Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

TSK'da sivil memurum. Heyet raporu ve sonrasında emekliliğe kadar süreç nedir?

Bu arada aynı iş yerinde çalıştığım ve benden bir kaç ay önce engelli raporu ile erken emeklilik işlemlerine başlayan arkadaşım bir kaç hafta önce ilişiğini kesti ve emekli oldu. Henüz parasal alacaklarını almamış.
Onun e-devlet ve DYS evrak takibi sürecini karşılaştırdım.
O DYS'de 3 satırda işlemlerini tamamlamış. 3. satırda "Gelen Evrak Dosyasına Kaldırıldı" yazıyor
Yani dosya kapatılmış. Bende de 3 satır var. Ancak bende "Gelen Evrak Beklemede" yazıyor
Yani ben de son aşamaya gelmişim. SGK'dan onay yazısı bana ulaşır ulaşmaz emeklilik dilekçesini yazacağım.
Sonrasında üst kurum ve SGKdan bu kez emeklilik talebime onay yazısı gelecek.
Sonra ise ilişik kesme işlemi başlayacak.
İnşallah 15 Kasım'a hepsi yetişecek. Yetişir mi bakalım

Bugün kuvvet komutanlığını aradım ve nihayet onaylanan oranı ve içeriği öğrendim;
Raporum %47 ile onaylanarak cevaben "İstediğiniz zaman emekli olabilirsiniz" şeklinde cevap yazılmış
Ben de 18 Kasım'dan itibaren ilişiğimi kesmeye karar verdim.
Yani maaşımı alıp öyle ilişiğimi keseceğim.
18 Kasım'a kadar ise emeklilik hazırlık süreci ile meşgul olacağım.
Sadece en sona ilişik kesme kalacak. Onu da dediğim gibi 18 Kasım'da yapacağım nasip olursa

Ahmet bey tsk daki uygulama emeklilk onay tarihinden itibaren on gun icinde ilisik kesmeniz gerekliymis yani diyelimki kuvet 27 sinde onayladi emekliligi resmi tatil gunu haric on gun koy diyelimki 8 geldi maas alamazsin mutlaka 15 sine rast gelmesi lazimki onayin maaşi alasiniz ben son maaşimi bu yuzden alamadim bilginiz olsun oyle ben isdedigim tarihte ilisik keserim yok emeklilk onay msb onay tarihi itibariyle on gun hayirli olsun emekliliginiz iyi aksamlar

Ben 1 ay sanıyordum. Yani emeklilik dilekçem onaylanıp çalıştığım kuruma "1 ay içinde ilişiğini kesin" yazısı gelecek.
İşte ben de bu şekilde1 ay hesapliyordum. Uyardığınız için teşekkürler.
Ne yapalım maas almayız biz de. Yeter ki emekli olayım

LG-H542 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Cuma günü öğleden sonra nihayet SGK'dan gelen onayını kuvvet komutanlığı yazı ile işyerime bildirdi ve evrak ulaştı.
Pazartesi yarım gün mesai var. Emeklilik talep dilekçesini hazırlamaya başlarız.
Fotoğraflar ve diğer evraklar hazır. Sadece dilekçeyi yazacağız.
Sanırım çarşamba gününe kalacak. Olsun.
Muhtemelen 10-15 gün içinde ilişik kesme yazısı gelir.
2-3 gün de o sürse yaklaşık 20 gün sonra emekliliğe ilk adımımı atacağım hayırlısıyla.
15 Kasım maaşımı alırım 18 Kasım'da ilişiğimi keser, emekliliğe merhaba derim.

Bugün Emeklilik Dilekçesini tamamlayıp postayla gönderdik.
Tahminim 15 Kasım'dan önce veya az sonrasında ilişik kesme yazım gelir.
Eğer tahmin ettiğim günlerde gelirse hemen, en az 2 hafta gecikirse de 15 Aralık'ta ilişiğimi kesmeyi planlıyorum.

Temmuz 2019'da başladığım süreçte şu an ilişik kesme yazısını bekliyorum.
Sona geldim.
14 Ekim'de SGK'nın kuvvet komutanlığıma yazdığı cevap yazısı:

RgAlrZ.jpg

Hala ayrılış yazısını bekliyorum. Emeklilik dilekçemi 30 Ekim'de yollamıştım.
Bugün tam 1 ay oldu. Hayırlısı bakalım. Haftaya ilişik kesme yazımın geleceğini tahmin ediyorum.

Nihayet bugün emekliye ayrılabileceğimin onay yazısı geldi şükürler olsun.
Nasip olursa 25 Aralık'ta ayrılış yapmayı planlıyorum.
Bir 25 Aralık günü başladığım memuriyet hayatımı yine bir 25 Aralık günü sonlandırmayı düşünüyorum.

