Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Türkiye’de Engellilere Yönelik Ayrımcılık ve Hak İhlalleri Raporu Yayınlandı

OturanBoğa

Yönetici
Konular
673
Reaksiyonlar
341
Henüz okumaya fırsat bulamadım ama, okudukça görüşlerimizi paylaşalım istedim...

Türkiye’de Engellilere Yönelik Ayrımcılık ve Hak İhlalleri 2011 İzleme Raporu yayımlandı.
Eşit Haklar İçin İzleme Derneği (ESHİD) koordinasyonunda farklı tematik alanlarda çalışma yürüten Ayrımcılık İzleme Platformu üyesi 21 sivil toplum örgütü tarafından hazırlanan raporla, engelli bireylere yönelik ayrımcılık ve hak ihlallerinin görünür kılınması ve engellilere yönelik politika ve uygulamaların insan hakları ve fırsat eşitliği temeline oturtulması hedefleniyor.

engelliRaporu_web.jpg

Buraya tıklayarak raporu PDF formatında bilgisayarınıza indirebilirsiniz

İÇİNDEKİLER

KISALTMALAR 4

1. GİRİŞ 5
2. METODOLOJİ VE TANIMLAR 5
3. TÜRKİYE’DE ENGELLİLİK VE ENGELLİLER 7
2011 YILI ENGELLİLERE YÖNELİK HAK İHLALLERİ 9

4. BMEHS Bakımından 2011 Yılında Engelliler 10
4.1. Ayrımcılık Yapılmaması ve Eşitlik 10
4.2. Türkiye Mevzuatında Ayrımcılık Yasağı Düzenlemeleri 10
4.3. Türkiye Nevzuatında Engelliler Açısından Ayrımcılık İçeren Düzenlemeler 13
4.4. Türkiye Mevzuatında Engelliler Açısından Pozitif Ayrımcılık Düzenlemeleri 14
4.5. Engelliler ve Ayrımcılık 15
4.6. Erişilebilirlik 17
4.7. Yaşama Hakkı 20
4.8. Risk Durumları ve İnsani Bakımdan Acil Durumlar 23
4.9. Adalete Erişim 23
4.10. Kişi Özgürlüğü ve Güvenliği 24
4.11. İşkence, İnsanlık Dışı veya Aşağılayıcı Muamele veya Cezaya Maruz Kalmama 26
4.12. Sömürü, Şiddet veya İstismara Maruz Kalmama 28
4.13. Bağımsız Yaşayabilme ve Topluma Dahil Olma 33
4.14. Eğitim 35
4.15. Sağlık 39
4.16. Habilitasyon ve Rehabilitasyon 41
4.17. Çalışma ve İstihdam 42
4.18. Siyasal Ve Toplumsal Yaşama Katılım 46
4.19. İstatistikler ve Veri Toplama 48

5. ÖNERİLER 51
EK 1: Raporu Hazırlayan Sivil Toplum Örgütleri Listesi 52

paylaşımın için teşekkürler bülent bey.itinayla hazırlanmış bir rapor.umarım devlet katında gerekli ilgiyi görür rapor.

hak kazanılır verilmez ama bizler hep hakkımızı alanlara hiç sesimiz çıkmadı yeni raporlar düşürülen raporlar emekli olamayan mağdur engelliler

herzamanki gibi demokrasinin varlığına bile şu yönetimde inanmıyorum artık, devlet var evet doğru,fakat içi boşaldı, içigeçti. yönetimin elverişsiz olması ve şahsi menfaatlerin hep tarftarlarına yapılması, dini merdiven olarak siyasete döşemeleri beni sinir ediyo. bir devletin hakimi bile sana özürlümüsün sen diyebiliyosa, ve sonraki celsede sen özürlü sayılmıyosun diyebiliyosa suratına elinde rapor varken, ben bişey demiyorum artık.. ne eşitliği ne yasası var,alayınında içi boşşşş fasafiso.... sözde yönetim

Hiç yoktan iyidir kıvamında bir derleme olmuş. Rakamların böyle derli toplu bulunması güzel. Peki listedeki STK'lar, önerilerin uygulanabilmesi için çalışıyorlar mı acaba? Artık savunu yapan engelli STK'ları da çıktığına göre kollar sıvanmalı. Yazılı olana saygımız sonsuz ama eylem eylem eylem diyoruz.

