı yapacak bir şey yok.

Endokrinoloji diyabet le ilgili(günü birlik yatışla) bir takım özel tahliller yapıyor...bu sizin için hem faydalı olacaktır hemde karar için netleştirici olacaktır.
guloglu44

Anonim_1
Heyete sevk ederse evet çıkabilirsin.

OğuzHan112 Merhaba hocam endokrin bolumu tek heyet bildirir raporu verdi b40 f2 maddesince askerlige elverişli degildir diye kagit aldim. Heyet karari icin beklerken evraklarim iceri alinda sonucun bir haftaya kadar teslim edileceği soylendi. Gorevliye sordugumda elverissiz zaten merak etme dedi. Bu surecte yardimlarinizi esirgemediginiz icin cok tesekkur ederim

Üst Alt