Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Total kalça protezi ameliyatı sonrası iyileşme süresi ve ağrılar..?

serkan27 allah yardimcnz olsun.Allah korusun ölüm riski tabiki her ameliyatta war ama bu ayak ameliyati demişti doktorum.merak etmeyin hic bişey olmas inşallah ameliyatlar kolay artk inanin cok aci cekilmiyo eskisi gibi en dayanilmaz aci olursa hemen anestezi verip aci hissi yasatmiyolar ônemli olan ameliyat sonrasindaki sabir ve size bakicak olan insanlarin özverili olmalari gerek.Allah yar we yardimcnz olsun.

kalça protez amelıyatı sonrası yaklasık 5.6 ay arası bı sıkıntılarımız var. araya yastık koyma yatarken bacakları bırlestırmeme amelıyatlı tarafın üstüne yatmama gıbı bı kac sıkıntılar ama amelıyat sonrası kontrollerınız oldugundan 1 ay 3 ay 6 ay ve senede bir olmak seklınde kontrollerımız mevcut. ben kalca protez amelıyatını oldum yaklasık 9 ay oldu evet amelıyat sonrası cok zor donemler gecırıosunuz ama şunun garantısını verebılırıım hıc bır sekılde agrınız kalmıyor gecıyor istedıgınız km kadar yuruyun saatlerce yuruyun agrı sızı olmuo 5 dkka oturmanıza bakar sonra tekrar ıstedıgnınz kadar yol kat edebılırsınız. amelıyat sonrası dedıgım gıbı yaklasık 6 cı aya kadar sıkıntı cekıosunuz yanı 6cı ayda kontrole kadar ondan sonra rahat olmaya baslıosunuz. bı sorusu olan kafasına takılan herhangı bır bılgı almak ısteyenlere cevap werebılırım. yanlız hala ufak bı aksamam mevcut nekadar aksaman yok deseelerde kendım cektıgım ıcın aksamayı hıssedıyorum eger protez sonrası aksaması gecen yada gecmesı ıcın yararlı bılgısı olan warsa cevaplarsa sevınırıım allahdan herkeze acill şifalar dılıyorum bı yardımım dokunursa ne mutlu bana..

@tesekkurler follow22.1.5 ay oldu 2.ameliyatimi olali biraz daha agrim var.dedign gibi aksamm ve kisalikta mevcut;(

ersev 35. cok gecmıs olsun agrınızın olmaması lazım tahmınımce ya deyneklerle yada walkerla yuruosunuz yururken once amelıyatlı ayagınızı atın ondan sonra saglam ayanıızı atın bole alıstırın kendınızı yatarkan bacak aranıza kesınlıkle yastık koyun amelıyatlı tarafa yatmayın egılmemeye calısın corabınıızı sız gıymeyın comelmeyın ani hareket yapmayın sigara ıcıyorsanız bırakamıosanızda azaltın iişelme surecınızı yavaslatır merdıven cıkarken once saglam ayagınıızı ınerken once amelıaytlı ayagınızı atın yatarken yada ayaktayken dızınızı kendıze dogru cekmeyın otururken bacakları bırlestırmeyın ayrık tutun otururken amelıyatlı bacagınızıı bıraz one atıp onde tutup ole oturun.. emin olun agrınız bu yazdıklarımın aksini yapmış olmanızdır cunku protez sonrası agrı sızı hıc bır sekılde kalmıyor bunun garantısını werebılırım dikkatli olun daha cok yenı amelıyat olmusunuz tekrar gecmıs olsun allah yardımcımız olsun