Bu arada rapordaki çalışma hayatı ile ilgili bir veri dikkatimi çekti. Engelli nüfusun % 78,9'u iş hayatına dahil olamamaktadır diyordu. Bu çok büyük bir rakam ama ben kadın konusunda bir deneyimimi anlatayım. Türkiye'de kadın istihdamı % 27. Bazı yerlerde % 30 da görünür ama doğrusu % 27'dir. Biz bir araştırma yaptırdık, bağımsız bir araştırma şirketiyle ve bizi şaşırtan bir sonuç çıktı. Kadınların % 42,7'si çalışmak istemiyor olarak çıkmıştı. Hayretlere düşmüştük açıkçası.Bu % 78,9'luk oranı da bence bir kontrol etmek gerekebilir. :rolleyes:

Daha nicelerine diyelim.

Birilerinin oturup bu konuda bir çalışma yapmış olması güzel.

Ama itiraf edeyim, ben raporu pek beğenmedim. Gazete haberlerinden derleme gibi bir şey olmuş. Kaynakları ve verileri çok zayıf. Dolayısıyla güvenilirliği zayıf. Raporu hazırlayan kişilerin uzmanlıkları belirtilmemiş.

Yine de, hiç yoktan bir değerlendirme yapılmış olması elbette iyidir.

Ben bunlara gülerim ancak avrupada angelliler 10 yılda emekli oluyor bizde 18 yıl
onlarda raporverirken uluslarrası kriterler bizde baltazar
onlarda sosyal yardımlar yüksek bizde ilaç masrafınını ödememek için aq testi şartı
ya anlat anlat dur
engelliler hakkında kanun çıkaran bu komisyonun başında kaç engellil arkadaş var oda muamma
türkiyede her her hafta yasa çıkar fakat işine genen uygulanır çünkü yasaların içeriği hep geniş anlamlıdır
nere çeksen oraya gider (lastik gibi)
biz mi?
Aynı kara düzene devam

valla yorum yazan arkadaslara katilmamak mümkün degil!evet yazilir,cizilir,söylenir amma uygulamaya gelindimiydi mevzuat lastik gibi cek cekebildigin tarafa????en basiti defalarca yazdim H sinifi uygulamasi ve trafik itici kakici hareket ettirici diye bir tabir (genelleme)olarak????bu ve bunun gibi daha bircok keyfi uygulamalar!laf laf laf baska bisey degil!!!!

saygilar....

idrs
nerde bizde 18 yıl 15 yılını dolduran emekli oluyor erken emekliliğin özellikle sağlam insanlarda devlete bir yığın maddi zararı oluyordu neyse şimdi konu bu değil
arkadaşlar
bundan on yıl öncesine kadar engelliler sokağa çıkmaya çekini yordu millet bize öcü gözüyle bakıyordu ama 10 yılda çok şey değişti 40 yıldır uygulanmayan yasalar uygulanmaya başlandı engellilere büyük yatırımlar yapıldı ''patron yok sonra gelin'' anlayışı yıkıldı 10 yıl önce en yüksek 2022 maaşı 60 tl iken bugün 1012 tl civarında 10 yıl öncesine kadar engellinin indirimli araç alması diye birşey söz konusu değilken bugün birçok engelli arkadaşımız araç alabilmektedir daha iyi şeyler yapılamaz mı?tabi yapılabilir ama her şey zamanla olacak Allah bu tür uygulamaların devamını getirmeyi ve görmeyi hepimize nasip eylesin

daha önceki yillarin raporlarini nerde bulabilirim? biraz bakindim ama göremedim :confused:...

Benim bir gözüm görmüyor ve verilen rapor %32 yani %40 ların altında olduğum için;hiçbir haktan yararlanamıyorum;devlet beni sağlam kabul ediyor;işverene gidiyorsun sen özürlüsün diyor;ben de diyorum ki asıl özürlü olanlar yasa koyucular;insanların tüm hayatlarıyla oynuyorlar;bu ayırımcılık değil de nedir?

Üst Alt