Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Transözofajeal Ekokardiyografi (TEE) olan var mı?

Konular
18
Reaksiyonlar
7
Transözofajeal Ekokardiyografi (TEE) nasıl yapılır?
TEE, yemek borusuna yerleştirilen, ucunda ince bir ultrason probu bulunan bir tüp/boru aracılığıyla yapılır. Yemek borusu kalbin arkasından geçtiği için bu yöntemle kalp ve etrafındaki damarlar, TTE‘ye göre daha yakından ve net görüntülenebilir.

TEE Yapılmasının Nedenleri;
Kalpte pıhtı, enfeksiyon araştırması, protez kapak fonksiyonu değerlendirilmesi, ana atardamar-aort yırtılmaları, kalp deliklerinin incelenmesi, kalp kapakçığı yetersizliklerinin ciddiyetinin belirlenmesi, kalp kapakçığı tamiri veya kalp deliklerinin kapatılması ameliyatlarının başarısının değerlendirilmesi olarak sıralanabilir.

Alerji, astım, yüksek göz tansiyonu, yutma güçlüğü, burun tıkanıklığı gibi yakınmalarınız, yemek borusu ve mide ile ilgili sorununuz, geçirdiğiniz bir ameliyat varsa lütfen belirtiniz.
Takma dişleriniz varsa çıkarınız.
TEE işlemine sizi bir hemşire hazırlar ve bilgi verir.
Alerji, astım, yüksek göz tansiyonu, yutma güçlüğü, burun tıkanıklığı gibi yakınmalarınız, yemek borusu ve mide ile ilgili sorununuz, geçirdiğiniz bir ameliyat varsa lütfen belirtiniz.
Takma dişleriniz varsa çıkarınız.
Kolunuza yerleştirilecek olan damar yolu, sakinleştirici ve bulantı önleyici ilaçların verilebilmesi içindir.
Boğazınıza uyuşturmak amacıyla anestezik bir sprey sıkılacaktır.
TTE sırasında EKO‘da olduğu gibi, sol yanınıza döneceksiniz ve göğsünüze, kalp ritminizi izlemek amacıyla üç adet EKG elektrodu yapıştırılacaktır.
İşlemi yapacak olan kardiyolog, size ek bilgi verecek ve tüpü nasıl yutacağınızı açıklayacaktır.
Önce tüpü ısırmamanız için bir ağızlık verilecektir.
Doktorunuz, jelle kayganlaştırılmış TEE probunu nazikçe yemek borunuzda ilerletecektir.
Probu yutarken, öğürtü ve bulantı olması normaldir, bu durum geçicidir, bu sırada burnunuzdan nefes alıp verebilirsiniz.
Probun yutturulmasından itibaren işlem süresi 15-20 dakikadır.
İşlem sırasında, kalp ritmi, kan basıncı, solunum, kandaki oksijen miktarı, monitörden izlenir, kalp görüntüleri videoya kaydedilir, gerekli görülen kalp resimleri kâğıda dökülür.
İşlem bitiminde doktorunuz, bulgular hakkında sizi bilgilendirir.
Raporunuz iki saat içinde hazır olur.

Merhaba arkadaşlar tee hakkında ulaştığım bilgiler bunlar. fakat bu işlemi olan hastaların izlenimleri deneyimleride çok önemli tabi tee testi olan arkadaşlar yaşadıklarını anlatırsa sevinirim :)

Yeni teknoloji brifingi için teşekkürler...

@Engelsizbiz

:) brifing değilde bu işlemi olan hastaların düşüncelerini öğrenmek için konuyu açtım ama kimseden ses seda yok olan yok galiba forumda ?

konu hakkında deneyimi olan bir engelli arkadaşımız yok mu ?

2 defa tee oldum . Benim için kardiyak mr dan daha basit geliyor :)
Korkulacak acı vs çekecek bir durum yok . Benim kalp deliği için bakmışlardı çıkmadı daha kötüsü çıktı . Kader yapacak birsey Yok ...
Ama artık tee nin 2.plana itilip kardiyak mr ın daha ön planda oldugunu görüyorum .