2000 yılında talihsiz bir kaza sebebiyle kalçamı kırmıştım. zaman ilerleyince sağ kalçam kireçlendi dayanılmaz ağrılar yaşamaya başladım. bacağım 4 cm kısa kaldı. yaşım daha genç 30 uma gelmedim. 3 ay önce nejat hoca ameliyat etti ve protez takıldı. kısalığı anca 2 cm ye düşürebildi ameliyat sonrasında kısalığı kapatmaya çalışırken sinirlerim izin vermemiş falan filan dedi. ameliyat sonrası ilk süreç hızlı geçti walkerı 2 hafta kullandım sonra çift baston kullanmaya başladım. doktorum bana 1 ay sonra bastonu at dedi. bastonu atmaya çabaladım fakat inanılmaz bir diz ağrısı. adım atarken iğne batması şeklinde bir diz ağrısı oluyordu. zaman geçtikçe diz ağrım biraz azaldı şimdi de protez takılan bölgede ağrı başladı kasıklarımda batma falan oluyor. kısa mesafede desteksiz yürüyorum fakat hala bastonsuz dışarı çıkmıyorum. doktorum kontrollerde ağrılara bir cevap veremiyor. en iyi protez takıldı en iyilerden diye bilinen hocada ameliyat oldum iyi bir hastanede ameliyat oldum proteze şu ana kadar gözüm gibi baktım ama genel olarak şu an çok da memnun değilim durumumdan.

WOLFBOUN gecmiş olsun öncelikle.ben 2 ameliyat oldum 3 ay oldubirinden olali digerindense 1 buçuk ay hala wolkirla yürütüyo doktorum 1.5 ay daha volkirlayim ondan sonrasinda desteksiz nasil yürürüm yürüyebilrmiyim merak iiçindeyim açikcası;(böylesi uzun ve zorlu günleri geçrmek daha zormuş Allah sabir ve şifa wersin.

Merhaba arkadaşlar hepinize büyük geçmiş olsun diliyorum bende size babamın ameliyatından bahsedeyim babamla kaç doktora gittiysek sürekli dayanabildiğin kadar dayan ondan sonra ameliyat olursun diyorlardı babamın sol kalça eklemindekı sıvısı bitmiş iki kemik tabiri caizse birbirine sürtmekten birbirlerini eritiyordu artık iyiden iyiye topallamaya başlamıştı babam cok ayakta duramıyor çok oturamıyor çokta yürüyemiyordu agrılarıda çoktu bir kaç senedır ilaç felan idare ediyorduk ama artık agrıları iyiden iyice çogalmıstı ailece yürüyememesindende çok mutsuzduk kendiside çok korkuyordu ameliyattan doktorların daha bekle öle yaparız demesinede sıgınıordu en sonunda çok guvendıgımız bır doktora gıttık dedıkı neyı beklıyorsun şu anda hayatının kalitesi düsmüş ne kadar yaşıyacağın bellimiki bekliyorsun bir an once ameliyatını yapalım yoksa sürekli sol acıdıgı için sağa yükleniyorsun bu sefer sağ kalçanıda riksli duruma getireceksin dedi ve bi gunde karar verdık amelıyatı olduk.31 mart sabahı epidural anesteziyle sol kalçasına protez takıldı amelıyat 2 saat sürdü amelıyat bittkten sonra babam iyiydi taki anestezinin etkisi gecipte agrılar başlıyıncaya kadar dogru soylemek gerekırse gercektende çok agrısı oldu bi alet taktılar agrı geldikçe ona basıyordu o bile fayda etmedi ameliyatının ertesi günü babamı wolkırla yürüttüler.ondan sonraki her gün bıraz yürütüler yürümek dediğim minik minik kısa adımlar 5 gün sonra hastaneden cıktık tuvalet yükseltıcı aldık bacaklarının ölçüleri alındı doktorun istediği bir çorap giydirildi.evdeki sürecimizinde ik günlerinin çok zor geçtiğini söylemek zorundayım kas ağrıları gece hiç uyutmuyordu geceleri annemle nöbet tuttuk çünki sağolsun babam aksi bir hastaymış bunuda ögrenmiş olduk sürekli çoraplarını çıkarmaya çalıstıgı için boş bırakamıyorduk ilk hafta geceleri özellikle çok ağrısı oldu iki günde bir pansumanını yaptırdık doktorun söylediği ekzersisleride yaptırdık bacagını hiç kaldıramıyordu ilk günler ama sonra sonra azcık azcık başladı kaldırmaya ayağı çok şişti sonra doktorun ayagının altına minder koyun dediğinden sonra yavas yavas şişide idi 15 gün sonunda dikişleri alındı ve maşallah suphanallah babam şu anda 27 gün oldu ameliyatını olalı 3 gündür değnekle yürümeye başladı çok iyiyiz çarşamba günü röntgeni çekilçek bakalım durumumuz nedir inşaallah herşey güzel olur hepimiz için amin