Fikir sahibi olunması amacıyla yazıyorum.

15 ağustos 2019 günü sağlık raporumu emekli olmak amacıyla onaya gönderdim.
SGK raporumu onaylayıp istediğim zaman emekli olabileceğim cevabını üst kurumuma 14 Ekim 2019 günü gönderdi.
25 Ekim 2019 günü ise üst kurumum sistem üzerinden bu cevabı işyerime gönderdi.
30 Ekim 2019 günü ise emeklilik talebimi gönderdim.
Emeklilik talebimin onayı ise en baştan itibaren 112.gün 4 Aralık 2019 tarihinde yani bugün gerçekleşti.

Şükürler olsun... Allah herkese nasip etsin inşallah.

AhmetGS17

Eğer 25 aralıkta ayrılman mecburi değilse 1 hafta daha beklemeni öneririm, yeni yıl zammını alırsın ve alacağın ikramiyendede ciddi bir artış olacaktır, mutlaka değerlendir bunu
4 aralıkta onaylanmış emekliliğiniz, 4 ocak tarihine kadar kesmeyebilirsiniz, mutlaka 1 ocaktan sonraki bir tarihte kesiniz ilişiğinizi, maddi olarak çok kazancınız olacak.

Son düzenleme:
kazazede

Aslında ben dün ayrılacaktım. Öyle bir sıkıntı çökmüştü üstüme.
Önce 15 Aralık olarak karar verdim.
Hatta yazı bürodaki arkadaş şimdiden 16 Aralık olarak yazıp çıktısını bile aldı.Sadece imzalar kaldı.
Ardından ben işyerinde bir saat sonra 25 Aralık için karar verdim.
25 Aralık tarihi ise memuriyet başlangıç tarihim olduğu için ikramiye yılı 22 değil 23 olsun diye.
Şimdi 2020 olursa tarihleri iyi hesaplamak lazım.
1 Ocak tatil. 2 Ocak (Perşembe) ve 3 Ocak (Cuma) kalıyor geriye.
Ayrılış evrakına imza atacak kişileri bulmam mümkün olacak mı.
En büyük sorun bu.

AhmetGS17

Ahmet evrak imzalayacak kimse neden olmasınki , birisi giderse yerine birisi bakar, senin toplam yarım saatlik işin var ilişik kesmek için,2 ocakta başlat işlemleri, bende öyle yaptım, bizim kurumda 1 saati bulmadı tüm bunlar

kazazede

Ben 2/3 Ocak olarak karar verdim artık.
Maddi anlamda çok avantajlı olacak.
Şu an ayrılmam ile 2 Ocak'ta ayrılmam arasında en az 10000 TL fark olur diye tahmin ediyorum;
(15 Aralık maaşı)+(+1 yıl ikramiye için 25 Aralık)+(2020 zamları)
Belki çok daha fazla olacak. Nasılsa bir engel yok önümde.
Ben usulen gerekli olanları 2 Ocak'tan önce tamamlarım sadece komutanın atacağı ayrılış imzası kalır. Onu da 2 Ocak'ta attırırım.
+ Aralık'ta emekliliğim onaylandığına göre sorun olmayacak o tarih konusu da.

Engelli raporuna itiraz ettim pazartesi günü başka bir hastaneye gideceğim ne hastane yatışlarıma göz attılar ne de bir uzman muayene etti ne olabilir bu durumda tecrübesi olan var mı ?

AhmetGS17

İyi düşünmüşsün, emeklilik onay tarihinden itibaren ilişik kesmen için 1 aylık süren var, sen 2 ocakta müracatını yap, senin müracat etmen yeterli, neden bu parayı kaçıracaksın ki Ahmet, yılbaşından önce eline geçecek parayla, yılbaşından sonra eline geçecek para arasında ne kadar fark var emekli olunca yazarsın burada, şimdiden hayırlı olsun arkadaşım, güle güle harca

kazazede

Çok fark olacak en azından bugün emekli olmak ile 2 Ocakta emekli olmak arasında.
Tabi ki yazarım. Bu arada profiline baktım. Ben de bir kedi manyağıyım. ;)

Daha önce de yazmıştım; 2 Ocak 2020'de ayrılışımı yapmayı düşünüyorum.
Ancak internetteki araştırmalarımda aşağıda linkini verdiğim kaynakta şöyle yazıyor;

https://www.memurlar.net/haber/8702...020-deki-katsayilardan-yararlanabilir-mi.html