Bende 2 defa oldum bundan Taa 4 yıl önce hiç bir şey bulamadılar . Bu sene çarpıntılarım artınca kardiyak mr sonucu aritmojenik sağ ventriküler kardimiyopatisi oldugunu öğrendim . Yani tee ye pek güvenmeyin ...

emogumo olduysan nasıl birşey biraz bahsette endişelerim azalsın :)
Pikachu şu işi anlatsana bi ayrıntılarıyla kaç gündür girmemişsin foruma senden umutsuzum ama belki pazartesiye kadar yazarsın .

kamerayla nefes borusundan kalbe bakıyorlar yan yatıp sprey tarzı lokal hafif bi aneztezi spreyi sıkıyorsun yan yatmanı isteyip kalbini inceliyorlarendişelencek korkucak herhangi bi zorlugu yok

emogumo nasıl bişey yok kanka benim ağzıma spreyi sıktılar az daha kusuyordum acı ve berbat bi tadı var. Diş doktorunun çekeceği veya dolgu yapacağı dişin etine iğne vurup uyuşturmasından daha hafif bir uyuşukluk ve etkisi sadece 120 sn kadar.

Ayrıca o hortumu nasıl yuttun kardeşim hiç mi öğürmedin ? ben yemeği zor yutuyorum :D

olman gerekince katlanıyorsun herkeste bünyede daha farklı his olur uygulayan saglıkcı senin bünyen ama kurtuldun gecmiş olsun umarım sonuc iyidir

Ben 2001 Yılında Gata da oldum.. size Biraz anlatayım.. Gece 12 Den sonra Hiçbirşey yeyip İçmiyorsun..
sabah aç karına Hastaneye Gidiyorsun.. Sana sakinleştirici hap verecekler.. 10-15 Dakika sonra İçeri alıyorlar..
Azına Siprey Sıkıyorlar Tadı Acı Bir şey.. Bi Beş Dakika Gırtağının Uyuşmasını Bekliyorlar..
Bi Aparat Isırttırıyorlar Hortum İçinden geçecek 1-2-3 Sayıp yutkunuyorsun Yutkunurken Hortumu itiyorlar Hemen
Giriyor Çıkartırkende 1-2-3 Sayıp Yutkunuyorsun .. Ama 1-2 Saat Ağzın uyuşuk geziyorsun.. Ben Kusmadım Ama
kusanlar çok oluyormuş..

emogumo kardeşim tee olamadım ki. spreyi sıktılar ağzıma damar yolunuda açtılar sonra tee cihazını eko bilgisayarına taktılar error verdi cihaz bozuk dediler yolladılar. olamadım yani. Bende vazgeçtim başka hastanedede olmucam. Kontrolede gitmicem artık yeter bıkdım.
ayaslym deneyiminizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Acaba ben katlanabilir miyim o acıya. not : bana hapda vermediler sadece sprey sıktılar ve işleme başlıcaklardı sistem error verdi cihaz bozuk çıktı :D bi tee olmadım yav.

Suskun Mutsuz Umutlu Korkma Korkulacak birşey yok Ben Cınımın Acıdığını Hatırlamıyorum. Ağızın Uyuştuğu için
Acımıyor Sadece hortumun girip çıktığını Hissediyorsun. Bu Mide Bullanması Yapabilir Buda Normal. Ben
Çocuklukdan Berri Uğraşıyorum 98 Yılında Anjiyo oldum en son 3 Hafta önce Aplasyon oldum.. Bunların Yanında
Hiç bişey değil bu..

ayaslym sağol tecrübelerini paylaştığın için abicim geçmiş olsun sanada Allah şifamızı versin cümle derdi sıkıntısı olanlara çare versin.

şimdi benim kardiyoloji alanında olmadığım test bi stres eko ile bi tee kaldı :D. kardiyak mr çekindim ilaçlı tomografi çekindim deyince bazı doktorlar tee ye gerek yok diyor. bi kaç tanesi tee yapıcaz demişti ama şimdilik vazgeçtim. sıkıntım artarsa belki o zaman tee yaptırırım. Çok şükür sizin deneyimlerinizi okuyunca biraz daha endişem azaldı. Allah hayırlısını versin şifamızı versin inşAllah.

ben oldum tee anjiyo dan daha kolay 10 dk sürdü

capsi

aç karna gittim sonra damar yolundan sakınleştırıcı veriyorlar bana verdiler agızıma aparat koyup hortum saldı bogazım biraz agrıdı işlem 10 dk sürdü sonra biraz baş dönmesi oluyor ama 30 dk sonra toparlıyorsun bu kadar cok zor birşey degil aslında ben perşembe günü kalp ameliyatı olcam bakalım nasıl olcaz korku var ama inş iyi oluruz

Üst Alt