ZEHRA__, öncelikle çok geçmiş olsun. Anlattıklarınıza göre babanız gayet normal bir süreç yaşamış. Hatta 25 günde walkeri bırakması iyi bile olduğunu gösteriyor. İlk 3 ay oldukça önemli, en önemlisi de kesinlikle düşmemesi gerektiği. Egzersizlere sıkı devam edecek, bacak arası yastığı bırakmayacak, şişi varsa sırtüstü yatarken bacak altına yastık koyacak, tuvalet yükselticisine devam edecek, çorabını kendi giymeyecek, fizik tedaviye gidecek olursa, eklemler açılsın diye kesinlikle zorlamayacak. Daha sonra artık babanız kendi kendinin doktoru olacak. Kısıtlamalar tek tek kalkacak ve neyi ne kadar yapabileceğini kendi ölçüp tartarak hareket edebilecek. Tekrar geçmiş olsun dileklerimle...

Çok teşekkür ederim.Sizede geçmiş olsun.bugün babamı kontrole götürdük.Röntgen çekildi doktor röntgenin çok iyi olduğunu söyledi bi kez değneksiz ileri geri yürüttü. Artık oturabilir merdiven İnebilir tabi yavaş yavaş bir haftaya kadarda değnegini bırakabilecek dedi ama biz biraz daha kullandıricaz gibi ;)tuvalet yükseltici biraz daha dursun dedi 18 gün sonra tekrar kontrole çağırdı . Hepimiz için herseyin hayırlısını diliyorum

Annem ameliyat olalı 1.5 ay oldu , bu gün protez uygulanan ayakta baldırında ,tahminin yağ dokusunda , bir karış bir sertlik hissettim , bu normalmidir ve sebebi nedir acaba ?

Geçmiş olsun .Normal olabilir .Doktoruna bir danışın.Inşallah bi sorun yoktur

ZEHRA__

Teşekkür ederim , 88 yaşında, Alzheimer + şeker hastalığı var aynı zamanda , çoğunlukla yatıp uyuyor , pür dikkat 7/24 üzerine titriyoruz , günde iki kez uyandırıp yürütüyoruz , az önce altını alırken sertliği fark ettim ve endişelendim , yarın kontrole götüreceğiz , bakalım neymiş , paylaşırım burada.

merhaba arkadaşlar bende sizinle aynı kaderi paylaşıyorum bendede doğuştan kalça çıkığı var ailem ilk başta farketmemiş ilkokula başlarken farkettik ağrıyla kendini belli etti 15 sene kalça ağrısı çektim 21 yaşında ameliyat oldum şu anda allahıma bin şükürler olsunki iyiyim sıfır ağrı ve mutluyum ameliyatan korkanlar hiç korkmasınlar ağrınız dayanılmaz ise hemen olun derim kalça ağrısını benden başka kimse iyi bilemez adamı hayattan bezdirir sorularınız varsa sorun cevaplarım :D

Hergele 1905.. Öncelıkle gecmıs olsun kardesım benım yasım 21 bende kalca protez amelıyatı oldum amelıyat olalı nekadar zaman gecdı hareket kısıtlılıgınız nasıl ve en önemlısı aksamanız mevcutmu cevaplarsanız sevınırım

ben iki taraftan oldum sol kalçamı 22 ocak 2014 sağ kalçamıda 13 ağustos 2014 te oldum solda aksama yok sağda biraz var o da zamanla geçer hareket kısıtlılığım yok çok şükür koşuyorum bile