Dolayısıyla, takvim dışı emeklilik talebinde bulunan öğretmen memur şayet 15 Kasım 2019 tarihinden sonra emeklilik talebi kabul edilmiş ve emeklilik onayı da 15 Aralık 2019 görev aylığını almadan sonuçlanmışsa, bu memur için emeklilik aylık ve emeklilik ikramiyesinde uygulanacak olan memur maaş katsayısı 2019 YILI İKİNCİ YARI YIL için geçerli olan katsayılar olacak ve OCAK 2020 MEMUR MAAŞ KATSAYI ARTIŞINDAN SADECE EMEKLİ İKRAMİYESİ açısından yararlanamayacaktır.Bu kişinin emeklilik statüsünün başlangıç tarihi 15 Aralık 2019 tarihi olacaktır. Emekliler de memur maaş katsayısındaki artıştan yararlandığı için 15 Aralık 2019'dan önce emekli olan bir memur, emekli aylıkları yönünden bir hak kaybı yaşamayacaktır. Emekli ikramiyelerinde ise 2020 yılındaki artış etkili olmayacaktır.

O zaman buna göre benim 2 Ocak 2020'de emekli olmak üzere ilişiğimi kesmemin bana faydası olmayacak.
Çünkü benim emeklilik talebimin onay tarihi 4 Aralık.
4 Aralık'tan itibaren 30.gün 2 Ocak olduğu için ben 2020 oranlarından faydalanmak amacıyla 2 Ocak 2020'ye karar vermiştim.
Gerçi 25 Aralık tarihini mecburen bekleyeceğim. Çünkü ben 25 Aralık'ta memuriyete başladım.
Yılı tamamlayarak +1 yıl ikramiye imkanını bir kaç gün yüzünden çöpe atmak istemiyorum.
Kafam karıştı iyice...
Acaba burada onaydan kasıt ilişik kesildi bildirgesinin SGK'ya ulaştığı tarih olabilir mi?

Plan değişti...
Dün paylaştığım bilgi doğruymuş;

2 Ocak'ta ayrılış yapmam bana fayda sağlamıyormuş.
Mutemete sordum. "Senin 2020 haklarından faydalanman ve ikramiye 23 yıla tamamlayabilmen için 15 Ocak maaşını alıp ayrılış yapman lazım. Boşuna 2 Ocak'I bekleme" dedi...
Ben de artık kesin karar olarak 16 Aralık'ta ayrılış yapmayı kararlaştırdım
Hakkımızda hayırlısı olsun

Benim için şafak doğan güneş inşallah.
Yarın emekli olmak üzere ilişiğimi kesiyorum.
Allah sizlere de nasip etsin inşallah.

Sürecimi aşağıda paylaşmak istiyorum.
Tabi ki burada yazan tarihler ve arasındaki zaman standart herkeste aynı olur diye bir şey yok.
Ama özellikle TSK'da görev yapan sivil memurlar için az çok fikir verir diye düşünüyorum.
Bu arada aşağıda yazan üst kurum=kuvvet komutanlığı oluyor.

P7jJW8.jpg

ATABEYİ
Hastaneye başvururken formda sadece "Malulen Emeklilik" ibaresi yazıyor.
Hastaneye başvururken formda raporu neden istiyorsun sorusunun cevap seçeneklerinde "Engelli Raporu İle Erken Emeklilik" gibi bir ibare yoktu. Mantıklı da aslında. Çünkü raporu ve oranını görmeden bunu nasıl kendime amaç edinebilirim ki.
Aslında malulen emeklilik ve engelli raporuyla erken emeklilik farklı şeyler.
Malulen emeklilik bir anlamda "Çalışamayacak durumda olmak"
Diğeri ise sahip olunan engel oranı çalışanın erken yaşlandığının resmi hali.
Dolayısıyla da yaş mevhumunu ortadan kaldırıyor.
Kaldı ki sonunda da aynen böyle oldu. E-Devlet HİTAP bilgilerimde daha önceden emekli olabileceğim yaş ve yıl yazarken bugün 18 yıl hizmet süresine tabidir yazıyor.

Ve nihayet bugün sabah saatlerinde ilişiğimi keserek resmen emekliye ayrıldım.
Allah bekleyenleri, uğraşanları da çabalarını boş çıkarmayıp emellerine kavuştursun inşallah.
15 Ağustos 2019 günü başladığım emeklilik sürecim tam 4 ay sonra 16 Aralık 2019 günü sonuca ulaştı ve emekli oldum.

[FONT=Helvetica][FONT=inherit]Emekliliğim e-devlette resmiyet kazandı

OrPZr4.jpg
[/FONT][/FONT]

Üst Alt