Tuna tuna

Bu gün kontrole gittik, rontgenini çektiler ve protezin temiz olduğunu , herhangi bir sıkıntı bulunmadığını baldırındaki sertliğe hareketsizliğin sebep olduğunu ve geçeceğini söyleyip bir daha getirmemize gerek olmadığını belirttiler. Bu gün yine dikkatimi çekti dikişli olan bölge de aynı sertlikte .
Annem Alzheimer hastası ve çok yaşlı olduğu için , İzmir "Bozyaka E.A hastanesine özel ambulansla götürdük , sedyede doktoruna gösterdik , röntgen isteyin ce , polikliniklerden bir üst kata çıkarmamız gerekti , tabiy asansöre bineceğiz , bir de baktık asansörlerine sedye boydan sığmıyor !!! , rezilliğin bini bin para , ve hiç kimse bunu görmüyor , bir ikinci yaşadığımız rezalet , kalça protezi , ve zincir kemiği gibi ağır ameliyat geçiren hastalar bu hastahanede , serviste örneğin tomografi/röntgen vs çekilmeye götürülürken !!, hasta yatağından , sedyeye alınacağı zaman , iki kişi çarşaftan tutarak çuval gibi kaldırırarak koyuyorlar , şayet hasta kiloluysa veya tam kaldıramıyorlarsa " özellikle belirteyim sedyeye atıyorlar ve hastanın feryat figanı ,inlemeleri servisin öbür ucundan duyuluyor !! tam anlamıyla rezalet , oysa bizi getirip götüren "özel ambulansta, "iki parçalı sedye" vardı , ilk önce hastayı yan çevirip , sedyenin yarısını , hastanın altına koyuyorlar sonra ters istikametine yan çevirip , sedyenin diğer yarısını takıp kilitliyorlar , bu şekilde hasta çok daha az zorlanıyor en azından feryat etmiyor , koskoca hastanenin , böyle bir sedyesi yok maalesef , hayret doğrusu !!!!.bağırtarak hasta taşınıyor !!.

Sizin adınıza çok sevindim .Çok şükürki birşeyi yokmuş.Siz dediğinizdede normal olduğunu düşünmüştüm.Geçmiş olsun inşaallah

hergele 1905. cevap werdıgınız ıcın oncelıkle tesekkur ederım benım yaklasık 9 ay amelıyat olalı dedıgım gıbı hala aksamam mevcut sızın sol kalcanızın aksaması nekadar zamanla gecdı yada gecmesı ıcın bıse yaptınızmı bana onerebılcegınız bıse warmı gercekden 21 yasında bır genc olarak cok kafama takılıo amelıyat sonrası aksama falan kalmıcak dıe bılıodum cunku sımdıden tesekkurler

kardeşim ek olarak bişey yapmadım solda aksama yok az bişe sağda var doktorum kaslar gelişince aksama kaybolur demişti :D

benım doktorumda ordakı kasları kestıgımız ıcın o aksaman war zamanla kasların guclendıkce gecıcek dedı de 9 ay oldu bı umutla beklıorum ınsaallah gecer dua etmekden baska caremız yok desene

Ameliyattan ne kadar süre sonra normal(desteksiz)yürüyüp,seyahat edip,dışarı çıkabiliyıruz arkadaşlar?

1.5 ayda yürümeye başladı , 88 yaşında annem.

Sanırım hastaların iyileşme süreçleri farklı farklı . Benim babamın 1 ay oldu sanki 15 gün içinde deynegini atacak gibi inşallah .Ama burdan okuduğum kişilerin bazıları hala Wolker yada deynek kullanıyor. Inşallah Rabbim hepinizi vede babamı en kisa surede sağlıklı bi halde yürütür

Merhaba birsey merak ettim hastanız deyneksizmi yürüyor

arkadaşlar ben ameliyat olduktan 1 hafta sonra walkeri attım allahın izniyle :D

ZEHRA__

Yok, 3 ayaklı bastonla yürüyor ve destekliyoruz tabiyki , yaşlı ve Alzheimer olduğu için güvenemiyoruz tam manası ile , inşallah sizinkide yürür tez zamanda.

hergele1905

ben de ameliyatın akabinde 1 hafta içinde walkerı bıraktım. 3 ayı geçti bastonu atamadım :)

Üst Alt